دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 26

موضوع: 7 آبان آشنایی با روز کوروش کبیر + زندگینامه و تصاویر

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

پیش فرض پاسخ : 7 آبان آشنایی با روز کوروش کبیر + زندگینامه و تصاویر

نقل قول نوشته اصلی توسط ab.bb نمایش پست ها
    هدف من این بود که بدونید روز بین الملی ای برای بزرگداشت کورش وجود نداره. اینکه متن شما داری اعتبار تاریخی هست یانه به عهده دوستان اهل فن. ضمن اینکه این متن در نقد مستقیم به مطلب شما نوشته نشده؛ بلکه در پاسخ به شایعات مختلفی هست که برای کورش ساخته شده. در نتیجه تمام انتقادات شامل متن شما نمیشه.

خب تصویری که ارسال کردید و نوشته "شایعه" در مقابل تصویری از کوروش
    خط بطلان به تمامی نوشتار تاریخی زندگینامه کوروش میزنه
    و چون شما اشاره ای به قسمت های مشخص نداشتید چنین تصور میشه که کلا این مطالب از نظر شما رد شده
    ما بعنوان یک ایرانی کوروش رو بعنوان پادشاه ایران در دوره خودش میدونیم
    بله این روز در تقویم بین المللی و جهانی ثبت نشده اما بعنوان یک روز نمادین برای شناختن پیشینه خودمون
    بهترین روز همین روز هست حتی اگر این روز در تقویم های جهانی ثبت نشه
    ما نباید هویت و گذشته تایخی خودمون رو به دست فراموشی بسپریم
    کما اینکه ما مناسبت های باستانی رو همونطور که در لینک های زیر هم یادآوری کردیم
    از این پس بیشتر مورد توجه قرار میدیم و سعی میکنیم حقایق تاریخ رو هر چه بهتر و دقیق تر ترویج و گسترش بدیم

با امید به اینکه هیچگاه از هویت واقعی خودمون فاصله نگیریم و به ایرانی بودنمون افتخار کنیم

جشن باستانی مهرگان شاد باد (آشنایی با جشن مهرگان )

آشنایی با جشن آبانگان و روز جشن آب

2. 5 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    دریافت تشکر: 13,826
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    Capitan Totti's: جدید40

«آنچه مبرهن است با خوانش تاریخ و نگاهی به منشور کوروش می‌توان به بزرگی و حکمت او {در زمانه خودش} پی برد و نیازی به جعل تاریخ نیست.»
    درود

گرامی ،

مثلا ، روز قدس نیز ثبت جهانی نشده !

چطور در برابر این موضع می گیرید و در برابر آن سکوت ؟

4. 2 کاربر از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات و انتقال حرارت
    ارسال تشکر
    9,142
    دریافت تشکر: 6,504
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Team Sar ArTeSh Bod Dadbin نمایش پست ها
    درود

گرامی ،

در این متن و دیگر مطالب مشابه ادعا شده این رو ثبت جهانی شده؛ در صورتی که این ادعا خلاف واقع هست. منم برای رد این ادعا شواهد لازم رو ارائه دادم. هروقت در متنی ادعا شد روز قدس ثبت جهانی شده در اونجا هم اگر شواهد لازم رو داشتم ارائه خواهم داد.

6. 5 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

دوستان من در اينجا مطالبي عرض کرده ام که عينا" در زير نقل قول مي کنم، فکر کنم خيلي روشنگر باشد:
    هيچ لزومي ندارد با هم دعوا کنيم، همه ما خواستار مملتکي هستيم که به آن افتخار کنيم، و در اين راه فکر کنم فاکتور تعيين کننده بيشتر شعور و تکامل فکري فعلي ما است تا تاريخ گذشته مان.

