دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 7 از 11 نخستنخست 1234567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 102

موضوع: درخواست مقاله ،جزوه ،پاورپوینت و مولتی مدیا در مورد جوش ( همین جا)

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مکانیک
    ارسال تشکر
    395
    دریافت تشکر: 1,894
    قدرت امتیاز دهی
    793
    Array

پیش فرض پاسخ : دوستان هرگونه مقاله ،جزوه ،پاورپوینت در مورد جوش میخوان در اینجا درخواست کنند

نقل قول نوشته اصلی توسط ناظر نمایش پست ها
    دوست من بذاز اول تو مفاهیم اولیه به اشتراک برسیم.

اگه ادامه این بحث براتون جالبه اجازه بدین به صورت علمی بحث کنیم.یعنی با دلیل و مدرک صحبت کنیم. من برای شما لینک گداشتم و تا حدی که بضاعتم هر چند اندک اجازه داد توضیح دادم.شما میگی تو این 6 سالی که تو این رشته بودم نشنیدم!

شما میگی اگه تو استاندارد نگاه کنیم.کدوم استاندارد ؟چه صفحه ای؟ممکنه بنا به موضوع کلمات
    filer metal,welding wire ,electrod یا wireرو توی کتب مختلف ببینیم.اما تنها پروسه ای که بصورت برقراری قوس الکتریکی جوشکاری انجام میشه ودر اون سیم جوش باعث تشکیل مدار الکتریکی برای برقراری قوس نمیشه تیگ یا gtaw است.
    اولاً در پاسخ قید بفرمائید که با این موضوع موافق هستین یا نه؟لظفاً حتماً جواب بدین
    ثانیاً من پرسیدم در gmaw قوس بین فلز پایه و کدوم قسمت از تجهیزات این پروسه برقرار میشه؟ لظفاً حتماً جواب بدین.

ثالثاً یک منبع یا یک لینک اینجا بدارین که gas metal arc welding شامل چند پروسه tig و fcaw و چند پروسه دیگر میشود.لظفاً حتماً جواب بدین
    اگه ممکنه صرفاً جهت معرفی و آشنائی بیشتربه تجارب و آموزش هاتون و 6 سال فعالیتتون در رشته جوش اشاره کنید.
    با سلام
    اقای ناظر عزیز منظورم از اینکه 6 سال تو این رشته ام و حرفی از الکترود در میگ و مگ نشنیدم این نیست که من میدونم یا چون 6سال توئ این رشته بودم....خیر اصلا این منظور رو ندارم منظورم این بود که جالبه چرا نشنیدم امروز کمی فکر کردم دیدم هرچی که بتوان از ان الکترون عبور داد میتواند نام الکترود به خودش بگیره یعنی کاملا حرف شما صحیح طی تماسی که با مدیر گروه دانشگام داشتم ایشان فرمودند که در بعضی منابع بنام سیم جوش و در اکثر منابع الکترود ذکر شده و گفت در بیشتر دانشگاهه سیم جوش می گویند چون بیشتر شبیه فیلر متال هستش باور کنید در دوران کاردانی تا جایی که یادمه می گفتند سیم جوش به قطر... حالا در اخر مدیر گزوه گفت هر دو لفظ درسته اما یک دلیل دیگه مه میشه بهش اشاره کرد اینه که یکی از وظایف الکترود برقراری قوس هستش که در میگ و مگ سیم جوش این کارو میکند در نتیجه من با عقیده شما موافقم و از اینکه منو از اشتباه به جلو رفتن باز داشتید ممنونم اما اقای ناظر منظور شما رو در این مورد نفهمیدم اگه ممکنه صرفاً جهت معرفی و آشنائی بیشتربه تجارب و آموزش هاتون و 6 سال فعالیتتون در رشته جوش اشاره کنید اگر منظور اینه که چطور تو این 6سال این نکته ابتدایی رو نمیدونستم باید بگم اقای ناظر عزیز من هرگز هیچ ادعایی ندارم چون سوادشو ندارم و تو این 6سال چیزایی که بلد بودمو سعی کردم بگم دلیل اینکه این انجمنو تشکیل دادم این بود که افرادی مثل شما من را که بی سوادترم کمک کنند راستی من اشتباه خونده بودم فکر کرده بودم که گفتیدshilded gas arc welding اما gas metal arc welding(gmaw)کاملا درسته
    ویرایش توسط M.A.A.H.R : 10th August 2011 در ساعت 11:07 PM

