دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15

موضوع: مسلمان به دنیا اومدیم یا مسلمان شدیم ؟

یار همیشگی
    ارسال تشکر
    13,936
    دریافت تشکر: 12,415
    قدرت امتیاز دهی
    766
    Array

پیش فرض مسلمان به دنیا اومدیم یا مسلمان شدیم ؟

همیشه از خودم می پرسم اگه تو ایران به دنیا نمیومدم . اگه ایران کشور اسلامی نبود . اگه تو نیویورک یا سودان یا هند یا هر جای دیگه ای به دنیا میومدم آیا بازم مسلمون بودم ؟ آیا بازم شیعه بودم؟

اکثر ما ها ( از جمله خود من ) به صورت ارثی مسلمانیم . یعنی اسلام رو انتخاب نکردیم . تو اسلامم یه سری مسائل هست که به نظر من نه تنها به این انتخاب کمک نمی کنه بلکه یه جورایی حق انتخابم می گیره . مثلا اینکه تو اسلام توصیه شده که بلافاصله بعد از تولد تو گوش بچه اذان بگن . یا اینکه سن تکلیف پایینه . بعدشم اگه یه وقتی به این نتیجه برسی که مثلا مسیحیت یا هر دین دیگه ای بهتر از اسلامه می شی مرتد و اینا .

ممکنه که بعضی از حرفای من درست نباشه اگه می شه منو راهنمایی کنید و قانع کنید که ما اسلام رو انتخاب کردم .

اینم بگم من با اسلام مشکل ندارم والان به این نتیجه رسیدم که بهترین دینه .

2. 6 کاربر از پست مفید AvAstiN سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    مدیریت پروژه و ساخت دانشگاه تهران
    ارسال تشکر
    2,641
    دریافت تشکر: 4,474
    قدرت امتیاز دهی
    54
    Array

پیش فرض پاسخ : مسلمان به دنیا اومدیم یا مسلمان شدیم ؟

اکثر ما موروثی مسلمون شدیم

نظر شخصیه من اینه که تا وقتی که خودمون نریم دنبالش و به این باور نرسیم و تحقیق نکنیم درباره اسلام ... مسلمون بودنمون مثل عادت میشه و ارزشی نداره ... فرقی نداره که ما مسلمون باشیم یا مسیحی ... تا وقتی دینمونو نشناختیم نمیشه بهمون گفت مومن!

در این باره خیام هم خیلی چیزها در زمان خودش گفت که متاسفانه به اون تهمت کافری زدند

Jamais le soleil ne voit l'ombre . Léonard De Vinci

4. 4 کاربر از پست مفید امید عباسی سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    ارسال تشکر
    13,936
    قدرت امتیاز دهی
    766
    Array

تصور من اینه که اسلام این بستر رو خیلی فراهم نکرده . اینکه اسلام رو با عقل و آ گاهی قبول کنیم نه . . .

6. 3 کاربر از پست مفید AvAstiN سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    مدیریت پروژه و ساخت دانشگاه تهران
    ارسال تشکر
    2,641
    دریافت تشکر: 4,474
    قدرت امتیاز دهی
    54
    Array

اسلام دین مترقی هست ولی این ما هستیم که به دلیل محدود بودن عقلمون میخوایم اسلام رو هم محدود کنیم ... شما تا بحال چند بار قرآن رو با معنی فارسی خونده اید؟ من چند جای قرآن هست که واقعا وقتی میخونمش حس میکنم واقعا دیگه سطح عقل من به اینجا ها نمیکشه ...

Jamais le soleil ne voit l'ombre . Léonard De Vinci

8. 3 کاربر از پست مفید امید عباسی سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    ارسال تشکر
    13,936
    قدرت امتیاز دهی
    766
    Array

خب تو هم می گی الان که می خونی اینو می فهمی . واقعا یه دختر 9 ساله یا یه پسر 15 ساله می فهمه نماز یعنی چه ؟ خدا اسلام و اینا چیه ؟

بعدشم ما اگه بیام به بچه ی 9 ساله هم اسلام و بگیم هم مسیحیت هم بودا هم یهودیت رو بعد اون بیاد اسلام رو انتخاب کنه ارزش داره نه؟

