دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15

موضوع: نقض قانون ترمودینامیک

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات و انتقال حرارت
    ارسال تشکر
    9,142
    دریافت تشکر: 6,504
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

پیش فرض نقض قانون ترمودینامیک

سلام، از دوستانی که فیزیک خوندن یه سوال داشتم. توی فیزیک کوانتوم و دنیای زیر اتمی، امکان نقض قوانین ترمودینامیک هست؟ (لطفا با ذکر منبع جواب بدین)

یار همراه
    رشته تحصیلی
    DVM
    ارسال تشکر
    20,723
    دریافت تشکر: 12,331
    قدرت امتیاز دهی
    18939
    Array
    رضوس's: شاد3

پیش فرض پاسخ : نقض قانون ترمودینامیک

والا اینجور که به ما گفتن امکان نقض تمام قوانین فیزیک کلاسیک هست
    خدایا تو آنی که آنی توانی جهانی چپانی ته استکانی.
    زندگی را نفسی ارزش غم خوردن نیست/آنقدر سیر بخند که غم از رو برود

3. 7 کاربر از پست مفید رضوس سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    9,142
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط RSA71 نمایش پست ها
    والا اینجور که به ما گفتن امکان نقض تمام قوانین فیزیک کلاسیک هست
    کتابی میشناسید، که توش چیزی در این باره نوشته باشه؟

5. 6 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی فناوری اطلاعات
    ارسال تشکر
    4,046
    دریافت تشکر: 1,450
    قدرت امتیاز دهی
    789
    Array
    ^*زهرا*^'s: جدید167

برای کی میخواین؟ اگه زیاد عجله ندارین من یه بررسی میکنم تا دوشنبه نتیجه رو میگم!!
    خدایا، به داده و نداده و گرفته ات شکر
    که داده ات نعمت است و نداده ات حکمت است و گرفته ات امتحان!

7. 5 کاربر از پست مفید ^*زهرا*^ سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی خط و سازه های ریلی
    ارسال تشکر
    164
    دریافت تشکر: 392
    قدرت امتیاز دهی
    73
    Array

برای اینکه با فیزیک کوانتوم بیشتر اشنا بشید از کتاب فیزیک کوانتوم ساکورایی می تونید استفاده کنید.. زبانش ساده و روان است.اگر بنده هم چیزی پیدا کردم میذارم.

- - - به روز رسانی شده - - -

برای اینکه با فیزیک کوانتوم بیشتر اشنا بشید از کتاب فیزیک کوانتوم ساکورایی می تونید استفاده کنید.. زبانش ساده و روان است.اگر بنده هم چیزی پیدا کردم میذارم.

9. 4 کاربر از پست مفید fateme92 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مکانیک
    ارسال تشکر
    246
    دریافت تشکر: 134
    قدرت امتیاز دهی
    36
    Array

شما اصلا فیزیک کوانتوم می دونی چیه که می خوای نقصش کنی

11. 3 کاربر از پست مفید nabaghe nashenas سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    9,142
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط nabaghe nashenas نمایش پست ها
    شما اصلا فیزیک کوانتوم می دونی چیه که می خوای نقصش کنی
    سوال رو درست متوجه نشدین؛ پرسیدم، قوانین ترمودینامیک در مکانیک کوانتم نقض میشه؟
    در واقع میخوام ببینم قوانین ترمودینامیک قابل نقض هستن.

13. 2 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    9,142
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ^*زهرا*^ نمایش پست ها
    برای کی میخواین؟ اگه زیاد عجله ندارین من یه بررسی میکنم تا دوشنبه نتیجه رو میگم!!
    عجله ندارم، ممنون از توجه تون

15. 4 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    87
    دریافت تشکر: 245
    قدرت امتیاز دهی
    197
    Array

بله امكان نقض قوانين ترموديناميك وجود دارد.البته بستگي دارد چه فيزيكي را بخوانيد در مكانيك كوانتمي البته در معادله ي شرودينگر چون غير نسبيتي است نيازي به درك نسبيتي و آن گونه كه اينشتين از مكان و زمان در نسبيت خاص نيست به طبق گفته ي خود شرودينگر.اما دانشمندي كه نسبيت را به كوانتم پيوند زد پاول ديراك بود كه در بحث اتم هاي چند الكتروني در تعيين اسپين توسط اشترن و گرلاخ گفت كه اسپين خاصيتي نسبيتي وابسته به درك سرعت و مكان نسبيتي است.حال به بررسي قوانين پايه ي نسبيت كلاسيك و اينشتيني و رد قوانين نيوتن در نيرو و انرژي و ثابت بودن جرم اجسام مي پردازيم.در فضاي مطلق نيوتني در حقيقت جهان چهار چوب چهار بودي بودمكان و زمان در آن به صورت پيكسلي از هم جدا بودند.نيوتن معتقد بود كه جهان در حقيقت چهر چوبش از قانون اول خودش پيروي مي كند يعني جهان دارد با سرعت ثابت به سوي مقصد نهايي خود حركت مي كند.مثالي ساده كه خود نيوتن زد،كشتي بود كه در حركت با هيچ گونه نيرو مواجه نباشد و به حركت يكنواخت خود بر خط راست ادامه دهد و افراد حاضر درون كشتي را كائنات فرض كرد كه مي توانند بر هم نيرو وارد كنند.سپس درون اين كشته افراد مي توانند با ضربه زدن در هر ثانيه بر هم(تكانه در واحد زمان يا نيرو)بر هم نيرو وارد كرده و جهت و اندازه ي سرعت خود را تغيير دهند و با اين كه جسم در هر زماني و مكاني و در كل كشتي هيچ گونه تغييري نمي كند.كمي علمي تر،اگر دو چارچوب لخت را در نظر بگيريم كه يكي ثابت و ناظر 1 در آن و ديگري(ناظر 2) با سرعت vدر راستاي محور xها در حركت است اگر رويدادي درآن در دو زمان مساوي روي دهد.تبديلات مكاني اين چنين است:

همانطور كه مي بينيد اگر من در اتوبوس باشم و از دوستم دور شوم كه ايستاده است و در اين حين در جلوي اتوبوس ما تصادف بشود،دوستم براي اندازه گيري مكان آن مكان من را از حاصل ضرب سرعت اتوبوس در زمان كم مي كند.حال با مشتق گريري مرتبه ي اول و دوم مكان نسبت به زمان شتاب و سرعت حاصل مي شود دو نكته ي قابل توجه وجود دارد:
    1-محاسبات آسان و كلاسيكي است.
    2-در اين حالت هر دو ناظر زمان رويداد را يكسان اندازه گيري مي كنند نه فقط دو ناظر بلكه اگر به اندازه ي دانه هاي شن و مولكول ها ي آب و پروتون هاي آن ناظر باشد بازهم همين نتيجه حاصل مي شود.اينشتين و لورنتز دو دوست كه بسيار اينشتين براي لورنتز ارزش قائل بود درك انسان و فيزيك دانان را تا آن زمان تغيير داد.از لحاظ تبديلات لورنتس اينشتين نتيجه گرفته بود كه بايد زمان دوناظر كه يكي سرعت دارد و ديگري ساكن است بايد براي اندازه گيري رويداد بايد به اندازه اي تغيير داشته باشد.زيرا اينشتين درك خيلي خيلي جالبي از سرعت داشت(( از نظر من از هر فيزيك دان يا آدم سالمي بپرسيد كه سرعت قطاري كه با 1 متر بر ثانيه مي گذرد چه قدر است،فوراً جواب مي دهيد 1 متر بر ثانيه اما غلط است!!زيرا سرعت چيزي مطلق نيست.سرعت قطار در گذر از جلوي شما كه ساكن هستيد 1 متر بر ثانيه است.سرعت قطار از نظر شخصي فضا نورد در بيرون كره ي زمين :سرعت چرخش زمين +1 است.سرعت قطار از نظر انسان هاي فضايي كه به كهكشان راه شيري به قطار مي نگرند برابر:سرعت گردش كهكشان است +1!!!در پاسخ به اين سوال ابتدا سوالي ديگر حل مي شود كه نسبت به چه مبداءي سرعت دارد؟))در ضمن طبق تبديلات لورنتز،زمان و شتاب و مكان و هر مختصه اي كه به سرعت وابسته باشد به اندازه ياختلاف نظر است.اين جمله سه اصطلاح مهم در نسبيت خاص را بيان مي كند كه زمان نسبي و انقباض فضا و جرم نسبيتي نام دارند و به صورت زير فرمول بندب مي شوند :

يعني در سرعت هاي بالا جرم و فواصل و زمان ها دستخوش تغييراتي عظيم مي شوند.آن چيزي كه در مكانيك و سينماتيك نيوتني ثابت در نظر گرفته مي شد.هدف از اين همه مقدمه چيني اين بود كه نسبيت را بهتر بشناسيد تا اثباتم را بپذيريد

حال به نقض شيرين قوانين مي پردازم:
    1-تكانه.از نظر نسبيتي آنچه از تكانه به صورت:

اين در حالي است كه مكانيك نيوتني p=mvتكانه را تعريف كرده بود.
    2.نيرو.از نظر خود مكانيك كلاسيك نيرو يعني مشتق تكانه نسبيت به زمان يعني:

اما از نظر نسبيتي جرم نيز در زمان (سرعت)تغيير مي كند:

مي بينيد كهF=maنيست؛بلكه اختلاف ناچيزي در هنگام شتاب گرفتن روي مي دهد ثانيا از لحاظ جرم هم مي توان به قانون دوم نيوتون اشكال گرفت.
    3.قانون اول نيوتن و كار:طبق قانون اول نيوتن اگر به جسمي نيرويي وارد نشود،سرعت يكنواخت و يا حالت سكون خود را حفظ مي كند.پس نيرو ندارد و كار ندارد و در كل انرژي ندارد اما در نسبيت هر جيم ساكن انرژي دارد كه انرژي سكون ناميده مي شود و به صورت:
    ))
    اثباتش را در مطالب قبلي كه در مهندسي هسته اي نوشته ام ببينيد.پس اگر تعريف كار و انرژي و قانون اول و دوم نيوتني رد شود،قطعاً و حتماً بر تمامي قوانيني كه وابسته به تعريف نيوتني نيرو است از جمله ترموديناميك خط بطلان كشيده مي شود. مي توانستم اثباتم را كتبي و بدون رياضيا ت بگويم ام با رياضيات و فرموليك گفتم كه قانع شويد.
    ویرایش توسط genius1 : 7th March 2013 در ساعت 01:15 PM
    تشکر به خاطر توجه و تعقل در نوشته هایم به شما که برسرشان توجه و تعقل کردم

17. 13 کاربر از پست مفید genius1 سپاس کرده اند .

همکار تالار نجوم
    ارسال تشکر
    4,170
    دریافت تشکر: 6,219
    قدرت امتیاز دهی
    16868
    Array

راستش من هم فکر می کنم نقض می شه ولی اطلاعات کامل و دقیقی راجع بهش ندارم چون با کوانتوم به صورت اکادمیک و دانشگاهی آشنایی ندارم.
    ولی تا جایی که اطلاع دارم بسیاری از قوانین فیزیک کلاسیک در کوانتوم نقض می شه و طور دیگه ای توجیح می شه.
    مرسی

19. 4 کاربر از پست مفید kahrupay سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع