دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 11 12345678910 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 110

موضوع: نقد عرف های من دراوردی جامعه ایران

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    دریافت تشکر: 25,270
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    M@hdi42's: لبخند

smilee1 نقد عرف های من دراوردی جامعه ایران

بسم رب السمیع البصیر خالق الخلاق
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    عرف جامعه ایران بعد از انقلاب پوشش مشکی رو برای حجاب (چادر) برگزید
    (شاید هم پارچه های مشکی ژاپن بی مشتری بود تاجر ایرونی ارزونتر خرید قالب مردم کرد)
    به هر حال چادر مشکی عرفه کما این که در یزد دهه 50-1330 به کل چادر مشکی رو بد می دونستن و مخصوص زنان بدکاره (منبع کتاب شازده حمام نوشته و اتوبیوگرافی دکترمحمدحسین پاپلی یزدی) و در کل چادر مشکی در ایران رایج نبوده
    خیلی از رسم و رسوم و عادات ما ایرانیها که فکر میکنیم قسمتی از شرع دین ماست طی همین چند دهه گذشته ایجاد شده نمونه بارزش که الان خیلی هم بحثش داغه چند همسری مردانه (قانون: ازدواجهای دوم یا بعدی مرد باید با اجازه همسر اول باشد) ؟!؟!؟! به نظرتون این قانون از کجا اومده؟
    خنده داره اگه بدونید در انقلاب سفید (1342) جزو قوانین کشور ایران شده
    یا باید برای وضو حداکثر دو بار آب روی صورت و دست ریخت؟!؟ از کجا اومده؟
    یا این که شما در فروع دین باید مقلد مجتهد باشید؟!؟ (قدمت 300 ساله پایه گذاری: زمان شاه عباس اول در دولت شیعه صفویه)
    این فقط چند نمونه از قانونهای القایی این مملکت فعلا هرت بود که محض نمونه گفتم
    خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل
    حکایت چادر سیاه هم روایت 40-50 ساله ای بیشتر نیست که در تاریخ ننوشته این ملت رد پاهاش گم شده

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : نقد عرف های من دراوردی جامعه ایران

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

مرسی مهدی جان......

حرف دلم رو زدی
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    10,146
    دریافت تشکر: 10,426
    قدرت امتیاز دهی
    25391
    Array
    SaSaMc2's: جدید25

سلام...

كت شلوار و لباس جين و خيلي از پوشش ها هم مال فرهنگ ما نبوده...

ولي طي صده ي اخير وارد فرهنگ ما شده...

اين مهم نيست كه چي ميپوشيم و بهتره اول كشف كنيم كه به چي فكر ميكنيم...

جاي ارزش و ضد ارزش به شدت در كشور ما رو به تغيير است...

خاندان خود من كلا رنگ مشكي رو بد ميدونستند...

الان ولي غير قديمي ها كسي بد نميدونه...

و اين بد دونستن و ندونستن نه براي ما بد آورده نه خوب...

ولي رواج عاداتي در جامعه مثل چشم و هم چشمي، نداشتم صداقت و وجدان...

رشوه و پارتي بازي، بدچشمي و هيزي، تنبلي و از زير كار در رفتن، مدرك گرايي و مصرف گرايي، كل كل و بي عصابي و و و . . .

عاداتي است كه فاجعه اي عظيم به دنبال خواهد آورد...

حفظ سنت در هر جامعه اي يعني داشتن نشان و اصلات، يعني داشتن شناسنامه اي كه به زير بوته ختم نميشود...

اما مُدرنيته قسمتي از عصر ماست و خود به خود روي خواهد داد و ما ناگزير به پذيرش آن هستيم اتفاقي كه سنت هاي برگزيده را دوست دارد...

و در مقابل سنت و شناسنامه ما هم مسئله ايست كه پاره ي تنمان شده و دين هم تمايل به حفظ آن دارد...

حال جامعه اي پر مشغله نه ميتواند سنت را كنار بگذارد و نه از مدرنيته فرار كند، نگران آينده ايست بي سنت، بي دين و بدون ترقي...

آينده اي بلاتكليف در دو راهي داشتن جامعه اي عقب نيافتاده

(( جامعه نادر، مشغله همسر پرستار، سنت پدربزرگ، دين پرستار پيرمرد، آينده دختر، سيمين مدرنيته ))

قصه ي جدايي

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    الکترونیک و فیزیک هسته ای
    ارسال تشکر
    4,930
    دریافت تشکر: 13,220
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array
    عرفان سلیم زاده's: خجالت

تا زمانی که یه رسم رو تو ایران جا نندازیم هیچی درست نمیشه.
    اینکه هر کسی از گدا تا شاه مسئولیت حرفای خودش رو به گردن کس دیگه ای نندازه.
    اگه اینکارو انجام بدیم دیگه هنجار ها رو از بین می بریم و گردش اطلاعات نا محدود میشه.