نقل قول نوشته اصلی توسط علي پارسا نمایش پست ها
    يکي از راهکارهاي بسيار موثر در تهاجم به يک اجتماع ايجاد عواملي است که از درون باعث فروپاشي آن گردد.
    تهاجم از اين طريق هزينه بسيار پايين ولي برنامه ريزي دقيقي را مي طلبد.
    طبعا" لازمه مقابله با آن نيز برنامه ريزي دقيق جامعه براي کشف و شفاف سازي نقطه ضعف هايي است که از آن طرق حملات فوق انجام خواهد گرفت.
    يکي از مواردي که در جامعه ما به وضوح ديده مي شود ايجاد غرور ملي از نوع کاذب در جامعه و رفته رفته سوق دادن آن به سمت نوعي نژاد پرستي (يا پان ايرانيست) است.
    اين روال به صورت کاملا" برنامه ريزي شده و با استفاده از مغلطه هاي ظريف و مهارت خاص انجام مي گيرد، متاسفانه قشر عظيمي از جامعه هر روز بيش از پيش به آن دامن مي زند.
    البته براي اينکه کسي نتواند در جهت برملا کردن اين تهديدات گام بردارد هم برنامه ريزي دقيقي مي شود، و تهديدات درست در نقطه اي برنامه ريزي مي شود که بتوانند "افشا کننده فرضي" آن را در حالت آچمز قرار دهند (آچمز اصطلاحي است در شطرنج که در آن حالت فرد نه راه پيش دارد و نه راه پس و هر حرکتي انجام دهد در مرحله بعد کيش و مات مي گردد).
    مثلا" همين غرور ملي واقعا" نقطه حساسي است، به نکته اي که تحت يک گفتگو بيان مي کنم دقت کنيد:

گفت: اين توطئه که خليج فارس را مي خواهند خليج عربي جا بزنند بايد باهاش مقابله بشه
    گفتم: آره داداش ولي حواست باشه دقيقا" با چي بايد مقابله کني!
    گفت: چطور مگه؟
    گفتم: اگر ما درياي عمان را بياييم اسمش را از فردا درياي ايران جا بزنيم! آيا براي ما افتخار حساب مي شود؟
    يک کم فکر کرد و بعد گفت: ...... نه، اسناد تاريخي دقيقا" نشان مي دهد که نام آن درياي عمان بوده و جعل نام آن نشان مي دهد که ما کمبود داشته ايم! يعني عقده داشته ايم يک دريايي به نام ما بشود و بعد آمده ايم يک واقعيت تاريخي را دستکاري کرده ايم تا عقده ما بر طرف گردد!
    در اصل اگر کسي دقيق نگاه کند اين عوض کردن اسم نشانه خواري و تحقير ما حساب خواهد شد نه دليل عظمت ما!
    گفتم: آفرين، خوب ..... حالا وقتي سعي مي شود خليج فارس را خليج عربي بنامند هم نشانه ضعف طرف مقابل حساب مي شود، اصلا" اسمش را بگذارند: "خليج از بيخ عرب!!" نبايد با اين امر از ديدگاه جريحه دار شدن يا دزديده شدن هويت ملي ما برخورد کني! نه! اگر با اين ديد برخورد کني دقيقا" در جهت منافع دشمن حرکت کرده اي، نکته خيلي ظريف است، خوب توجه کن، بايد صد در صد و با تمام قوا با آن برخورد کنيم ولي دليلش غرور ملي نبايد باشد بلکه دليلش بايد مقابله با اين سياست انگليسي تفرقه بيانداز و حکومت کن باشد.
    اگر افکار عمومي منطقه هوشيار باشد برادران عرب زبان ما هم همين ديدگاه را داشته باشند خواهند دانست که خليج عربي براي آنها هم غرور حساب نمي شود بلکه همانطور که در مورد درياي عمان مثال زدم به نوعي تحقير ايشان هم حساب مي شود. بلکه مراد دشمن تشکيل يک جبهه پان عربيست و يک پان ايرانيست و قرار دادن آنها روبروي هم است.
    اسناد تاريخي دقيقا" بر خليج فارس و درياي عمان دلالت دارد و در گذشته اصلا" همچين بحث هايي نبوده.