10. 2 کاربر از پست مفید AvAstiN سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    649
    دریافت تشکر: 582
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام
    این که اسلام بهترین دینه هیچوقت توی اون شک نکن.منم بعضیوقتها فکرهایی که شما میکنی رو توی ذهنم مرور میکنم واگه جای دیگه به غیر از ایران به دنیا میومدم آیا دین اسلام رو میتونستم انتخاب کنم یا اصلا میتونستم قبولش کنم یا نه؟اینم بر میگرده به اون صفات رزلی که همیشه و هرجا دنبالمون میاد.ولی الان اینجا با دینم هیچ مشکلی ندارم و خدارو شکر میکنم که منو همینی که هستم خلق کرده .
    در رابطه با این که سن تکلیف دخترا پایینه خوب معلومه این سطح رو خدا براش مشخص کرده و یه نوع امتیاز مثبت نسبت به پسرا هستش که جنس مونث رو زودتر برای رازو نیاز با خودش می پذیره و.............
    امروز به جایی رسیدم که دیروز فکرشو نمی کردم

12. 4 کاربر از پست مفید سردار سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    ارسال تشکر
    13,936
    قدرت امتیاز دهی
    766
    Array

فکر می کنم منظورمو خوب نرسوندم .
    من با اسلام مشکل ندارم . می دونم بهترین دینه . ولی اینو الان می دونم . به جرئت می تونم بگم وقتی 10 سالم بود حتی به این فکر نمی کردم که اسلام رو انتخاب کنم یا نه . همه قبول می کردن منم کردم . همه نماز می خوندند منم می خوندم . همه روزه می گرفتند منم می گرفتم ولی سطح فکریم حتی در اون حد نبود که به دلیلش فکر کنم چه برسه که برم دنبال دلیلش.
    اگه تو دور و برمون نگاه کنیم می بینیم که اکثرا اسلام موروثی دارن نه اسلام واقعی .

با توجه به این که من الان به این نتیجه رسیدم که اسلام بهترین دینه . سوال من اینجاست که چرا اسلام یه شرایطی رو فراهم کرده ( البته از دید من ) که به اسلام موروثی بیشتر کمک کرده. درسته که همیشه به تفکر سفارش شده ولی به من بگید یه دختر 9 ساله توی دوره ی ما تفکر می دونه چیه؟ ممکنه که در زمان پیامبر این طوری بوده ولی در شرایط فعلی چی ؟ ( باتوجه به اینکه اسلام برای تمام زمانهاست )

14. 4 کاربر از پست مفید AvAstiN سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

نقل قول نوشته اصلی توسط fariba نمایش پست ها
    فکر می کنم منظورمو خوب نرسوندم .
    من با اسلام مشکل ندارم . می دونم بهترین دینه . ولی اینو الان می دونم . به جرئت می تونم بگم وقتی 10 سالم بود حتی به این فکر نمی کردم که اسلام رو انتخاب کنم یا نه . همه قبول می کردن منم کردم . همه نماز می خوندند منم می خوندم . همه روزه می گرفتند منم می گرفتم ولی سطح فکریم حتی در اون حد نبود که به دلیلش فکر کنم چه برسه که برم دنبال دلیلش.
    اگه تو دور و برمون نگاه کنیم می بینیم که اکثرا اسلام موروثی دارن نه اسلام واقعی .

با توجه به این که من الان به این نتیجه رسیدم که اسلام بهترین دینه . سوال من اینجاست که چرا اسلام یه شرایطی رو فراهم کرده ( البته از دید من ) که به اسلام موروثی بیشتر کمک کرده. درسته که همیشه به تفکر سفارش شده ولی به من بگید یه دختر 9 ساله توی دوره ی ما تفکر می دونه چیه؟ ممکنه که در زمان پیامبر این طوری بوده ولی در شرایط فعلی چی ؟ ( باتوجه به اینکه اسلام برای تمام زمانهاست )

اسلام موروثي ؟؟؟؟

ببينيد قبل از اينكه بخواهيم درباره مكتب اسلام نظر بديم بايد از مبادي اون اطلاع داشته باشيم
    تا در موضع گيري هامون دچان شك و شبهه و ... نشيم

اينكه هر كسي ممكنه كه براش شبهه اي بوجود بياد در تمام مراحل دين اسلام چيز طبيعي هست اما اينكه چه جور با اين موضوع رفتار كرد و در مقابل سوالي كه براي هر فرد در فضاي ذهنش بوجود مياد چه راهي رو بايد طي كرد؟ اين مهمه

حتي شده بعضي از بزرگان هم قبل از اينكه هدايت بشوند در مسائلي مثل خدا، اهل بيت و راه سعادت شك مي كردن به اين معنا كه نمي تونستن بفهمن خب حالا اينها براي چيه ؟
    اما در مقابل اين سوالي كه براشو ن بوجود اومده بود، بهترين راه رو انتخاب كردن و اون حقيقت جويي است.

