دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: فضای دانشگاه نباید خاموش و سیاست زده باشد

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    دریافت تشکر: 13,826
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    Capitan Totti's: جدید40

پیش فرض فضای دانشگاه نباید خاموش و سیاست زده باشد

رییس جمهوری:
    رییس جمهوری با تاکید بر اینکه علم و تحقیق بدون محیط آزاد دست یافتنی نیست، گفت: ما نیاز به محیطی امن در دانشگاه ها داریم و نیاز به محیط امنیتی نداریم.
    آفتاب: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در اجلاس روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز آموزشی و تحقیقاتی افزود: جشن انقلاب جشن همه است به ویژه جشن دانشگاهیان است که همگی نقش مهمی در پیروزی انقلاب و ادامه راه انقلاب داشتند.

وی با بیان این که من خوشحالم در طول شش ماهی که دولت تدبیر و امید کارش را آغاز کرده برای چندمین بار در جمع شما دانشگاهیان هستم، گفت: من در سخنرانی ها به نکاتی تاکید کردم که دانشگاه اگر استقلال آکادمیک خود را بازیابد، تحقیق و آزادی، توسعه علمی و آزادی همواره دستشان در دست یکدیگر است هیچ جا شما علم و تحقیق را بدون محیط آزاد نمی توانید بیابید.

رییس جمهوری در این باره افزود: دانشگاه باید فضایش فضای علم باشد نه سیاست زدگی. فضای دانشگاه باید فضای آرام باشد نه فضای خاموش.

وی همچنین ادامه داد: ما نیاز داریم به دانشگاهی که در آن دانشگاه هم آموزش باشد هم تعلیم باشد هم پژوهش باشد هم تحقیق باشد و هم بینش باشد هم روشنفکری ، چنین دانشگاهی می تواند فضای جامعه را عوض کند. دانشگاهی که در کنجی تحقیق کند و این تحقیقش به جامعه برنگردد ما دنبال چنین دانشگاهی نیستیم ما دنبال تحقیق و یا فقط تدوین مقاله در دانشگاه ها نیستیم.

** دانشگاه باید منتهی به بهبود زندگی جامعه شود

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما دانشگاهی نیاز داریم که در آن کار آفرین تربیت شود نه کارجو، ما نیاز به دانشگاهی داریم که در آن دانشگاه دانشجوی خلاق تربیت شود.

روحانی خاطرنشان کرد: ما نیاز به دانشگاهی داریم که علم و پژوهش مکمل یکدیگر باشند و قدرت قدرت تعامل با جهان و با روند پیشرفت جهان داشته باشد.

وی افزود: ما نیاز به دانشگاهی داریم که آثار آن تولید ثروت و قدرت باشد و مردم آثار آن دانشگاه را در زندگی خود لمس کنند دانشگاه باید منتهی به بهبود زندگی جامعه شود.

وی همچنین گفت: ما هم معلم، هم مدرس، هم محقق، هم پژوهشگر، هم روشنفکر و هم دانشور می خواهیم. تعلیم یافته دانشگاه که اهل تحقیق است و مسایل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود را می بیند و برای حل مسایل اجتماعی و سیاسی بهره می جوید.

رییس جمهوری یادآور شد: این موارد دانشور و روشنفکر می شود ، ما نیاز به معلم، محقق و روشنفکر داریم ، برای این کار دانشگاه مسیر طولانی در پیشرو دارد.

روحانی ادامه داد: بسیاری از این نکاتی که در قالب و بیان دیگر گفتم و در آن پنج سخنرانی قبل به آن اشاره کردم به همه آنها دولت پایبند است. دولت دنبال دانشگاهی هست که بین کمیت و کیفیت توازن باشد.

