دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: از کجا شروع کنم؟

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ?
    ارسال تشکر
    32
    دریافت تشکر: 8
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض از کجا شروع کنم؟

سلام
    رشته من نه معماری نه عمران.اما به معماری داخلی(دکوراسیون داخلی) خیلی علاقه دارم ولی نمیدونم از کجا (چه مبحث و چه نرمافزار و ...) شروع کنم؟

من سرم با کلاسهای دیگه شلوغه خودم میتونم یاد بگیرم و بعدا برم کلاسی و بگم من این چیزا رو بلدم؟

2. 4 کاربر از پست مفید inspiration سپاس کرده اند .

کارشناس تالار معماری
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    4,652
    دریافت تشکر: 2,773
    قدرت امتیاز دهی
    269
    Array

پیش فرض پاسخ : از کجا شروع کنم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط inspiration نمایش پست ها
    سلام
    رشته من نه معماری نه عمران.اما به معماری داخلی(دکوراسیون داخلی) خیلی علاقه دارم ولی نمیدونم از کجا (چه مبحث و چه نرمافزار و ...) شروع کنم؟

من سرم با کلاسهای دیگه شلوغه خودم میتونم یاد بگیرم و بعدا برم کلاسی و بگم من این چیزا رو بلدم؟
    سلام دوست عزيزم ورودتو به سايت خودت خوش آمد مي گم....
    اگه اجازه بدين اول از همه بپرسم رشتتون چيه ...انگار اجازه دادين!!!!!!!!!!!!
    رشتتون چيه؟واسه اينكه رشتتون هم بي تاثير نيست...
    دكوراسيون داخلي بيشتر به ذوق و قريحه بر مي گرده به شناخت رنگها و....

طراحي داخلي چيست؟

طراحی داخلی (Interior Design) که به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده، بهینه­سازی فضاهای داخلی ساختمان­ها به منظور انجام فعالیت­های روزمره یعنی زندگی و کار است.
    بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می­شود. این فضاها محیطی را ایجاد می­کنند که پاسخ­گوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیت­های ما در آن صورت می­گیرد. همچنین آنچه به یک بنا روح می­بخشد، فضای داخلی آن است. بنابراین می­توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت­های ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار می­دهد. بر این اساس، هدف طراحی داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت­سازی زندگی در آن است. فضای معماری بدون طراحی داخلی یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت.

طراحی داخلی زندگی همه آحاد جامعه را تحت تأثیر قرار می­دهد و تأثیرات آن در زندگی به وضوح قابل مشاهده است. از این­رو موضوع طراحی داخلی به هیچ وجه محدود به اقشار مرفه و خانه­های اعیانی نیست. طراحی داخلی می­تواند برای کل جامعه و طبقات کم­درآمد هم مفید باشد. اگر قناعت را اصل اساسی امروز جامعه بدانیم و قصد داشته باشیم امکان زندگی راحت را در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان­ها فراهم کنیم، طراحی داخلی یک ضرورت گریزناپذیر خواهد بود. طراحی داخلی می­تواند به ما نشان دهد که در این فضای کوچک چطور و با چه وسایلی باید زندگی کنیم.
    از آنجا که طراحی داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی­های روحی ـ روانی انسان قرار دارد، بایستی برای نیل به یک طرح مطلوب، ویژگی­های رفتارهای انسانی در فضاهای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار ­گیرد. از این­رو طراح به هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که می­خواهد آن فضا بر استفاده­کننده داشته باشد.

طراحی داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه­ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در برمی­گیرد. این عناصر ابزارهای کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند.

طراحی داخلی که در حد واسط میان معماری و طراحی قرار می­گیرد، به همان میزان که شامل جنبه­های کاربردی، ساختاری و فنی می­شود، طراحی تجسمی و جنبه­های بصری و زیبایی­شناسانه را نیز در بر دارد. از این­رو طراحی داخلی اغلب در ردیف هنرهای تجسمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن، بایستی تا حد نسبتاً زیادی با عناصر و اصول طراحی تجسمی و مبادی سواد بصری آشنا بود.

اگرچه طراحی داخلی امروزه به عنوان یک تخصص شناخته می­شود و محدوده بسیار وسیعی را در بر می­گیرد، اما از آنجایی که این رشته در ارتباط مستقیم با فضای داخلی خانه و زندگی روزمره می­باشد، شناخت الفبای طراحی داخلی و تبیین مبانی آن به زبان ساده برای عموم مردم و بویژه زنان خانه­دار، به قابل فهم کردن آن و برخوردی علمی با این پدیده خواهد انجامید و در نهایت تأثیری عمیق بر کیفیت فضاهای زیستی جامعه ما خواهد داشت. از این­رو بنا داریم طی یادداشت­هایی به مباحث مختلف طراحی داخلی بپردازیم و با بهره­گیری از اصول طراحی تجسمی و سواد بصری و نیز با استناد به نمونه­های موفق طراحی داخلی خانه در سطح جهان، دانش و آگاهی افراد خانواده را در این خصوص افزایش دهیم. در این یادداشت­ها سعی خواهیم نمود با ذکر نکات کلیدی و کاربردی در مورد کیفیت فضاهای داخلی خانه، شما را نسبت به محیط و فضای اطرافتان و عناصر موجود در آن حساس­تر کنیم و توانايي­هاي علمی و كاربردي شما را در زيباسازي محيط خانه و بهبود کیفیت فضاهای آن افزایش دهیم.

حالا نظر خودم
    واقعيتش من به عنوان يه معمار به نظرم طراحي داخلي با طراحي دكوراسيون داخلي متفاوته...
    تا اون جا که من میدونم معماری رشته ی مهندسی محسوب میشه (مهندسي معماري) ولی دکور زیر شاخه ی هنره...

