دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 11 از 12 نخستنخست ... 23456789101112 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 112

موضوع: وصیت شهدا درباره حجاب

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

پیش فرض پاسخ : وصیت شهدا درباره حجاب

نقل قول نوشته اصلی توسط Majid_GC نمایش پست ها
    ممنون از مطالبی که گذاشتید

اما جذیه چه ربطی به این جمله ی تان دارد ؟

در مورد رفتار امامان با غیر مسلمانان در مورد رعایت حجاب اسلامی شما روایت یا مدرک تاریخی ارائه ندادید

من در تاریخ طبری و امثالهم حرفی منوط به برخورد معصومین با بدحجابی غیرمسلمانان نیافتم

در مورد مسلمانان هم بدحجابنی مجازاتی نداشته است هرچند واجب است

اصل در مورد رفتار اهل بیت علیهم السلام این بوده که تا وقتی می توانستند در برابر هر امر غیر دینی که مخالف شئونات اسلام بوده ، راهنمایی می کردند.
    اینکه ما دنبال این باشیم که یه نقطه پیدا کنیم که مثلا معصومین بخاطر مثلا بدحجابی یه جایی مجازات کرده باشند، این دلیل نمیشه که ما حکمی رو که می دانیم باید اجرا بشه منوط به این قضیه بگذاریم.

یعنی اهل بیت علیهم السلام هر قضیه ای که پیش می آمده ، در موردش رفتار متناسب داشتند اما حالا بعد از هزار و چهارصدو خورده ای سال شاید یه قضیه ای اتفاق بیفته که مشابهش در زمان معصومین اتفاق نیفتاده باشه. اونقوقت ما باید بگیم چون در اون زمان همچین موردی نداشتیم الان یا نمی دونیم باید چیکار کنیم یا اینکه اسلام چیزی نگفته؟!!!

نه. اینطور نیست. دین اسلام احکام تمام امور رو مشخص کرده. و همچنین در باب امر به معروف و نهی از منکر مراتبی رو تعیین کرده که بعد از انجام اون مراتب حق اعمال قانون رو به مجری قانون میده.
    و اینکه می فرمایید مدرکی رو ارائه ندادید یه حرف عجیبه. شما اصول اسلامی و رفتار اسلامی در مورد اهل کتاب و مسلمانان رو وقتی می خونید از نوع نگاه اسلام و کلیت بحث اطلاع پیدا می کنید. و اگر همین بحث جزیه رو خوب مطالعه می کردید دستتون می اومد که نگاه اسلام به اهل کتاب جه جور نگاه و رفتاری است.

لذا ملاک انواع مجازات های اسلامی در دین وجود دارد حتی اگر در زمان اهل بیت علیهم السلام بعضی از این موارد عینیت و خارجیت پیدا نکرده باشد.
    مثلا در مورد غلات (کسانی که در مورد اهل بیت غلو می کردند) امام علی علیه السلام برخورد بسیار جدی و بدون مماشاتی دارند. کتاب جاذبه و دافعه امام علی ع از شهید مطهری رو بخونید در این باب.

---
    صحبت شما در مورد اهل کتاب هست می دونم. درمورد اهل کتاب هم ما نمی تونیم صد در صد بگیم وجود نداره حتی اگر در منابع چیزی وجود نداشته باشه . به چه خاطر؟ بعلت اینکه ملاک احکام و رفتارها و امور حقوقی و .. کاملا مشخص شده . به همین دلیل بنده بحث جزیه رو گذاشتم که شما بتونین به منابع مورد نظرتون در مورد رفتار اسلام با اهل کتاب دسترسی پیدا کنید . چون منابع در پانوشت ها ذکر شده.

امیدوارم اصل بحث رو گرفته باشید و دنبال یه قضیه جزئیه نگردید که بخواهیدبخاطرش یه قضیه کلیه رو اثبات کنید. که این مخالف منطق و اصول عقلانی است.

--------
    در مورد امور دینی وقتی میشه حرف از نبودن مسئله ای زد که شخصی تمام منابع رو دقیق گشته باشه و اثری نیافته باشه.
    بعد از اون موارد قبلی که گذاشتم و شما با کم لطفی از کنارشون رد شدین دیگه جای این باقی نمی مونه که با یه ادعای شما بنده کل دین رو جلوی چشم شما بگذارم.
    همونطور که گفتم اصول رفتاری دین و موضع گیری دین مشخصه و بودن یا نبودن قضیه ای در زمان اهل بیت علیهم السلام موجب تعطیلی حکمی از احکام اسلام نمیشه.

----------
    در پست نهایی این تاپیک در مورد مصداق برخورد پیامبر ص نسبت به این امر هم صحبت خواهم کرد.

2. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    دندانپزشکی
    ارسال تشکر
    6,304
    دریافت تشکر: 5,135
    قدرت امتیاز دهی
    15585
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    اصل در مورد رفتار اهل بیت علیهم السلام این بوده که تا وقتی می توانستند در برابر هر امر غیر دینی که مخالف شئونات اسلام بوده ، راهنمایی می کردند.
    اینکه ما دنبال این باشیم که یه نقطه پیدا کنیم که مثلا معصومین بخاطر مثلا بدحجابی یه جایی مجازات کرده باشند، این دلیل نمیشه که ما حکمی رو که می دانیم باید اجرا بشه منوط به این قضیه بگذاریم.

یعنی اهل بیت علیهم السلام هر قضیه ای که پیش می آمده ، در موردش رفتار متناسب داشتند اما حالا بعد از هزار و چهارصدو خورده ای سال شاید یه قضیه ای اتفاق بیفته که مشابهش در زمان معصومین اتفاق نیفتاده باشه. اونقوقت ما باید بگیم چون در اون زمان همچین موردی نداشتیم الان یا نمی دونیم باید چیکار کنیم یا اینکه اسلام چیزی نگفته؟!!!
    مطمئنا این اتفاقات در این مورد در زمان پیامبر و معصومین افتاده !

کسی منکر زمان شناسی یک عالم دینی نیست و اتفاقا این نگاه زمان شناسی لازمه حیات اسلامی ست

شما بفرمایید امروزه مجازات بدحجابی رو ببینید ،قوانین یه چیزی هست همانند شراب و از این منکرات

تو تاریخ هست که اتفاقا زمان پیامبر همه جور قشری در حکومت پیامبر بوده اند از اهل کتاب گرفته تا کافر اما همچین برخوردی دیده نشده ! همچین مجازاتی گفته نشده !

در مورد امور دینی وقتی میشه حرف از نبودن مسئله ای زد که شخصی تمام منابع رو دقیق گشته باشه و اثری نیافته باشه.
    بعد از اون موارد قبلی که گذاشتم و شما با کم لطفی از کنارشون رد شدین دیگه جای این باقی نمی مونه که با یه ادعای شما بنده کل دین رو جلوی چشم شما بگذارم.
    همونطور که گفتم اصول رفتاری دین و موضع گیری دین مشخصه و بودن یا نبودن قضیه ای در زمان اهل بیت علیهم السلام موجب تعطیلی حکمی از احکام اسلام نمیشه.
    حقیقتش من اول بحث هم گفتم این کشف من نیست !

آقای طالقانی زمانی که عده ای در خیابان ریختند گفتند یا روسری یا تو سری ایشون صحبت کردند و روز بعد هم در روزنامه (فکر کنم اطلاعات) با این تیتر که حجاب اختیاری ست چاپ شد و خیلی کسان دیگر هست که این موضوع رو گفته اند و از روشنفکران تا علمای دینی

من هم فقط با بررسی هایی که در تاریخ انجام دادم دیدم غیر از این نیست

ممنون از وقتی که گذاشتید
    "آخرین برگ این دفتر هم به پایان رسید"

4. 4 کاربر از پست مفید Majid_GC سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهندس فناوری اطلاعات(it)
    ارسال تشکر
    2,556
    دریافت تشکر: 3,904
    قدرت امتیاز دهی
    12376
    Array
    maryam kia's: نیشخند

جایگاه شهدا بر روی چشم ماست.ولی اونا انسان بودن ما هم انسانیم.اونا راه زندگیشونو انتخاب کردن ماهم باید بر اساسه علایق و خواسته ی خودمون انتخاب کنیم. به غیر از اینه؟
    متاسفانه پای شهدا رو در همه ی زمینه ها میکشن وسط به نفعه حرفایه خودشون!

شهدا گفته دختران حقه قدم زدن در خیابان و رفتن به کتابخونه رو ندارن؟ک گشت ارشاد اینو جرم میدونه و با خودش میبره!!ان هم برای سواستفاده خودشون!خجالت اوره .
    <a href="http://typeiran.com/r/19340"> تایپایران - مرکز تخصصی تایپ </a>

6. 6 کاربر از پست مفید maryam kia سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

نقل قول نوشته اصلی توسط maryam kia نمایش پست ها
    جایگاه شهدا بر روی چشم ماست.ولی اونا انسان بودن ما هم انسانیم.اونا راه زندگیشونو انتخاب کردن ماهم باید بر اساسه علایق و خواسته ی خودمون انتخاب کنیم. به غیر از اینه؟

