رئيس کميته المپيک لندن به رغم بحث و جدل‌هايي که پيرامون شرکت "محصولات شيميايي داو" وجود دارد از انعقاد قرارداد با اين شرکت دفاع کرده است.

سباستين کو از قراردادي که براي تهيه پرده هاي پلاستيکي غول پيکر براي استاديوم محل برگزاري بازي‌هاي المپيک در لندن با شرکت محصولات شيميايي داو منعقد شد دفاع کرده است، هر چند اين شرکت در يکي از بدترين فاجعه هاي صنعتي جهان دست داشته است.

۲ دسامبر سال ۱۹۸۴ ميلادي در شهر بوپال هند نشت گاز در يکي از کارخانه هاي محصولات شيميايي داو بين ۷ تا ۱۰ هزار نفر از مردم را بلافاصله کشت. ظرف ۲۰ سال بعد از آن نيز ۱۵ هزار نفر ديگر کشته شدند.

عفو بين‌الملل اعلام کرده است شرکت محصولات شيميايي داو هرگز به اثرات حقوق بشري حادثه بوپال توجهي نکرده است در حالي‌که اين منطقه هنوز هم آلوده است و بيش از ۱۰۰ هزار نفر نيز هنوز تحت تاثير اين آلودگي قرار دارند.

پرس تي‌وي براي بررسي بيش‌تر اين مساله با مرديت الکساندر، عضو سابق کميته المپيک ۲۰۱۲ مصاحبه کرده است که برگردان آن را در ادامه مي‌خوانيد.

پرس تي‌وي: شما به چه علت استعفا داديد؟

الکساندر: عفو بين‌الملل مدارک طبقه بندي شده اي در اختيار من قرار داد که نشان مي‌داد شرکت محصولات شيميايي داو در زمينه حادثه تاسف برانگيز بوپال مسئول است. نشت گاز در دهه ۱۹۸۰ ميلادي که بيش از ۲۰ هزار نفر را به کام مرگ کشيد.

اين يک مشکل تاريخي نيست بلکه مساله اي مستمر است. اين منطقه هرگز پاکسازي نشده است. هنوز هم شاهد موارد فوق العاده زياد سقط جنين در اين محدوده هستيم. مردمي که آن‌جا زندگي مي‌کنند از آبي مي‌نوشند که مي‌دانند سمي است.

پرس تي‌وي: اين همان شرکتي است که يکي از اسپانسرهاي بازي‌هاي المپيک مسئوليت آن را به عهده گرفت؟

الکساندر: بله همين طور است. يونيون کاربايد مالک اين کارخانه بود. حدود يک دهه قبل شرکت محصولات شيميايي داو، که يک شرکت امريکايي است، مسئوليت اداره يونيون کاربايد را به عهده گرفت.

وقتي اين اتفاق افتاد شرکت داو تمامي چيزهاي خوب را به دست آورد. آن‌ها دانش، تجربه و سهام يونيون کاربايد را از آن خود کردند. آن‌ها همچنين همه بدهي‌ها و مسئوليت‌هاي يونيون کاربايد را نيز به عهده گرفتند. که در اين مورد خاص، مسئوليت سمي شدن بوپال بر اثر نشت گاز را شامل مي‌شود.

پرس تي‌وي: آيا کميته المپيک از شرکت داو خواست اسپانسر مسابقات شود يا نه؟ اين شرکت دقيقا اسپانسر چه چيزي است؟

الکساندر: داو از ۲ جنبه با بازي‌هاي لندن ارتباط دارد. نخست اين ‌که آن‌ها يک اسپانسر بين‌المللي هستند و اين تصميم از سوي کميته بين‌المللي المپيک اتخاذ شد، افرادي که در ژنو وظيفه رسيدگي به کل المپيک را به عهده دارند.

اين قرارداد براي ساخت نوعي پرده هاي پلاستيکي غول پيکر براي استاديوم برگزاري مسابقات المپيک منعقد شد.

پرس تي‌وي: اطراف استاديوم؟

الکساندر: بله. و اين قرارداد به مناقصه گذاشته شد که در آن شرکت محصولات شيميايي داو برنده شد.

من عضو نهادي بودم که "کميسيون ۲۰۱۲ پايدار" ناميده مي‌شد و وظيفه داشت ميزان پايداري و اخلاقي بودن روند بازي‌ها را بررسي کند.

وقتي لندن براي اولين بار قرار شد ميزبان اين بازي‌ها باشد ما تمامي اطلاعات درباره چگونگي و محل برگزاري مسابقات جمع آوري کرديم.

پرس تي‌وي: شما از ابتدا آن‌جا حضور داشتيد؟

الکساندر: نه. من حدود ۲ سال پيش به اين‌جا آمدم.

اما کل بسته يک "پيشنهاد" بود. يک سري وعده که به مردم جهان داده شده بود. ما گفتيم اگر ميزباني بازي‌ها را به عهده بگيريم در عوض طبق اين وعده ها عمل مي‌کنيم.

يکي از وعده ها اين بود که مسابقات المپيک ۲۰۱۲ لندن يکي از پايدارترين بازي‌ها خواهد بود. وقتي به عنوان اسپانسر مسابقات با شرکت داو قرارداد بسته شد من متوجه شدم که تحقق اين وعده ممکن نيست. قراردادي خبرساز مثل ساخت "پوششي" براي استاديوم لندن با داو که شرکتي است که يکي از بدترين موارد سوء استفاده از حقوق بشر را در کارنامه خود دارد.

پرس تي‌وي: خب، رئيس "کميته منتخب امور داخلي" پارلمان انگليس، کن ليوينگستون، شهردار سابق و ديگران از اقدام شما تجليل کرده اند. اما به نظر شما ساير اعضاي کميته المپيک و مديران عامل کل بازي‌هاي المپيک در نگراني شما در اين زمينه سهيم نيستند؟

الکساندر: خب تا جايي که مي‌دانم تصميم گيري در اين زمينه براي ساير اعضاي کميته هم سخت است. افرادي بودند که براي تصميم گيري در اين باره با خودشان کلنجار رفتند.

اما به نظر من مساله مهم‌تر اقدامي است که "لوکوگ" مي‌خواهد انجام دهد.

پرس تي‌وي: لوکوگ؟

الکساندر: لوکوگ سامان‌دهي بازي‌هاي لندن را به عهده دارد و آن‌ها هستند که داو را برنده مناقصه اعلام کردند.

فکر مي‌کنم واقعا مهم است که درک کنيد اين در واقع فقط مثل يک سري پرده غول پيکر است که چيز ضروري نيست. و به ورزش‌کاران کمک نمي‌کند که سريع‌تر بدوند يا روز را براي تماشاگران روشن‌تر نمي‌سازد و قرار نيست تصوير و منظره بهتري در مقابل افراد قرار گیرد.

بنابراين، واقعا دوست دارم شاهد لغو اين قرارداد از سوي سازمان‌دهندگان بازي‌هاي لندن باشم چرا که تا آن‌جا که من مي‌دانم اين خواسته قربانيان و خانواده‌هاي کساني است که در بوپال جان خود را از دست دادند.

پرس تي‌وي: چرا بوپال از نظر شما اين‌قدر اهميت دارد؟ ممکن است مردم بگويند توليدکنندگان پوشاک در دنياي در حال توسعه از مردم بي‌گاري مي‌کشند آيا شما به استعفا دادن به اين دليل هم فکر کرده ايد؟

الکساندر: فکر کنم شما درست مي‌گوييد. مسائل ديگري وجود دارد که مردم خيلي به آن اهميت مي‌دهند.

به نظر من در بازي‌هاي المپيک در واقع به مساله اخلاق و اسپانسر‌ها به نحو کارآمدي پرداخته نشده است.

اما بايد مجددا به اين واقعيت اشاره کنم که بيش از ۲۰ هزار نفر در اوپال جان خود را از دست دادند و عدالت در اين زمينه هيچ‌گاه اجرا نشده است. غرامت کامل به قربانيان پرداخت نشده است و هنوز هم امروزه شاهد تولد نوزاداني هستيم که به علت وجود سم در آب‌هاي اين منطقه ناقص الخلقه يا بيمار هستند.

فکر مي‌کنم شرکت محصولات شيميايي داو براي من يک نمونه تمثالي است.

پرس تي‌وي: بايد به اين نکته اشاره کنم که مديرعامل المپيک ۲۰۱۲ لندن گفته است وي مسلما حق دارد نظر خود را درباره قربانيان بوپال اعلام کند. اين براي ما کاملا محترم است. وي يکي از ۱۲ نفري است که در روند انتخاب داو براي اين قرارداد دست از کار کشيد.

نحوه کار اين کميته چگونه است؟ آيا شما دور يک ميز مي‌نشينيد و به نام شرکت‌ها نگاه مي‌کنيد؟ نحوه قضاوت درباره اخلاقيات اسپانسرها چگونه است؟

الکساندر: اين کميسيون به طور خاصي اسپانسرها را بررسي مي‌کند و من چون نمي‌خواستم بخشي از اين قضيه باشم استعفا دادم.

اما چيزي که واقعا دوست دارم در جواب سوال شما بگويم اين است که چيزي که در اين‌جا روي مي‌دهد اين است که همه از ديدگاه شرکت داو به اين داستان گوش فرا مي‌دهند.

من مطمئنم که شرکت محصولات شيميايي داو يک بخش روابط عمومي گسترده دارد که مي‌تواند پول زيادي در وراي شهرت آن قرار دهد.

اين واقعا تلخ و ناراحت کننده است اما واقعيت اين است که به نظر مي‌رسد سازماندهان بازي‌ها در لندن فقط از مسير مورد نظر اين شرکت تقليد مي‌کنند. تا آن‌جا که مي‌دانم آن‌ها هيچ وقت با هيچ‌يک از نمايندگان قربانيان بوپال ديدار نکرده اند. هيچ‌وقت با يکي از افرادي که آن شب تحت تاثير گاز سمي قرار گرفت يا يکي از عزيزانش را در اين حادثه از دست داد ديدار نکرده اند. و درک اين مساله ‌که آن‌ها بدون در نظر گرفتن طرف ديگر اين ماجرا صرفا به دنباله روي از مسير اين شرکت ادامه مي‌دهند براي من واقعا سخت است.

در نتيجه اين قرارداد، ميراث سمي داو به عنوان لکه ننگي بر وجدان تمامي اهالي لندن باقي مي‌ماند. من افراد زيادي را مي‌شناسم که واقعا از برگزاري اين بازي‌ها هيجان زده هستند اما به علت عقد اين قرارداد با داو احساس ناراحتي مي‌کنند.

در واقع من تماس‌هاي زيادي از افرادي داشتم که مي‌گفتند تصميم گرفته اند بليط‌‌شان را پس بدهند چرا که با اين وضعيت نمي‌توانند از بازي‌ها لذت ببرند. اين مايه شرمساري است چرا که المپيک بايد به برگزاری جشن برای آن چه بهترین و درخشان ترین است، بپردازد.

PressTV