فکر کنم در قالب مثال فوق توانسته باشم مفهوم مورد نظرم را برسانم.
    اين موضوع در قالب خيلي چيزهايي ديگر در کشور در جريان است، از جمله تقديس کوروش!، جملات گهر بار از وي! عدالت گستري وي در جهان!
    يک سوال دارم: همه کشورها ظلم بود و کوروش رفت که به آن کشورها عدالت ببرد و همه با آغوش پذيرفتند و مملکتشان را دو دستي تقديم کردند؟ يا وي يک جنگجوي جهان گشاي بود که به کشورهاي پيرامون خود حمله کرد و آنها را گرفت، و البته براي اينکه آن حيطه پهناور را اداره کند يک ديسيپلين خاص هم اعمال کرد؟
    هيچ به ترجمه اين خطهاي ميخي توسط خارجي ها شک کرده ايد؟ خيلي مفصل و خوب است!! قانون کار و دستمزد و .... اصلا" با ديوان حافظ برابري مي کند!!
    نمي خواهم همه چيز را مثل اين افراطي ها زير سوال ببرم، منظورم اين است که يک کم بيشتر تفکر کنيم.
    البته گفتم که دشمن مي داند کجا توطئه ايجاد کند، همين چند خط هم که راجع به کوروش با ديد شک نوشتم مي توانند به من بتازند! که آي هوار ... اين دشمن است و دارد غرور ملي را پايمال مي کند!
    ولي حکايت آنها حکايت آن دزد است که داشت فرار مي کرد ولي خودش هم داد مي زد: "دزد را بگيريد" که کسي بهش شک نکند و خيال کنند خودش هم دارد دنبال دزد مي دود که بگيردش!
    پس عزيزان من نکته خيلي حساس است، کمي هوشيارتر به محيط اطرف خود نگاه کنيم.
    باور بفرماييد من هم از داشتن تمدني بزرگ و مردان بزرگ پشت سر خود احساس افتخار خواهم کرد، ولي نکند اين محملي براي ورود "اسب ترواي" دشمن باشد.
    پاينده باشيد.
    در پناه حق.
    خدانگهدار.
    ویرایش توسط علي پارسا : 29th October 2014 در ساعت 01:09 AM
    [SIGPIC][/SIGPIC]

8. 2 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

در این متن و دیگر مطالب مشابه ادعا شده این رو ثبت جهانی شده؛ در صورتی که این ادعا خلاف واقع هست. منم برای رد این ادعا شواهد لازم رو ارائه دادم. هروقت در متنی ادعا شد روز قدس ثبت جهانی شده در اونجا هم اگر شواهد لازم رو داشتم ارائه خواهم داد.
    من در متن ابتدایی سخنی از ثبت جهانی ندیدم

جز این مورد
    روز کوروش کبیر بر شما کاربران سایت علمی نخبگان جوان گرامی باد
    اصولا این "گرامی داشت" ها رو بر اساس مصداق بارز معنوی اش میگن !

نه مصداق قطعی اش !

چندین سالی است که 7 آبان رو روز کوروش بزرگداشت می نامند

و انشالا بعد ها، به ثبت جهانی هم میرسد

پس نیازی به موضع گیری های این چنینی نیست گرامی

10. 3 کاربر از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

جز این مورد
    روز کوروش کبیر بر شما کاربران سایت علمی نخبگان جوان گرامی باد
    ۷ آبان ماه مطابق با بیست و نهم اكتبر روز جهانی كوروش (سایرس دی) نام گذاری شده است

نه مصداق قطعی اش !

12. کاربرانی که از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند.

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات و انتقال حرارت
    ارسال تشکر
    9,142
    دریافت تشکر: 6,504
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

جز این مورد

نه مصداق قطعی اش !

خانوم پارسی لطف کردن و متن رو ویرایش کردن

14. 4 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهنسی هوافضا
    ارسال تشکر
    868
    دریافت تشکر: 1,091
    قدرت امتیاز دهی
    390
    Array

من با حرفای اقای پارسا موافقم ببیتید سربازان قدیمی ایران مثلا زمان هخامنشی برای ایران میجنگیدن سربازان الان هم همین کار را برای این مملکت میکنند ولی انها را با چه غروری مثال میزنیم و این سربازها را چگونه من قصد توهین ندارم خود شما سرباز میبینید اولین جمله که میگویید چیست؟دلتان به حالشان میسوزد ولی در اصل انها کار مقدسی دارن کار انها با سربازان قدیمی فرق ندارد

16. 3 کاربر از پست مفید میترا پوررحیم سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array

درود

گرامی ،

خانوم پارسی لطف کردن و متن رو ویرایش کردن

نقل قول نوشته اصلی توسط علي پارسا نمایش پست ها
    دوستان من در اينجا مطالبي عرض کرده ام که عينا" در زير نقل قول مي کنم، فکر کنم خيلي روشنگر باشد:
    هيچ لزومي ندارد با هم دعوا کنيم، همه ما خواستار مملتکي هستيم که به آن افتخار کنيم، و در اين راه فکر کنم فاکتور تعيين کننده بيشتر شعور و تکامل فکري فعلي ما است تا تاريخ گذشته مان.
    نقل قول نوشته اصلی توسط میترا پوررحیم نمایش پست ها
    من با حرفای اقای پارسا موافقم ببیتید سربازان قدیمی ایران مثلا زمان هخامنشی برای ایران میجنگیدن سربازان الان هم همین کار را برای این مملکت میکنند ولی انها را با چه غروری مثال میزنیم و این سربازها را چگونه من قصد توهین ندارم خود شما سرباز میبینید اولین جمله که میگویید چیست؟دلتان به حالشان میسوزد ولی در اصل انها کار مقدسی دارن کار انها با سربازان قدیمی فرق ندارد

با سلام خدمت دوستانی که در این تاپیک مشارکت کردند
    و ضمن تشکر از جناب ab.bb که لطف کردند و تصویر ارسالیشون رو در متنشون ویرایش کردند
    با توجه به اینکه طبق مستندات چنین روزی بعنوان روز جهانی ثبت نشده بود
    پاراگراف مربوط به جهانی شدن اصلاح شد

از تمامی دوستان تقاضا مندم لطفا و حتما
    به نام و عنوان تاپیک و محتویات
    اون توجه لازم رو مبذول داشته

و از به حاشیه کشاندن تاپیک از مسیر اصلی خودداری فرمایند
    چرا که با توجه به علمی بودن فضای انجمن هر گونه تعصبات سیاسی ،فرقه ای و افراطی در هر زمینه ای
    مغایر با اهداف اصلی این تاپیک و مقررات انجمن هست
    و عزیزانی که اطلاعات جامع تری در زمینه آشنایی با تاریخ و تمدن ایران باستان در این دوره تاریخی دارند
    ممنون میشیم در این تاپیک به اشتراک بگذارند
    چرا که مخاطبین این مطلب به نیت آشنایی با شخصیت مهم تاریخی کشورشون به این تاپیک مراجعه مینمایند
    پس دوستان لطفا دقت نظر لازم رو در ارسالهاشون لحاظ کنند

در پایان سپاس فراوان از اینکه به نظرات یکدیگر احترام میگذارید

18. 6 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array

چه میراثی از ایران در موزه بریتانیا است؟

شاید نام آور ترین اثر از تمدن ایرانی در خارج از کشور منشور کورش باشد که چندی هم به ایران آورده شد.

این موزه به دلیل داشتن مشهورترین اثر باستانی ایران برای ما ایرانی ها موزه ای جالب توجه است.

این موزه ‏ یکی از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های جهان است که بیش از ۷ میلیون گنجینه و آثار باستانی از بسیاری از فرهنگ‌ها، قوم‌ها و کشورهای جهان را از دوران پیش از تاریخ تا زمان حال را در خود جای داده است.

موزه بریتانیا در سال ۱۷۵۳ میلادی و با مجموعه اهدایی از هانس سلون طبیعی‌دان انگلیسی، شامل دستنوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت بریتانیا رسماً تاسیس شد.

بخش خاورمیانه موزه بریتانیا شامل اشیای باستانی بسیار پرارزشی است که از کشورهای ایران، عراق و دیگر کشورهای منطقه را شامل می‌شود. گفتنی است بیش از سیزده هزار شئی باستانی ایران در موزه بریتانیا قرار دارد.
    برخی از معروف ترین آثار در این موزه به قرار زیر است.

بشقاب نوازندگان

از آثار باستانی دوران ساسانیان (سده هفتم میلادی) است که در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود.
    این بشقاب در طبرستان یافته شده‌است.
    بشقاب نقره‌ای گروه نوازندگان، از جنس نقره بوده که با طلا زراندود شده‌است، این اثر تاریخی نقش قلم زنی شده از ضیافت و بزم شاهانه را نشان می‌دهد.

در تصویر شاه یا بزرگ زاده‌ای در حال نشستن، مشغول نوشیدن می‌باشد و گروه نوازندگان که از سه نفر تشکیل شده‌اند در حال اجرای موسیقی زنده برای بزرگ بزم هستند.

در پایین بشقاب اجاقی که در حال پخت غذا می‌باشد، روشن است و درختی بیش از نیمی از طرح لبه بشقاب را پر کرده‌است. بر روی درخت پرنده‌ای نشسته‌است.

از میان نوازندگان یک نفر در حال نواختن سازی است که با دهان از خود صدا تولید می‌کند و نوازنده‌ای دیگر در حال نواختن یک ساز زهی است.

ارابه طلایی چهار اسب

از آثار باستانی دوره هخامنشیان است که در گنجینه آمودریا یافت شده‌است. این ارابه متعلق به ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال پیش از میلاد است.

این اثر دارای ارابه‌ای چهاراسب است که دو نفر با لباس هخامنشی‌ها بر آن سوار هستند، این اثر هم‌اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود.

بازوبند طلایی بز و پرنده هما

یکی از آثار باستانی متعلق به دوران هخامنشیان است. پرنده هما و بز از حیواناتی هستند که در آثار به جا مانده از این دوران زیاد دیده می‌شوند. این بازوبند مزین به حیوانی اساطیری است که از شاخ و تن بز و صورت و بال پرنده همای اساطیری تشکیل شده‌است و به صورت متقارن رو به روی هم قرار گرفته‌اند.

این بازوبند متعلق به حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد است.

بازوبند طلایی بز و پرنده همای هخامنشی دارای سنگ ها و نگین های گرانبها بوده است که همگی از آن کنده شده اند. این بازوبند عضوی از صدها عتیقه گنجینه آمودریا بوده است.

استوانهٔ کوروش بزرگ

یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده‌است.

نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است.

این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

جام نقره ساسانی

جامی با کنده کاری ها و نقره کاری های شگفت انگیز که از خصوصیات دوره ساسانی است این جام در مازندران کشف و در موزه بریتانیا نگه داری می شود.

سنگ‌نگاره ویرانی شوش

سنگ‌نگاره آشور بانی‌پال یکی از آثار باستانی است که به مناسبت غلبه آشوریان بر عیلامیان در سال ۶۴۷ پیش از میلاد خلق شده‌است.

در این نقش برجسته، سپاهیان آشور در حال ویران کردن معبد با کلنگ دو سر و دیلم هستند و همچنین از شهر شوش زبانه‌های آتش بلند می‌شود.

تعدادی هم از سربازان آشوری مشغول خارج کردن گنج‌های آن هستند.

این اثر باستانی در موزه بریتیش می‌وزیوم لندن نگهداری می‌شود.البته این تمدن جزو تمدنهای ایرانی محسوب نمی شد اما قسمتی از جنوب غربی ایران در دوران اوج آشور زیر سیطره آنها بود

منبع

20. 6 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)