اهدا جايزه بهترين رمان دهه به رضا قاسمي

مراسم دهمين دوره جايزه ادبي منتقدان و نويسندگان مطبوعات روز گذشته برگزار شد. اين مراسم با سخنراني مهدي يزداني خرم درباره ابراهيم گلستان آغاز شد.

او اين سخنراني را به احمد زيدآبادي تقديم کرد و در سخنانش به پيغام شفاهي ابراهيم گلستان اشاره کرد و گفت؛ ابراهيم گلستان گفته است «من دوست ندارم نصيحت کنم، اما فيلم ها را خوب ببينيد، بسيار بخوانيد، نقاشي ببينيد و بياموزيد.»

ابراهيم گلستان امسال از سوي داوران اين جايزه ادبي براي يک عمر دستاورد در زمينه ادبيات مورد تقدير ويژه قرار گرفت. يونس تراکمه در بخشي از اين مراسم به عنوان يکي از اعضاي هيات داوران گزارش داوري دهمين دوره جايزه ادبي منتقدان و نويسندگان مطبوعات را ارائه داد و سپس جايزه بهترين مجموعه داستان يک دهه گذشته که از بين برگزيدگان اين جايزه ادبي انتخاب شده بود، اهدا شد.

مجموعه داستان «تمام زمستان مرا گرم کن» نوشته علي خدايي در اين بخش برگزيده شد و در بخش بهترين رمان دهه گذشته «همنوايي شبانه ارکستر چوب ها» نوشته رضا قاسمي جايزه را دريافت کرد.

پيام رضا قاسمي که در خارج از کشور به سر مي برد در اين مراسم توسط محمدحسن شهسواري قرائت شد. قاسمي در اين پيام تاريخ ميلادي را گذاشته بود و نوشته بود برابر با نمي دانم چند روز بعد از شانزدهم آذر.

جايزه قاسمي را حسين کريمي مدير انتشارات نيلوفر که ناشر کارهاي قاسمي است به نيابت از او دريافت کرد. در بخش جديد «حامي کتاب» علي شروقي به عنوان منتقد و روزنامه نگار برتر سال 87 انتخاب شد و تنديس دريافت کرد. او در سخناني کوتاه از جواد ماهزاده نويسنده و روزنامه نگار ادبي ياد کرد. در دو بخش بهترين رمان و بهترين مجموعه داستان سال 87 مهسا محب علي نويسنده رمان «نگران نباش» و پيمان اسماعيلي نويسنده مجموعه داستان «برف و سمفوني» برگزيده شده و تنديس دريافت کردند.

محب علي هنگام دريافت جايزه اش گفت؛ «خوشحالم که براي گرفتن اين جايزه انتخاب شدم اما متاسفم که در چنين شرايطي اين جايزه را دريافت مي کنم.»

پيمان اسماعيلي نيز با اشاره به متن لوح تقديرش که در آن به عنصر ترس در داستان هاي اين نويسنده اشاره شده بود، اظهار اميدواري کرد ترس فقط متعلق به کتاب هاي او باشد و هرگز در جامعه ديده نشود. هر دو کتاب مجموعه داستان و رمان برگزيده سال 87 توسط انتشارات چشمه منتشر شده است.

در بخشي از اين مراسم از کيائيان به عنوان ناشر برگزيده ادبيات داستاني تقدير شد. اما پرتشويق ترين بخش اين مراسم جايزه ويژه هيات داوران به روزنامه نگاري بود که هميشه بيشترين توجه را به ادبيات داشته است. اين جايزه را محمود دولت آبادي و احمد غلامي به محمد قوچاني تقديم کردند. قوچاني هنگام دريافت جايزه اش گفت؛ «خيلي خوشحالم که در جمع اين گروه از نويسندگان و داستان نويسان قرار گرفته ام. وقتي در زندان بودم مجله يي به دستم رسيد که در آن خاطرات زندان محمود دولت آبادي نوشته شده بود. اين خاطرات بسيار زيبا بودند. ضمناً در اين خاطرات آقاي دولت آبادي از آقاي کروبي به نيکي ياد کرده بود.»

او در پايان گفت؛ «اميدوارم سياست و ادبيات به هم پيوند بخورد و خاطرات زندان دستمايه آثار ادبي شوند.» در اين مراسم محمود دولت آبادي، فرزانه طاهري، محمود حسيني زاد،اسدالله امرايي،ناهيد طباطبايي، شيوا ارسطويي، مژده دقيقي،مديران انتشارات مرکز،ققنوس و جمعي از نويسندگان، مترجمان و روزنامه نگاران حضور داشتند.