وی اضافه کرد: من خیلی خوشحال می شوم که اگر بشنوم 40 هزار دانشجوی دکتری در کشور داریم، اما شما دانشگاه های بزرگ دنیا را مطالعه کنید ببینید دانشجوی دکترای آنها چند نفر هستند، فکر می کنید در سال یک دانشگاه بزرگ اروپایی و آمریکایی چند تا دانشجوی دکترا تحویل می دهد.

وی اظهار داشت: آمار را نگاه کنید من از بسیاری از دانشگاه ها خبر دارم خیلی خوب است همه دکتر شوند، من که به هر کس می رسم همه دکترا دارند.

رییس جمهوری تصریح کرد: ما افتخار می کنیم همه دارای دکترا و تحقیق کرده باشند، مراحل علمی را پیموده باشند خیلی خوب است اما واقعا کیفیت لازم هم وجود دارد. اگر شما بگوید هست من خوشحال می شوم من قضاوت شما را می پذیرم. شما روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها یا پژوهشکده ها، مدیران و مسوولان پارک های علم و فناوری هستید. من می پذیرم اگر شما بگویید. کمیت با کیفیت باید توازن داشته باشد.

رییس جمهوری یادآور شد: درست است غول کنکور را ما پشت سر گذاشته ایم، وحشت و غول کنکور را برای آنها که می خواهند برای دوره کارشناسی وارد شوند تقریبا کنار رفت، مشکلات ما حل شد دانشگاه های ما دارای کیفیت مطلوب هستند.

روحانی تصریح کرد: اصلا شما می خواهید در دانشگاه چه کار کنید؟ شما دنبال این هستید که غنچه ها را به گل شکوفای معطر تبدیل کنید. همان که قرآن تعبیر به فلاح می کند. فلاح همین است. «لعلهم تفلحون» همین است.

وی اضافه کرد: فلاح یعنی شکفتن، باز شدن بذری که تبدیل به گیاه با همه باروری می شود، شما دنبال شکوفایی هستید شکوفایی ذهنی - علمی دانشجویان. شما میراث گذشتگان را با بیانی علمی و روز به جوانان عزیز منتقل می کنید و آنها را در علم و دانش در مسیر رشد قرار می دهید شما علاوه بر آن از دانش و تحقیقات امروز جوانان عزیز را مطلع می کنید.

رییس قوه مجریه همچنین گفت: تنها که استاد کافی نیست شما یک محیط مناسب هم نیاز دارید شما یک کتابخانه مناسب هم برای دانشجویان نیاز دارید. حالا شاید امروز اینترنت کمی جای آن را پر کرده یا شرایط بهتری را ایجاد کرده باشد، پس نیاز به امکاناتی دارید که دانشجوی شما به راحتی در فضای مجازی بتواند سیر کند. شما نیاز به یک محیط امن دارید تا بتوانید حرف خود را بزنید و نظرتان را بگویید.

روحانی افزود: علم مرز نمی شناسد، تحقیق خط قرمزهایی که امروز در جامعه ما معلول است، نمی شناسد. خط قرمز تحقیق و علم منافع و مصالح ملی ، خواست و نیاز مردم است.

وی یادآور شد: این موارد بعضی از خطوط قرمز نیست برخی از آنها خط راهنما است اما من که یک نظر نظرعلمی دارم شاید نتوانم بیان کنم.

رییس جمهوری این سوال ها را مطرح کرد که چرا ما در علوم انسانی پیشرفت نمی کنیم، چرا در ژنتیک پیشرفت می کنیم، چرا در شبیه سازی پیشرفت می کنیم، چرا در انرژی های نو پیشرفت می کنیم، در علوم سیاسی چرا پیشرفت نمی کنیم، چرا در حقوق و اقتصاد پیشرفت نمی کنیم، چرا در علوم اجتماعی پیشرفت نمی کنیم و صاحب نظریه نیستیم ، چرا در طب پیشرفت می کنیم چرا در شیمی پیشرفت می کنیم؟

روحانی یادآور شد: در شیمی خط قرمز شما ندارید، در فیزیک خط قرمز ندارید، در پزشکی خط قرمز ندارید، در این موارد راحتید.

وی اضافه کرد: انسان دو تا چشم بیشتر که ندارد و همین طوری می تواند روبرویش را ببیند، پنج ، 6چشم که نداریم که هم بتوانیم جلو، هم پشت ، هم بالا را ببینیم اینطوری که نمی شود، دو تا چشم خدا بیشتر به ما نداده است ما روبرو را می توانیم ببینیم یعنی آینده را باید ببینیم یعنی منافع ملت را باید ببینیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: این دولت محیط امن را برای دانشگاه می پسند. امن یعنی همه احساس امنیت کنند. ما باید فضا را برای رشد علمی دانشجویان آماده کنیم. بتوانیم در رشته های مختلف تحقیق لازم را انجام دهیم و صاحب نظریه شویم.

روحانی یادآور شد: البته همه اساتید و دانشجویان ما انقلاب، کشور، فرهنگ و اسلام را دوست دارند. یک عده متولی و همه مردم شدند.

وی گفت: این موارد مشکوک است! همه مورد تردید است همه مورد شک است، شما چه کاره هستید که خودتان را متولی همه چیز می دانید. با یک شعار آدم متولی می شود با یک چهره و قیافه آدم متولی می شود. به چه مناسبت شما دلسوزتر از دیگران هستید. بگذارید محیط باز ایجاد شود.

** چرا به همه شک می کنیم؟

رییس جمهوری ادامه داد: مردم ما عاشق کشورند، عاشق اسلامند، عاشق انقلابند، عاشق امامند؛ قانون اساسی و رهبری نظام را قبول دارند؛ چرا ما به همه شک می کنیم و هرچه طرف قسم می خورد، قبول نمی کنیم.

روحانی ادامه داد: در این زمینه خوب تحقیق می کنیم. تمام زندگی طرف را بررسی می کنیم، آدم چقدر بیکار است؛ تمام سخنرانی ها، نوشته ها، مقالات را بررسی می کنیم تا یک نقطه ضعف پیدا کنیم و آن را بزرگ کنیم، ذره بین را برای چه خلق کردند، برای همین است که بزرگ کنیم!

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: از این کارهای جناحی و حزبی دست برداریم؛ این جناح، آن جناح و راست و چپ را رها کنیم؛ بس است؛ کمی هم به فکر مردم و کشور و آینده باشیم.

** حق نداریم با پول بیت المال برای تبلیغ یک جناح در دانشگاه کار کنیم

رییس جمهوری در ادامه با تاکید بر اینکه باید در کنار پرورش و فلاح بخش علمی و تحقیقی، به فکر بخش اجتماعی و سیاسی هم باشیم، اظهار داشت: دانشجوی ما، باید دانشجوی مسوول، جامعه پذیر و آگاه باشد.

روحانی تاکید کرد: تنها کافی نیست که دانشجو از هندسه و فیزیک و شیمی و فیزیولوژی و چارچوب های علمی باخبر باشد، بلکه باید از منافع ملی خود، از بدخواهان داخلی و خارجی هم باخبر باشد، باید از مصالح ملی باخبر باشد و باید دنیا را بشناسد.

رییس جمهوری ادامه داد: شناخت جهان و سیاست باید در دانشگاه انجام شود، اما این به معنای آن نیست که دانشگاه مرکز حزبی یا جناحی باشد.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: هیچ کس حق ندارد با پول بیت المال برای تبلیغ یک حزب یا جناح در دانشگاه کار کند.

روحانی با تاکید بر اینکه باید برای ارتقا افکار اجتماعی و سیاسی دانشجو تلاش کرد، افزود: ما باید برای آشنایی با دانشجویان نسبت به حقوقشان و حقوق شهروندی و آشنایی دانشجویان با فضای جهانی تلاش کنیم.

وی با انتقاد از کسانی که در راستای منافع یک حزب یا یک جناح در دانشگاه تلاش می کنند، خطاب به آنان، اظهار داشت: جناح سرجای خود؛ بروید یک ساختمان با پول خودتان درست کنید و از جیب مبارک هزینه کنید، چرا از جیب بیت المال؟ بروید ساختمان درست کنید آنجا تبلیغ کنید و این کار خیلی خوب است نه تنها اشکال ندارد بلکه از آن استقبال می کنیم، لازم باشد دولت هم کمک می کند.

روحانی تاکید کرد: دانشگاه متعلق به ملت است، متعلق به یک جناح نیست؛ کلاس دانشگاه برای همه است.

رییس جمهوری افزود: حتما برخی گزارشاتی که به دست ما می رسد نادرست است؛ من که باور نمی کنم کسی، معلم، استاد یا مدرس باشد و بخواهد بین دانشجویان فرق بگذارد و بگوید که این (فرد) از آن جناح است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اساتید و بزرگان ما، روسای دانشگاه ها و مسوولان وزارت علوم حق ندارند، چنین باشند.

روحانی اظهار داشت: بیاییم برای شایسته سالاری هم قسم شویم؛ هر که عالم تر و آگاه تر و اخلاقی تر و برای این کشور فداکارتر است، قدر بنهیم و فضا را برای پیشرفت او آماده کنیم. رییس جمهوری تاکید کرد: ما باید فضای لازم را برای رشد سیاسی و نه رشد جناحی دانشجویان آماده کنیم؛ این وظیفه ما و یک ضرورت برای کشور است.

روحانی بر توجه به سلامت جسمی دانشجویان بویژه ورزش دانشجویان دختر که از نظر فضای ورزشی نسبت به دانشجویان پسر امکانات کمتری دارند، تاکید کرد و اظهار داشت: برای سلامت امروز و فردای دانشجویان، خوابگاه و غذای آنها و هر آنچه که به سلامت آنها باز می گردد مهم است.

** دانشگاه مساله نیست؛ دانشگاه راه حل است

رییس جمهوری با تاکید بر این که دانشجویان باید نیروی سالم کارآمد برای توسعه امروز و فردای کشور باشند، اظهار داشت: باید بدانید که از نظر دولت دانشگاه راه حل است؛ دانشگاه مساله نیست.

روحانی افزود: برخی خود دانشگاه و استاد و دانشجو را مساله می دانند و می خواهند این مساله را حل کنند؛ آنوقت است که به ستارگان آسمان می رسیم و دانشجویان ستاره ای هم از آنجا شروع می شود که دانشگاه را مساله می دانند و انشاءالله که الان دیگر اینطور نیست.

** از نظر دولت دانشگاه مساله نیست بلکه راه حل است

رییس جمهوری با بیان این که از نظر دولت تدبیر و امید دانشگاه باید منتقد باشد، اظهارنظر کند و راه حل بدهد افزود: از نظر آنها که دانشگاه را مساله می دانند و می گویند باید مراقب بود، نه با چشم سر بلکه با دوربین های متنوع، ما این را نمی پذیریم.

روحانی تاکید کرد: این دولت نمی پذیرد که دانشگاه مساله است، دانشگاه راه حلی برای کشور است و ما می خواهیم جهانی بیندیشد، تحقیق کند اما ملی و محلی عمل کند.

رییس جمهوری با طرح این پرسش که چرا دانشگاه ما با بازار کار تناسب ندارد و چرا دانشجویانی برای حل مشکلات مالی تربیت نمی کنیم، ادامه داد: دولت با هر میزان هزینه ای که لازم باشد به دانشگاه ها اختصاص می دهد چرا که هزینه برای دانشگاه درآمد است.

روحانی اضافه کرد: باید به گونه ای دانشجو تربیت کنیم که بتواند مشکلات اجتماعی را حل کند و با بازار کار ارتباط داشته باشد.

وی از مسوولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها خواست که منتظر دولت نباشند و خودشان به دولت کمک کنند تا دولت به دولتی دانش بنیان و مدرن تبدیل شود.

*** ما شهامت سقراط را می خواهیم

رییس جمهوری با بیان این که نمی خواهم دانشگاه ها را نقد کنم اما گلایه ای دارم، اظهارداشت: چرا دانشگاه و اساتید خاموشند؟ ما شهامت سقراط را می خواهیم. از که می ترسید؟

روحانی ادامه داد: چرا وقتی یک کار بزرگ بین المللی انجام می شود، اساتید به صورت خصوصی برای من نامه می نویسند اما نمی آیند صحبت کنند.

*** چرا عده ای معدود که از جایی معدود تغذیه می شوند، حرف بزنند

رییس جمهوری با بیان این که توافق ژنو حداقل برای دانشگاه و پول دانشجویان هم بود، تصریح کرد: چرا فقط یک عده معدود که از جایی معدود تغذیه می شوند حرف بزنند؟ البته اشکالی ندارد حرف بزنند و نقد کنند.

*** وقتی قدمی برمی داریم ، صهیونیست ها شب و روز فریاد می زنند

روحانی اضافه کرد: چرا عده ای کم سواد حرف بزنند؟ اساتید و بزرگان دانشگاه چرا خصوصی حرف می زنند و به میدان نمی آیند؟

رییس جمهوری با تاکید بر این که آینده و تاریخ ما را نمی بخشند، گفت: رسالت سنگینی بر دوش داریم چرا که وقتی یک قدم برمی داریم صهیونیست ها شب و روز فریاد می زنند و عصبانی هستند و برخی کشورهایی که از نظر جغرافیایی همسایه و نزدیک ما هستند همه جا داد و فریاد می کنند؛ معلوم است کار بزرگی صورت گرفته است.

*** آنها که مذاکره می کنند و تصمیم می گیرند، تربیت شدگان دانشگاه ها هستند

وی با بیان این که توافق ژنو از آثار دانشگاه است، افزود: آنها که در مذاکره حرف می زنند و تصمیم می گیرند تربیت شدگان دانشگاه ها هستند. چرا به دریای خروشان مردم وصل نمی شوید؟ اکثریت قاطع قریب به اتفاق جامعه خوب می بینند و می فهمند.

رییس جمهوری با یادآوری دیدارش از آسایشگاه جانبازان، گفت: وقتی جانبازان عزیز را زیارت می کنم، آنها دقیقا می دانند چه خبر است، می گویند می دانیم چه کسانی هستند و چه کار می کنند.

روحانی خطاب به حضار ادامه داد: باید محاسبه گری و ترس از ملامت دیگران را کنار بگذاریم.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: ما نمی خواهیم به دنبال آشتی برویم؟ می خواهیم رو در روی هم بایستیم؟ آیا پیامبر این گونه عمل می کرد؟ مگر ما تابع پیامبر اسلام(ص) نیستیم؟

روحانی اضافه کرد: مگر پیامبر در مکه آن همه افراد بدخواهی که سالیان دراز به او و یارانش ظلم کرده بودند آن هم نه ظلم عادی بلکه زیر شکنجه کشته بودند را نبخشید؟ وقتی پیامبر فاتح به مکه آمد چه گفت ˈفذهبوا و انتم الطلقا، الیوم یوم المرحمهˈ. پیامبر گفت بروید و همه آزادید، خانه سرسخت ترین دشمنش را به مامن تبدیل کرد و فرمود هر که به خانه ابوسفیان درآید در امن است.

رییس جمهوری با بیان این که این انقلاب و 22 بهمن برای این بود، تصریح کرد: انقلاب برای این بود که اسلام و اخلاق را در جامعه حاکم کنیم، شما نمی خواهید پرچمدار آشتی باشید؟

روحانی بر لزوم رعایت اعتدال تاکید کرد و گفت: اعتدال یعنی عقلانیت، منافع کشور، مدارا ، فاصله گرفتن از افراط و تندروی نابجا؛ شما دانشگاهیان و مسوولان علم و فن آوری باید این پرچم را به دوش بکشید .ملت کار خود را در 24 خرداد انجام دادند، آیا ما می خواهیم دنباله رو راه ملت باشیم؟

***مقالات علمی باید در خدمت مردم و زندگی آنها باشد

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: از بحث های سیاسی بگذریم؛ دانشگاه باید در گرفتاری مردم، مشکلات آنها ، مساله محیط زیست و هوای آلوده وارد شود.

وی اضافه کرد: نمی خواهم بگویم تحقیقات بنیادی انجام ندهیم اما امروز برخی تحقیقات کاربردی مورد نیاز جامعه یک وظیفه و ضرورت است.

رییس جمهوری خطاب به دانشگاهیان گفت: امروز در هر استان جهانی بیندیشید و ملی و محلی عمل کنید.در دانشگاه استان به مسائل استان بپردازید و راه حل بیندیشید. نباید تنها به فکر مقالات و امتیاز نباشیم، باید به فکر ملت و کشور باشیم.

وی با بیان اینکه مقاله به تنهایی کافی نیست، اضافه کرد: مقالات باید در زندگی مردم وارد شود. شما فرهیختگان جامعه هستید و مردم چشم امید به شما دارند.

روحاتی تاکید کرد که به نظرم دانشگاه باید نقد را از خود شروع کند و راه حل ارائه کند.هیات امناهای دانشگاه ها باید تقویت و شایسته سالاری حاکم شود.

به گفته رییس دولت یازدهم، دانشگاه محل علم، تحقیق، فناوری و محل ایجاد ثروت است. دانشگاه باید مرکز علم، تحقیق و پرورش باشد. دانشجو باید به عنوان کاردان و کارآفرین برای توسعه و ترقی کشور باشد.

وی به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: ما همه با هم باید دست به دست هم دهیم و برای ملت و کشورمان تلاش کنیم.

***بگذارید وزارت علوم به وظیفه قانونی خود عمل کند

رییس جمهوری تصریح کرد:خواهش می کنم همه عزیزان در کشور بگذارند وزارت علوم به وظیفه قانونی خود عمل کند،اگر وزیر مسوول است باید به مسوولیت خود عمل کند.

رییس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: دولت از کار قانونی و از اجرای وظیفه وزیرعلوم که از اندیشمندان است و اکثریت قاطع اساتید وی را مورد احترام قرار می دهند، حمایت می کند. اجازه دهیم وزرا به کار خود عمل کنند.

روحانی ادامه داد: باید فضایی ایجاد شود که تحمل بالا رود. اشکالی ندارد اگر دانشجویی فکر سیاسی خاصی داشته باشد، چون همه آزادند.

رییس جمهوری آزاد اندیشی را تضارب آرا دانست و گفت: ما باید در دانشگاه، زبان علم و عقلانیت را گسترش دهیم. ضمن اینکه باید در دانشگاه فضایی ایجاد کنیم که کرسی آزاد اندیشی طبق توسعه مقام معظم رهبری ایجاد شود.

***دولت از شایسته سالاری حمایت می کند

روحانی خطاب به دانشگاهیان و مدیران وزارت علوم اظهار داشت: بار بزرگی بردوش شماست، دولت به دانشگاه، اساتید، صاحب نظران و دانشجو احترام می گذارد. هر استاد و مسوولی در وزارت علوم که دنبال شایسته سالاری باشد وبرای پیشرفت دانشگاه قدم بردارد، دولت با همه وجود حامی وی است.

روحانی افزود: به امید اینکه همه با هم دست به دست دهیم و آینده بهتری را برای توسعه کشور و منافع آن انجام دهیم.

2. کاربرانی که از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)