شهدا گفته دختران حقه قدم زدن در خیابان و رفتن به کتابخونه رو ندارن؟ک گشت ارشاد اینو جرم میدونه و با خودش میبره!!ان هم برای سواستفاده خودشون!خجالت اوره .
    مریم جون من متوجه منظورتون هستم دقیقا شما میخواین بگین که چرا همه چی من درآوردی شده.؟
    همه چی تو اسلام اومده ولی چرا طبق دستورات عمل نمیشه.؟ مثل همین نهی منکر مربوط به حجاب، یعنی کاسه داغتر از آش شدن. یا کاتولیک تر از پاپ شدن. چون مثل دستور داده شده نهی از منکر نمیشه.و واقعا هم خیلی ضربه خوردیم که باز باید انگار خون بدیم تا این قضیه حل بشه.

ولی به نظر شما شهدا یعنی واقعا سلیقه اشون تو داشتن نفس کشیدن که مثل همه حقشون بود این بود؟! که برن و جونشونو بدن برنگردن بعد همونموقع بگن کار به کار ما نداشته باشین سلیقه مون اینه، علاقه امون اینه که بریم بمیریم.!؟؟ ! اینقدر گیر ندین به ما.....

واقعا نظرتون اینه یا برداشتم بد بود؟

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

8. 3 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

از همه عزیزانی که در بحث شرکت کردند صمیمانه تشکر می کنم

این هم حسن ختام بحث:
    ----------------------------------------------------------------------

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
    ای پيامبر ، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که چادر(1) خود را، برخود فرو پوشند اين مناسب تر است ، تا شناخته شوند و مورد آزار واقع نگردند و خدا آمرزنده و مهربان است.

سوره :
    الاحزاب آیه : 59

شان نزول آیه

زنان مسلمان به مسجد مى‏رفتند و پشت سر پيامبر (صلي الله عليه و آله) نماز مى‏گذاردند، هنگام شب موقعى كه براى نماز مغرب و عشا مى‏رفتند، بعضى از جوانان هرزه و اوباش بر سر راه آنها مى‏نشستند و با مزاح و سخنان ناروا آنها را آزار مى‏دادند و مزاحم آنان مى‏شدند. آيه فوق نازل شد و به آنها دستور داد حجاب خود را بطور كامل رعايت كنند تا به خوبى شناخته شوند و كسى بهانه مزاحمت پيدا نكند.

تفسیر مجمع البیان:
    «جلباب»: به پوششى گفته مى‏شود كه از روسرى فراتر و از چادر رايج كوتاهتر است و زنان به وسيله آن سر و گردن و بخش‏هايى از چهره خود را مى‏پوشانند.

تفسیر المیزان:
    كلمه" جلابيب" جمع جلباب است، و آن جامه‏اى است سرتاسرى كه تمامى بدن را مى‏پوشاند، و يا روسرى مخصوصى است كه صورت و سر را ساتر مى‏شود، و منظور از جمله" پيش بكشند مقدارى از جلباب خود را"، اين است كه آن را طورى بپوشند كه زير گلو و سينه‏هايشان در انظار ناظرين پيدا نباشد.

تفسیر نور
    «جلابيب» جمع «جّلباب»، به معناى مقنعه‏اى است كه سر و گردن را بپوشاند، <76> و يا پارچه بلندى كه تمام بدن و سر و گردن را مى‏پوشاند. <77>
    در آيات گذشته سخن از اذيّت و آزار مؤمنان به دست منافقان بود. اين آيه مى‏فرمايد: براى آنكه زنان مؤمن مورد آزار افراد هرزه قرار نگيرند، به گونه‏اى خود را بپوشانند كه زمينه‏اى براى بى حرمتى آنان فراهم نشود.
    بر اساس اين آيه، نوعى روسرى مورد استفاده‏ى زنان آن زمان بوده، لكن زنان در پوشاندن خود از نامحرم دقّت نمى‏كرده‏اند. لذا سفارش اين آيه، نزديك كردن جِلباب به خود است، نه اصل جلباب كه امرى مرسوم بوده است.
    اين آيه كه فرمان حجاب مى‏دهد، با تهديد مطرح نشده بلكه فلسفه‏ى حجاب را چنين تبين مى‏كند: زنان و دختران، اگر بخواهند از متلك‏ها، تهمت‏ها، تهاجم‏ها و تهديدهاى افراد آلوده و هرزه در امان باشند بايد خود را بپوشانند.

در تفسیر کشاف (زمخشری: اهل تسنن) هم آمده است که در آن زمان هنوز زنان غیر مسلمان بی حجاب بودند و زنان مسلما با حجابشان شناخته می شدند و چون در رعایت حجاب دقت نمی کردند این آیه نازل شده است.

