اصر تقوايي در مراسم بزرگداشت چهار چهره سينمايي برگزيده جشن سينماي ايران روي صحنه رفت تا درباره بهرام بيضايي صحبت كند: اولين آشنايي من با بيضايي مجموعه نوشته‌هايش بود كه مي‌شد از آنجا برايش آينده‌ خوبي متصور شد. دوستي ديرينه‌اي با هم داريم و كم و بيش در جريان كار همديگر هستيم. چيزي كه از مجموعه كارهايش و از اولين فيلمش تا به امروز فهميده‌ام، اين است كه بيضايي به دنبال گمشده‌اي است كه آن گمشده هويت ما است.
تقوايي افزود: همه شما بيضايي را دوست داريد اماچه كسي بابت بررسي كارهايي كه بيضايي نكرده، فيلم‌هايي كه نساخته و آنچه روي صحنه نبرده، تلاش كرده است و اين چه رفتاري است كه ملت ما با هنرمندش دارد؟ و چه كسي بايد پاسخگوي زمان‌هاي از دست رفته ما باشد؟ روشنفكري امروز به كلمه‌اي توهين ‌آميز تبديل شده و ديگر هنرمندان روشنفكر را نمي‌بينيم ولي بدون شك هنرمندان از دل روشنفكران بيرون مي‌آيند. اين در حالي است كه هر چه اين جماعت عمر خودش را بيشتر براي اين ملت مي‌گذارد، جواب معكوس مي‌گيرد كه اين ناسازگاري هم بيشتر از طرف حكومت‌هاي ما ديده شده است. اين كارگردان تصريح كرد: توجه داشته باشيم اگر فيلم ، موسيقي و نمايش خوب مي‌خواهيد، كمي هم خودتان اقدام كنيد. اميدوارم نسل جوان ما مثل ما عمرشان را اينگونه به بطالت نگذرانند.
در ادامه داريوش فرهنگ ، مهدي هاشمي و امين تارخ براي تقديم جايزه بيضايي به روي صحنه رفتند و در اين بخش، فرهنگ در مورد بيضايي گفت: موي سفيد ژرف‌انديش، خشمگين هميشه معترض و اسطوره مقاومت در مقابل هر كار تحميلي كه به ما ياد داد، معناي اسطوره بودن را. او به ما ياد داد چگونه ببينيم ، چگونه بشنويم و چگونه بسازيم. امين تارخ نيز گفت: اولين فيلم من «مرگ يزدگرد» به كارگرداني بهرام بيضايي بود و امشب يكي از بهترين‌ شب‌هاي زندگي من است. مهدي هاشمي نيز در مورد بيضايي گفت: كاش در اين سال‌ها استاد كارهايي را كه بايد مي‌كرد، انجام مي‌داد اما خوشحالم امشب كه بزرگداشت اوست، اين چهره خشمگين نيست و لبخند دارد.
بيضايي در ابتداي سخنانش از ۳ چهره ديگري كه در اين شب براي او بزرگداشت گرفته مي‌شود، ياد كرد و گفت: با كاظم فريبرزي در «شايد وقتي ديگر» همكار بودم. در زمان «سيف‌الله داد» پس از ۱۰ سال، يك فيلم ساختم و آقاي مشايخي در اولين تئاتر من در مقام كارگردان به نام «ميراث» بازي كرد. وي افزود: زمان به سرعت مي‌گذرد و بايد آداب زندگي را در جهاني كه هستيم، بياموزيم و وقت زيادي نيست كه به همه چيز مشكوك باشيم. ما نه تصور داريم، نه برنامه‌ريزي. فقط هيجان داريم و بهتر است يك برنامه‌ريزي خوب نيز براي سينما داشته باشيم. اهداي جايزه بهرام بيضايي و صرف شام پايان بخش مراسم بزرگداشت ۴ تن از پيشكسوتان سينما در دوازدهمين جشن سينماي ايران بود.

منبع خبر : فارس