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    عمران
    ارسال تشکر
    6
    دریافت تشکر: 16
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : دوستان هرگونه مقاله ،جزوه ،پاورپوینت در مورد جوش میخوان در اینجا درخواست کنند

نقل قول نوشته اصلی توسط m.a.a.h.r نمایش پست ها
    با سلام
    اقای ناظر عزیز منظورم از اینکه 6 سال تو این رشته ام و حرفی از الکترود در میگ و مگ نشنیدم این نیست که من میدونم یا چون 6سال توئ این رشته بودم....خیر اصلا این منظور رو ندارم منظورم این بود که جالبه چرا نشنیدم امروز کمی فکر کردم دیدم هرچی که بتوان از ان الکترون عبور داد میتواند نام الکترود به خودش بگیره یعنی کاملا حرف شما صحیح طی تماسی که با مدیر گروه دانشگام داشتم ایشان فرمودند که در بعضی منابع بنام سیم جوش و در اکثر منابع الکترود ذکر شده و گفت در بیشتر دانشگاهه سیم جوش می گویند چون بیشتر شبیه فیلر متال هستش باور کنید در دوران کاردانی تا جایی که یادمه می گفتند سیم جوش به قطر... حالا در اخر مدیر گزوه گفت هر دو لفظ درسته اما یک دلیل دیگه مه میشه بهش اشاره کرد اینه که یکی از وظایف الکترود برقراری قوس هستش که در میگ و مگ سیم جوش این کارو میکند در نتیجه من با عقیده شما موافقم و از اینکه منو از اشتباه به جلو رفتن باز داشتید ممنونم اما اقای ناظر منظور شما رو در این مورد نفهمیدم اگه ممکنه صرفاً جهت معرفی و آشنائی بیشتربه تجارب و آموزش هاتون و 6 سال فعالیتتون در رشته جوش اشاره کنید اگر منظور اینه که چطور تو این 6سال این نکته ابتدایی رو نمیدونستم باید بگم اقای ناظر عزیز من هرگز هیچ ادعایی ندارم چون سوادشو ندارم و تو این 6سال چیزایی که بلد بودمو سعی کردم بگم دلیل اینکه این انجمنو تشکیل دادم این بود که افرادی مثل شما من را که بی سوادترم کمک کنند راستی من اشتباه خونده بودم فکر کرده بودم که گفتیدshilded gas arc welding اما gas metal arc welding(gmaw)کاملا درسته
    دوست عزیز
    واسه این گفتم صرفاً جهت معرفی و آشنائی که خدای نکرده برداشت دیگه ای نکنید .اصلاً منظور من این مسائلی که فرمودین نبود.من فقط می خواستم بیشتر آشنا بشیم.خوب واسه این که سوء تفاهم برطرف بشه من از خودم شروع می کنم.
    من وحیدرضا ساعی نسب ، فارغ التحصیل 79 عمران هستم و از 86 بطور خاص روی بحث جوش و سازه فلزی کار میکنم. آموزش جوش رو طی دوره aws qc13 یا
    certified welding supervisor(aws-cws گذروندم و مدرکم رو از انجمن جوش آمریکا در خارج از کشور در سال 2009 گرفتم و از همون سال عضو انجمن جوش آمریکا هستم. بازرسی به روشهای غیر مخرب رو هم در سطح 2 دارم. و باور کن اصلاً مدعی سواد نیستم و اگه اینجا عضو شدم فقط برای یاد گرفتن بوده. بخاطر همین اولین پستم سئوال بود نه ارائه مطلب.
    فعالیت شما تو این انجمن تشویقم کرد که اینجا عضو بشم.
    امیدوارم که این انجمن عضو های بیشتری برای تبادل نظر گروهی پیدا کنه.