البته یه فرقه خیلی خیلی خیلی مهم این دو تا اینکه معماری بر پایه علم باید طراحی بشه ولی دکور احتیاج به علم خاصی نداره یه سری اطلاعات اولیه از اصول طراحی شناخت رنگ ,نور, فرم و فضا بعلاوه ي کلی سلیقه و خلاقیت و دوباری خلاقیت می تونه از یه انسان ساده یه طراح دکور بسازه...

ولی این مسئله در مورد معماری یه کمی فرق میکنه یه نفر با یه سری اطلاعات ساده و صرفاً بر پایه خلاقیت نمیتونه ادعا کنه که یه معماره...

البته از اون جایی که در کشوره ما هیچ چیز اون جایی که باید باشه نیست اغلب می بینیم معمارامون طراحی دکور می کنن و دکوراتورامون پلان میکشن...

یا به وفور می بینیم که معمارامون رنگ پرده انتخاب می کنن و دکوراتورامون نوع سنگ رو...

چند تا تعريف واستون مي ذارم:

معماری: هنر تعریف فضا از طریق سازه

معماری داخلی: بهینه سازی فضایی که معمار به وجود آورده ( با توجه به نیازهای کاربر)

دکوراسیون: بزک کردن (خوشگل کردن) فضا

ما رشته و گرايشي به اسم طراحي داخلي در مقطع كارشناسي نداريم و فقط در مقطع ارشده ولي مي تونيد كلاساشو به صورت آزاد بريد ...
    نرم افزاراي زيادي تو معماري واسه طراحي داخلي هست كه من تو سايت گذاشتم لينكشو اينجا هم مي زارم به دردتون مي خوره..اينجا
    كتب و مجلات طراحي هم زياده و اصولاَ همشون به كار ميان تو سايت اسامي تعداديشونو داريم كه اونم واستون مي زارم...اينجا
    احتمالاَيه كتب خاصي رو تو آموزشگاها درس مي دن و امتحاناتي مي گيرن اگه شما قبول شيد حتماَ مراحل بالاتري مي شوننتون...

و در آخر اميدوارم موفق باشين و اينها هم به كارتون بياد باز اگه سوالي داشتين بپرسين در موردش بحث مي كنيم.
    ویرایش توسط ЛίL∞F∆R : 4th August 2010 در ساعت 02:33 AM

... GODISNOWHERE

"This can be read as "GOD IS NO WHERE

OR

"As " GOD IS NOW HERE

Every thing in life depends on
    How you look at them
    ... always think positive

4. 7 کاربر از پست مفید ЛίL∞F∆R سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ?
    ارسال تشکر
    32
    دریافت تشکر: 8
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

من it میخونم.ولی به دکوراسیون داخلی خیلی علاقه دارم.از راهنمایی کاملتون ممنون.

6. 4 کاربر از پست مفید inspiration سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    2,067
    دریافت تشکر: 2,344
    قدرت امتیاز دهی
    34
    Array

با سلام به دوستان عزیز
    من با نظر نیوا موافقم فقط چند نکته ...به نظرم معماری معمار هست که تجسم فضایی بالایی برخوردار باشه ... درسته که وظیفه اصلی معمار طراحی فضاست ولی اگر ما به همه چیز واقف باشیم می تونیم یه کار خوب داشته باشیم یه معماری خوب ...همان طور که تو کار های معماران بزرگی چون لوکوربوزیه و فرانک گهری شاهدش هستیم که اقای گهری تا این حد که قاشق و چنگال ها رو هم خودشون طراحی می کنند...
    خداوند مي فرمايد:
    هنگامي كه تو به نماز مي ايستي من آنچنان به سخنانت گوش فرا ميدهم كه گويا همين يك بنده را دارم ولي تو چنان غافلي كه گويا صدها خدا داری!

8. 2 کاربر از پست مفید Memar Bashy سپاس کرده اند .

کارشناس تالار معماری
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    4,652
    قدرت امتیاز دهی
    269
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Memar Bashy نمایش پست ها
    با سلام به دوستان عزیز
    من با نظر نیوا موافقم فقط چند نکته ...به نظرم معماری معمار هست که تجسم فضایی بالایی برخوردار باشه ... درسته که وظیفه اصلی معمار طراحی فضاست ولی اگر ما به همه چیز واقف باشیم می تونیم یه کار خوب داشته باشیم یه معماری خوب ...همان طور که تو کار های معماران بزرگی چون لوکوربوزیه و فرانک گهری شاهدش هستیم که اقای گهری تا این حد که قاشق و چنگال ها رو هم خودشون طراحی می کنند...
    سلام ...
    درسته و مرسي از معمار باشي عزيز...
    معمار جون من اسمم نوا هستش نه نيوا به معني آهنگ دلنشين آوايي خوش
    بازم مرسي.

... GODISNOWHERE

OR

"As " GOD IS NOW HERE

How you look at them

10. 2 کاربر از پست مفید ЛίL∞F∆R سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    2,067
    دریافت تشکر: 2,344
    قدرت امتیاز دهی
    34
    Array

می بخشید نوا
    خداوند مي فرمايد:
    هنگامي كه تو به نماز مي ايستي من آنچنان به سخنانت گوش فرا ميدهم كه گويا همين يك بنده را دارم ولي تو چنان غافلي كه گويا صدها خدا داری!

12. کاربرانی که از پست مفید Memar Bashy سپاس کرده اند.

کارشناس تالار معماری
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    4,652
    قدرت امتیاز دهی
    269
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Memar Bashy نمایش پست ها
    می بخشید نوا
    اين چه حرفيه صادق جان
    خواهش مي كنم

... GODISNOWHERE

OR

"As " GOD IS NOW HERE

How you look at them

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)