مورینیو در منچستر سیتی؟ تفکر زیبایی است اما...
ولس پولتر، وبلاگ منچسترسیتی ESPN

صدایی که از شهر میلان شنیدید، درخواست "مرا ببرید!" خوزه مورینیو بود. پایان یافتن فوتبال ایتالیایی برای آقای خاص پس از اتمام این فصل به اندازه طلوع خورشید در هنگام صبح واضح است، اما موضوع جالب مقصد وی خواهد بود.
مورینیو عنوان کرده است که می خواهد به اسپانیا برود، زیرا هیچ مربی ای پیش از این نتوانسته است تمام عناوین قهرمانی لیگ های انگلیس، ایتالیا و اسپانیا را در کارنامه خود ثبت کند، و دوست دارد به انگلیس بازگردد زیرا به فوتبال این کشور عشق می ورزد. و زمانی که به این دو هدف رسید، هدایت تیم ملی پرتغال پایانی ایده آل برای دوران مربیگری اش به نظر می رسد.
حدس و گمان ها به طور ثابت پیرامون تیم های منچستر سیتی، لیورپول، منچستریونایتد و با احتمال کمتر بازگشت به چلسی مطرح می شود. از انتها شروع کنیم، و سوالی واضح ایجاد می شود. آیا رومن آبراموویچ این توانایی را دارد که نظر افکار عمومی را در مورد اشتباهش در از دست دادن مورینیو بپذیرد؟ اگر او بتواند، که من گمان نمی کنم اینطور باشد، مورینیو به چلسی باز خواهد گشت.
گفته می شود - با اینکه هیچ گاه با وضوح کافی بیان نشده است- آنچه مورینیو واقعاً می خواهد مربیگری یونایتد است. من فکر نمی کنم کسی بداند که پیرمرد الدترافورد چه زمانی یونایتد را ترک می کند اما بسیار بعید به نظر می رسد که این اتفاق در فصل آتی یا حتی زمانی نزدیک رخ دهد. مشکل مورینیو این است که اگر او کارش را در لیورپول یا منچستر سیتی به پایان برساند، احتمال رسیدن به نیمکت یونایتد برای همیشه برایش از بین خواهد رفت. این دقیقاً همان دلیلی ست که باعث می شود طرفداران سیتی حضور مورینیو را در تیمشان یا نهایتاً لیورپول بخواهند؛ مورینیو در یونایتد، تصوری کابوس وار است.
لیورپول از برخی جهات گزینه بسیار بهتری ست. تیمی متشکل از تعدادی بازیکن در سطح بالای فوتبال جهان، و در عین حال نیازمند به تزریق بازیکنان با کیفیت دیگر. مورینیو دوست دارد در بازار نقل و انتقالات تفریح کند و ساختن ساختاری برای لیورپول با شخصیت او متناسب است. اما مشکل پول است. تا وقتی که خرید مالکیت باشگاه لیورپول فعلی یا یک سرمایه گذاری مشخص در بین نباشد، تصور حضور مورینیو در این باشگاه مشکل است.
گزینه باقی مانده سیتی است. همان پولی که او می خواهد و نیز تیمی که به طرز جالب و غریزی همان سیستم 4-3-3 یی را به خود می گیرد که وی روزهای ابتدایی اش را با چلسی با آن گذراند. آیا هیئت مدیره برای کنار گذاشتن مانچینی به اندازه کافی جسور خواهند بود تا راه را برای مورینیو باز کنند؟
اما حرف و حدیث های موجود، مرا به ساختن سناریویی عجیب ترغیب می کند؛ وستهم؛ بله، وستهم! گمانه زنی هایی طی روزهای گذشته شنیده می شد که صاحبان جدید "چکش های انگلیس" به دنبال سرمایه گذارهایی از خاور میانه برای خرید 50% سهامی از باشگاه که در تملکشان نیست، هستند. تصور کنید شرایطی محیا شود که در آن حجم عظیمی سرمایه برای مربی ای آماده گردد تا وستهم را شکل دهد.
این شرایط باعث می شود مورینیو در لندن حضور یابد، که طبق شواهد موجود جایی ست که وی احساس راحتی می کند. در عین حال او می تواند سه یا چهار فصل را به ساختن مرکز قدرتی بگذراند و سپس ، وقتی فرگوسن بازنشسته شد، راهی یونایتد شود. عجیب است؟ بله البته، اما شرایطی وجود دارد که این احتمالات را جالب و شدنی می کند.
در اسپانیا مورینیو واقعاً تنها دو گزینه دارد. رئال مادرید یا بارسلونا. مطمئناً این احتمال را می توان در نظر گرفت که مادرید پلگرینی را رها کند و این تفکر که مورینیو در برابر بارسلونا و پپ گوآردیولا قرار گیرد، فریبنده است.
غریزه ام به من می گوید که مورینیو به سیتی نخواهد آمد. رئال مادرید احتمال بیشتری را به خود اختصاص می دهد، در کوتاه مدت البته؛ چرا که آقای خاص در انتظار یونایتد است. و واضح است که من امیدوارم در این مورد اشتباه کرده باشم.