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مکانیک
    ارسال تشکر
    395
    قدرت امتیاز دهی
    793
    Array

باسلام به شما
    اقای ناظر عزیز اینجانب امیرحسین رحمانپور 21 ساله از شهسوار دارای مدرک کارشناسی جوش البته ترم 3 دارای مدارک qc1,2 وd11 و wps pqr ومدرک بازرسی فنی هستم و درخدمت شما اقای ناظر اگر موافقید یک بحث جدی و جدیدی شروع کنیم امیدوارم همش شراکتمون ادامه داشته باشه اقای ناظر عزیز اگر موافقید درباره چگالی منبع توان حرارتی منبع صحبت کنیم موافقید؟
    سوال اولم اینه که بالاترینو چگالی منبع حرارتی مربوط به کدام فرایند است

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسي مواد و متالورژي
    ارسال تشکر
    513
    دریافت تشکر: 465
    قدرت امتیاز دهی
    32
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط m.a.a.h.r نمایش پست ها
    باسلام به شما
    سوال اولم اینه که بالاترینو چگالی منبع حرارتی مربوط به کدام فرایند است

به نظرم تو جوشکاري مقاومتي، به خاطر توان 2 جريان
    ویرایش توسط maede roshanali : 13th August 2011 در ساعت 01:19 PM
    جايي که سکوت حنجره را فتح ميکند ديوانگيست فرضيه هم صدا شدن.... دکتر شريعتي

5. کاربرانی که از پست مفید maede roshanali سپاس کرده اند.

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسي مواد و متالورژي
    ارسال تشکر
    513
    قدرت امتیاز دهی
    32
    Array

ميخواستم نظرمو عوض کنم... وقتي سرچ کردم ديدم اشتباه فکر ميکنم
    جوشکاري اشعه ليزري و اشعه الکتروني با شدت متوسط 10^10 تا 12^10 وات بر متر مربع بيشترين شدت دارند. اما تو جوشکاري مقاومتي اين رنج 6^10 تا 8^10 وات بر متر مربعه. تو تقسيم بندي منابع جوشکاري، جوشکاري مقاومتي جزء منابع الکتريکي به حساب مياد اما جوشکاري ليزري جزء منابع با انرژي بالاست. تو اين دسته بندي جوشکاري اصطکاکي که جزء منابع مکانيکي به حساب مياد با 4^10 تا 6^10 وات بر مترمربع کمترين شدت حرارتي داره.

7. کاربرانی که از پست مفید maede roshanali سپاس کرده اند.

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مکانیک
    ارسال تشکر
    395
    قدرت امتیاز دهی
    793
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط maede roshanali نمایش پست ها
    ميخواستم نظرمو عوض کنم... وقتي سرچ کردم ديدم اشتباه فکر ميکنم
    جوشکاري اشعه ليزري و اشعه الکتروني با شدت متوسط 10^10 تا 12^10 وات بر متر مربع بيشترين شدت دارند. اما تو جوشکاري مقاومتي اين رنج 6^10 تا 8^10 وات بر متر مربعه. تو تقسيم بندي منابع جوشکاري، جوشکاري مقاومتي جزء منابع الکتريکي به حساب مياد اما جوشکاري ليزري جزء منابع با انرژي بالاست. تو اين دسته بندي جوشکاري اصطکاکي که جزء منابع مکانيکي به حساب مياد با 4^10 تا 6^10 وات بر مترمربع کمترين شدت حرارتي داره.
    سلام
    با حرف شما موافقم من خودم شکم روی اشعه ی الکترونی و اشعه لیزری بوده یعنی اشعه الکترونی بیشترین تمرکز حرارتی رو داره توی جوشایی که با قوس الکتریکی سروکار دارن بیشترین تمرکز مربوط به پلاسما هستش اما در کلو شک دارم که شما میگی اشعه الکترونی درسته؟نظر دیگران رو هم بدونیم بد نیست

