دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 33

موضوع: عوامل موثر در بروزخلاقیت

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    الکترونیک و فیزیک هسته ای
    ارسال تشکر
    4,930
    دریافت تشکر: 13,220
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array
    عرفان سلیم زاده's: خجالت

پیش فرض پاسخ : عوامل موثر در بروزخلاقیت

نقل قول نوشته اصلی توسط hossien نمایش پست ها
    عامل بعدی را خودم بگم؟
    لطفا نظرات خودتان را بدین تا یک بحث در مورد رابطه مذهب و خلاقیت را راه اندازی کنم.
    مذهب یک عامل مهم در خلاقیته چون مذهب خوب باعث داشتن یک زندگی درست و کم استرس می شه و همین موضوع سه شرطی که بالا گفتم رو برقرار میکنه!
    حالا اگه کمی بخواهیم بی طرفانه قضاوت کنیم:
    مذهب بودا یک نمونه پیشرو در این امر هستش که مراقبه و مدیتیشن جزء اصلی اون به حساب میاند!این دین برای مرحله اول یعنی ایجاد فرضیه اولیه دین خوبیه!!!
    اسلام دین تحقیقاته! در این دین انسان ها با تحقیقات و ازمایش به موفقیت نزدیک تر میشن! پس این دین برای به واقعیت نزدیک تر شدن و همچنین بروز شدن فرضیه مون بکار میاد!
    البته اسلام دین عمل گرا هم هست! پس برای کسانی که دینشون اسلامه تلاش برای رایج کردن استفاده از فرضیه یک عمل عادی بحساب میاد!
    ببخشید اگه یکم مبهم حرف میزنم.من کلا هر چه که به فکرم برسه رو زیاد روش کار نمی کنم تا گویا تر بشه!
    شرمنده...

2. 2 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    1,177
    دریافت تشکر: 1,246
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

چند روز قبل تو لپ تاپ دوستم یه فایل دیدم در مورد روش های افزایش خلاقیت بود (هنوز خودم نخوندمش) گفتم آپلود کنم شاید به درد شما بخوره...

http://dc271.4shared.com/download/YH...54012-307b37a7

4. 3 کاربر از پست مفید Mr.Geo22 سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط smart_boy نمایش پست ها
    چند روز قبل تو لپ تاپ دوستم یه فایل دیدم در مورد روش های افزایش خلاقیت بود (هنوز خودم نخوندمش) گفتم آپلود کنم شاید به درد شما بخوره...

http://dc271.4shared.com/download/YH...54012-307b37a7
    اقا دستت درد نکنه اینم یه لینک مستقیم:
    http://dl1.downloads.ir/78a7ea70ced5...creativity.pdf
    مرسی!

6. 2 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    برق- مخابرات
    ارسال تشکر
    205
    دریافت تشکر: 787
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

بنا به نطر تریز یکی از مهم ترین عوامل خلاقیت به وجود اومدن تناقضه یعنی یه تناقض ایجاد بشه و برای رفع این تناقض به دنبال یه راه حل میگردیم که به خلق ایده جدید برای رفع مشکل و در نهایت ایجاد دستگاه یا وسیله جدید میشه
    من خودم با این نظر خیلی موافقم یعنی نباید به دنبال ذهن آروم برای خلاقیت نگردیم بلکه باید به دنبال ذهنی باشیم که به دنبال ایجاد چالش باشه و از ایجاد چالش فکری واهمه نداشته باشه
    اگر چیزی برای باز آفریدن ندارید خود را باز بیافرینید

8. 2 کاربر از پست مفید msd21 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک-ساخت و تولید
    ارسال تشکر
    11,215
    دریافت تشکر: 9,945
    قدرت امتیاز دهی
    3451
    Array

این مواردی که شما عنوان کردین درست هست یک عامل انگیزش معرفی شد اما یک یا چند عامل دیگه هست که روی خلاقیت فرد تاثیر گذار هست می تونید نام ببیرین؟
    مهمترين لذت در زندگي، كمك به سايرين براي برنده شدن است. حتي اگر به قيمت آهسته تر رفتن و تغيير در نتيجه مسابقه اي باشد كه ما در آن شركت داريم

