دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 3 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 88

موضوع: خانوم شما برای من آرایش کرده...

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

پیش فرض پاسخ : خانوم شما برای من آرایش کرده...

با این بحث من احساس می کنم دوستان به نوعی هم زبان و هم کلامن ، ممکنه اختلاف سلائقی باشه که خیلی طبیعیه

بارها از اینجور بحثا پیش اومد و افراد دور هم صحبتایی کردن حالا یا نتیجه ای گرفته شد یا نه،

ولی فکر میکنم بیایم دور هم که هستیم ، راهکار و پیشنهاد برا انجام امر خطیر امر بمعروف و نهی از منکر با توجه به پیشینه این قضیه تو کشور(منفی بود)

بدیم و فکر کنیم اگه خودمون جایی با این قضیه مواجه شدیم، یا یکی ازمون راهنمایی خواست ، چیکار میتونیم بکنیم.

ممنون از همه دوستان که بحثا رو همراهی می کنن.

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

2. 8 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات و انتقال حرارت
    ارسال تشکر
    9,142
    دریافت تشکر: 6,504
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط zoh_reh نمایش پست ها
    مسئله از همین جا شروع میشه که مکانهای عمومی حریم خصوصی نیست؛ متعلق به عموم مردمه ، باید دید سلامت روانی و اجتماعی عموم تو چیه.

باید بپذیریم که تحکیم خانواده فقط از داخل خانواده بر خاسته نیست ، بلکه به بیرون از خانه و خانواده هم بر میگرده.
    لذا اموری که باعث سست شدن خانواده بشه ، منجر به از هم پاشیدگی جامعه خواهد بود.
    یکی از عواملی که باعث استحکام خانواده میشه، متعهد بودن به شئونات اونه، اگه مسائلی خارج از خانه بخواد به این امر مهم آسیب بزنه بعضا قابل جبران نخواهد بود.
    مطمئنا سلامت جامعه در رعایت اخلاقیات هست.رعایت اصول اخلاقی هم در جامعه و هم در خانواده بسیار مفیده. هیچ بحثی هم در این باره ندارم.
    منتها گسترش اخلافیات از مسیر تحقیر و اجبار نمیگذره.ضمنا باید بدونید بعضی از معیار های اخلاقی بین همه ملت مشترک نیست.اینجاست که باید به اعتقادات احترام بذاریم.

4. 10 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array
    نارون1's: لبخند

سلام

یک مورد طلاق که نمیدونم چند سال پیش بود ، یک قاضی در یک برنامه تلویزیونی مطرح کرد

در همین موردها بود که زوجین میخاستن از هم جدا بشن ، چرا ؟ چون خانوم زیبا بود و در مقابل نامحرم حجاب میگرفت ، همسرش دعوا میگرفت که من همسرم زیباست دوست دارم زیباییش رو به بقیه

نشون بدم ، به نوعی انگار مثلا پز زیبایی همسرش رو بده

ازین مسائلم انگار هست

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

6. 14 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

نقل قول نوشته اصلی توسط ab.bb نمایش پست ها
    تا جایی که گسترش و تبلیغ دین و اخلاق دینی و ... شامل : خشونت ، برخورد انتظامی و اجبار نباشه. من هیچ مشکلی ندارم؛ کاملا موافقم.
    وقتی که من (نوعی) به پشتوانه اینکه تفکر یا دینی که بهش معتقدم در اکثریته یا در قدرته؛ بقیه جامعه رو هم مجبور به پیروی ازخودم بکنم، اینجاست که راه اشتباه رفتم.متاسفانه این اشتباهیه که هم در کشورهای سکولار وجود داره هم کشورهای دین محور.
    اگر در این باره بحثی دارین؛ میتونیم ادامه بدیم.
    در مورد اینکه اجباری نباید در کار باشد حرف شما کاملا درسته. مخصوصا اگر بخواد در قالب خشونت باشه.

ترویج و حفظ دین دو محیط کلی داره : جامعه مسلمانان و جامعه جهانی
    و برخورد دینی در این دو محیط مسلما فرقهایی داره که باید ببینیم کجاش خشونت حساب میشه و کجا نه.

ترویج در جامعه جهانی و تمام افراد بشر: (بیانگر اینکه دین اسلام محدود به جامعه مسلمانان نیست بلکه یک دین برای جهانیان و همه ی زمان هاست)

نگاه دین اسلام به مقوله ترویج دین محدود به مسلمانان نیست. بلکه جهانی است. لذا در آیات قرآن خداوند به پیامبر اکرم (ص) گاهی دلداری میدهد که کفار ایمان نمی آورند و عذاب سختی در انتظار آنان است. یعنی ابتدا با بیان عقلی و مسالمت آمیز و دوستانه و هدایتگرانه و بیان راه درست و عاقبت آن و راه غلط و عاقبت آن...

كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِيينَ مُبَشِّرِينَ وَمُنْذِرِينَ وَأَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِيحْكُمَ بَينَ النَّاسِ فِيمَا اخْتَلَفُوا فِيهِ وَمَا اخْتَلَفَ فِيهِ إِلَّا الَّذِينَ أُوتُوهُ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَينَاتُ بَغْيا بَينَهُمْ فَهَدَى اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فِيهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ وَاللَّهُ يهْدِي مَنْ يشَاءُ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ(البقرة/213)

مردم (در آغاز) يک دسته بودند؛ (و تضادي در ميان آنها وجود نداشت. بتدريج جوامع و طبقات پديد آمد و اختلافات و تضادهايي در ميان آنها پيدا شد، در اين حال) خداوند، پيامبران را برانگيخت؛ تا مردم را بشارت و بيم دهند و کتاب آسماني، که به سوي حق دعوت مي‌کرد، با آنها نازل نمود؛ تا در ميان مردم، در آنچه اختلاف داشتند، داوري کند. (افراد باايمان، در آن اختلاف نکردند؛) تنها (گروهي از) کساني که کتاب را دريافت داشته بودند، و نشانه‌هاي روشن به آنها رسيده بود، به خاطر انحراف از حق و ستمگري، در آن اختلاف کردند. خداوند ، آنهايي را که ايمان آورده بودند، به حقيقت آنچه مورد اختلاف بود، به فرمان خودش، رهبري نمود. (اما افراد بي‌ايمان، همچنان در گمراهي و اختلاف، باقي ماندند.) و خدا، هر کس را بخواهد، به راه راست هدايت مي‌کند.

يا أَيهَا النَّاسُ كُلُوا مِمَّا فِي الْأَرْضِ حَلَالًا طَيبًا وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ(البقرة/168)
    اي مردم! از آنچه در زمين است، حلال و پاکيزه بخوريد! و از گامهاي شيطان، پيروي نکنيد! چه اينکه او، دشمن آشکار شماست!

وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِآياتِنَا أُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ(البقرة/39)
    و کساني که کافر شدند، و آيات ما را دروغ پنداشتند اهل دوزخند؛ و هميشه در آن خواهند بود.

آیات جهاد و .. که در قرآن است برای خودشون محدوده و شرایط خاصی رو دارند که هر چند دشمنان بر علیه اسلام از اون آیات استفاده می کنند اما موضعی که دین اسلام در برابر کفار دارد در برابر کسانی است که به دین اسلام ضربه می زنند و دشمنی می کنند.

وَقَاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يقَاتِلُونَكُمْ وَلَا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لَا يحِبُّ الْمُعْتَدِينَ(البقرة/190)
    و در راه خدا، با کساني که با شما مي‌جنگند، نبرد کنيد! و از حد تجاوز نکنيد ، که خدا تعدي‌کنندگان را دوست نمي‌دارد!

و همچنین کسانی که ظلم می کنند در جهان:
    وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لَا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيكُونَ الدِّينُ لِلَّهِ فَإِنِ انْتَهَوْا فَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَى الظَّالِمِينَ(البقرة/193)
    و با آنها پيکار کنيد! تا فتنه (و بت پرستي، و سلب آزادي از مردم،) باقي نماند؛ و دين، مخصوص خدا گردد. پس اگر (از روش نادرست خود) دست برداشتند، (مزاحم آنها نشويد! زيرا) تعدي جز بر ستمکاران روا نيست.

چون بحث اصلی در این حیطه نیست خیلی واردش نمیشم . فقط همین قدر منظورم بود که دین اسلام یک دین جهانی است.
    --------------------------------------

ترویج دین در جامعه مسلمانان: (در قالب امر به معروف و نهی از منکر)
    دستور خداوند نسبت به مسلمانان در مرحله ی اول اینست:

مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَينَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا ...(الفتح/29)
    محمد (ص) فرستاده خداست؛ و کساني که با او هستند در برابر کفار سرسخت و شديد، و در ميان خود مهربانند؛در حالي که همواره فضل خدا و رضاي او را مي‌طلبند؛ ..

از طرفی اهمیت عمل طبق دین در جامعه مسلمانان اهمیت زیادی دارد:

يا أَيهَا النَّبِي إِذَا جَاءَكَ الْمُؤْمِنَاتُ يبَايعْنَكَ عَلَى أَنْ لَا يشْرِكْنَ بِاللَّهِ شَيئًا وَلَا يسْرِقْنَ وَلَا يزْنِينَ وَلَا يقْتُلْنَ أَوْلَادَهُنَّ وَلَا يأْتِينَ بِبُهْتَانٍ يفْتَرِينَهُ بَينَ أَيدِيهِنَّ وَأَرْجُلِهِنَّ وَلَا يعْصِينَكَ فِي مَعْرُوفٍ فَبَايعْهُنَّ وَاسْتَغْفِرْ لَهُنَّ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ(الممتحنة/12)
    اي پيامبر! هنگامي که زنان مؤمن نزد تو آيند و با تو بيعت کنند که چيزي را شريک خدا قرار ندهند، دزدي و زنا نکنند، فرزندان خود را نکشند، تهمت و افترايي پيش دست و پاي خود نياورند و در هيچ کار شايسته‌اي مخالفت فرمان تو نکنند، با آنها بيعت کن و براي آنان از درگاه خداوند آمرزش بطلب که خداوند آمرزنده و مهربان است!

لذا اهمیت امر به معروف و نهی از منکر را نیز گوشزد می کند:

كُنْتُمْ خَيرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيرًا لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ(آل عمران/110)

شما بهترين امتي بوديد که به سود انسانها آفريده شده‌اند؛ (چه اينکه) امر به معروف و نهي از منکر مي‌کنيد و به خدا ايمان داريد. و اگر اهل کتاب، (به چنين برنامه و آيين درخشاني،) ايمان آورند، براي آنها بهتر است! (ولي تنها) عده کمي از آنها با ايمانند، و بيشتر آنها فاسقند، (و خارج از اطاعت پروردگار)

و این کار را سبقت گرفتن در خیرات معرفی می کند:

يؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيوْمِ الْآخِرِ وَيأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَينْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيسَارِعُونَ فِي الْخَيرَاتِ وَأُولَئِكَ مِنَ الصَّالِحِينَ(آل عمران/114)
    به خدا و روز ديگر ايمان مي‌آورند؛ امر به معروف و نهي از منکر مي‌کنند؛ و در انجام کارهاي نيک، پيشي مي‌گيرند؛ و آنها از صالحانند.

و حتی علت امر به معروف و نهی از منکر را در بین مسلمانان نوعی ولایت داشتن معرفی می کند: که چون بر همدیگر ولایت دارند این یک نوع وظیفه و دستور عمومی است. و این واجب ها را در کنار نماز و زکات قرار می دهد:

وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِياءُ بَعْضٍ يأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَينْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيطِيعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَئِكَ سَيرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ(التوبة/71)
    مردان و زنان باايمان، ولي يکديگرند؛ امر به معروف، و نهي از منکر مي‌کنند؛ نماز را برپا مي‌دارند؛ و زکات را مي‌پردازند؛ و خدا و رسولش را اطاعت مي‌کنند؛ بزودي خدا آنان را مورد رحمت خويش قرارمي‌دهد؛ خداوند توانا و حکيم است!

پس اصل امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ی اسلامی مورد تاکید دین است.

-------------

نکته ی اصلی حرفم اینست که نهی از منکر یک نیروی بازدارنده در مقابل هر نوع بدی و زشتی است.

و علاوه بر اینکه متصدی این امر تمام مسلمانان هستند، وقتی یک جامعه ی اسلامی تشکیل می شود خود حکومت اسلامی چون متصدی ترویج و حفظ دین است متصدی امر به معروف و نهی از منکر هم هست. یعنی نمی توان یک حکومت اسلامی داشته باشیم که نسبت به آنچه غیر اسلامی اتفاق می افتد بی تفاوت باشد.

حالا همین حکومت اسلامی در قالب قانونی که منافات با شرع نداشته باشد وظیفه دارد که دین را ترویج و در مقابل بی دینی بایستد.

(منظور از حکومت اسلامی این نیست که حتما باید صد در صد اسلامی باشد. بلکه منظور اینست که حکومتی تشکیل شود که تا جایی که امکان دارد دین اسلام را ترویج و جامعه اسلامی را ایجاد نماید . مثل زمان ائمه و رسول خدا ص که تلاش بر همین محور بوده است. و اشکال نمی توان گرفت که چون هنوز فلان موارد اسلامی صد در صد نیست پس وضع قوانین و امور دینی در فلان موارد دیگر معنا ندارد)

همه این مسائل رو از نگاه دین مطرح کردم که مستند به آیات هم باشد.
    ----------------------

اما بحث شیوه ی ترویج دین بحث مفصل تری است که می طلبد همه مشارکت کنند به شرطی که مسائل رو به حاشیه نبرند و واقعا از نگاه دلسوزانه مطرح کنند.
    ویرایش توسط kamanabroo : 3rd January 2014 در ساعت 10:12 PM

8. 10 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر حرفه ای
    رشته تحصیلی
    آب و خاک
    ارسال تشکر
    36,121
    دریافت تشکر: 19,588
    قدرت امتیاز دهی
    34267
    Array
    *FATIMA*'s: جدید75

یه سؤال :
    خب فرض رو بر این میذاریم که مرد دوست داره وقتی کنار همسرش باشه ، او رو زیبا ببینه ! حتی تو خیابون !
    اشکالش چیه ؟!
    علف هرز چيست ؟!
    گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
    ....
    بحث: زندگی با گیاهان دارویی

10. 6 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط *FATIMA* نمایش پست ها
    یه سؤال :
    خب فرض رو بر این میذاریم که مرد دوست داره وقتی کنار همسرش باشه ، او رو زیبا ببینه ! حتی تو خیابون !
    اشکالش چیه ؟!
    در حد معقول و شرع اشکالی نداره. یعنی تا جاییکه زیبا و آراسته بودن او موجب خلاف دستورات دین نباشه اشکالی نداره.

اما از اون به بعدش رو زن می تونه حرف شوهرش رو گوش نده.

کلا اطاعت والدین و شوهر در محدوده امور دین واجب است. و اگر والدین و یا شوهر دستوری خارج از دین بدهند لازم الاطاعه نیست.

12. 6 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر حرفه ای
    رشته تحصیلی
    آب و خاک
    ارسال تشکر
    36,121
    دریافت تشکر: 19,588
    قدرت امتیاز دهی
    34267
    Array
    *FATIMA*'s: جدید75

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    در حد معقول و شرع اشکالی نداره. یعنی تا جاییکه زیبا و آراسته بودن او موجب خلاف دستورات دین نباشه اشکالی نداره.

اما از اون به بعدش رو زن می تونه حرف شوهرش رو گوش نده.

کلا اطاعت والدین و شوهر در محدوده امور دین واجب است. و اگر والدین و یا شوهر دستوری خارج از دین بدهند لازم الاطاعه نیست.
    یعنی منظورتون اینه که تا حدی که نظر دیگری رو جلب نکنه
    ولی خب این جلب کردن و جلب نکردن چجوری مشخص میشه ؟!
    شاید به نظر حالا بر فرض شوهر این یه پوشش عادی باشه ولی به نظر یکی دیگه ؟!
    علف هرز چيست ؟!
    گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
    ....
    بحث: زندگی با گیاهان دارویی

14. 5 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر_نرم افزار
    ارسال تشکر
    3,958
    دریافت تشکر: 9,802
    قدرت امتیاز دهی
    5190
    Array
    آسد مرتضي's: جدید47

یعنی از اون موقعی که من تو این سایت عضو شدم شونصد و سی بار در مورد حجاب و حواشیش بحث شده!!جالبیش اینه افراد همونان ولی موضوعات متفاوته ...
    شونصد و سی هزار بار هم در مورد این موضوع بحث شه باز هم جواب دو طرف یکسانه
    البته فقط جهت مزاح گفتم تا یکم دوستان استراحت کنن
    آهنگران سرشان شلوغ است ...
    بايد نعل تازه بسازند براي اسب ها ...

16. 8 کاربر از پست مفید آسد مرتضي سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط لبخندیاس نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز
    البته بحث امر به معروف و نهی از منکرم بحث خیلی حساسیه و نمیشه طبق سلایق شخصی با موارد برخورد کرد و چاله های بزرگتر ایجاد نمود
    گاهی باید از روش تغافل بهره گرفت
    حتما باید نرمش هم چاشنی کار باشه
    پیامبر گرامی اسلام لحظات وداعشون وقتی می خواستند سفارشی داشته باشند ده خوبی رو ذکر کردند آخر سر فرمودند به این سفارش هم عمل کنید : اوصیکم بالتقوی الله
    پس مرزها رو باید خیلی با دقت موشکافانه تغریف کنیم و به دور از اعمال نظر باشه
    خیلی سخته . خیلی
    سلام دقیقا حرفتون درسته
    بنده هم با نظر شما صد در صد موافقم

این نکته که راه ها و روش ها مخالف دین نباشه و با روح دین در تضاد نباشه خیلی مهمه و اینکه قاعده جذب حداکثری رو رعایت کنه..
    رحماء بینهم..

18. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط *FATIMA* نمایش پست ها
    یعنی منظورتون اینه که تا حدی که نظر دیگری رو جلب نکنه
    ولی خب این جلب کردن و جلب نکردن چجوری مشخص میشه ؟!
    شاید به نظر حالا بر فرض شوهر این یه پوشش عادی باشه ولی به نظر یکی دیگه ؟!
    نه منظورم این نبود که نظر دیگری رو جلب نکنه. چون سلایق مختلفه.

بلکه منظورم مطابقت با دستورات دین بود. یعنی وقتی زن داره دستورات دین رو رعایت می کنه و خلاف دستورات نیست این خوبه. و اگر شوهر خلاف این رو خواست می تونه گوش نده.

20. 5 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع