نام عنوان
: Alan Wake
پلتفورم: Xbox 360
سازنده: Remedy
ناشر: Microsoft Game Studios
سبک: Psychological Thrillet, Action
نویسنده : Sam Lake
تاریخ انتشار: 14 May در اروپا - 18 May در آمریکا - 27 May ژاپن
درجه سنی: PEGI: 16+ | ESRB: T (Teen) | OFLC: T (Teen) | BBFC: 15

لیست Achievement های بازی.

آواتار های بازی:

نسخه Collectors Editionبازی:
یک کتاب 144 صفحه ای از پرونده های FBI و داستان کوتاهی به نوشته Alan Wake هست.
CD
مربوط به موزیک متن بازی.
امکان فعال کردن حالت صوتی تفسیر بازی در هنگام بازی کردن.
یک ژتون برای دانلود آنلاین اولین DLC بازی.
ویک دیسک که شامل Avatar ها و Theme های Xbox میباشد.

===============

Alan Wake: یک نویسنده کتابهای پرفروش و پرطرفدار و کارکتر اصلی بازی . همسر او Alice او را به Bright Falls میبرد برای آرامش و تفریحات و بازشدن ذهن آلن برای نوشتن دوباره . و وقتی Alice بدون هیچ سرنخی ناپدید میشود Alan خود را در یک کابوس وحشتناک گرفتار میبیند , این کابوس یکی از کتاب هایی است که وی نوشته و حتی یک کلمه از آن را به یاد نمی آورد و تمامی اتفاقات اون کتاب جلوه حقیقی پیدا میکنند . Alan میدونه که این داستان اونه اما نوشتن اون رو به یاد نیمی آورد. مدل واقعی الن آقای Ilkka Villi هست.

Alice Wake:
کارکتر اصلی داستان و همسر Alan میباشد . وی یک عکاس مشهور و خوب هست , وقتی همسر او Alan دو سال از نوشتن دست بر میدارد او تصمیم میگیرد Alan را به Bright Falls ببرد تا ذهن او استراحت کند و به آرامش بازگردد برای نوشتن دوباره . وقتی Alice ناپدید میشود Alan در این کابوس هدفش نجات وی خواهد بود. Alice از بیماری nyctophobia رنج میبرد که یه نوع ترس از تاریکی میباشد.

Barry Wheeler:
دوست دوران کودکی Alan و همینطور وکیل ادبی وی نیز هست . اون یک شهروند معمولی New Yorkی هست و از داشتن آلرژی به شهر های کوچک , خاک و گرد افشانی گل ها رنج میبرد . جدا از آلرژی که دارد او یک دوست خیلی خوب نیز هست و وقتی متوجه میشود Alan گرفتار شده و با وجود به آلرژی که از شهر های کوچک داره خود را سریعا به شهر Bright Falls میرساند برای کمک به Alan . این دوست فداکار از همان دوران نو جوانی شد وکیل ادبی Alan و حتی وقتی هم که Alan به مدت 2 سال قادر به نوشتن نبود مرتب سعی میکرد ایده هایی بدهد که او را به نوشتن باز گرداند.

روایت داستان بازی حالت قسمت به قسمت داره درست مثل سریالهای همانند Lost یا 24 . یکسری اتفاقات در ابتدا می افتد و بعد مثل جمع کردن تکه های پازل کم کم متوجه آنچه که گذشته میشویم , Remedy قبلا گفته بود که بازی Alan Wake فصل اولی از داستانی به مراتب بزرگ تر خواهد بود که این احتمال میره که بازی ادامه پیدا کنه و یا اگرم نه تا اینجا وجود DLC برای بازی تایید شده . نور در این بازی نقش مهمی را ایفا میکنه , دشمنان شما در بازی که به نام the Taken معروف هستند به نور حساسیت دارند پس سلاح اصلی شما نور در بازی خواهد بود حالا یا منابعی رو برای روشنایی محیط باید پیدا کنید یا چراغ قوه تان را همیشه با باطری اضافه همراه داشته باشید . همانطور که میدانید Remedy با سری بازی Max Payne یه چیز معروف داره و اون چیز Bullet Time هست که حتما تو Max Payne اون رو تجربه کرده اید , زمان به کندی حرکت میکند و شما قادر به از پای در آوردن چندین دشمن در یک حرکت هستید , حالا در Alan Wake دشمنان به شما تیر اندازی نخواهند کرد ولی این حالت را برای جاخالی دادن یا فرار از دست ضربات آنها دارید که البته تو بعضی جاها مشکلاتی را نیز به همراه دارد , مثلا در بعضی صحنه ها وقتی شما این کار را میکنید به ناگهان بوته ای جلوی دوربین بازی ظاهر میشود که جلوی دید شما را میگیرد و البته این رو هم اضافه کنم که در بیشتر صحنه های مبارزات محیط دور و بر شما باز هست و همیشه این مشکل گریبان گیر شما نخواهد بود .