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

ایجاد تناقض در یک موضوع نیاز به الهام گرفتن از موضوعات دیگه داره!
    درواقع ما برای دیدن نتاقض ها نیاز به مقایسه موضوع مون با موضوعات دیگه داریم!
    البته الهام گرفتن یک امر مثالیه یعنی ما بر اساس اهدافمون موضوعات را مقایسه می کنیم و خود موضوعات مثال هایی رو به ما الهام میدند!
    بزارید یک مثال بزنم:
    ما برای صرفه جویی در مصرف سوخت مترو تصمیم میگیریم که اصتحکاک و پیچ و خم ریل ها رو کاهش بدیم.
    در مورد اول یعنی اصتحکاک تنها راه تاکنون استفاده از چرخ برای غلبه به نیروی اصتحکاک بوده که در تنیجه ی مقایسه موضوع مون با مکانیک و الهام گرفتن از این علم بوده!
    اما از انجایی که مکانیک تنها علم برای الهام گرفتن نیست پس به علوم دیگر رجوع می کنیم و مثلا در فزیک کوانتوم به ابر رسانا ها برمیخوریم و الهاماتی که به ما می شود پایه گذار قطار های شناور می شود!
    مورد دوم بستگی به شرایط محیطی داره پس بهش نمیپردازم!(کم اوردم!)
    مرسی!یعنی با تشکر!

11. کاربرانی که از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند.

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک-ساخت و تولید
    ارسال تشکر
    11,215
    قدرت امتیاز دهی
    3451
    Array

عامل خیلی مهم دیگه نقش اطلاعات در خلاقیت هست.
    اگر ذهن انسان مرتب در حال دادن ایده برای حل مشکل یا بهبود زندگی باشه ایده فقط با کامل شدن اطلاعات به اختراع تبدیل میشه.
    خلاقیت مهارتی است که با اطلاعات کامل پیوند می خوره هرچه اطلاعات فرد گسترده تر باشه و به روز باشه جریانات فکری قوی تر و یک فکر زمانی به عمل تبدیل میشه که فرد از تجربیات گذشته خودش نیز استفاده کنه.
    مهمترين لذت در زندگي، كمك به سايرين براي برنده شدن است. حتي اگر به قيمت آهسته تر رفتن و تغيير در نتيجه مسابقه اي باشد كه ما در آن شركت داريم

13. 2 کاربر از پست مفید hossien سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    1,177
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط msd21 نمایش پست ها
    بنا به نطر تریز یکی از مهم ترین عوامل خلاقیت به وجود اومدن تناقضه یعنی یه تناقض ایجاد بشه و برای رفع این تناقض به دنبال یه راه حل میگردیم که به خلق ایده جدید برای رفع مشکل و در نهایت ایجاد دستگاه یا وسیله جدید میشه
    من خودم با این نظر خیلی موافقم یعنی نباید به دنبال ذهن آروم برای خلاقیت نگردیم بلکه باید به دنبال ذهنی باشیم که به دنبال ایجاد چالش باشه و از ایجاد چالش فکری واهمه نداشته باشه
    کاملا حق با شماست ولی دوست عزیز منظور دوستان (و خودم) از ذهن آروم این چیزی که شما برداشت کردین نبود

منظور نداشتن دغدغه فکری مزاحم بود

وقتی شما همش به فکر حل مشکلات زندگی شخصی باشی نمیشه زیاد امیدوار بود که در کارت پیشرفت خیلی زیادی داشته باشی

یکی از دلایل مهم اعطای جایزه نوبل هم همینه که دریافت کننده های جایزه بدون داشتن دغدغه های مالی زندگی شخصی با آرامش به انجام تحقیقاتشون بپردازند که این آرامش با اون ذهن چالشگر که شما می فرمایید در تضاد نیست که هیچ تازه در یک راستا هستند و ذهن چالشگر تا وقتی که آرامش ذهنی از دیدگاه مسایل شخصی وجود نداشته باشه نمیتونه نمود پیدا کنه...