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق صنعتی
    ارسال تشکر
    13,909
    دریافت تشکر: 12,140
    قدرت امتیاز دهی
    32623
    Array
    mamadshumakher's: جدید136

نقل قول نوشته اصلی توسط SaSaMc2 نمایش پست ها
    سلام...

كت شلوار و لباس جين و خيلي از پوشش ها هم مال فرهنگ ما نبوده...

ولي طي صده ي اخير وارد فرهنگ ما شده...

اين مهم نيست كه چي ميپوشيم و بهتره اول كشف كنيم كه به چي فكر ميكنيم...

جاي ارزش و ضد ارزش به شدت در كشور ما رو به تغيير است...

خاندان خود من كلا رنگ مشكي رو بد ميدونستند...

الان ولي غير قديمي ها كسي بد نميدونه...

و اين بد دونستن و ندونستن نه براي ما بد آورده نه خوب...

ولي رواج عاداتي در جامعه مثل چشم و هم چشمي، نداشتم صداقت و وجدان...

رشوه و پارتي بازي، بدچشمي و هيزي، تنبلي و از زير كار در رفتن، مدرك گرايي و مصرف گرايي، كل كل و بي عصابي و و و . . .

عاداتي است كه فاجعه اي عظيم به دنبال خواهد آورد...

حفظ سنت در هر جامعه اي يعني داشتن نشان و اصلات، يعني داشتن شناسنامه اي كه به زير بوته ختم نميشود...

اما مُدرنيته قسمتي از عصر ماست و خود به خود روي خواهد داد و ما ناگزير به پذيرش آن هستيم اتفاقي كه سنت هاي برگزيده را دوست دارد...

و در مقابل سنت و شناسنامه ما هم مسئله ايست كه پاره ي تنمان شده و دين هم تمايل به حفظ آن دارد...

حال جامعه اي پر مشغله نه ميتواند سنت را كنار بگذارد و نه از مدرنيته فرار كند، نگران آينده ايست بي سنت، بي دين و بدون ترقي...

آينده اي بلاتكليف در دو راهي داشتن جامعه اي عقب نيافتاده

(( جامعه نادر، مشغله همسر پرستار، سنت پدربزرگ، دين پرستار پيرمرد، آينده دختر، سيمين مدرنيته ))

قصه ي جدايي

دقیقا چیزی نموند که بخوایم باهاش فرمایشات داداش ساسا رو کامل کنیم.

واسم جالبه.2تا راننده تو خیابون بعد از اینکه شانس آوردن و با هم تصادف نکردند میزنند بغل و میان پایین تا میتونند فحش میدنو کشتی کج کار میکنند.

حالا همون 2تا راننده جای دیگه شانس میارن و تصادف نمیکنند میزنند بغل میان پایین میبینند که به به علی آقا بود که داشت باهاش تصادف میکرد.اونجاست که لبخند بر لبانشان جاری میشه تعارفات دروغین و ... علی آقا شما صاحب اختیاری ووو بیا از رووی ما رد شو ....

اینجاست که باید به این طرز تفکر گریه کرد.

و به نظرم توجه به این اخلاق ها و تغییر این رفتارها بهتر از مسائل دیگه هست

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    دندانپزشکی
    ارسال تشکر
    6,304
    دریافت تشکر: 5,135
    قدرت امتیاز دهی
    15585
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi42 نمایش پست ها
    بسم رب السمیع البصیر خالق الخلاق
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام
    .
    .
    واقعا مهدی جان خوشحالم که این موضوع رو گفتی چرا که کمتر کسی حاضر هست به این عادت های جامعه به دیده ی نقد نگاه کند

اما در تایید حرف هات تا جایی که من اطلاعات دارم

به هر حال چادر مشکی عرفه کما این که در یزد دهه 50-1330 به کل چادر مشکی رو بد می دونستن و مخصوص زنان بدکاره (منبع کتاب شازده حمام نوشته و اتوبیوگرافی دکترمحمدحسین پاپلی یزدی) و در کل چادر مشکی در ایران رایج نبوده
    همان طور که شما گفتی متاسفانه چادر مشکی بعد از انقلاب به شدت رواج پیدا کرد و زیبایی این حجاب رو به عقیده من از بین برد