9. 2 کاربر از پست مفید M.A.A.H.R سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    عمران
    ارسال تشکر
    6
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

راستش من خیلی وقته که سرم تو جوش تا کتابای جوشکاری . تو پروسه های عمومی که باهاش سرو کار دارم saw . راجع به rw و lbw وebw اطلاعاتم در حد کلیات است.و اما قاعدتاًً نرخ بالاتری نسبت به فرایندهای قوس الکتریکی فلزیarc metal دارند.
    مطلب زیر که خیلی بی ربط نیست رو از منبع قبد شده نقل میکنم
    http://www.njn6261.blogfa.com/post-9.aspx
    از نظر جوشکاري در نوع قوس الکتريکي بر حسب ذوب الکترود و يا عدم ذوب آن وجود دارد . گر الکترود از جنس کربن يا تنگستن باشد هنگام ايجاد قوس الکتريکي الکترود ذوب نشده و قوس يا الکترود را غير مصرفي Non consumable مي نامند . اما اگر الکترود از جنس فلز با نقطه ذوب پائين تر باشد همزمان با ايجاد قوس الکتريکي انتهاي الکترود ذوب شده و قطرات فلز مذاب مي تواند از الکترود جدا شده و در فاصله قوس الکتريکي به طرف حوضچه جوش با سرعت زياد پلاسماجت منتقل شود در اين حالت آنرا مصرفي consumable يا قوس الکتريکي فلزي Metal – arc مي نامند . چون در روش قوس يا الکترود مصرفي قسمتي از جوش نتيجه ذوب الکترود است . معمولا ترکيب شيميايي الکترود بايد شبيه فلز مورد جوش باشد . در الکترود مصرفي مقداري حرارت مقاومتي در اثر عبور جريان برق در الکترود توليد مي شود که در اين حرارت باعث بالا رفتن نرخ ذوب الکترود شده و به حوضچه جوش بر مي گردد . به همين دليل مقدار بيشتري از حرارت توليد شده در قوس يا الکترود مصرفي به حوضچه جوش منتقل مي شود و راندمان حرارتي در الکترود هاي غير مصرفي (60-50 در صد ) کمتر از الکترود هاي مصرفي (90-75 در صد) است . بالال بودن راندمان حرارتي موجب باريک تر شدن منطقه متاثر از جوش شده واز نظر سرعت جوشکاري و اقتصادي نيز مقرون به صرفه مي باشد.
    ویرایش توسط ناظر : 13th August 2011 در ساعت 09:43 PM

