پیمان سلطانی: "ایران جوان" قطعه بازسازی من است

تم اولیه قطعه «ایران جوان» متعلق به «لومر» از آهنگسازان فرانسوی است. اثری که این روزها خبرساز شده است. از یک‌سو، چند سال پیش، پیمان سلطانی به بازسازی این قطعه پرداخته و از سوی دیگر منوچهر صهبایی ادعا کرده که این اثر با حفظ اصالت به او تعلق دارد.
. تم اولیه قطعه «ایران جوان» متعلق به «لومر» از آهنگسازان فرانسوی است و قدمت آن به 130 سال پیش برمی‌گردد. اثری که این روزها خبرساز شده است. از یک‌سو، چند سال پیش، پیمان سلطانی به بازسازی این قطعه پرداخته و از سوی دیگر منوچهر صهبایی ادعا کرده که این اثر با حفظ اصالت به او تعلق دارد.
پیمان سلطانی در گفت و گو باCHN، با اشاره به این‌که سرود «ایران جوان»، ارتباطی به منوچهر صهبایی نداشته و ندارد گفت: «صهبایی، تنها قطعه لومر را به من معرفی کرده است.مثل این‌که کسی دیوان حافظ به تصحیح پرویز ناتل خانلری را هم در کنار نسخه قاسم غنی و محمد قزوینی به شما معرفی کند و من حاضرم قطعه لومر و سرود ایران جوان را در بوته داوری قضات و مردم قرار دهم تا همگان داوری کنند این اثر به چه کسی تعلق دارد؛ بازسازی و بازافرینی قطعه لومر به همت پیمان سلطانی است یا منوچهر صهبایی؟»
سلطانی که حدود 12 سال است به پژوهش درباره تصنیف‌هایی با تم ملی و میهنی پرداخته، همچنین بیان کرد: «در این مدت، بیشترین توجهم، متوجه آثار با کلام بوده چراکه جنبه تراژیک و دراماتیک آثار ملی و میهنی باید قوی‌تر باشد. به گفته سلطانی، بسیاری از این آثار متعلق به دوران مشروطه به بعد است؛ در برخی از این آثار به ندرت، نتی موجود بود. بعضی از اینها، تنها یک ملودی صوتی و یا یک روایت ساده بود البته در این بین، آثاری هم وجود داشت که تنها یک تم ساده بود و سرود "ایران جوان" که به وطنم معروف شده از این دست آثار بود.»
رهبر ارکستر ملل به مراحل ساخت سرود«ایران جوان» اشاره کرد و افزود: «من این قطعه را با الهام از تم 50 ثانیه‌ای لومر ساخته و به قطعه‌ای چهار دقیقه‌ای تبدیل کرده‌ام ضمن این‌که این قطعه اصلا شعر نداشته؛ من با زنده یاد بیژن ترقی صحبت کردم و نتیجه شعر زیبای «وطنم وطنم» بود که روی کار گذاشته شد.»
بسیاری از آهنگسازان از فولکلور، بهره برده‌اند برای مثال باخ از آوازهای کلیسا بهره برده است حالا من هم از قطعه لومر که از سوی صهبایی به من معرفی شده، بهره برده‌ام از ایشان هم تشکر می‌کنم که لومر را به من معرفی کرده‌اند اما در برابر این معرفی، چه باید بکنم؟!»
منبع:خبرگزاری فرهنگی وهنری