دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: آخرین پیش‌بینی اینشتین پس از صد سال بالاخره تایید می‌شود؟

همکار تالار نجوم
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    398
    دریافت تشکر: 1,014
    قدرت امتیاز دهی
    618
    Array

Post آخرین پیش‌بینی اینشتین پس از صد سال بالاخره تایید می‌شود؟

آخرین پیش‌بینی اینشتین پس از صد سال بالاخره تایید می‌شود؟

امسال صدمین سالگرد ارائه نظریه نسبیت عام توسط آلبرت اینشتین است و پس از یک قرن، هنوز پیش‌بینی او مبنی بر وجود امواج گرانشی اثبات نشده است.

در سال 1915 / 1294، آلبرت اینشتین یک سری معادله منتشر کرد که درک ما را از جهان تغییر داد. با این معادلات، توضیح نیوتنی از گرانش بین اجرام پرجرم از اعتبار ساقط و ایده جدیدی وارد شد که بیان می‌کرد گرانش یکی از ویژگی‌های جهان است و اجرام سنگین، فضا- زمان را خم می‌کنند.یک قرن بعد، گرانش هنوز ما را درگیر خود کرده است. معادلات نسبیت پیش‌بینی می‌کنند که رخدادهای عظیم کیهانی باید موج‌هایی را در فضا- زمان ایجاد کنند که در مسیر انتشار خود، ابعاد فضا و زمان را تغییر می‎دهند، ولی هنوز هیچ نشانی از آنها مشاهده نکرده‌ایم. در سال جاری شاهد دریافت اطلاعات از دو پروژه خواهیم بود که با هدف حل این مشکل طرح شده‌اند: از سرگیری آزمایش ارتقایافته امواج گرانشی موسوم به LIGO و پرتاب فضاپیمای LISA که فناوری مشاهده امواج گرانشی را در فضا آزمایش خواهد کرد.
    جالب‌تر این‌که شاید شاهد پیشرفت در حل بزرگ‌ترین معمای حل نشده فیزیک یعنی ناسازگاری نظریه‌های نسبیت عام و کوانتوم هم باشیم. در مقیاس اتمی، گرانش به حدی ضعیف است که فیزیک‌دانان عموما از آن صرف نظر می‌کنند؛ حال به نظر می‌رسد که این کار اشتباه بوده و شاید گرانش نقشی حیاتی در دنیای کوانتوم بازی می‌کند. احتمالا گرانش عنصر مفقوده واقعیت است.فیزیک‌دانان پیش‌بینی می‎کنند در سال جاری به تمام پاسخ‌ها نخواهیم رسید، اما دست کم به نظر می‌رسد که بزرگ‌ترین معمای هنوز حل نشده گرانش، بالاخره در مسیر حل شدن قرار گرفته است.
    اگر میخواهید بدانید امواج گرانشی چیست و آزمایش لایگو و لایزا چطور کار میکند به سایت زیر مرتجعه کنید.
    http://khabaronline.ir/detail/38648/science/astronomy
    منبع : خبر آنلاین
    پریدن باور پرنده ای است که به پرواز می اندیشد
    وگرنه دلیل پرواز پر نیست...!!

2. 10 کاربر از پست مفید khalilkarami سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی بذق و IT
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 105
    قدرت امتیاز دهی
    78
    Array

پیش فرض پاسخ : آخرین پیش‌بینی اینشتین پس از صد سال بالاخره تایید می‌شود؟

فرضیه نسبیت رو که رد کردن دانشمندا پارسال ولی من به انیشتین اعتماد قلبی دارم
    حسین هستم 21 سالمه از تهران تا الان حدود25 طرح نظامی و 12 طرح عمرانی و 81 طرح فناوری اطلاعات ثبت کرده امو مدیر عامل موسسه تحقیقاتی ارزوی سمی

همکار تالار نجوم
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    398
    قدرت امتیاز دهی
    618
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط hossyn.koala نمایش پست ها
    فرضیه نسبیت رو که رد کردن دانشمندا پارسال ولی من به انیشتین اعتماد قلبی دارم
    نظریه نسبیت یک نظریه قوی است و به طور کامل قابل رد نیست همانطور که نظریه ی مکانیک نیوتون به طور کامل قابل رد نیست اما میتواند نارسایی هایی داشته باشد هر چند که تا به حال موفق بوده و به مشکلی برنخورده.

5. کاربرانی که از پست مفید khalilkarami سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی بذق و IT
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 105
    قدرت امتیاز دهی
    78
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط khalilkarami نمایش پست ها
    نظریه نسبیت یک نظریه قوی است و به طور کامل قابل رد نیست همانطور که نظریه ی مکانیک نیوتون به طور کامل قابل رد نیست اما میتواند نارسایی هایی داشته باشد هر چند که تا به حال موفق بوده و به مشکلی برنخورده.
    یک روز انیشتن سوار بر اتوبوسی داشت به سمت محل کارش میرفت. اتوبوس از ساعت بزرگ شهر دور میشد. انیشتن به ثانیه گرد ساعت نگاه کرد و با خود گفت من از برخورد نور با عقربه و بازتاب آن به چشم خود زمان را درک میکنم. حال اگر این اتوبوس باسرعت نور از ساعت شهر دور شود چه؟ نور عقربه ها هرگز به چشم من نمیرسد پس زمان متوقف شده است. این حرف خنده دار جرقه ای بود تا تئوری نسبیت رو بده

من خودم اعتقاد دارم که انیشتن حتی رویا پردازی ک قبل از اینکه رو کاغذ بیاره درست بوده
    حسین هستم 21 سالمه از تهران تا الان حدود25 طرح نظامی و 12 طرح عمرانی و 81 طرح فناوری اطلاعات ثبت کرده امو مدیر عامل موسسه تحقیقاتی ارزوی سمی

7. کاربرانی که از پست مفید hossyn.koala سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 0
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

کجا دانشمند ها ردش کردن؟؟؟؟!!!!!!!!! از اون جمله های .......... بودااااااااااااااااااا

همکار تالار نجوم
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    398
    قدرت امتیاز دهی
    618
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط arin1365 نمایش پست ها
    کجا دانشمند ها ردش کردن؟؟؟؟!!!!!!!!! از اون جمله های .......... بودااااااااااااااااااا

به نظر من نظریه ی انیشتین مثل نظریه ی نیوتون شاید در آینده در توجیه رویدادهایی نقص هاش مشخص بشه ولی به طور کامل قابل رد نیست چرا که خیلی از پدیده ها رو توجیه میکنه و کاملا اشتباه نیست.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    87
    دریافت تشکر: 245
    قدرت امتیاز دهی
    197
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط khalilkarami نمایش پست ها
    به نظر من نظریه ی انیشتین مثل نظریه ی نیوتون شاید در آینده در توجیه رویدادهایی نقص هاش مشخص بشه ولی به طور کامل قابل رد نیست چرا که خیلی از پدیده ها رو توجیه میکنه و کاملا اشتباه نیست.
    اگه دوست دارید و به مباحث واقعیات پیش بینی بسیار نزدیک به اصل اهمیت می دید که گامی مهم و جدا نشدنی از حقگراییست به نوشته هایم توجه و از شخصیتم غافل بشید.
    تشکر به خاطر توجه و تعقل در نوشته هایم به شما که برسرشان توجه و تعقل کردم

11. کاربرانی که از پست مفید genius1 سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    87
    قدرت امتیاز دهی
    197
    Array

ن
    ویرایش توسط genius1 : 31st March 2015 در ساعت 10:13 PM

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    87
    قدرت امتیاز دهی
    197
    Array

مسئله ی شاخ در نسبیت از نظر من وجود همون تعریفی از زمانه که نیوتون از اون تو تحلیل حرکت اجسام داره یعنی این که. برای تغییر مکان بستری لازمه که هم ارز با اینه که با داشتن زمان خاص معادله ای داریم که مکان جسمو میده و بالعکس.اما تو مقیاسای کوچولو تر مثل ذرات ریز تر از اتم ها این تعریف به طور نسبی باس تغییر کنه و از یه نظر تو کوانتوم میگن که بی اندازه گیری باس احتمالی برخورد کنی.این واسه کسایی که پیرو یا به قول اونوریا فالوور هستن خیلی گرون تموم میشه.یعنی مفهوم زمان و مکان با توضیح اندازه گیری میسره .اگه خیلی کوچولو از نسبیت بدونید میفهمید که این به تعریف ناظر لخت و نالخت بودن ناظر جفتک اساسی میندازه.

14. کاربرانی که از پست مفید genius1 سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)