دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 24

موضوع: علت ایجاد و گسترش رفتارهای تخریب گرانه ( وندالیسم ) چیست ؟

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array
    نارون1's: لبخند

پیش فرض علت ایجاد و گسترش رفتارهای تخریب گرانه ( وندالیسم ) چیست ؟

موضوع بحث :

علت ایجاد و گسترش رفتارهای تخریب گرانه ( وندالیسم ) چیست ؟

زندگی در جامعه نیازمند رفتارها و هنجار های اجتماعی است.هنجارهای اجتماعی شیو ه های رفتاری معینی هستند که
    بر اساس ارزشهای اجتماعی شکل می گیرند و رعایت آنها با عث ایجاد نظم در جامعه می شود.

امروزه «وندالیسم» برای کسانی که در شهرها به خصوص شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، پدیده‌ای آشنا و ملموس است

ونداليسم يا تخريب گري اجتماعي به حركتي اطلاق مي شود كه درآن فرد يا گروهي ازافراد به خرابكاري بپردازند. البته وقتي واژه خرابكاري بكاربرده مي شود، غالبا مواردي درنظراست كه فرد اماكن ووسايلي را كه متعلق به عموم مردم جامعه مي باشد را تخريب مي نمايد

وندالیسم به معنای تخریب کنترل نشده اشیای و آثار فرهنگی باارزش یا اموال عمومی است که یک ناهنجاری اجتماعی به حساب می‌آید

وجه مشترک همه تعاریف وندالیسم در کارکرد منفی این پدیده و مذموم بودن آن در همه فرهنگ‌هاست و این نکوهیده بودن به حدی می‌رسد که برخی صاحب‌نظران، وندال‌ها را دشمنان آشکار جامعه و عمل آنها را نهایت گستاخی در رفتارها و تلقی‌ها دانسته‌اند.

تخریب آثار هنری، شکستن لامپ‌های خیابان‌ها، تخریب اموال و وسایل پارک‌ها و اماکن عمومی، پاره کردن صندلی اتوبوس‌ها، آتش‌سوزی در جنگل‌ها، آسیب و صدمه به اتومبیل‌های پارک شده در کوچه و خیابان‌ها و تخریب فضاهای سبز از جمله کارهای وندال‌هاست که متأسفانه موجب می‌شود سازمان‌ها و نهادهایی که برای ایجاد امکانات و ارائه‌ی خدمات رفاهی، آموزشی و... هزینه و وقت زیادی را صرف کرده‌اند و نیز شهروندان ، خسارت‌ها و هزینه‌های مالی گزافی را متحمل شوند.

بارها با کسانی مواجه شده ایم که بدون هیچ دلیلی و یا با دلایل کودکانه مشغول تخریب اموال عمومی هستند.

مثلا کسانی که بعد از مکالمه با تلفن عمومی گوشی آنرا می کنند و یا این که درست در زیر یک مجسمه و یا یک کتیبه باستانی با چاقو یادگاری می کنند.به این گونه افراد وندال می گویند و به این رفتار وندالیسم.

مطمئنا برای شما هم پیش آمده که شاهد این موارد بوده اید .یا مثلا بعداز اتمام یک مسابقه ورزشی مشاهده کرده اید که صندلی ها توسط تماشاچیان تخریب شده است

به نظر شما علت این اعمال چیست ؟؟

چه راهی باید برای جلوگیری از این پدیده مخرب باید صورت گیرد ؟

در نظر شما این پدیده رو به پیشرفت و گسترش هست ؟؟

باتشکر از دوست خوبمون
    yas-90 به خاطر پیشنهاد موضوع
    ویرایش توسط نارون1 : 9th March 2013 در ساعت 11:26 AM

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

2. 12 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    دریافت تشکر: 15,586
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

پیش فرض پاسخ : علت ایجاد و گسترش رفتارهای تخریب گرانه ( وندالیسم ) چیست ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط نارون1 نمایش پست ها
    در برخی موارد میخواهد اعتراض خودش رو به گوش مسئول برساندو چنین کارهایی حتی در انقلابهایی که در یک کشور رخ می دادند روی میداد.مثلا انقلاب خودمون. پس صرفا این رفتار بد نیست.هست؟

