دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 37

موضوع: بررسی مشکلات مخترعین کشور

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    طراحی صنعتی
    ارسال تشکر
    31
    دریافت تشکر: 32
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : بررسی مشکلات مخترعین کشور

نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان سلیم زاده نمایش پست ها
    سلام عزیزم.
    حرف شما صحیح هست اما ثبت ایده ای که حتی نمونه اولیه هم نداره تنها باعث محدود تر شدن فضای خلاقیت برای مخترعان میشه.
    قوانین ثبت اختراع هم برای همین به وجود آمد چون ایده رو هر کسی میتونه بده.
    ایده خوبه که در کنفرانس های مختلف افشا بشه تا محققین و دانشجویان روش فکر کنن.
    میدونستید تا 6 ماه بعد از افشا ایده در کنفرانس ها و جشنواره ها میتونید به نام خودتون ثبتش کنین؟
    منم در مورد یه ایده ام دارم همین کارو می کنم. ایده یه راکتور همجوشی رو دادم که الان تو سومین کنفرانس انرژی های پاک در حال بررسی هست برای پذیرفته شدن.
    از اون طرف هم به اداره مالکیت مدارک رو برای ثبت فرستادم و خوشبختانه مشکلی نداشت.الان تو مرحله استعلام برای تاییدیه است.
    الان عملا ایده من ثبت شده و تا زمان برگزاری کنفرانس کاملا ثبتش می کنم.
    خوبی این کار اینه که هم افشا ایده در کنفرانس برای من اعتبار میاره(رزومه) و هم به صورت مستقیم و غیر مستقیم هم مورد توجه قرار می گیرم.
    مستقیم میشه دعوت نهاد های مختلف از من برای همکاری که شامل تسهیلات هم میشه.
    غیر مستقیم میشه کمک به تکمیل و عملیاتی شدن ایده ام که از طریق بودجه های پژوهشی در دانشگاه ها و پژوهشکده های کل کشور صورت میگیره.
    و در آخر که خیلی هم مهم تره اگر یه جایی از ایده ام بهره برداری تجاری کنن میتونم قانونی سود خودم رو بگیرم اگر هم ندن حتی جلوی کار آنها رو میگیرم.
    البته کار به اونجاش نمیرسه با چند تا مذاکره حله...
    با سلام

من چنین استنباطی ندارم در حال حاضر خود اختراع هم همچین قوانین سخت گیرانه ای در ایران ندارد و از آن سوء استفاده می شود و اکثر اختراعات بزرگ در خارج از کشور نیز ثبت می شود چه برسد به ایده و در ثانی خلاقیت در خلق ایده می باشد نه در ثبت یک اختراع و نکته آخر اینکه ثبت ایده در کشورهای دیگه رسمی و قانونی می باشد و در کنار ثبت اختراع هم انجام می شود و تداخلی با هم ندارن

با تشکر

2. 11 کاربر از پست مفید khatereh 1392 سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    الکترونیک و فیزیک هسته ای
    ارسال تشکر
    4,930
    دریافت تشکر: 13,220
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array
    عرفان سلیم زاده's: خجالت

نقل قول نوشته اصلی توسط khatereh 1392 نمایش پست ها
    با سلام من چنین استنباطی ندارم در حال حاضر خود اختراع هم همچین قوانین سخت گیرانه ای در ایران ندارد و از آن سوء استفاده می شود و اکثر اختراعات بزرگ در خارج از کشور نیز ثبت می شود چه برسد به ایده و در ثانی خلاقیت در خلق ایده می باشد نه در ثبت یک اختراع و نکته آخر اینکه ثبت ایده در کشورهای دیگه رسمی و قانونی می باشد و در کنار ثبت اختراع هم انجام می شود و تداخلی با هم ندارن با تشکر
    سلام. متاسفانه همین موضوعات ساده باعث میشه که افراد از افشا اختراع خودشون حتی بعد از ثبت هم منصرف بشن. خود قوانین وایپو از ثبت ایده جلوگیری می کنه میتونین برید تحقیق کنین. خیلی از منتقد ها میگن که ثبت ایده فرآیند تجاری سازی یک اختراع رو محدود و کند می کنه. و به ضرر کارآفرینی و رشد اقتصادی هست. البته فرض بر این گذاشته شده که ایده پرداز بتونه با تکیه بر قوانین حق خودش رو بگیره. مشکل از همینجا شروع میشه فرض کن شما یه اختراع داری که بعد از کلی مشقت تونستی ثبت و تجاری سازیش کنی. بعد یکی میاد می گه منم این ایده رو دادم باید سود منو بدی.شما چیکار می کنی؟ قطعا اگر اختراع ثبت می کرد و اختراع خودش رو افشا می کرد میتونست همچین حرفی بزنه اما ایده داده و مخفیش هم کرده و الان داره جلو کار شما رو می گیره. من باشم به قوانین اعتراض می کنم چون مایع سوء استفاده خیلی ها میشه. در مورد شرکت های پتنت ترول هم تحقیق کنین.

4. 10 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ماشین افزار
    ارسال تشکر
    474
    دریافت تشکر: 755
    قدرت امتیاز دهی
    3947
    Array

سلام. متاسفانه همین موضوعات ساده باعث میشه که افراد از افشا اختراع خودشون حتی بعد از ثبت هم منصرف بشن. خود قوانین وایپو از ثبت ایده جلوگیری می کنه میتونین برید تحقیق کنین. خیلی از منتقد ها میگن که ثبت ایده فرآیند تجاری سازی یک اختراع رو محدود و کند می کنه. و به ضرر کارآفرینی و رشد اقتصادی هست. البته فرض بر این گذاشته شده که ایده پرداز بتونه با تکیه بر قوانین حق خودش رو بگیره. مشکل از همینجا شروع میشه فرض کن شما یه اختراع داری که بعد از کلی مشقت تونستی ثبت و تجاری سازیش کنی. بعد یکی میاد می گه منم این ایده رو دادم باید سود منو بدی.شما چیکار می کنی؟ قطعا اگر اختراع ثبت می کرد و اختراع خودش رو افشا می کرد میتونست همچین حرفی بزنه اما ایده داده و مخفیش هم کرده و الان داره جلو کار شما رو می گیره. من باشم به قوانین اعتراض می کنم چون مایع سوء استفاده خیلی ها میشه. در مورد شرکت های پتنت ترول هم تحقیق کنین.
    با سلام و تشکر از طرح موضوع توسط الماس پارسی

من نیز دقیقا صحبت های کاربر عزیز خاطره 1392 را قبول دارم و در تائید آن و در جواب آقای عرفان سلیم زاده باید بگم که قانون ثبت ایده ها که در اکثر کشورها انجام می شود بر روی آن کار کارشناسی انجام شده و در نهایت دارای منافع و اعتباراتی بوده مثالی را هم که شما زدید در جواب میتوان گفت که ایده اگه ثبت بشه وقتی کسی بخواد اختراعی بکنه اول ایده اون به ذهنش میرسه وقتی هم تو پتنت سرچ کنه و عین اون ایده را ببینه دو حالت داره یا به دنبال یه ایده دیگه برای اختراع میره یا با مشارکت صاحب ایده اونا تا مرحله اختراع پیش میبره به هر حال من به عنوان یک ایده پرداز خلاء ارائه تسهیلات لازم به اینگونه افراد را در داخل کشور احساس میکنم

موفق باشید
    بمانيم تا کاری کنیم، نه اين كه کاری کنیم تا بمانیم.

6. 11 کاربر از پست مفید ایده پرداز سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ایده پرداز نمایش پست ها
    با سلام و تشکر از طرح موضوع توسط الماس پارسی

من نیز دقیقا صحبت های کاربر عزیز خاطره 1392 را قبول دارم و در تائید آن و در جواب آقای عرفان سلیم زاده باید بگم که قانون ثبت ایده ها که در اکثر کشورها انجام می شود بر روی آن کار کارشناسی انجام شده و در نهایت دارای منافع و اعتباراتی بوده مثالی را هم که شما زدید در جواب میتوان گفت که ایده اگه ثبت بشه وقتی کسی بخواد اختراعی بکنه اول ایده اون به ذهنش میرسه وقتی هم تو پتنت سرچ کنه و عین اون ایده را ببینه دو حالت داره یا به دنبال یه ایده دیگه برای اختراع میره یا با مشارکت صاحب ایده اونا تا مرحله اختراع پیش میبره به هر حال من به عنوان یک ایده پرداز خلاء ارائه تسهیلات لازم به اینگونه افراد را در داخل کشور احساس میکنم

