دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 25

موضوع: چرا بیکار نشسته ایم،دست به کار بشیم به هوش باشیم که خیلی نزدیک است و ما را می خواند

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    دریافت تشکر: 15,586
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

پیش فرض چرا بیکار نشسته ایم،دست به کار بشیم به هوش باشیم که خیلی نزدیک است و ما را می خواند

منبع:کتاب منازل الاخرة شیخ عباس قمی(ره)

منزل دوم سفر آخرت
    : قبر

در بحارالانوار آمده است که قبر هرروز می گوید:
    «أنا بَیتُ الغُربَة، أنا بَیتُ الوَحشَة ، أنا بَیتُ الدُّود»

(منم خانۀ غربت، منم خانۀ وحشت، منم خانۀ کِرم)

مرحلۀ اول: وحشت قبر

براء بن عازب – یکی از صحابۀ معروف پیامبر(ص) – روایت می کند که ما در خدمت حضرت رسول(ص) بودیم که نظرش افتاد به جماعتی که در محلی جمع گشته بودند.
    پیامبر(ص)پرسیدند:بر چه این مردم اجتماع کرده اند؟

گفتند: جمع شده اند قبر می کنند.

براء گفت: چون حضرت اسم قبر را شنید در رفتن به سوی آن شتاب کرد، تا خود را به قبر رسانید پس ره زانو کنار قبر نشست.

من رفتم به طرف دیگر مقابل روی آن حضرت، تا تماشا کنم که آن حضرت چه می کند؟ دیدم گریست به حدی که خاک را از اشک چشم خود تر کرد.
    پس از آن رو کرد به ما و فرمود
    : « برادران من، از برای مثل این مکان تهیه ببینید و آماده شوید»

شیخ بهایی در احوالات بعضی از حکما در وقت مرگ که دریغ و افسوس می خوردند نقل کرده که می گفتند:
    «چه گمان می برید به کسیکه می رود به سفر طولانی بدون توشه و زاد، و ساکن میشود در قبر وحشتناکی بدون مونسی ، وبر حاکم عدلی بدون حجتی وارد می شود؟»

قطب راوندی روایت کرده:
    حضرت عیسی(ع) صدا زد مادر خود حضرت مریم(س) را بعد از مردنش و گفت:

ای مادر با من تکلم کن، آیا می خواهی به دنیا برگردی؟

گفت: بلی، برای آنکه نماز گزارم برای خدا در شب بسیار سرد و روزه بگیرم در روز بسیار گرم. ای پسر جان من ، این راه بیمناک است
    ویرایش توسط عبدالله91 : 4th February 2013 در ساعت 12:57 AM

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

پیش فرض پاسخ : چرا بیکار نشسته ایم،دست به کار بشیم به هوش باشیم که خیلی نزدیک است و ما را می خواند

سید بن طاووس(ره) از پیامبر(ص) روایت کرده که فرمودند:

«نمی گذرد بر میت ساعتی سخت تر از شب اول قبر ، پس مردگان خود را به صدقه رحم نمایید و اگر چیزی نیافتی که صدقه بدهی پس یکی از شما دو رکعت نماز کند{ کیفیت نماز در کتاب منازل الاخرة شیخ عباس قمی(ره)} پس حق تعالی می فرستد همان ساعت هزار ملک به سوی قبر آن میت با هر ملکی جامه و حلّه و تنگی قبر او را وسعت دهد تا روز نفخ صور و عطا کند حسنات به نماز کننده به عدد آنچه آفتاب بر آن طلوع می کند و برای او چهل درجه بالا برده شود.»

اعمال نافع برای شب اول قبر:

در ثواب الاعمال آمده که هر کس عیادت کند مریضی را حق تعالی موکل فرماید به او ملکی که عیادت کند او رادر قبرش تا وقتی که وارد محشر شود.

در بحارالانوار آمده از ابو سعید خدری منقول است که گفت: شنیدم که پیامبر(ص) به علی(ع) می فرمود:

«یاعلی شاد شو و مژده بده که نیست برای شیعۀ تو حسرتی وقت مردن و نه وحشتی در قبور، و نه اندوهی در روز نشور.»

اعمال بیشتر در کتاب منازل الاخرة
    ویرایش توسط عبدالله91 : 4th February 2013 در ساعت 12:28 AM

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

پیش فرض پاسخ : چرا بیکار نشسته ایم،دست به کار بشیم به هوش باشیم که خیلی نزدیک است و ما را می خواند

مرحلۀ دوم:فشار قبر

در بحارالانوار در قسمتی از نامۀ حضرت امیرالمومنین(ع)به محمدبن ابی بکر آمده است:

مولا حضرت علی(ع)فرمودند
    :

«ای بندگان خدا، بعد از مرگ برای کسی که آمرزیده نشود شدیدتر از مرگ است، از قبر و تنگی و تاریکی و غربت آن برحذر باشید،همانا قبر در هر روز می گوید:من خانۀ غربتم، من خانۀ وحشتم، من خانۀ کِرم هستم. قبر یا باغی از باغهای بهشت و یا گودالی از گودال های آتش است- تا اینکه فرمود- همانا"زندگی و معیشت سخت" که خدا دشمن خود را از آن ترسانده، عذاب قبر است. همانا در قبر 99 مار بزرگ بر کافر مسلط می شوند، گوشت او را نیش می کشند و استخوانش را می شکنند و تا روز رستاخیز تکرار می کنند. اگر یکی از آن مارها در زمین بدمد زراعتی نخواهد رویاند. ای بندگان خدا نفس های(جان) ضعیف و بدن های نرم و نازک شما که کمی از اینها برایش کافی است از این -عذاب- ضعیف و ناتوان است.»

ویرایش توسط عبدالله91 : 4th February 2013 در ساعت 12:41 AM

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

عمده ترین دلایل عذاب قبر:

در بحارالانوار آمده عمده عذاب قبرعبارتند از:
    عدم احتراز از بول و سهل شمردن آن(دیر رفع حاجت کردن) ،سخن چینی کردن ، غیبت نمودن، دور شدن مرد از اهل خود، بدخلقی مرد با اهل خود و درشت گویی به اهل خود نیز سبب فشار قبر می شود.

از مولا امام صادق(ع) روایت شده که هر مومنی که برادر مومن او از او حاجتی بخواهد و او توانایی داشته باشد که آن حاجت را برآورد و برنیاورد، حق تعالی مسلط فرماید بر او در قبر او مار عظیمی که او را «شجاع» گویند که پیوسته بگزد انگشتان او را.

اعمالی که باعث نجات از فشار قبر می شود زیاد است و فقط به دو عمل مهم که آثارزیادی در این دنیا هم دارد اشاره می شود(اعمال بیشتر در کتاب منازل الاخرة)

اول:
    از حضرت امام رضا منقول است که فرمودند:بر شما باد به نماز شب، نیست بنده ای که برخیزد آخر شب و بجا آورد هشت رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفع و یک رکعت وتر و استغفار کند در قنوت وتر هفتاد مرتبه، مگر آنکه پناه داده شود از عذاب قبر و از عذاب جهنم و عمرش طولانی شود و معیشتش گشاده شود.

دوم:
    از مولا امیرالمومنین(ع) روایت شده که هر که در هر جمعه سورۀ «نساء» بخواند از فشار قبر ایمن شود.
    ویرایش توسط عبدالله91 : 4th February 2013 در ساعت 09:24 AM

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهندسی معماری
    ارسال تشکر
    2,088
    دریافت تشکر: 1,485
    قدرت امتیاز دهی
    1206
    Array
    farzane*'s: جدید30

ممنون از مطلب خوبتون
    زحمت کشیدین . . .

هر صبح پلکهایت فصل جدیدی از زندگی را ورق می زند !
    سطر اول همیشه این است : خدا همیشه با ماست . . .
    پس بخوانش با لبخند !!!

6. 5 کاربر از پست مفید farzane* سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    654
    دریافت تشکر: 1,411
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    ایده تا پدیده's: چشمک

در اين دنياي وآ نفسا كه همگي به دنبال عزت دنيا و جاه و جلاليم از سخنان از بزرگان دين تلنگوريست بر تن جان مآن.

8. 7 کاربر از پست مفید ایده تا پدیده سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    شيمي آلي
    ارسال تشکر
    378
    دریافت تشکر: 352
    قدرت امتیاز دهی
    30
    Array
    6824's: جدید162

مرسي ممنون از مطالبتون خيلي قشنگ بود . خدايا شكرت كه دل بي دردم را دردمند ساختي .
    خدايا شكار شيرم كن قبل ازآنكه خرگوشي شكار كنم !

10. 4 کاربر از پست مفید 6824 سپاس کرده اند .

دوست جدید
    ارسال تشکر
    5,623
    دریافت تشکر: 1,234
    قدرت امتیاز دهی
    705
    Array
    آسمان آبی2020's: جدید65

.....................
    گاهی پل های پشت سرتان را خراب کنید
    زیرا باعث می شود هرگز نتوانید به جایی برگردید که نباید از ابتدا در آن قدم میگذاشتید...

12. 6 کاربر از پست مفید آسمان آبی2020 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    علوم آزمایشگاهی
    ارسال تشکر
    219
    دریافت تشکر: 310
    قدرت امتیاز دهی
    50
    Array

داش خدا شب اول قبر کمکت کنه,که مارو به یاد مرگ انداختی... .
    چطور به سوالات شب اول قبر به راحتی جواب بدهیم؟؟

پاسخ – امام سجاد (ع) هر جمعه در مسجد النبی در مدینه موعظه می کرد . در کتاب بحار جلد ششم داریم که می فرماید : بعد از این که از خدا و پیامبر سوال می کنند ، به هوش باش و به خودت فکر کن ، قبل از اینکه از تو سوال کنند دراین دنیا آماده باش . آمادگی این امتحان به این صورت نیست که محفوظات ذهنی مان را زیاد کنیم یا کتاب بخوانیم که جواب بدهیم بلکه باید اعتقادات و باورهای مان را در این دنیا تقویت کنیم .

وقتی بحران های زندگی به سراغ من می آید بحران های مالی ، سیاسی ، جنسی و خانوادگی ، دست از اعتقادم برندارم و با کوچکترین مشکل با خدا قهر نکنم و نمازم را ترک نکنم . با بالا و پایین شدن مد دست از حجابم برندارم . با یک تغییر در زندگی تمام عقایدم را دور نریزم . وقتی درا ینجا در باورهایم ثابت قدم هست در آنجا با غرش ملائکه ( در روایت داریم که صدای این دو ملک مثل غرش رعد است ) شخص نمی ترسد . زیرا در بحران های زندگی اعتقادش را نگه داشته است.
    حالا چطور باورهای مان را تقویت کنیم که بتوانیم پاسخ سوالات قبر را درست بدهیم؟ جواب سوالات ما باورهاست . قرآن می فرماید : اگر می خواهی باورهایت قوی بشود باید طبق باورهایت عمل بکنی . من اگر طبق اعتقاداتم عمل بکنم در زندگی کسب و کار و ... اینها باورهای من را تقویت می کند. موقع نماز وقتی کارم را رها می کنم و به سراغ نماز می آیم ، این باعث می شود که اعتقادات من محکم بشود .
    وقتی دلم می خواهد هر جوری کاسبی بکنم ولی دلم را کنار می گذارم و آنچیزی را که خدا می خواهد رفتار می کنم این باعث می شود که اعتقادات من قوی بشود . هر عملی برخلاف اعتقادات مثل موریانه ای است که از درون اعتقادات ما را پوک می کند . هر معصیت بند ارتباط با خدا را قطع می کند . پس آن چیزی که اعتقادات را تثبیت می کند عمل بر طبق بندگی و دستورات الهی است . کسی که در این دنیا سعی اش را کرده است اگر در آن دنیا کم بیاورد ائمه دست او را می گیرند .
    روایتی از امام صادق (ع ) داریم که در قبر از پنج چیز می پرسند : از نماز ، روزه ، حج ، زکات و ولایت . ولایت اهل بیت کناری می ایستد و می گوید هر جا شما کم آوردید من آنرا تکمیل می کنم . هر نقصی که بر شما وارد شد من آنرا تمام می کنم .
    مرحوم آیت الله حائری عاشق امام رضا (ع) بود . گاهی ایشان برای رفتن به مشهد بلیط اتوبوس گیرش نمی آمد و این پیرمرد روی پیت حلبی می نشستند و به مشهد می رفتند . مدتی هم که در مشهد بود در حرم می ماند . در طول عمرش هفتاد بار به مشهد رفته بود. در آخرین بار که ایشان به مشهد رفته بودند می گفتند که امام رضا (ع) فرموده که تو دیگر نیا ، نوبت ماست . ایشان می گفت که من فهمیدم که این آخرین باری است که به زیارت می روم . مرحوم آیت الله مرعشی نجفی با آیت الله حائری با هم قراری گذاشته بودند که هر کدام که از دنیا بروند به یکدیگر خبری بدهند . آیت الله حائری زودتر ازدنیا رفتند . آیت الله نجفی در حالتی ایشان را دید و ایشان گفتند که وقتی من از دنیا رفتم دو ملک برای سوال قبر آمدند که من خیلی ترسیدم که در عمرم اینقدر نترسیده بودم . یک دفعه یک صدای دلنوازی از پشت گفت که نترس . با نزدیک ترین شدن این صدا ، این دو ملک رفتند . وقتی چهره را دیدم پرسیدم شما چه کسی هستید ؟ گفت : یک بار از آن هفتاد بار به ملاقات تو آمدم ، شصت و نه بار دیگر به ملاقات تو می آیم . این کمکی ها برای کسی است که اعمالی انجام داده و یک جایی کم آورده است .

حجة الاسلام عالی / برنامه ی سمت خدا - مورخ 9 / 5 / 1390
    به خدا سوگند اگر هفت اقلیم را با آنچه در زیر آسمان هاست به من دهند تا خدا را در گرفتن پوست جویی از دهان مورچه ای نافرمانی کنم,این کار را نخواهم کرد... .

14. 11 کاربر از پست مفید moham-s سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    شیمی
    ارسال تشکر
    3,119
    دریافت تشکر: 1,014
    قدرت امتیاز دهی
    503
    Array
    fati3370's: آسوده خاطر

خیلی جالب بود مرسی

16. 2 کاربر از پست مفید fati3370 سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)