(1) اکثر ترجمه های معروف به چادر ترجمه کرده اند . همچنین به پوشش بلند و روسری های بلند نیز ترجمه شده است.
    ویرایش توسط kamanabroo : 18th August 2013 در ساعت 10:33 PM

10. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهندس فناوری اطلاعات(it)
    ارسال تشکر
    2,556
    قدرت امتیاز دهی
    12376
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط zoh_reh نمایش پست ها
    مریم جون من متوجه منظورتون هستم دقیقا شما میخواین بگین که چرا همه چی من درآوردی شده.؟
    همه چی تو اسلام اومده ولی چرا طبق دستورات عمل نمیشه.؟ مثل همین نهی منکر مربوط به حجاب، یعنی کاسه داغتر از آش شدن. یا کاتولیک تر از پاپ شدن. چون مثل دستور داده شده نهی از منکر نمیشه.و واقعا هم خیلی ضربه خوردیم که باز باید انگار خون بدیم تا این قضیه حل بشه.

ولی به نظر شما شهدا یعنی واقعا سلیقه اشون تو داشتن نفس کشیدن که مثل همه حقشون بود این بود؟! که برن و جونشونو بدن برنگردن بعد همونموقع بگن کار به کار ما نداشته باشین سلیقه مون اینه، علاقه امون اینه که بریم بمیریم.!؟؟ ! اینقدر گیر ندین به ما.....

واقعا نظرتون اینه یا برداشتم بد بود؟
    شما اصلا متوجه نشدین من چی گفتم!!!

12. 2 کاربر از پست مفید maryam kia سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

شما اصلا متوجه نشدین من چی گفتم!!!
    ببخشید کل مطلب رو متوجه نشدم؟ یا بخشی از اونو؟

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

14. 2 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام
    ممنونم از شرکتتون در بحث

نه . شهدا نگفتن که دختران حق قدم زدن در خیابان رو ندارن و شهدا هم نگفتن که دختران حق رفتن به کتابخونه رو ندارن.

رفتار هر کسی که می خواهد با ناهنجاری های اجتماعی مقابله کند باید بر اساس عقل و دین و احترام متقابل باشد.

وجود گشت ارشاد برای جامعه مسلما ضرورت داره چون واقعا یک عده هستند که دنبال امیال شخصی هستند. اما اینکه افراط و تفریط صورت بگیره باور کنین نه حرف منه نه حرف شماست نه حرف دینه نه حرف شهداست نه حرف هر عاقل دیگه ای.

---------
    اما اینکه می فرمایید برای سوء استفاده خودشون! حرف کمی نیست... بعدا پیش خدا جواب دادن داره. درسته که ناراحتید اما گفتن این حرف هم درست نیست.

ممنونم

16. 3 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهندس فناوری اطلاعات(it)
    ارسال تشکر
    2,556
    قدرت امتیاز دهی
    12376
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    سلام
    ممنونم از شرکتتون در بحث

نه . شهدا نگفتن که دختران حق قدم زدن در خیابان رو ندارن و شهدا هم نگفتن که دختران حق رفتن به کتابخونه رو ندارن.

رفتار هر کسی که می خواهد با ناهنجاری های اجتماعی مقابله کند باید بر اساس عقل و دین و احترام متقابل باشد.

وجود گشت ارشاد برای جامعه مسلما ضرورت داره چون واقعا یک عده هستند که دنبال امیال شخصی هستند. اما اینکه افراط و تفریط صورت بگیره باور کنین نه حرف منه نه حرف شماست نه حرف دینه نه حرف شهداست نه حرف هر عاقل دیگه ای.

---------
    اما اینکه می فرمایید برای سوء استفاده خودشون! حرف کمی نیست... بعدا پیش خدا جواب دادن داره. درسته که ناراحتید اما گفتن این حرف هم درست نیست.

ممنونم
    ما به وضوح دیدیم!

- - - به روز رسانی شده - - -

بعدشم کسی حقه نظر دادن تو کارایه شخصه دیگه نداره!

18. کاربرانی که از پست مفید maryam kia سپاس کرده اند.

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    دریافت تشکر: 25,270
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    M@hdi42's: لبخند

درد من این سرزمین خشک نیست
    درد من نالیدن یک مشت نیست
    درد من افراط وتفریط است وبس
    نیست آیا گوش نماید هیچ کس ؟
    درد خود در چاه گفتن بهتر است
    دور چاه از گفته های من تر است

موفق باشید

20. 6 کاربر از پست مفید M@hdi42 سپاس کرده اند .

صفحه 11 از 12 نخستنخست ... 23456789101112 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)