با تشکر! یعنی مرسی!

15. 2 کاربر از پست مفید Mr.Geo22 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک-ساخت و تولید
    ارسال تشکر
    11,215
    قدرت امتیاز دهی
    3451
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط smart_boy نمایش پست ها
    کاملا حق با شماست ولی دوست عزیز منظور دوستان (و خودم) از ذهن آروم این چیزی که شما برداشت کردین نبود

منظور نداشتن دغدغه فکری مزاحم بود

وقتی شما همش به فکر حل مشکلات زندگی شخصی باشی نمیشه زیاد امیدوار بود که در کارت پیشرفت خیلی زیادی داشته باشی

یکی از دلایل مهم اعطای جایزه نوبل هم همینه که دریافت کننده های جایزه بدون داشتن دغدغه های مالی زندگی شخصی با آرامش به انجام تحقیقاتشون بپردازند که این آرامش با اون ذهن چالشگر که شما می فرمایید در تضاد نیست که هیچ تازه در یک راستا هستند و ذهن چالشگر تا وقتی که آرامش ذهنی از دیدگاه مسایل شخصی وجود نداشته باشه نمیتونه نمود پیدا کنه...

با تشکر! یعنی مرسی!
    این موضوع درست هست که اختراعات و کارهای شگفت از چالش های ذهنی جرقه می زنه منظورم اینه که فقط به اون موضوع فکر می کردن. من هم بعضی از مواقع این بهونه را می گیرم که در حال حاضر چالش های ذهنیم خیلی نمیشه کاری کنم . اما به این موضوع رسیدم وقتی یک چیز دغدغه برام بشه حتی تو خواب اون موضوع را بررسی می کنم و حتی یک بار یک مسئله را حل کردم خودم تو کف بودم.

17. 2 کاربر از پست مفید hossien سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    1,177
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط hossien نمایش پست ها
    این موضوع درست هست که اختراعات و کارهای شگفت از چالش های ذهنی جرقه می زنه منظورم اینه که فقط به اون موضوع فکر می کردن. من هم بعضی از مواقع این بهونه را می گیرم که در حال حاضر چالش های ذهنیم خیلی نمیشه کاری کنم . اما به این موضوع رسیدم وقتی یک چیز دغدغه برام بشه حتی تو خواب اون موضوع را بررسی می کنم و حتی یک بار یک مسئله را حل کردم خودم تو کف بودم.
    درسته خب حرفمون یکیه

همین که شما میگید همش به اون قضیه فکر میکنند یعنی اینکه آرامش ذهنی دارند

ببینید مثلا من الان مسئولیتی تو خونه ندارم و میتونم به قول شما همه وقتم رو حتی تو خواب به این قضایا فکر کنم

ولی پدر من مثل من راحت نیست اگه اون نتونه خرج و مخارج خونه رو جور کنه هممون تو دردسر میافتیم

البته الان خوشبختانه مشکل خاصی نداریم ولی شما فرض کن که پدر بنده اخراج بشه
    خب اگه تو اون مقطع طرحی رو در ذهنش داشته باشه به نظر شما میتونه راحت وقت زیادی رو روی اون قضیه بزاره

تا میاد یه کم به اون طرح فکر کنه مصاحبه این شرکت شروع میشه باید بره, تا میخواد دنبال چند تا مقاله بگرده توآگهی روزنامه ها یه چیز به درد بخور پیدا میکنه

یعنی میخوام این رو بگم که برای کسی که مسئولیت خودش یا دیگران رو به گردن داره اولویت میشه یه چیز دیگه و کارش خیلی سخت میشه...

البته نمیگم خلاقیت کلا از بین میره ما خیلی ها رو داریم که از دل همین شرایط سخت خیلی کارها رو به سرانجام رسوندن ولی اگه کلی نگاه کنیم برای نتیجه بهتر باید آرامش ذهنی و روانی داشت...

19. کاربرانی که از پست مفید Mr.Geo22 سپاس کرده اند.

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)