دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 62

موضوع: هرچه فکر کردم عنوان مناسبی پیدانکردم شماهم بخوانید اگه تونستین عنوان بگین

همکار تالار نرم افزارهای موبایل
    رشته تحصیلی
    برنامه نویسی
    ارسال تشکر
    2,484
    دریافت تشکر: 1,187
    قدرت امتیاز دهی
    90
    Array
    UniverCell's: خنده2

پیش فرض پاسخ : هرچه فکر کردم عنوان مناسبی پیدانکردم شماهم بخوانید اگه تونستین عنوان بگین

نقل قول نوشته اصلی توسط ma_ho نمایش پست ها
    سلام.با حرفاتون موافقم و این دوستی ها رو تاییید نمیکنم.
    میدونم دوستی گناه داره
    اما نمیتونم اینو هم بپذیرم که یک دوستی ساده بین دختروپسر هم سطح زنا باشه.اصلا با عقل جور در نمیاد!

تو این سایت کارشناس مذهبی نداریم که به این سوال پاسخ بدن؟
    دوست عزیز ایه فوق نگفته دوستی بین دختر و پسر عین زناست گفنه هم ردیف زناست.
    مثل مایعات ما مایعات زیادی داریم همه مایعات در یک ردیف و از یک خانواده هستند اما هیچکدام عین هم نیستند ولی همگی نوشیدنی هستند.روابط بین دختر و پسر چه زنا باشه چه دوستی هر دو از یک خانواده هستند.البته این نظر بنده است.

2. 2 کاربر از پست مفید UniverCell سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    computer
    ارسال تشکر
    303
    دریافت تشکر: 286
    قدرت امتیاز دهی
    51
    Array
    papie's: جدید103

پیش فرض پاسخ : هرچه فکر کردم عنوان مناسبی پیدانکردم شماهم بخوانید اگه تونستین عنوان بگین

نقل قول نوشته اصلی توسط LOVE GOD نمایش پست ها
    دوست عزیز لطفا به قوانین سایت احترام بگذارید و فارسی تایپ کنید
    عذر میخوام کوتاهی کردم و قوانینو خوب مطالعه نکردم

4. کاربرانی که از پست مفید papie سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی معماری
    ارسال تشکر
    121
    دریافت تشکر: 170
    قدرت امتیاز دهی
    27
    Array
    ma_ho's: جدید4