اما شاهد هستیم که در روستای ورزنه اصفهان زنان بر سنت دیرینه ی خود ماندند

یا حتی در روستای ابیانه اصفهان شاهد هستیم که زنان از چادر های رنگی استفاده می کنند و چادر مشکی دیده نمی شود

یا این که شما در فروع دین باید مقلد مجتهد باشید؟!؟ (قدمت 300 ساله پایه گذاری: زمان شاه عباس اول در دولت شیعه صفویه)
    این مورد هم واقعا تو تاریخ دیده شده چنان که در کتاب شاه اسماعیل اول نوشته شده ، مردم طبق این آیه که همه ی سخنان را بشنوید و بهترین آن را انتخاب کنید و همانا آن ها را خداوند هدایت کرده است مجبور به تقلید از یک نفر نبوده اند

یا حتی این مورد که لقب میرزا قبل از شاه اسماعیل به کسی که درس خوانده بوده اطلاق می شده اما یه دفعه شاهد هستیم که شاه اسماعیل خودش را به دروغ از نسل پیغمبر معرفی میکنه (همان طور که احمد کسرایی در کتاب شیخ صفی و خاندانش این موضوع را کشف میکند و در کتابش می آورد) و یه دفعه یه سری القاب به وجود می آید !

و همین هم می شود که خیلی های دیگه در مورد این عصر بدعت ها (از جمله شریعتی ، کسرایی) صحبت می کنند !
    ویرایش توسط Majid_GC : 11th July 2013 در ساعت 11:47 PM
    "آخرین برگ این دفتر هم به پایان رسید"

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق الکترونیک
    ارسال تشکر
    8,023
    دریافت تشکر: 11,669
    قدرت امتیاز دهی
    29795
    Array
    shiny7's: جدید44

والله دیگه بیشتر از این چطوری فرهنگ جا بندازیم؟؟

خانوم آزاده نامداری مجری تلوزیون برداشت چادر قهوه ای یا سرمه ای یا بادمجونی تیره سر کرد(که خیلی هم جالبه!!)!!

کی بهش توجه کرد؟؟؟؟؟؟؟؟

تازه کلی هم بهش نقد کردن!!!!!!!!

اصلا رنگ مشکی در دین اسلام تا اونجا که من می دونم مکروهه!!!!

پیامبر (ص) خودشون رنگ زرد و سبز می پوشیدن(از روایات شنیدیم)

ولی حالا دختر یا پسری که رنگ سبز و زرد بپوشن انگشت نما می شن!!!!!

اینا از کجا اومده؟اینکه یکی رنگ سرخ بپوشه بده!!!یا چادر باید مشکی باشه؟؟!!!!

علت این اقدامات چیه؟؟

GOD is Watching YOU

insta:
    _shiny7_

یار همراه
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر_نرم افزار
    ارسال تشکر
    3,958
    دریافت تشکر: 9,802
    قدرت امتیاز دهی
    5191
    Array
    آسد مرتضي's: جدید47

عده اي تصور مي كنند در اسلام چيزي به نام چادر نداريم و مي گويند در آيات و روايات در مورد حجاب برتر چيزي به صراحت ذكر نشده است. در حالي كه اگر آيات و روايات و روش عملي زنان مسلمان به ويژه حضرت صديقه طاهره، بتول مطهره ، عذراءمرضيه، فاطمه زهرا عليه السلام كه امروز روز ولادت آن بانوي ملكوتي است مورد تفحص دقيق قرار گيرد، به دست مي آيد كه چادر يا پوششي شبيه به آن مورد استفاده بوده است. اكنون به دليل هاي متعددي در مورد حجاب برتر توجه نماييد.