الهی؛ تشنگی ام را در کسب علم و عملم را در آنچه رضایت توست قرار بده.
    آمین

4. 7 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله91 نمایش پست ها
    در برخی موارد میخواهد اعتراض خودش رو به گوش مسئول برساندو چنین کارهایی حتی در انقلابهایی که در یک کشور رخ می دادند روی میداد.مثلا انقلاب خودمون. پس صرفا این رفتار بد نیست.هست؟

حرفتون درسته احتمالا ممکنه این اعمال نشان دادن اعتراضی باشد که فرد میخواد به نوعی نشان بده

انقلاب کشور با تخریب اموال عمومی به گوش مسئولان و به ثمر نرسید...قبول دارین ؟

همیشه نشان دادن اعتراض با تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی نیست .

مجلـــه رویش ذهــن

6. 7 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

همیشه نشان دادن اعتراض با تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی نیست
    بله همیشه درست نیست اما در انقلاب خودمون هم این قضیه وجود داشته.اتفاقات اخیر را نمیگما انقلاب خودمون رو میگم.شما هم دیر جواب میدین بحث از ذهن آدم خارج میشه{ اسپم حساب نشه یه وقت}

آمین

8. 5 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله91 نمایش پست ها

بله همیشه درست نیست اما در انقلاب خودمون هم این قضیه وجود داشته.اتفاقات اخیر را نمیگما انقلاب خودمون رو میگم.شما هم دیر جواب میدین بحث از ذهن آدم خارج میشه{ اسپم حساب نشه یه وقت}

بله در هر انقلابی ممکنه پیش بیاد، در همون زمان هم عده خاص و معدودی از افراد این اعمال را انجام میدادند

با وندالیسم به اموال عمومی که غیر از من و شما بقیه هم در اون سهیم هستن آسیب میبینه

فکر کنین ، رفتین سوار اتوبوس شدین ، صندلی مقابلتون کثیف از نوشتن ها و پاره هست ، چه حسی بهتون دست میده ؟ ( این یه نمونه کوچیک بود البته )
    ویرایش توسط نارون1 : 9th March 2013 در ساعت 03:10 PM

مجلـــه رویش ذهــن

10. 6 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

بله در هر انقلابی ممکنه پیش بیاد، در همون زمان هم عده خاص و معدودی از افراد این اعمال را انجام میدادند

با وندالیسم به اموال عمومی که غیر از من و شما بقیه هم در اون سهیم هستن آسیب میبینه

فکر کنین ، رفتین سوار اتوبوس شدین ، صندلی مقابلتون کثیف از نوشتن ها و پاره هست ، چه حسی بهتون دست میده ؟ ( این یه نمونه کوچیک بود البته )
    ممنون از توضیحات مفید و کاملتون

آمین

12. 3 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    دریافت تشکر: 18,520
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array
    yas-90's: خواهش

شاید شما هم بدتون نیاد که بدونید این کلمه از کجا اومده

وندال ها در اصل گروهی بودن مهاجم و خونخوار در قرن پنجم از نژاد ژرمن اسلاو....وندالیسم یه جور آسیب اجتماعیه و به افرادی که این کار رو مرتکب میشن وندال میگن

بذارید اقرار کنم من چنین کاری کردم البته عمدی نیستا.....میدونید من وقتی تو فکر باشم و یه خودکاری مدادی چیزی دستم باشه همش کارم کشیدن و خط خطی کردنه بدون اینکه خودم متوجه باشم چه میکنم حالا اون چیزی که زیر دستم باشه میخواد کاغذ باشه یا میخواد لباس تنم باشه یا حتی کیف توی دستم یا حتی صندلی که روش نشستم.........البته وقتی میفهمم چه کردم سعی میکنم پاکش کنم ولی گاهی جاش میمونه واسه همین با توجه به سابقه خرابم یا خودکار الکی دستم نمیگیرم یا حتما همراه خودکار یه کاغذ هم زیر دستم میذارم ولی در کل عمدا تا حالا روی دیواری یا درختی چیزی چنین کاری نکردم البته بچگیمو تا جایی که یادم میاد اینکارو نکردم ولی خدا ازم بگذره اگه چنین خبطی مرتکب شدم

علتش علاوه بر اعتراض گفته میشه دلایلی مثل فشارهای عصبی هم هست یعنی یه جورایی فرد خودشو تخلیه میکنه

حالا راه جلوگیریش چیه واقعا نمیدونم چه باید کرد....میگید فرهنگ سازی؟؟؟ خوب آخه چقد باید گفت روی دیوار و مکان های تاریخی و درخت و ... چیزی ننویسید....واقعا چقدر باید گفت....اگه میخواستن توجه تا حالا توجه نمیکردن؟؟؟

شنیدم تو بعضی کشورای اون وَری(که خودتون میدونید) میان از بچگی یکسری اعمال رو براشون زشت نشون میدن تو برنامه کودک و انیجور چیزا و اونا یاد میگیرن که این عمل زشته حالا چقدر بهش توجه کنن خوب بستگی داره به خیلی چیزا اگه گفتید چی؟؟؟

خوب حالا اومدیم و از بچگی نشون دادیم حالا ما که بعضی بزرگترامون هم چنین عملی انجام میدن چه کنیم واسه اونا هم فیلم بسازیم؟؟؟

میدونید فکر کنم اگه با دیدن این افراد حین ارتکاب چنین عملی جریمه ای همراه باشه کمی از ترس هم که باشه این کارو ترک کنن اما خوب همه جا که نمیشه مامور جریمه گذاشت میشه؟؟؟

نمیدونم واقعا چه باید کرد شما هیچ نظری ندارید؟؟؟؟
    طلب كردم ز دانائي يكي پند .......مرا فرمود: با نادان نپيوند

14. 4 کاربر از پست مفید yas-90 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

به نظر من وندالیسم در واقع برمیگرده به تربیت و فرهنگ حاکم در جامعه. وقتی یه خیابون خیلی شیک و تمیزه خودبخود بیشتر نظافت آن خیابون رو رعایت میشه.(فرهنگ ایجاد شده)
    تابستون با دوستان به یکی از ییلاق واقع در هراز رفتیم که منطقه ای جنگلی داشت هنگام قدم زدن یکی از این بچه ای که چهار پنج ساله بود ، ازم پرسید خاله اینو کجا بندازم؟ نگاه کردم فقط دو عدد پوست تخم آفتابگردون تو دستش بود و تو اون جنگل به اون عظمت دنبال سطل آشغال میگشت.! به نظر شما اگه این بچه با همین فرهنگ تربیت بشه هیچوقت دست به کارهایی که بالا تصاویرش هست میزنه؟

اگه به قضیه از دید تربیتی و شرعی هم نگاه کنیم در مورد انقلاب های صورت گرفته در کشور خودمون هم تو شهر ما (بابل) میدونی بود(ششم بهمن) که مشروب فروشی بود،روزی که مردم به این اماکن حمله کرده بودند ، از طرف علمای شهرمون که اگه اشتباه نکنم حاج آقای فاضل اعلام شد چون شیشه های مشروب شخصیهبنابراین شکستن شیشه ها جایز نمیباشد و فقط مشروبات رو از بین ببرید. نمیدونم عمل شد یا نه؟ یا چندتا وندال اونجا بود؟ ولی در هر صورت در هر شرایطی ترمزی برای وندالیستها وجود داره ،که باید ریشه ای و اساسی در هر کسی باشه.

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

16. 5 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    دریافت تشکر: 18,520
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array
    yas-90's: خواهش

نقل قول نوشته اصلی توسط zoh_reh نمایش پست ها

به نظر من وندالیسم در واقع برمیگرده به تربیت و فرهنگ حاکم در جامعه. وقتی یه خیابون خیلی شیک و تمیزه خودبخود بیشتر نظافت آن خیابون رو رعایت میشه.(فرهنگ ایجاد شده)
    تابستون با دوستان به یکی از ییلاق واقع در هراز رفتیم که منطقه ای جنگلی داشت هنگام قدم زدن یکی از این بچه ای که چهار پنج ساله بود ، ازم پرسید خاله اینو کجا بندازم؟ نگاه کردم فقط دو عدد پوست تخم آفتابگردون تو دستش بود و تو اون جنگل به اون عظمت دنبال سطل آشغال میگشت.! به نظر شما اگه این بچه با همین فرهنگ تربیت بشه هیچوقت دست به کارهایی که بالا تصاویرش هست میزنه؟

اگه به قضیه از دید تربیتی و شرعی هم نگاه کنیم در مورد انقلاب های صورت گرفته در کشور خودمون هم تو شهر ما (بابل) میدونی بود(ششم بهمن) که مشروب فروشی بود،روزی که مردم به این اماکن حمله کرده بودند ، از طرف علمای شهرمون که اگه اشتباه نکنم حاج آقای فاضل اعلام شد چون شیشه های مشروب شخصیهبنابراین شکستن شیشه ها جایز نمیباشد و فقط مشروبات رو از بین ببرید. نمیدونم عمل شد یا نه؟ یا چندتا وندال اونجا بود؟ ولی در هر صورت در هر شرایطی ترمزی برای وندالیستها وجود داره ،که باید ریشه ای و اساسی در هر کسی باشه.

سلام دوست من
    حق با شماست اصلی به نام تربیت وجود داره اما مسئله ما فقط بچه هایی که تازه بدنیا میان و نیاز به تربیت درست دارن نیست ما افرادی داریم با سن و سالی بزرگتر که راحت مرتکب چنین رفتاری میشن..........متاسفانه قشر نوجوان و جوان ما تو این دوره کمی خودرای شدن و کمتر توجه میکنن به این گفته ها و راحت از کنارش میگذرن کاری ندارم چطور تربیت شدن از این به بعدش مهمه که ما شاهد بی توجهی ها شون هستیم

نمیدونم پیش اومده وقتی توصیه ای میکنید( خیلی دوستانه و محترمانه تازه همراه با خواهش) به کسی بعد در مقابل شما بهتون پوزخند بزنه و یه چیزی هم بارتون کنه و توجهی نکه ...با این افراد باید چه کرد...مشکل اینجاست که این افراد کم نیستن.....هر حرفی رو به حساب نصیحت میذارن و تازه اسم مامان بزرگ و بابابزرگ روتون میذارن و کمی هم میخندن

- - - به روز رسانی شده - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط zoh_reh نمایش پست ها

سلام دوست من
    حق با شماست اصلی به نام تربیت وجود داره اما مسئله ما فقط بچه هایی که تازه بدنیا میان و نیاز به تربیت درست دارن نیست ما افرادی داریم با سن و سالی بزرگتر که راحت مرتکب چنین رفتاری میشن..........متاسفانه قشر نوجوان و جوان ما تو این دوره کمی خودرای شدن و کمتر توجه میکنن به این گفته ها و راحت از کنارش میگذرن کاری ندارم چطور تربیت شدن از این به بعدش مهمه که ما شاهد بی توجهی ها شون هستیم

نمیدونم پیش اومده وقتی توصیه ای میکنید( خیلی دوستانه و محترمانه تازه همراه با خواهش) به کسی بعد در مقابل شما بهتون پوزخند بزنه و یه چیزی هم بارتون کنه و توجهی نکه ...با این افراد باید چه کرد...مشکل اینجاست که این افراد کم نیستن.....هر حرفی رو به حساب نصیحت میذارن و تازه اسم مامان بزرگ و بابابزرگ روتون میذارن و کمی هم میخندن
    طلب كردم ز دانائي يكي پند .......مرا فرمود: با نادان نپيوند

18. 5 کاربر از پست مفید yas-90 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

[QUOTE=yas-90;440974]سلام دوست من

سلام دوست من
    اتفاقا برام پیش اومده به حدی که احساس میکنم که دیگه وقتی اثر نداره خب خواهش نکن ، ولی همانطور که میدونین قشر نوجوان و جوان باید براشون هزینه بشه حالا این هزینه میتونه وقت باشه ، فرهنگ سازی باشه ، یا هرچیز دیگه که در قالب عملکرد قشنگ و قابل قبول یا به قول معروف طبق مقتضیات باشه.

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

20. 5 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)