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله. نمایش پست ها
    دوست عزیز چه کارشناسی بالاتر از تفسیر قرآن است؟تفسیر نمونه رو بخونین حتما میرسین. بنده توصیه میکنم که در چنین مسایلی به منبعش مراجعه کنین. کارشناسان مذهبی لزوما مفسر قرآن نیستند و بیشتر به احکام میتونن جواب بدهند. جایی که آب است تیمم باطل است. شما کتابی مثه تفسیر نمونه را در نظر نمیگیرین؟ کتاب تفسیر کجا و نظر کارشناس کجا؟ اگه کارشناسی پیدا کردین که مفسر باشد بله با یقین میتونین بگین در چنین موضوعی صاحب نظر است. آشنایی با تفاسیر آیات زندگی را بهتر میکنه. بیشترکارشناسان مذهبی عزیز مفسر نیستند پس در چنین موضوعاتی به منبع مراجعه کنین تا شک شما برطرف بشه. خودتون بهتر میدونین که دوستی ساده بین دختر و پسر نداریم اوایل آشنایی ساده است اما به مرور چیزی به نام دوستی ساده نداریم از کسانی که تجربۀ چندین ساله دارند بپرسین بهتر جواب میدن البته اگه کتمان نکنن. تو مفاتیح الجنان است که مولاعلی چقد مردم عراق را بخاطر دوشادوش حرکت کردن در بازار و... چقد سرزنش و لعن کرده چه برسه به ارتباط پنهانی و دوستی. این یک حقیقت است که دوستی با نامحرم به شکل ساده غیر ممکنه که باشه سرخودمان که نمیتونیم کلاه بذاریم.شما نفس و شیطان را اگر حذف کنین بله دوستی شما ساده میشه.آیا میتونین حذفشون کنین و بگین نیستن؟خدا در قرآن میگه غیر ممکن است و میگه در نفس من به شما کمک میکنم. « إنَّ نَّفْسَ لَآَمّارةٌ بِالسُوء إِلّا ما رَحِمَ رَبّي». {أمّارة صیغۀ مبالغه است یعنی به شدت امر کننده}علاوه بر صيغۀ مبالغه آمدن خدا با «إِنَّ» تاکید دیگری کرده «ل» قبل از امارة تاکید دیگری است اسمیه بودن این جمله تاکید دیگری است. میگه پرودگار شما به شما کمک میکنه و إلا نفس به شدت به بدی امر میکنه اونم با چندین تاکید گفته و شیطان هم که این وسط بنزین رو آتیش میریزه. حالا با این وجود چطور دوستی ساده میتونه باشه؟ پیامبر فرمودند2 چیز گرانبها پیش شما به امانت میگذارم یکی قرآن که همان ثقل اکبر است و دیگری اهل بیت که همان ثقل اصغر است حالا با این تاکیدهای قرآن دنبال چی هستیم؟که بگیم قرآن بگه دوستی ما ساده است؟ نه دوست عزیز غیر ممکن است که ساده باشه البته میتونه اگه نفس و شیطان در کار نباشند و وجود خارجی نداشته باشند و افسانه باشند. باز دوستان خودشان اختیار خودشان را دارند
    من نمیدونم شما چه اصراری دارین که بگین دوستس ها ساده نیست!
    درسته بعد از مدتی سادگی خودشوازدست میده و به گناه کشیده میشن
    ولی بحث من مال وقتیه که هنوز به گناه کشیده نشدن!
    من نمیتونم زناروباهاش هم سطح بدونم چون دوکلمه درآیه کنارهم اومدن!
    از بهشت رانده شدیم تا مبادا روزی خدا بگوید :
    افسوس روزگاری اینجا بهشت بود

6. کاربرانی که از پست مفید ma_ho سپاس کرده اند.

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    دریافت تشکر: 15,586
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ma_ho نمایش پست ها
    من نمیتونم زناروباهاش هم سطح بدونم چون دوکلمه درآیه کنارهم اومدن
    سلام دوست عزیز
    خب این که حرف بنده نیست شما دنبال کارشناس مذهبی بودین و بنده منظورم این بود که هیچ کارشناسی نمیتونه مثه مفسر جواب بهت بده و تفسیر نمونه همان جواب شماست. ببینین کی گفته چون کنار هم هستن اینجوری شده. نه دوست من ارتباط و وابستگی و توضیحات و... که در آیه آمده و اینکه خود قرآن مفسر خودش است این رو میگه. خوبه که خودتون میگین آخرش به گناه ختم میشه و کسی نمیتونه این رو انکار بکنه. شما فکر میکنین من دوس ندارم با یکی دوس باشم؟ چرا همه میخواهیم ولی خدا نمیذاره اونم بخاطر خودمون.

الهی؛ تشنگی ام را در کسب علم و عملم را در آنچه رضایت توست قرار بده.
    آمین

همکار بخش مذهبی
    ارسال تشکر
    7,424
    دریافت تشکر: 12,850
    قدرت امتیاز دهی
    7192
    Array

سلام بر شما

هرچه فکر کردم عنوان مناسبی پیدانکردم شماهم بخوانید اگه تونستین عنوان بگین
    چرا نشد عنوان مناسبی انتخاب کنید؟ تفسیر آیه 5 ، سوره مائده ... به همین راحتی

[QUOTE] همۀ دوستان عزیزخواهشا آیه زیرا بخوانند و خودشان معنی کنند و لحظه ای بیندیشند [/QUOTE]

من فکر میکنم بهره مندی از اساتید فن + انواع تفاسیر محکم و متقن ما در ایتدای امر می تونه مفید فایده باشه . زیباتر میشه اگه عبارت خودشان رو بذاریم برای انتهای مراتب . تازه اونم با احتیاط