1- چادر در قرآن كريم

«يا ايها النبي قل لازواجك وبناتك ونساء المومنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذالك ادني ان يعرفن فلا يوذين و كان الله غفورا رحيما»
    1- احزاب/ 59.
    اي پيامبر، به همسران و دخترانت و زنان مومنان بگو جلبابهاي (روسريهاي بلند، چادر) خود را بر خويش فرو افكنند تا شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگيرند. خداوند همواره آمرزنده و پررحمت است.(1)
    در اينكه منظور از جلباب در اين آيه چيست مفسران واهل لغت معاني مختلفي ذكر كرده اند. از جمله:
    1- مقنعه.
    2- هر لباسي كه از سر تا پا را بپوشاند.
    3- هر لباسي كه زنانروي لباسهاي خود بپوشند.
    4- هر پوششي مثل عبا و غيرآن.
    5- ملحفه(چادر).
    6- لباسي كه بزرگتر از روسري و كوچكتر از ردا باشد.
    7- روسري بزرگي كه سروصورت را هنگام خروج از منزل مي پوشاند.(1)
    قدر مشترك اين معاني پوششي است كه از روسري بزرگتر و از عباي زنانه كوچكتر است. واين پوشش به چادر شباهت نزديكتري دارد.
    ام سلمه يكي از زنان بزرگوار پيامبر اسلام صلي الله عليه واله وسلم ميگويد: هنگامي كه آيه حجاب نازل شد(كه زنها بايد روسري
    1- تفسير روح المعاني، ج2، ص82، تفسير مجمع البيان، ج4، ص369.
    مصباح المنير. مفردات راغب. بهشت جوانان، ص247.
    بلند و چادر را بر سر خويش فرو افكنند) زنان انصار از منزل بيرون آمدند در حالي كه عبا (وچادر) مشكي بر سر داشتند.
    از اين حديث چنين استفاده مي شود كه چادر مشكي كه امروز لباس بيرون از منزل زنان با شخصيت وبا تقواست و در صدر اسلام هم حجاب زنان پاكدامن بوده است. (1)
    خداوند حكيم مي فرمايد: «والقواعد من النساء اللاتي لا يرجون نكاحا فليس عليهن جناحان يضعن ثيابهن غير متبرجات بزينته وان يستعففن خير لهن والله سميع عليم»
    «زنان سالخورده اي كه اميدي به ازدواج ندارند مي توانند
    1-تفسيرالدور المنثور، ج5، ص204. المنار،ج22، ص37. روح المعاني ذيل آيه مباركه با كمي تفاوت.
    لباس هاي فوقاني «مانند چادر» را كه معمولا زن مسلمان با آنها خود را مي پوشاند كنار بگذارند، به شرط آنكه با آرايش ظاهر نشوند، هر چند اگر پاكدامني پيشه سازند و خود را بپوشانند براي آنها بهتر است و خداوند شنوا و داناست» (1)
    آيه فوق از نپوشيدن لباسهاي رو تعبير بكنار گذاشتن (ان يضعن ثيابهن) نموده است و اين تعبيرنسبت به چادر بهتر از پوششهاي ديگر مي باشد. زيرا معمولا زنان در وقت ورود به منزل چادر را كنار مي گذارند.
    به علاوه هنگامي كه قرآن كريم به زنان سالخورده اي كه اميد به ازدواج ندارند تاكيد بر عدم آرايش و توصيه به عفت مي نمايد آيا مي توان به زنان و دختران جوان با لباسهاي رنگارنگ اگر چه خودشان را پوشانده باشند اجازه خروج داد؟!
    1- نور/ 60-