البته اول قرار بود بازی یه حالت Sandbox داشته باشه مثل GTA ها شما آزادی گشت و گذار در هر جا را داشته باشید اما بعدا توی مصاحبه هایی که Remedy انجام داد اشاره کرد که این حالت را دیگه در بازی استفاده نمیکنن و ممکن است به اصل بازی صدمه بزنه و بیشتر تصمیم گرفتند روی داستان بازی متمرکز شوند تا حالت Sandbox اون . البته راهی که بازی باز باید بپیماید بسیار باز هست و بزرگ و میتوانید زمانی را هم برای گشت و گذار در آن اختصاص دهید از جمله پیدا کردن نشانه ها , پیدا کردن جعبه هایی که در آن برای شما سوپرایزی همیشه خواهد بود , پیدا کردن فلاسک های قهوه یا پیدا کردن صفحات داستانی که Alan نوشته و به خاطر نمی آورد , البته پیدا کردن آنها هم به این سادگی نیست و بعضی مواقع راه سختی برای پیدا کردن این جور وسایل باید بپیمایید . یکی دیگه از خصوصیات گیم پلی بازی حالت تغییر روز و شب هست , وقتی در روز بسر میبرید میتوانید جاهای مختلف را گشت و گذار کنید و با سایر NPC ها گفتگو کنید و از طبیعت بازی لذت ببرید و خوبی این سیستم آب و هوا و تغییرات روز و شب نیز این هست که جو بازی را نسبت به کاری که انجام میدهید یا شرایطی که در آن گرفتار هستید تغییر میدهد و بعضی جاها مه و تاریکی مطلق شما را محاصره میکند که حس اضطراب و ترس را دوچندان میکند .

بار سوم هست که شروع به نوشتن داستان میکنم , بار اول اینترنتم قطع شد و بار دوم برقها لحظاتی پیش رفت و پرید همه چیز. اینجا یک اخطار میدم که ممکن است این چیزی که مینویسم قسمتهایی از اول داستان بازی را لو بده و ابتدا و انتهای آنرا بارنگ قرمز مشخص میکنم . از اونجا که منابعی که اطلاعاتی از آنها برداشت میکردم هیتلر هستند , تجربه خودم را میگم . Alanبه همراه Aliceدر حال رسیدن به شهر کوچکی به نام Bright Falls هستند برای گذراندن تعطیلات و تفریح , بلافاصله با رسیدن به شهر شاهید یکسری اتفاقات مشکوک خواهید شد , Alan وارد رستوران شهر میشود که کلید کلبه ای که قرار هست در آن اقامت کنن را بگیرد وقتی بر میگردد و کلید را گرفته البته از کسی دیگر سوار ماشین میشود با Alice که به آنجا بروند , بلافاصله شخصی که قرار بود کلید را به آنها بدهد بیرون رستوران می آید و میگوید آقای ٌWake کلیدتان را نبردید , البته دیگه دیر شده بود و Alan به همراه Alice رفته بودند . پس یعنی کلید چه خانه ای را گرفته بودن ؟ اینها سوالاتی هست که در روند داستان بازی به آنها جواب داده خواهد شد . Alan وارد منزل میشود تا چراغ ها را روشن کند بعد Alice وارد شود , بخاطر اینکه Alice از بیماری تاریکی هراسی رنج میبرد , جلو تر Alice یک سوپرایز برای Alan دارد که در یک اتاق برایش درست کرده و Alan بادیدن این سوپراز با Alice مشاجره میکند (این سوپرایز یک دستگاه تایپ و وسایلی که برای نوشتن بود را شامل میشد) و بعد از کمی دعوای لفظی Alan منزل را ترک میکند و به بیرون میرود که در این هنگام صدای جیغ Alice را میشنود , Alan میبیند که برقها رفته و Alice در خانه تنهاست بخاطر بیماری که Alice دارد Alan بلافاصله وارد منزل میشود اما با صحنه ای روبه رو میشود که Alice رو انگار کسی کشانده و از بالای خانه به آب پرت کرده , Alan هم برای نجات Alice به آب میپرد اما وقتی بهوش می آید خود را در یک اتومبیلی پیدا میکند که لب یک پرتگاه تصادف کرده و او زحمی شده و یک هفته هم از ماجرای گم شدن Alice میگذرد و ادامه داستان که بیشتر از این لو نمیدم .

در تمام مدت بازی تمامی کارکترهایی که در بازی و شهر میبینید به داستان بازی ربط پیدا میکنند و نقش مهمی در داستان بازی ایفا خواهند کرد . اما بر خلاف Video Reviewیی که از IGN دیدم اشاره شده بود که انتهای داستان بازی یک جورهایی عجیب و ظاهرا بلاتکلیف بوده و احتمالا با DLC ها ادامه پیدا کند , من نظر دیگری دارم , چون بهترین انتهای ممکن را بنظر من داشت و اصلا نا تمام نبوده , عادت کردیم در بیشتر بازی ها انتهای آنها نتیجه گیری شود و اینطور داستان ها داستانهای گیشه ای یا عام محصوب نمیشن . و انتقاد شخص من از نقد های بازی مقایسه بازی با داستان Lost و این گونه نمایش های تلوزیونی پر طرفدار هست اما همانطور که گفتم بنظر من این گونه داستان ها خیلی عامه پسند نیستد و ربطی به سریالهای تلویزیونی عامه ندارند . من بیشتر داستان بازی را با فیلمهای David Lynch مقایسه میکنم , بخاطر همین هم از اول انتظار اینو نداشتم که آخر داستان آدم خوب ها به ادامه زندگی در شهر خوب خودشان بپردازند یا آدم بد ها همه نابود شن . و معنی این نقد ها که دنبال حتما نتیجه گیر از بازی هستند رو نمی فهمم , اگه کسی فیلم Lost Highway رو از Lynch دیده باشه میبینه که در این نوع فیلمها هم نتیجه گیری نمیشه , مثلا در همین فیلم صحنه ابتدایی یکی زنگ خانه ای را میزنه و کارکتر اول فیلم میره جواب بده اما هیچ کسی اونجا نیست و در آخر فیلم نشان داده میشه که خود او بوده زنگ در خانه را زده (نگران نباشید این فیلم بیشتر از اینها درش چیز نهفته است و چیزی از آن لو نمیره با این مثال) پس بدنبال نتیجه گیر اخلاقی از بازی نباشید , این جور داستانها معمولا طوری هست که چند نتیجه از پایان و روند داستان میشه داست و بنظرم همین بازی با زمان ها و طرح معماهای بسیار در ذهن بیننده قشنگتر میکنه این نوع داستانها را .

زشتی ها و زیبایی های بازی
باز دوباره برقها رفت و با وجود رفتن برقها و دیگر در دسترس نبودن لینکها حسابی رشته کلام از دستم پرید و اگر هرگونه کمی وکاستی و یا قسمتهایی هست که به آنها اشاره نشده پوزش می طلبم و برای تکمیل قسمتهای دیگه حتما ادامه خواهم داد . بازی گیم پلی جذاب و خوبی دارد و گرافیک آن هم بسیار عالی بنظر میرسد , مناظر بازی واقعا مانند تابلو های نقاشی میمانند و دوست دارید به آنها خیره بمانید , و بیشتر این جلوه های زیبای بصری در روز ها به چشم می آیند , جزییات بازی واقعا بالاست و سرشار از کارهایی هست که میتوانید در آن انجام دهید و موتور فیزیک بازی Havok هست و در بیشتر قسمتهای بازی شاهید فیزیکی خوب هستیم و داستان بازی هم عالی روایت میشود و موزیک متن عالی هم دارد که باعث زیباتر شدن جو بازی میشود اما در کنار اینها یک سری مشکلاتی هم هست مثل پرش های Alan که در تمامی نقدها که از بازی خوندم ظاهرا خوب کار نشده و خیلی هم جالب نمی پره و در بعضی مبارزات دوربین بازی با شما همکاریهای لازم را ندارد و لب خوانی های بازی هم Sync نیستند و صدای موتور ماشین ها هم واقعا به گفته Eurogamer شبیه به صدای پارس کردن سگ قبل از حمله می باشد و لی کنترول خوبی نسبتا دارند . ولی هیچ کدام اینها باعث نخواهد شد شما از بازی لذت نبرید و این بازی را به همه دوستان توصیه میکنم .

امتیازات بازی

سایت Metacritic از مجموع 44 نقد 85
سایت Gamerankings از مجموع 21 نقد 86.29%

که برخی از آنها :

Xbox360Achievements : 9.2/10
Planet Xbox 360 : 9.2/10
Telegraph : 9/10
VideoGamer : 9/10
IGN : 9/10
Official Xbox Magazine : 9/10
GameTrailers : 8.6/10
IGN AU : 8.5/10