ببینین اینجا گفته : درحالی که پاکدامن و غیر زناکار باشید و دوستهای پنهانی نگیرید

شاید منظور این بوده که زمانی بر شما حلال هست که با زنان مومن و اهل کتاب ازدوج کنین که پاکدامن باشید و زناکار نباشید و دوست پنهانی هم نداشته باشید. ینی اگه این جوری باشین بر شما حلال نیست که ازدواج کنین.( ینی شرط حلال بودن ازدواج شما اینه) و فکر نمی کنم که چون اول گفته زناکار نباشید و بعد از اون بلافاصله گفته دوست های پنهانی نگیرین مبنی بر این باشه که دوستی با جنس مخالف در سطح زناکاری باشه !

خدایا ما رو از تفسیر به رای کردن محفوظ بدار ... ( لطفا از این جمله من سوء برداشت نکنید . اشاره این عبارت به سمت خودمه )

و اما برداشت های حاصل از این آیه : ( البته بنا به دلایلی فعلا دسترسی به اساتید علوم قرآنی ندارم . به محض دریافت اطلاعات دقیق تر حتما پست رو کامل تر می کنم )

در اسلام امر ازدواج قداست خاص خودش رو داره. به زبان دیگه ازدواج پدیده ارزشمند و تعهدی انسانیه که سنگ بنای جامعه و سعادت فرد و بشر رو تشکیل میده .

ازدواج درتاریخ بشر صور گوناگونی داشته وقرآن کریم انواعی رو ذکر کرده ودر تفسیر آیه شریفه :

الْيَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ حِلٌّ لَّكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلُّ لَّهُمْ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ إِذَا آتَيْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ وَلاَ مُتَّخِذِي أَخْدَانٍ وَمَن يَكْفُرْ بِالإِيمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ (المائده ،5)

و

وَمَن لَّمْ يَسْتَطِعْ مِنكُمْ طَوْلاً أَن يَنكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ فَمِن مِّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُم مِّن فَتَيَاتِكُمُ الْمُؤْمِنَاتِ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِإِيمَانِكُمْ بَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ فَانكِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَيْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلاَ مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ فَإِذَا أُحْصِنَّ فَإِنْ أَتَيْنَ بِفَاحِشَةٍ فَعَلَيْهِنَّ نِصْفُ مَا عَلَى الْمُحْصَنَاتِ مِنَ الْعَذَابِ ذَلِكَ لِمَنْ خَشِيَ الْعَنَتَ مِنْكُمْ وَأَن تَصْبِرُواْ خَيْرٌ لَّكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ (النسا، 25 )

از ابن عباس روايت كرده اند كه گفت : مسافحات به معناى زنانى است كه آشکار زنا مى دهند، و يار و دوست مى گيرند، و آن زنى هم كه تنها يك دوست دارد جزء متخذات اخدان است ، و مردم جاهليت چنين بودند كه زناى علنى را حرام ، و زناى پنهانى را حلال مى دانستند، و مى گفتند زناى علنى از لئامت و پستى است ، و اما آنچه پنهانى انجام شود هيچ اشكالى ندارد، ليكن خداى تعالى در قرآن كريم اين آيه را نازل كرد كه :
    (و لا تقربوا الفواحش ما ظهر منها و ما بطن )، (مرتكب عمل فاحشه نشويد نه علنى و نه پنهانى ).

ودر بعضی اخبار هم از خودنمایی وتبرج بعضی زنان و حفظ پایین تنه برای شوهر اصلی و کامجویی از بالا تنه برای سایرین گزارش شده است .(دقت شود)

اما فرق بین نکاح سفاح و غیر آن :

(نكح) النون والكاف والحاء أصلٌ واحد، وهو البِضاع. ونَكَحَ يَنْكِحُ. وامرأةٌ ناكِحٌ في بني فلان، أي ذات زَوجٍ منهم. والنِّكاح يكون العَقدَ دونَ الوطء. يقال نَكَحْتُ: تَزَوّجْتُ. وأنكَحْتُ غَيرِي.مقاييس اللغه

در نکاح دوستی (اخدان ) طرفين نسبت به همديگر تعهد داشتند كه با فرد ديگري رابطه جنسي نداشته باشند، و چنين تعهدي در طرفين زناي محض(زنان پرچمدار)، وجود ندارد و شرکای متعدد وجود دارد وتعهدی در کار نیست .