11. 2 کاربر از پست مفید ناظر سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مکانیک
    ارسال تشکر
    395
    قدرت امتیاز دهی
    793
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ناظر نمایش پست ها
    راستش من خیلی وقته که سرم تو جوش تا کتابای جوشکاری . تو پروسه های عمومی که باهاش سرو کار دارم saw . راجع به rw و lbw وebw اطلاعاتم در حد کلیات است.و اما قاعدتاًً نرخ بالاتری نسبت به فرایندهای قوس الکتریکی فلزیarc metal دارند.
    مطلب زیر که خیلی بی ربط نیست رو از منبع قبد شده نقل میکنم
    http://www.njn6261.blogfa.com/post-9.aspx
    از نظر جوشکاري در نوع قوس الکتريکي بر حسب ذوب الکترود و يا عدم ذوب آن وجود دارد . گر الکترود از جنس کربن يا تنگستن باشد هنگام ايجاد قوس الکتريکي الکترود ذوب نشده و قوس يا الکترود را غير مصرفي non consumable مي نامند . اما اگر الکترود از جنس فلز با نقطه ذوب پائين تر باشد همزمان با ايجاد قوس الکتريکي انتهاي الکترود ذوب شده و قطرات فلز مذاب مي تواند از الکترود جدا شده و در فاصله قوس الکتريکي به طرف حوضچه جوش با سرعت زياد پلاسماجت منتقل شود در اين حالت آنرا مصرفي consumable يا قوس الکتريکي فلزي metal – arc مي نامند . چون در روش قوس يا الکترود مصرفي قسمتي از جوش نتيجه ذوب الکترود است . معمولا ترکيب شيميايي الکترود بايد شبيه فلز مورد جوش باشد . در الکترود مصرفي مقداري حرارت مقاومتي در اثر عبور جريان برق در الکترود توليد مي شود که در اين حرارت باعث بالا رفتن نرخ ذوب الکترود شده و به حوضچه جوش بر مي گردد . به همين دليل مقدار بيشتري از حرارت توليد شده در قوس يا الکترود مصرفي به حوضچه جوش منتقل مي شود و راندمان حرارتي در الکترود هاي غير مصرفي (60-50 در صد ) کمتر از الکترود هاي مصرفي (90-75 در صد) است . بالال بودن راندمان حرارتي موجب باريک تر شدن منطقه متاثر از جوش شده واز نظر سرعت جوشکاري و اقتصادي نيز مقرون به صرفه مي باشد.
    خب دوستان جوابهای خوبی بود و امیدوارم همه نتیجه خوبی گرفته باشیم حالا نفر بعدی سوال جدید و کاربردی تری رو مزرح کنه خیلی خوب میشه

13. 2 کاربر از پست مفید M.A.A.H.R سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    عمران
    ارسال تشکر
    6
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

با اجازه دوستان من میخوام بحث ترک سرد رو مطرح کنم.این بحث بسیار حساس وگسترده و اغلب مورد کم توجهی است . خواهش میکنم در ادامه اطلاعاتمون رو به اشتراک بذاریم
    ترک سرد یا هیدروژنی می تواند از مشکلات اصلی در جوشکاری فولاد باشد.بصورت معمول از24 ساعت بعد از جوشکاری میتوان به وجود آن پی برد.ترک سرد در یک جوش گوشه بصورت ترک ریشه root crack و ترک عرضیtransverse crackدر فلز جوش و ترک پنجه toe crack و ترک زیر سطحی under bead crack در ناحیه تحت تاثیر حرارت HAZ در فلز پایه اتفاق بیافتد.دلائل بروز آن شامل:
    1- حضور هیدروژن در منطقه جوش
    2-تنش و کرنشی که در جوش به وقوع خواهد پیوست.
    3-ساختار دانه بندی سختSUSCEPTIBLE(HARD) MICROSTRUCTURE
    4-دما( معمولاً ترک هیدروژنی در دمای بالای 392 درجه سانتیگراد اتفاق می افتد)

برای کنترل ترک هیدروژنی دو راه وجود دارد:
    1- کنترل نرخ حضور هیدروژن
    2-کنترل سختی ناحیهHAZ

ادامه دارد....
    ویرایش توسط ناظر : 14th August 2011 در ساعت 07:44 PM

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسي مواد و متالورژي
    ارسال تشکر
    513
    قدرت امتیاز دهی
    32
    Array

[QUOTE=ناظر;264241]با اجازه دوستان من میخوام بحث ترک سرد رو مطرح کنم.این بحث بسیار حساس وگسترده و اغلب مورد کم توجهی است . خواهش میکنم در ادامه اطلاعاتمون رو به اشتراک بذاریم
    ...

اين جزوه مال انجمن مهندسي جوش ايرانه. درباره ترک در جوشکاري هم ترک گرم و هم ترک سرد رو بحث کرده. فکر کنم جالب باشه و به دردتون بخوره.
    http://www.4shared.com/document/XYJ4...n_welding.html

16. کاربرانی که از پست مفید maede roshanali سپاس کرده اند.

صفحه 7 از 11 نخستنخست 1234567891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)