موفق باشید
    راستش منم یه زمانی عین همه شما فکر می کردم.اما الان برام همه چی فرق کرده.
    من از زمانی که روی زندگی نامه توماس ادیسون مطالعه و تحقیق کردم به کلی دیدگاهم به همه چیز تغییر کرده.
    به همه کسانی که در حیطه بهره برداری از اختراعات به هر شکل میخوان الگویی موفق داشته باشند، توماس ادیسون بهترین گزینه است.
    چند درس که من از توماس گرفتم این بود:
    1- در اختراعات نمیتوان اعتبار و پول را همزمان طلب کرد چون جامعه آمادگی لازمه را ندارد.
    2- اگر یکی از موارد بالا رو بخواهید خیلی سریعتر بهش میرسید.چون جامعه آمادگی شو داره.
    اگر پول بخواهید دنیای تجارت رو به عنوان نقشه راه انتخاب کنین.اگر اعتبار می خواهید دنیای علم بهترین راهنما و یاور شما خواهد بود.
    تذکر می کنم اگر هدف از اختراع پول باشد به هیچ وجه نباید به دنبال اعتبار باشید و برعکس.
    خوبی اعتبار اینه که به شما شان اجتماعی،مورد توجه قرار گرفتن و فرصت های بزرگتر را به شما هدیه می دهد.در ضمن خوشحال تر خواهید داشت.
    خوبی پول اینه که به شما توانایی، اعتماد به نفس و آینده ای با رفاه تضمین شده میده.ضمنا می تونید یه کار آفرین هم باشید و به پیشرفت اقتصادی کشور کمک کنین.
    اگر تمایل دارید در مورد فلسفه فرق اعتبار و پول رو میگم خیلی جذاب و قانع کننده خواهد بود.
    موفق باشید.

8. 10 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ماشین افزار
    ارسال تشکر
    474
    دریافت تشکر: 755
    قدرت امتیاز دهی
    3947
    Array

راستش منم یه زمانی عین همه شما فکر می کردم.اما الان برام همه چی فرق کرده.
    من از زمانی که روی زندگی نامه توماس ادیسون مطالعه و تحقیق کردم به کلی دیدگاهم به همه چیز تغییر کرده.
    به همه کسانی که در حیطه بهره برداری از اختراعات به هر شکل میخوان الگویی موفق داشته باشند، توماس ادیسون بهترین گزینه است.
    چند درس که من از توماس گرفتم این بود:
    1- در اختراعات نمیتوان اعتبار و پول را همزمان طلب کرد چون جامعه آمادگی لازمه را ندارد.
    2- اگر یکی از موارد بالا رو بخواهید خیلی سریعتر بهش میرسید.چون جامعه آمادگی شو داره.
    اگر پول بخواهید دنیای تجارت رو به عنوان نقشه راه انتخاب کنین.اگر اعتبار می خواهید دنیای علم بهترین راهنما و یاور شما خواهد بود.
    تذکر می کنم اگر هدف از اختراع پول باشد به هیچ وجه نباید به دنبال اعتبار باشید و برعکس.
    خوبی اعتبار اینه که به شما شان اجتماعی،مورد توجه قرار گرفتن و فرصت های بزرگتر را به شما هدیه می دهد.در ضمن خوشحال تر خواهید داشت.
    خوبی پول اینه که به شما توانایی، اعتماد به نفس و آینده ای با رفاه تضمین شده میده.ضمنا می تونید یه کار آفرین هم باشید و به پیشرفت اقتصادی کشور کمک کنین.
    اگر تمایل دارید در مورد فلسفه فرق اعتبار و پول رو میگم خیلی جذاب و قانع کننده خواهد بود.
    موفق باشید.

مهم ترين مشكل بي توجهي مسئولين است .مخصوصا تمركز بر شهر تهران و بي توجهي نسبت به شهرستانها اين موارد را افزايش داده است.بر اين اساس پروسه ثبت اختراع براي مخترعين شهرستاني سخت تر است.از سوي ديگر، يك سري مشكلات مادي نيز می باشد.چه زماني كه مي خواهيم طرح خود را اختراع نماييم و چه زماني كه مي خواهيم آن را ثبت نماييم. هر دوي اين مراحل با مشكل روبه رو هست و لازم است مسئولين اين مشكلات را در وهله اول شناخته و سپس در خصوص حل آن گامهايي موثر بردارند.اعتقاد اینه اين مشكلات در سايه توجه مسئولين و ارتباط آنها با مخترعين و نخبگان حل و فصل خواهد شد،وگرنه به قوت خود باقي مي مانند.

جوانان ما از لحاظ هوش و استعداد بر تر از جوانان ديگر كشورها هستند.اما بايد به اين استعدادها بها داد.شايد آنچه جوانان ديگر كشورها دارند امكانات است.ما نيز بايد امكانات كافي را جهت به فعليت رساندن طرحهاي ذهني خود در اختيار داشته باشيم .بنابر اين استعداد و امكانات هر دو جايگاه خاص خود را دارند و نمي توان يكي يا هردوي اينهار ا نفي كرد.

لازم است مخترعين با دانشگاه و دانشگاه با مخترعين رابطه اي متقابل داشته باشند.اين رابطه متقابل هنوز در كشور ما شكل نگرفته است.به نظر من حمايت دانشگاهها از مخترعين بسيار موثر خواهد بود.

مخترع بايد استعدادها ي خود را شناخته و با توجه به استعدادهاي خود دست به اختراع و فناوري بزند.فراموش نكنيم كه مصدر اختراع تفكر است و يك اختراع سالم از تفكري سالم بر مي خيزد.بنابر اين مخترعين و كساني كه در ابتداي راه اختراع و فناوري قرار دارند بايد براي استعداد و تفكر خود اصالت ويژه اي قائل شوند و نسبت به آن توجه داشته باشند.
    از سوي ديگر،اختراع بايد بر اساس نيازهاي جامعه صورت گيرد.در غير اين صورت اختراع حالت كاربردي خود را از دست مي دهد و مسلما اين مسئله به سود مخترع نخواهد بود.اختراع بايد بتواند نيازي را از جامعه رفع نمايد نه اينكه در حد يك اختراع معمولي باقي بماند.در اين خصوص لازم است مسئولين نيز نگاه ويژه اي داشته باشند.چه اشكالي دارد كه نيازهاي جامعه توسط مسئولين به مخترعين منتقل شود و مخترعين آنها را به فعليت برسانند؟
    ارتباط با مسئولين به مخترعين انگيزه مي دهد تا با دقت و شتاب بيشتري اختراعات خود را انجام دهند.در اين صورت بر كارآمدي اختراعات نيز افزوده خواهد شد و اين مسئله اي مطلوب است.مخترع نيز بايد نياز جامعه را بشناسد و با دقتي ويژه اين نياز را در اختراع و اثر خود منعكس نمايد تا پايداري و مانايي اختراع وي تضمين گردد. مخترعين و كساني كه در ابتداي راه خود قرار دارند می باید كه تفكرات خود را به بيرون انتقال دهند و نگذارند استعدادها وتفكرات آنها در فضاي محدود شده ذهني باقي بماند.چرا كه مصدر اختراع تفكر است و اين تفكر است كه در نهايت به خلق يك اثر مي انجامد.
    ویرایش توسط ایده پرداز : 10th June 2013 در ساعت 08:35 PM
    بمانيم تا کاری کنیم، نه اين كه کاری کنیم تا بمانیم.

10. 6 کاربر از پست مفید ایده پرداز سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ایده پرداز نمایش پست ها
    مهم ترين مشكل بي توجهي مسئولين است .مخصوصا تمركز بر شهر تهران و بي توجهي نسبت به شهرستانها اين موارد را افزايش داده است.بر اين اساس پروسه ثبت اختراع براي مخترعين شهرستاني سخت تر است.از سوي ديگر، يك سري مشكلات مادي نيز می باشد.چه زماني كه مي خواهيم طرح خود را اختراع نماييم و چه زماني كه مي خواهيم آن را ثبت نماييم. هر دوي اين مراحل با مشكل روبه رو هست و لازم است مسئولين اين مشكلات را در وهله اول شناخته و سپس در خصوص حل آن گامهايي موثر بردارند.اعتقاد اینه اين مشكلات در سايه توجه مسئولين و ارتباط آنها با مخترعين و نخبگان حل و فصل خواهد شد،وگرنه به قوت خود باقي مي مانند. جوانان ما از لحاظ هوش و استعداد بر تر از جوانان ديگر كشورها هستند.اما بايد به اين استعدادها بها داد.شايد آنچه جوانان ديگر كشورها دارند امكانات است.ما نيز بايد امكانات كافي را جهت به فعليت رساندن طرحهاي ذهني خود در اختيار داشته باشيم .بنابر اين استعداد و امكانات هر دو جايگاه خاص خود را دارند و نمي توان يكي يا هردوي اينهار ا نفي كرد. لازم است مخترعين با دانشگاه و دانشگاه با مخترعين رابطه اي متقابل داشته باشند.اين رابطه متقابل هنوز در كشور ما شكل نگرفته است.به نظر من حمايت دانشگاهها از مخترعين بسيار موثر خواهد بود. مخترع بايد استعدادها ي خود را شناخته و با توجه به استعدادهاي خود دست به اختراع و فناوري بزند.فراموش نكنيم كه مصدر اختراع تفكر است و يك اختراع سالم از تفكري سالم بر مي خيزد.بنابر اين مخترعين و كساني كه در ابتداي راه اختراع و فناوري قرار دارند بايد براي استعداد و تفكر خود اصالت ويژه اي قائل شوند و نسبت به آن توجه داشته باشند. از سوي ديگر،اختراع بايد بر اساس نيازهاي جامعه صورت گيرد.در غير اين صورت اختراع حالت كاربردي خود را از دست مي دهد و مسلما اين مسئله به سود مخترع نخواهد بود.اختراع بايد بتواند نيازي را از جامعه رفع نمايد نه اينكه در حد يك اختراع معمولي باقي بماند.در اين خصوص لازم است مسئولين نيز نگاه ويژه اي داشته باشند.چه اشكالي دارد كه نيازهاي جامعه توسط مسئولين به مخترعين منتقل شود و مخترعين آنها را به فعليت برسانند؟ ارتباط با مسئولين به مخترعين انگيزه مي دهد تا با دقت و شتاب بيشتري اختراعات خود را انجام دهند.در اين صورت بر كارآمدي اختراعات نيز افزوده خواهد شد و اين مسئله اي مطلوب است.مخترع نيز بايد نياز جامعه را بشناسد و با دقتي ويژه اين نياز را در اختراع و اثر خود منعكس نمايد تا پايداري و مانايي اختراع وي تضمين گردد. مخترعين و كساني كه در ابتداي راه خود قرار دارند می باید كه تفكرات خود را به بيرون انتقال دهند و نگذارند استعدادها وتفكرات آنها در فضاي محدود شده ذهني باقي بماند.چرا كه مصدر اختراع تفكر است و اين تفكر است كه در نهايت به خلق يك اثر مي انجامد.
    سلام عزیزم. شما درست میگید حرف حساب جواب نداره. ولی اینکه همه کارا رو بخوایم به مسئولین واگذار کنیم یکم کار ما مخترعان رو کند می کنه. الان پولی که باید مستقیما از خزانه خرج ما شود به بنیاد ملی نخبگان و سازمان حمایت از پژوهشگران کشور و بنیاد بسیج و غیره تزریق میشه.این نهاد ها هم هرکدوم نخبه رو یه جور معرفی می کنند.و درضمن این نهاد ها خودشون نمیدونن نیاز های جامعه چیه.چه به حال اینکه بخوان به ما هم بگم.نظر من اینه که سعی کنیم این نهاد ها رو حذف کنیم و بودجه ها مستقیما به دانشگاه ها و پژوهشکده ها داده بشه.خود مخترعان هم بعد از ثبت اختراع در کنفرانسی یا همایشی شرکت کنند تا مورد توجه یکی از این نهاد ها قرار بگیرند. خوبی این روش به سریع بودن و امکان تعیین نیاز های کشور در قالب مقاله از طرف دانشگاها و پژوهشکده هاست. تنها مشکلی که وجود داره امکان سرقت اختراعات هست که تجاری سازیش رو با مشکل مواجهه می کنه.اما از اونجایی که اکثر ایده ها کامل نیستند و در حد ایده مطرح میشن این امکان کمتر از اونیه که به نظر میاد.

12. 3 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)