ادامه در پستهاي بعدي

16. کاربرانی که از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند.

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

منطق قرآن و دين اسلام در انتخاب عقايد و دين چيست؟

در قرآن سوره بقره آيه اي هست كه مي فرمايد:
    لا اكراه في الدين
    يعني در ايمان آوردن به دين اسلام هيچ اجباري نيست .
    طبق تفاسير مفهوم آيه اين است كه :
    براي اينكه دين اسلام رو به عنوان دين خودمون انتخاب كنيم مجبور نيستيم ، بلكه قبل از اينكه دين اسلام رو بپذيريم خداوند فرموده كه تفكر و تعقل كنيد ببينيد از اين دين آيا دين بهتري هم هست يا نه ؟
    و اين دين رو از روي سادگي و جهل قبول نكنيد بلكه هر كسي كه مي خواهد مسلمان باشد بايد با يقين بگويد لا اله الا الله محمد رسول الله ....

پس اسلام به هيچ وجه نگاه موروثي به دين داري نداره .

اما اينكه وقتي پدران و مادران ما و شهر ما و سرزمين ما همه مسلمان هستند و ما در چنين شرايطي متولد مي شويم و طبق احكام اسلامي به ما هم مسلمان مي گن اين مسئله ديگري هست كه بايد گفت:

وقتي پيامبر خدا به مشركان مي گفت چرا شما بت پرستي مي كنيد آنها مي گفتند چون « آبائنا الاولون » پدران ما بت پرست بوده اند ماهم بت پرست شده ايم !!!!
    اما اين منطق رو خدا و قرآن و پيامبر قبول نمي كردند بلكه اين جواب رو يك جواب از روي ناداني، كوكورانه و دنيا طلبي و بي بند وباري مي دانستند.
    منطقي كه خدا در برابر اين مشركان از اون حرف مي زنه اينست كه : ما نبايد كوركورانه به هر چيزي كه پدران ما گفتند عمل كنيم و هر راهي كه گفتند برويم بلكه بايد تفكر و جستجو راهمون را انتخاب كنيم.

منطق تفكر در حق ما هم حجت است يا نه؟
    بايد بگم كه خداوند با اعطاي قدرت تفكر و تعقل و تمييز و ...حجت رو بر تمام بندگانش تمام كرده و در آخرت هم به ميزاني كه بنده اش داراي قدرت تفكر و تعقل بوده مورد خطاب قرار مي گيره!!

حتي در روايات هست وقتي نكير و منكر« دو فرشته سوال كننده در قبر » از انسان مي پرسند كه خداي تو كيست و پيامبر تو كيست و دين تو چيست و كتاب تو چيست؟ و اون شخص به درستي به همه اينها جواب ميده ، دوباره از اون سوال مي كنند كه اينهايي كه گفتي را از چه راهي آموختي ؟ در اينجا وقتي آن شخص جواب ميدهد كه چون پدران ما مي گفتند ... با گرزهاي آتشين قبرش پر از آتش مي شود. چرا چون از روي فكر و تعقل و انتخاب نبوده .

اين منطقي است كه خدا به پيامبرش آموخته و به امامان هم و ايشان به مردم رسانده اند.

پس هر انساني وقتي كه به قدرت تفكر و تعقل رسيد و مستقل شد بايد براي تمام اعتقاداتش دليل داشته باشه تا بتونه در برابر خداوند سر بلند كنه.

پس اسلام اين بستر رو فراهم كرده و به زبانهاي مختلف و در شرايط مختلف بر اين نكته تاكيد كرده كه ايمان از روي ناداني به درد نمي خوره...
    « يا ايها الذين آمَنوا، آمِنوا...» اي كساني كه ايمان (ظاهري ) آورده ا يد، ايمان بياوريد( ايماني كه در دل رسوخ كرده باشد)...

آيا اين آيه ها و روايت ها به ما نمي گن كه بايد براي انتخاب خودمون دليل داشته باشيم .
    آيا امامان و رسول خدا بارها وبارها به ما امر نكردن كه قران بخوانيم و در آن تفكر كنيم ( تا خدا و دينش رو خوب بشناسيم)
    آيا عقل ما ( نعمتي خداداي است ) به ما نمي گويد كه : « آيا براستي حقيقت همين است؟» در برابر اين سوال ،‌چه رفتاري بايد بكنيم بايد بنشينيم و مشغول به امورات دنيوي شويم يا نه قبل اينكه به دنيا برسيم به فكر آخرت باشيم...

حتي امامان اين نكته مهم رو در دعاهايشان هم گنجانده اند و تاكيد كرده اند كه اين دعا را زياد بخوانيم و در آن تامل كنيم:

« اللهم عرفني نفسك فانك ان لم تعرفني نفسك لم اعرف رسولك -
    اللهم عرفني رسولك فانك ان لم تعرفني رسولك لم اعرف حجتك-
    اللهم عرفني حجتك فانك ان لم تعرفني حجتك ظللت عن ديني »

پس تنها مسئله اي كه مي ماند اين است كه چرا كسي به ما نگفته كه بايد تفكر كنيم ؟
    در جواب خدا وند مي فرمايد : ما همه چيز را فراهم كرديم تا تو ( اي انسان ) تفكر كني ( يكي از اين نعمتها نعمت عقل مي باشد)

18. 3 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

دين ما متشكل ازاصول دين هست و فروع دين:

اصول دين ما عبارتند از :
    توحي ( وجود خداي يگانه )
    عدل( عدالت محوري خداي يگانه)
    نبوت( وجود و ضرورت پيامبر)
    امامت( وجود و ضرورت امام و ولايت)
    معاد ( وجود و ضرورت روز جزا)

فروع دين:
    نماز
    روزه
    خمس
    زكات
    جهاد
    امر به معروف
    نهي ازمنكر
    تولي
    تبري
    و...

دين اسلام مي گويد:

اصول دين را بايد با تفكر و تعقل بپذيري و اگر عقل غير از اين اصول را براي تو نشان داد مي تواني اين اصول را قبول نكني

و هر گاه اصول دين را با تفكر قبول كردي و به آنها با عقل رسيدي
    يعني پذيرفتي كه خدايي يگانه و عادل هست
    پيامبري هست
    امامي هست
    معادي هست

ديگر نمي تواني از پذيرفتن فروع دين شانه خالي كني ،‌چون لازمه پذيرفتن اصول دين عمل به فروع دين هست.

و لذاست كه مي گويند : اصول دين ،‌اصول اعتقادي است كه بايد درباره آنها تفكر كرد و با استدلال قبول كرد
    و فروع دين ،‌ اصول عملي است كه در نتيجه قبول اصول اعتقادي بايد به آنها عمل كرد.

---------------------
    استدلال براي پذيرفتن اصول دين نسبت به هر كسي فرق مي كنه
    يك كشاورز همين كه مي بينه گندم از زمين خارج مي شه و درخت ميوه مي ده و ... به اين اصول اعتقاد پيدا مي كنه

اما يك تحصيل كرده دنبال استدلال محكم تر ي مي گرده و با استدلال دل خودش رو آرام مي كنه.
    بايد ببينيم ما با چه جور استدلالي اين اصول رو درك مي كنيم و مي پذيريم.

در نتيجه دين اسلام بستر تفكر و تعقل هست.
    مطمئنا روحيه حقيقت جويي در همه انسانها فطري هست و وقتي به ما مي گن بايد نماز بخوني و گناه نكني مي پرسيم چرا؟
    در جواب بايد به دنبال فرا گيري اصول دين با تفكر و بعد از پذيرفتن آنها با تفكر و استدلال عمل به فروع دين هست.

پس ما انسانها در درك و فهميدن دين كوتاهي مي كنيم و گرنه اگر كسي بخواهد بداند و دنبالش باشد با هر قدمي كه برمي دارد در راه رسيدن به حقيقت هزار قدم نزديك تر و نزديك تر مي شود.

20. 3 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)