به زبان ساده تر کسانیکه از ازدواج هدفی مثلا بهره بری جنسی و مالی وتحليل و ...داشته باشند نه هدف والای ازدواج وتربیت فرزند و سعادت خانواده واجتماع وفرار از مسولیت ؛ مشمول این نوع ازدواج قرار میگیرند واین نکته بسیار مهمی درشروع به ازدواج است كه بعضا ناديده گرفته ميشود .

مورخین آورده اند که سعد بن وقاص فرزند خدن است.که با تعبير ولد الزنا كه مثلا درباره زياد بن ابيه و ديگران آمده فرق اساسی دارد .

در حدیثی رسول خدا (ص) فرمودند :

من و اهل بيت من با طينت طيبه‌اي هستيم از زير عرش تا به آدم و از آدم تا به امروز، از نكاح نه از سفاح، و در ما از نكاح جاهليت چيزي نياميخته است.

در اصول کافی : إبراهيم بن ميمون، عن محمد قال: سألت أبا عبد اللَّه ع عن قول اللَّه تعالى أَعْطى كُلَّ شَيْ ءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدى ، قال" ليس شي ء من خلق اللَّه إلا و هو يعرف من شكله الذكر من الأنثى"، قلت: ما يعني ثم هدى قال" هداه للنكاح و السفاح من شكله".

از امام صادق(ع) از معني آيه «اعطي كل شييء خلقه ثم هدي» پرسيدم، فرمود: همه مخلوقات از شكل ظاهرشان معلوم است كه كدام مذكر است و كدام مونث. گفتم: مراد از «ثم هدي» چيست؟ فرمود: آن‌ها را هدايت كرده بر نكاح و سفاح به وسيله شكل ظاهري شان.

يعني انسان را به نكاح و حيوان را به سفاح هدايت كرده است،
    در ازدواج با زنان کافر نیز باید هدف ازدواج باشد نه هوسرانی تا تبدیل به سفاح نشود وازدواج با زانیه هم که کار ... است.

انواع دیگر ازدواج مانند ازدواج چند مرد با یک زن یا بدلی که امروزه به ضربدری معروف شده ویا شغار ؛ که زن و دختر بعنوان مهریه زن دیگر قرار میگرفت ؛
    ونكاح استبضاعي که از مرد دیگری برای خصوصیاتی مانند قدرت وزیبایی طلب فرزند میکردند ،
    در جاهلیت متداول بودند که با آمدن اسلام منسوخ گشتند.

ناگفته نماند که در طول زمان هر سه کلمه زنا و اخدان وسفاح به هم نزديک شده وبه معنی زنا بکار رفته اند اما در ابتدای امر با هم فرق داشته اند .

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر

9. 3 کاربر از پست مفید طلیعه طلا سپاس کرده اند .

همکار بخش مذهبی
    ارسال تشکر
    7,424
    دریافت تشکر: 12,850
    قدرت امتیاز دهی
    7192
    Array

یه مطلب دیگه اینکه :

بيشتر مفسران و دانشمندان اهل سنت معتقدند، عبارت "طعام اهل كتاب" كه در اين آيه حلال شمرده شده، هر نوع طعامى از آنان را شامل مى ‏شود؛ خواه گوشت حيواناتى باشد كه به دست خود آنها ذبح شده و يا غير آن، ولى اكثريت قاطع مفسران و فقهاى شيعه بر اين عقيده ‏اند كه منظور از آن غير از گوشت هايى است كه توسط آنها ذبح شده باشد. البته گروه اندکی از دانشمندان شيعه پيرو نظريه اولند.

روايات متعددى كه از ائمه اهل بيت (ع) نقل شده، اين مطلب را تاكيد مى‏ كند كه منظور از طعام در اين آيه، غير ذبيحه‏ هاى اهل كتاب است؛ به عنوان نمونه در تفسير على بن ابراهيم از امام صادق (ع) نقل شده كه در باره آيه فوق چنين فرمود: عنى بطعامهم هاهنا الحبوب و الفاكهة غير الذبائح التي يذبحون فانهم لا يذكرون اسم اللَّه عليها؛ یعنی: منظور از طعام اهل كتاب حبوبات و ميوه ‏هاست نه ذبيحه‏ هاى آنها، زيرا آنها هنگام ذبح كردن، نام خدا را نمى‏ برند.

دقت در آيات گذشته (که حرام بودن ذبیحه ای که نام خدا بر او برده نشده را اعلام نموده) نشان مى ‏دهد كه تفسير دوم (یعنی تفسير طعام به غير ذبيحه) به حقیقت نزدیک تر است، زيرا همانطور كه امام صادق (ع) هم در روايت فوق اشاره فرموده، اهل كتاب نوعا شرائط ذبح اسلامى را رعايت نمى‏ كنند (یعنی نه نام خدا را مى‏ برند و نه رو به سوى قبله حيوان را ذبح مى‏ كنند و نه پايبند به رعايت ساير شرایط ذبح اسلامی اند)، با این اوصاف چگونه ممكن است در آيات قبل چنين حيوانى (که ذبح شرعی نشده) صريحا تحريم شده باشد و در اين آيه حلال شمرده شود؟! پس نتیجه می گیریم که منظور از طعام حلال اهل کتاب در این آیه، غير از گوشت هايى است كه توسط آنها ذبح شده باشد.

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر

11. 4 کاربر از پست مفید طلیعه طلا سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط طلیعه طلا نمایش پست ها
    خدایا ما رو از تفسیر به رای کردن محفوظ بدار
    سلام خدمت همکاران بخش مذهبی
    دوست عزیز بنده منبع گذاشتم. اگه یه لطفی بکنین و با دقت پست هارو بخونین زود جواب نمیدین. تفسیر نمونه رو مطالعه کنین.اکثریت چون مبتلا هستند سخت می پذیرند و این تفسیر به رای نیست.دوست بزرگوار تفسیر به رای منبعی نخواهد داشت لطف کنین پست هارو بهتر مطالعه کنین. حالا خوبه اونقد گفتیم نظر شخصی نیست و خیلی هم تأکید کردیم

آمین

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

و اما برداشت های حاصل از این آیه
    شما را به مطالعۀ ماهنامۀ قرآنی بشیر یا تفسیر نمونه توصیه میکنم. بازم تأکید میکنم که در تفسیر به رای منبع نخواهد بود و نظر شخصی خواهد بود

آمین

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

اشاره این عبارت به سمت خودمه
    لطف کنین و اشارات را تو دل خودتون نگه دارین و باعث شک در تفسیر آیاتی که منبع گذاشتیم نشوید
    ممنون از این همه اطلاعاتتون وشکسته نفسی شما دوست عزیز اما ای کاش بجای اینکه جواب میدادین و نظر شخصی خودتون را میدادین به منبعی که گفته شده مراجعه می کردین یا لااقل تا آخر همۀ پستهارو میخوندین اونوقت جوابتون رو میگرفتین

آمین

یار همراه
    ارسال تشکر
    4,020
    دریافت تشکر: 6,802
    قدرت امتیاز دهی
    8985
    Array
    312's: جدید84

دوست عزیز:عبدالله
    جزم در فقه معنا نداره
    مفسر الزاما فقیه نیست
    وقتی فقها تفاوتهای تفسیری رو تحمل میکنند یعنی تنوع تفاسیر,نشانگر عدم قطعیت این تفاسیر هست.
    شما لطفا با اتکابه فقط یک تفسیر , برای یک آیه کلام الله نسخه مقبوض صادر نکنید.
    خيانت فــقـر مي آورد

16. 4 کاربر از پست مفید 312 سپاس کرده اند .

صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)