2-قاعده كلي درباره حجاب برتر

خداوند سبحان خطاب به زنان پيامبر صلي الله عليه واله وسلم مي فرمايد:
    «يا نساء النبي لستن كاحد من النساء ان اتقيتن فلا تخضعن بالقول فيطمع الذي في قلبه مرض و قلن قولا معروفا و قرن في بيوتكن ولا تبرجن تبرج الجاهليه الاولي واقمن الصلوه واتين الزكوه واطعن الله ورسوله»
    «اي همسران پيامبر شما همچون زنان ديگر نيستيد اگر تقوا پيشه كنيد، پس به گونه اي هوس انگيز سخن نگوييد كه بيمار دلان در شما طمع كنند. وسخن شايسته بگوييد. در خانه هاي خود بمانيد و همچون جاهليت نخستين (كه اندام و وسايل زينت خود را در معرض تماشاي ديگران قرار مي دادند) در ميان مردم ظاهر نشويد و نماز را بپا داريد و زكات بپردازيد و از خدا و رسولش اطاعت كنيد» (1)
    حضرت حق به زنان مسلمان مي فرمايد:
    «ولا يضربن بارجلهن ليعلم ما يخفين من زينتهن»
    «اي رسول ما به زنان بگو پاهايشان را به زمين نكوبند تا زينت پنهانشان دانسته شود (وصداي خلخالي كه به پا دارند به گوش برسد).» (2)
    امام جعفر صادق عليه السلام مي فرمايد:
    «ليس للنساءمن سروات الطريق شيء ولكنما تمشي في جانب الحايط والطريق»
    زنان از وسط راه عبور نكنند، بلكه از كنار ديوار يا كنار
    1- احزاب/32و33.
    2- نور /31.
    مسير (پياده رو) حركت كنند.(1)
    حضرت علي عليه السلام زنان مسلمان را نهي كرد از اين كه موها را به شكلي بر جسته پشت سر جمع كنند يا دست خود را به گونه اي رنگ كنند كه حالت نقش و نگار داشته باشد و در پيش نا محرمان جلب نظر كند.(2)
    امام صادق عليه السلام مي فرمايد :
    خداوند سبحان به يكي از پيامبران وحي كرد كه به مومنان بگو: در لباس وآداب ورسوم، دشمنان خدا را سر مشق خود قرار ندهيد. اگر چنين كنيد شما هم مانند آنها جزء دشمنان خداوند محسوب مي شويد. (3)
    1- كافي، ج5، ص518.
    2- وسايل الشيعه، ج14، ص134.
    3- وسايل الشيعه، ج3، ص279.
    رسول خدا صلي الله عليه و اله و سلم خطاب به زني به نام حولاء فرمود:
    «يا حولاء لا تحل لامراه ان تظهر معصمها و قدمها لرجل غير بعلها و اذا فعلت ذلك لم تزل في لعنه الله و سخطه وغضب الله عليها و لعنتها ملايكه الله واعد لها عذابا اليما»
    اي حولاء، جايز نيست زن مچ دست وقدمهاي (پاها) خود را براي مردي غير از شوهرش آشكار كند و اگر مرتكب چنين گناهي شد، هميشه مورد لعن و غضب خداوند و فرشتگان الهي است و عذاب دردناكي براي او آماده شده است.(1)
    «يا حولاء لاتحل لامراه ان تدخل بيتها من قد بلغ ولا تملا عينها منه و لا عينه منها ولا لها تاكل معه ولا تشرب الا ان يكون محرما عليها...»
    1ـ مستدرك الوسايل، ج2، ص548، چاپ قديم. ج14،ص247- 238چاپ جديد.
    اي حولاء جايز نيست كه زن، نوجوان نامحرمي را كه به حد بلوغ رسيده، به داخل منزلش راه دهد. و بايد مواظب چشم خود باشد تا نگاه بد به او نكند و نيز آن نوجوان نگاه نامشروع به آن زن نكند. بر زن جايز نيست با او غذا بخورد يا چيزي بياشامد مگر آنكه محرمش باشد.(1)
    امام رضا عليه السلام :
    «عن ابي الحسن اترضا عليهاالسلام ان بعض بني هاشم دعاه مع جماعه من اهله فاتي بصبيه له فادناها اهل المجلس جميعا اليهم فلما دنت منه سال عن سنها فقيل: خمس، فنحاها عنه»
    زماني چند تن از بني هاشم امام رضا عليه السلام را به مهماني دعوت نمودند. در خانواده آنها دختر كوچكي حضور
    1- همان.
    داشت وحضار به ترتيب دختر را مورد نوازش قرار دادند تا رسيد به امام رضاعليه السلام، حضرت پرسيد اين دختر چند سال دارد؟ گفته شد: پنج سال. بعد (به اشاره امام) او را از محضر امام عليه السلام دور كردند.(1)
    از آيات و رواياتي كه در قرآن كريم و كتب احاديث موجود است و به بعضي از آنها اشاره شد يك قاعده كلي استنباط مي شود و اين قاعده اين است كه: هر چقدر زن به ويژه زن جوان با نامحرم كمتر رابطه داشته باشد و هم سخن شود و خود را از انظار نامحرمان دور كند براي او و جامعه بهتر است. در بين پوشش ها هم آنچه زن را بهتر مي پوشاند و اندام او را نمايان نمي سازد و نظرها كمتر را به او خيره مي سازد، حجاب برتر و همان چادر است.
    1- كافي، ج5، ص533-

3-عمل و روش حضرت زهرا عليها السلام

آيا آمدن حضرت فاطمه زهرا عليها السلام با چادر در مسجد در حالي كه صورت خويش را هم پوشانده بودند و آن خطبه جامع و كامل كه خود يك دوره معارف اسلامي است را ايراد كردند براي ما دليل و حجت بر برتري چادر نيست؟
    آيا تا به امروز اكثر زنان مسلمان در پوشش به آن بزرگوار اقتداء نكرده اند؟! و مردان غيورشان از اين اقتداء خوشنود نبوده اند؟!
    مرحوم طبرسي در كتاب احتجاج مي فرمايد:
    «لما اجمع ابوبكر و عمر علي منع فاطمه عليهاالسلام فدكا و بلغها ذلك لاثت خمارها علي راسها واشتملت بجلبابها»
    وقتي ابوبكر و عمر تصميم گرفتند فدك را از حضرت فاطمه عليها السلام غصب كنند آن حضرت مقنعه و چادرش را در حالي كه تمام بدنش را پوشانده بود سر نمود وبراي ايراد سخنراني (ودفاع از اسلام) از منزل خارج شد.(1)
    1- احتجاج طبرسي، نشر مرتضي، ج1، ص97-8

4-ضرورت چادر در اين عصر

امروز دشمنان اسلام از راه هاي مختلف مي خواهند زشتي محرمات و معاصي ومنزلت حيا، عفت و چادر از بين ببرند. از همين رو به شيوه هاي مختلف در اذهان جوانان القا مي كنند كه ارزش، شخصيت و تمدن در لباسهاي زننده و آن چناني است. در چنين موقعيتي بايد زنان ودختران مسلمان هوشيار باشند و باپوشش مناسب و شايست? خويش پاسخ دندان شكني به اين خود باختگان بدهند و ديگران را نيز به پوشش برتر تشويق نمايند.
    ج: هميشه نبايد به جوانب سختي مسايل توجه كرد. ما بايد نسبت به مسايلي كه دشمن را به وحشت مي اندازد حساس باشيم وبكوشيم تا آنها را تقويت كنيم وچادر يكي از آنهاست.(1)
    به راستي با اين سهل انگاري ها واشكال تراشيها چند در صد از اين خانوم هاي بد حجاب خود را اصلاح كرده اند و بريك حد معين از حجاب باقي مانده اند؟ اين سخنان راه سوءاستفاده را برايشان باز گذاشته و روز به روز بر جسارت و ابتذالشان افزوده است. و در اثر همين كلمات و نداشتن آگاهي كامل و ضعف ايمان و طعن دختران نا آگاه،
    1- جهت اطلاع به سندي از خاندان پهلوي در بخش نوزدهم كتاب بهشت جوانان مراجعه فرماييد.
    بعضي از دختران چادري به غير چادر رو آورده اند.در حاليكه مادرانشان چادري و مومن هستند .
    فرانتس فانون، جامعه شناس مشهور در كتاب «انقلاب الجزاير يا بررسي جامعه شناسي يك انقلاب»به بررسي نقش حجاب زنان الجزايري در مقابل استعمار فرانسه پرداخته وسياستهاي سرسختانه استعمار را در مبارزه با حجاب زنان الجزاير مورد بحث قرار داده است.
    وي در اين كتاب مينويسدكه سياستمداران استعمار به اين نتيجه رسيده بودند كه :
    «هر چادري كه دور انداخته مي شود افق جديدي را كه براي استعمار ممنوع بوده در برابر او مي گشايد و پس از ديدن هر چهره بي حجابي، اميد هاي حمله ور شدن استعمار ده برابرمي شود.»
    بايد بدانيم دشمن به هيچ نوع پوششي خواه چادر باشد و خواه مانتو و روسري و... تمايل ندارند. آنچه او مي خواهد بي حجابي و به ابتذال كشيدن جامعه و به دنبال آن تسلط بر كشور است. افراد بي بند وبار وقتي از ما خوشنود مي شوند كه همان وضع طاغوت و بدتر از آن را به وجود آورند. تا دشمنان هم بتوانند به راحتي ثروتهاي مملكت را غارت كنند. وقتي دل، سياه و ظلماني شد احكام اسلام كه سراسر نور است در آن جاي نمي گيرد.
    خداوند سبحان خطاب به پيامبر اكرم صلي الله عليه واله مي فرمايد:
    «ولن ترضي عنك اليهود والنصاري حتي تتبع ملتهم قل ان هدي الله هو الهدي»
    «يهود و نصاري هرگز از تو راضي نخواهند شد تا(بطور كامل تسليم خواسته هاي نادرست آنها شوي و) از آيين (تحريف شده ) آنان پيروي كني. پيامبر، بگوراه خداوند فقط راه راست و حق است.» (1)
    1- بقره/120-

5-امتياز چادر بر ساير پوشش ها

س: بعد از آنكه ادله متعددي بر برتري چادر آورده شد،اكنون اين سوال به ذهن مي ايد كه چه فرقي بين چادر وپوشش هاي ديگر است؟به عبارت ديگر چادر چه امتيازي بر انواع ديگر حجاب دارد؟
    ج: اگر چه مانتو ومانند آن در صورتي كه دوخت، مدل ورنگ آن مناسب باشد وتحريك كننده نباشد، ونمايان بودن صورت زن موجب جلب توجه ديگران نگردد وسيماي او بدون آرايش باشد، اشكال ندارد با اين حال معايبي دارد كه عبارتند از:
    1ـ مانتو و امثال آن برجستگيهاي بدن را نمايان مي سازد و اين خود، خلاف عفت و وقار زن است و شايسته مقام زن مسلمان نيست كه چنين لباسهايي بپوشد و در شان مرد مسلمان هم نيست كه همسر و خواهرانش را آزاد گذارند تا چنين در انظار مردم، ظاهر شوند.
    2ـ در قرآن و روايات معصومين عليه السلام اصل كلي و تغييرناپذيري وجود دارد كه زن نبايد لباس محرك و شهوت انگيز بپوشد، در حالي كه مانتوو...اين ويژگي را ندارند. مانتو و لباسهايي مانند آن سبب توجه بيشتر نامحرمان مي گردد و نگاههاي هرزگان را بيشتر جلب مي كند. چه بسا خانمي از پوشيدن مانتو هدف سويي نداشته و زن باشخصيت و قابل احترامي هم باشد. لكن بعضي از مردان اهداف پليدي دارند و جلوي چشمان آنها را نيز نمي توان گرفت. روي همين اساس، يكي از امتيازات چادر آن است كه جلوي چشمهاي آلوده را مي گيرد.
    3ـ در مواقع باد و طوفان و تصادف و...كسانيكه از مانتو استفاده مي كنند بيشتر در معرض نمايان شدن بدنشان قرار مي گيرند در حالي كه با چادر اين مشكل كمتر اتفاق مي افتد.
    4- با پوشيدن مانتو بدن پوشيده مي ماند اما صورت كاملا آشكار است و در اين حال اگر سيماي زن زيبا باشد و يا به آرايش آراسته شده باشد و يا به هر دليل ديگر چهره او نظر نامحرمان را جلب كند پوشيدن چنين لباسي بر زن جايز نيست. (1)
    5- هر گاه پوشيدن مانتو و آشكار شدن صورت سبب
    1. به فتاواي مراجع در كتاب بهشت جوانان در بخش دوازدهم، چهاردهم و هفدهم مراجعه فرماييد.
    گناه ديگر يا موجب فتنه براي خود زن شود پوشاندن صورت واجب است. در حقيقت پوشيدن مانتو با وجود آشكار بودن صورت نمي تواند پوششي اسلامي باشد.
    6- جامعه شناسان و در راس تمام آنان رسول گرامي اسلام صلي الله عليه واله وحضرت اميرالمومنين عليه السلام فرمودند: اگر ملتي بخواهد زنده و با هويت بماند و از متلاشي شدن و هضم شدن در فرهنگ ديگران نجات يابد، بايد به فرهنگ اصيل و معقول و بدون خرافات خويش پايبند باشد. بر همين مبنا، رسول خدا فرمود: «من تشبه بقوم فهو منهم»
    «هر كس خود را شبيه گروهي كند، از آنها محسوب مي شود. (1)
    1- سنن ابي داود، ج4، ص 44.
    حضرت علي عليه السلام در اين باره فرمود:
    «لا تزال هذه الامه بخير ما لم يلبسوا ملابس العجم ويطعموا اطعمه العجم فان فعلوا ذلك ضربهم الله بالذل»
    پيوسته امت مسلمان به راه خير قدم مي نهند، تا زماني كه از فرهنگ وآداب ورسوم (مانند پوشيدن لباس و غذا خوردن و...)از كافران تقليد نكنند. و اگر در آداب از بيگانگان پيروي كردند خداوند قادر آنان را ذليل مي گرداند (1).(2)
    بنابراين اگر مردمي از روي نا آگاهي و هوي وهوس هر
    1- بحار النوار ، ج79(76)، ص303، باب تجمل و اظهار النعمه.
    2- جهت اطلاع بيشتر به سوره بقره /آيات 120،109،105 و سوره بقره /آيات 120،117 و كتاب بهشت جوانان، بخش هجدهم ، ص447 مراجعه نماييد.
    روز رنگ فرهنگي، از فرهنگ هاي بيگانه را به خود گرفت، آن جامعه دوام نخواهد يافت وخوار وذليل خواهد شد. همانطور كه در مباحث قبل بيان شد، حجاب بيرون از منزل زنان ايراني چادر بوده است، در واقع بها دادن به فرهنگ خوب نياكان و نشانه پايبند بودن به سنت هاي اصيل و معقول ايراني و تلاش جهت حفظ هويت و اصالت ملت مسلمان ايران است. در مقابل، كنار گذاشتن چادر به بهانه هاي مختلف، روي گرداندن و پشت پا زدن به فرهنگ و هويت ملي خويش و ترويج آداب و رسوم صادراتي و بيگانه و احساس بي هويتي نسبت به گذشتگان است. در حالي كه هيچ انسان عاقل و با اصالتي حاضر نيست فرهنگ نيكوي خود را حقير و كوچك كند و در برابر آداب و رسوم و لباس پوشيدن بيگانگان سر تسليم فرود آورد.
    همانطوري كه بيگانگان نسبت به فرهنگ خود گرچه باطل هم باشد بسيار مقيدند و تحت تاثير فرهنگهاي ديگر قرار نمي گيرند.

6- نظر مراجع عظيم الشأن درباره حجاب برتر

رهبر فرزانه انقلاب :
    من مي گويم چادر، هم بهترين نوع حجاب است و هم يك نشانه ملي ماست كه منافاتي با هيچ نوع تحركي از زن ندارد. اگر واقعا كار اجتماعي و كار سياسي و كار فكري به معناي تحرك باشد، لباس رسمي زن مي تواند چادر باشد كه بهترين نوع حجاب است.» (1)
    «سزاوار است كه خانمها از چادر استفاده كنند. چون چادر
    1- فرهنگ و تهاجم فرهنگ، ص2-261.
    در كشور اسلامي ايران از مظاهر و شعاير اسلام مي باشد و با حفظ اين شعار رسمي سعي كنند بانوان محترم حركت دشمن عليه حجاب برتر را خنثي كنند.»
    حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني
    «چادر حجاب برتر است و سزاوار نيست زن هاي مومن بدون چادر وارد جامعه شوند.»
    حضرت آيت الله العظمي سيستاني
    «چادر بهترين پوشش براي خانمها است چون تمامي مفاتن بدن را مي پوشاند. خانمهاي مسلمان بايد آداب و سنن اسلامي را در لباس پوشيدن مراعات كنند و از تجددگرايي مضر پرهيز كنند.»
    حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني
    «چادر حجاب پسنديده است»
    حضرت آيت الله العظمي بهجت
    «... بي شك چادر حجاب برتر است .»
    حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي

تاج افتخار

بشنو از چادر كه در توصيف زن
    تار و پودش با تو مي گويد سخن
    تارو پودم را شرافت تافته
    تا شرافت را به عصمت بافته
    در كلاس حفظ تقوا و شرف
    دختران درند و چادر چون صدف
    بهترين سرمايه زن چادر است
    زانكه زن را زينت زن، چادر است
    چادر از بهر زنان الزامي است
    بهر زن بي چادري ناكامي است
    حفظ چادر در سراي اقتدار
    دختران را هست تاج افتخار
    حفظ چادر حفظ دين ومذهب است
    شيوه زهرا و درس زينب است
    حفظ چادر حافظ ناموسهاست
    پاسدار حيله جاسوسهاست
    حفظ چادر نص قرآن مجيد
    قفل جنت را بود تنها كليد
    حفظ چادر سد فحشا مي شود
    رو سفيدي نزد زهرا مي شود
    حفظ چادر چاره ساز كارهاست
    حافظ گل از هجوم خارهاست
    حفظ چادر زخمها را مرهم است
    دست رد بر سينه نامحرم است
    حفظ چادر التيام درد ها ست
    سد محكم در بر نامردهاست (1)
    1- شعر از حسن فرحبخشيان (ژوليده نيشابوري).
    آهنگران سرشان شلوغ است ...
    بايد نعل تازه بسازند براي اسب ها ...

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

ممنون از دوستان خوبم که صحبت کردن

خطاب به برخی دوستان بگم اگه چیزی ازخودشون دارن بگن وگرنه با کپی پیست مطلب از وبلاگ های در پیت هیچ مشکلی حل نمیشه. سعی کنید (میدونم براتون سخته)استدلال از خودتون تراوش کنین که ارزشش بیشتره برای ما

صفحه 1 از 11 12345678910 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع