دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 23

موضوع: چرا عکس دخترها در اعلامیه ترحیم نیست؟

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

پیش فرض پاسخ : چرا عکس دخترها در اعلامیه ترحیم نیست؟

یکی از دوستان گفتن این حرفا برا 40 سال پیشه!! من فکر نمیکنم 40 سال پیش هم اکثر مواردی رو که تو این مقاله اومده صحت داشته باشه!!

به هر حال من خودم تو یه شهرستانم و اجتماع خودمو از نزدیک می بینم همچین چیزی نیست و خب شهرهای که بزرگ بماند!!

مثلا این مورد:بمان خانه تا مرد مناسب پیدا شود و سرخانه و زندگی‌ات بروی. رفت و همه امیدش این بود مادر شود و بهشت را زیر پایش بگذارند.

واقعا این قضیه به نگرش افراد از ازدواج بر میگرده اونایی که زندگی رو تو ازدواج خلاصه کردند(دختر یا خانواده) تمام امیدشون به زنگ در تا خواستگار از راه برسه و اونا برن حالا کجا مهم نیست!!

ولی در کل این مقاله باید اول تعریف شخصی از محدودیت ارائه میداد ، تا شاید قضاوت از اینکه نویسنده گویی در چاهی زندگی میکنه و مطلب مینویسه دور بمونه.

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

2. 6 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    دریافت تشکر: 15,586
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ماری مریم نمایش پست ها
    مثال میزنم چرا با اینکه رنگ مشکی تو اسلام مکروه شمرده میشه ولی همه بانوان مجبورن که چادر مشکی سر کنن
    علیک السلام

مریم خانم فلسفه حجاب حفظ و صیانت از زن و ایجاد جوی امن برای او هست. رنگ مشکی چون از بین رنگها بخاطر اینکه جلب توجه نمی کند و این صفتش موجب میشه که زن بیشتر در اجتماع احساس امنیت کنه.

شما ببینین زنانی که چادر میپوشن کمتر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند اما اگه رنگ چادر عوض شود بیشتر موجب جلب توجه می شود و فلسفه حجاب و چادر از بین می رود که در این صورت نیازی به چادر نیست.

مکروه بودن رنگ مشکی در هر زمان و مکانی منظور نیس. مثلا در ماه محرم رنگ مشکی به تن اکثر آدمهاست و نماز خواندن با این رنگ نه تنها بد شمرده نمیشه بلکه ارزش هم هست.

منظورم اینه که اگه پشت رنگ مشکی فلسفه و دلیل باارزشی و برهان قاطعی وجود داشته باشد نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم ارزش دارد.

اما پوشیدن رنگ مشکی در محیط خصوصی خوب نیست. چون زن و مرد باید از هر لحاظ روح و روان همدیگه رو برای حضور در جامعه آماده کنند تا نیازی به خودنمایی در اجتماع نباشد و فقط به فعالیت اجتماعی پرداخته بشود.یعنی هم عواطف خانوادگی باشد و هم فعالیت سالم اجتماعی. در این صورت هست که جامعه ای سالم و باارزش خواهیم داشت.

نویسنده این مقاله به کل جامعه اشاره داره ومعتقده که وضع در روستاها وشهر های کوچیک بمراتب بدتر از شهر های بزرگه
    نه اینجوری هم نیست. نمیگم هیچ کس این تفکر رو نداره. اما در شهرها دیگه از این تفکرات وجود نداره. مثلا خوده بنده در روستایی بسیار کوچک و دور افتاده متولد شدم و تا 8 سالگی اونجا بودم. افراد اونجا با اینکه کوچک و دور افتاده بود اما دخترانشان خدایی خیلی راحت و آزادتر از این حرفا بودن.

افرادی هستند که تفکرات بسیار بسته ای دارند و پسر را دوست دارند اما الان در جامعۀ ما این نوع تفکرات در اقلیت هست.

البته برخی افراد فرزند دختر دارند و دوست دارند فرزند دیگرشان پسر باشد این عیبی ندارد چون باید هر دو جنس رو داشت.حالا اگه خدا بدهد چه بهتر اما اگه دوباره دختر بدهد باز فرقی نمیکند.

بنده تو آشناها فردی رو سراغ دارم که دو تا دختر داشت دوست داشت سومیش پسر باشه اما دختر شد.همچنان عاشق دختر سومش هست.

از طرف دیگه یه نفردیگه پسر داشت اما دوس داشت دومیش دختر بشه اما دومی هم پسر شد.

دختر واقعا شیرینی زندگی هست. زندگی بدون دختر رو نمیشه تحمل کرد.اما باز اگه خدا نداد خب چاره ای نیست. کار حکیم؛ باحکمت برخورد کردنه

4. 6 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    علوم تربیتی(مدیریت وبرنامه ریزی)
    ارسال تشکر
    9,785
    دریافت تشکر: 14,205
    قدرت امتیاز دهی
    15149
    Array
    ماری مریم's: جدید156

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله91 نمایش پست ها
    علیک السلام

مریم خانم فلسفه حجاب حفظ و صیانت از زن و ایجاد جوی امن برای او هست. رنگ مشکی چون از بین رنگها بخاطر اینکه جلب توجه نمی کند و این صفتش موجب میشه که زن بیشتر در اجتماع احساس امنیت کنه.

شما ببینین زنانی که چادر میپوشن کمتر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند اما اگه رنگ چادر عوض شود بیشتر موجب جلب توجه می شود و فلسفه حجاب و چادر از بین می رود که در این صورت نیازی به چادر نیست.

مکروه بودن رنگ مشکی در هر زمان و مکانی منظور نیس. مثلا در ماه محرم رنگ مشکی به تن اکثر آدمهاست و نماز خواندن با این رنگ نه تنها بد شمرده نمیشه بلکه ارزش هم هست.

منظورم اینه که اگه پشت رنگ مشکی فلسفه و دلیل باارزشی و برهان قاطعی وجود داشته باشد نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم ارزش دارد.

اما پوشیدن رنگ مشکی در محیط خصوصی خوب نیست. چون زن و مرد باید از هر لحاظ روح و روان همدیگه رو برای حضور در جامعه آماده کنند تا نیازی به خودنمایی در اجتماع نباشد و فقط به فعالیت اجتماعی پرداخته بشود.یعنی هم عواطف خانوادگی باشد و هم فعالیت سالم اجتماعی. در این صورت هست که جامعه ای سالم و باارزش خواهیم داشت.

قبول دارم که چادر باعث افزایش امنیت برای یک خانوم میشه ولی اینکه رنگ چادر این تاثیر رو بیشتر میکنه قبول ندارم

رنگ مشکی رنگ غمگین وحزن اوری هست وبه همین دلیله که در عزادرایها مشکی میپوشیم

از طرف دیگه استفاده مداوم از لباس مشکی باعث افسردگی میشه من نمیگم روانشاسان میگن وهمیشه توصیه میکنن که از لباسهایی با رنگ شاد استفاده کنیم

6. 4 کاربر از پست مفید ماری مریم سپاس کرده اند .

همکار تالار روانشناسی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی
    ارسال تشکر
    405
    دریافت تشکر: 470
    قدرت امتیاز دهی
    22
    Array

با سلام

گرچه هیچ تغییری توی هیچ جامعه ای مطلق نیست و باز هم میشه از این عقایدی که در مقاله اومده رو چه توی شهرهای بزرگ و جه توی محیط های کوچکتر دید

اما اگه یه کم منصفانه به قضیه نگاه کنیم واقعا شرایط توی جامعه ما اینطوری نیست و نوع نگاه افراد به مسائل هم تعیین کننده نظرات اونا هست

مثلا من چادر مشکی رو ارزش میدونم در برابر فرهنگ غربی که به حجاب با دید منفی نگاه می کنند و نتیجه اش هم شده نگاه ابزاری مردان به زنان در این گونه جوامع.

و چون هیچ وقت نمیشه افراد خوب و بد رو از هم جدا کرد معتقدم عکس من نباید روی آگهی ترحیم هم باشد چون تصورش را هم نمیتوانم بکنم . . . . . . . و خودم نباشم و قدرت دفاع هم

نداشته باشم
    . . . آینده ای بساز که گذشته ات جلویش زانو بزند . . .

8. 3 کاربر از پست مفید شهلا گ سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

قبول دارم که چادر باعث افزایش امنیت برای یک خانوم میشه ولی اینکه رنگ چادر این تاثیر رو بیشتر میکنه قبول ندارم

رنگ مشکی رنگ غمگین وحزن اوری هست وبه همین دلیله که در عزادرایها مشکی میپوشیم

از طرف دیگه استفاده مداوم از لباس مشکی باعث افسردگی میشه من نمیگم روانشاسان میگن وهمیشه توصیه میکنن که از لباسهایی با رنگ شاد استفاده کنیم
    مگه چقد در اجتماع هستین که مدام ازش استفاده بشه؟

در 24 ساعت شبانه روز چند ساعت چادر بر سر خانم چادری هست؟شما فرض کنین 2 ساعت باشه.(البته برخی که در محیط کار میپوشن رو نمیگم)

فکر نکنم اونایی که چادر میپوشن زیاد بر سرشون باشه. در خیابونها بر سر دارند و وقتی وارد محیط کار خود شدند اکثرا چادر رو کنار می گذارند و موقع بیرون اومدن از محیط کار دوباره میپوشن.

در این حد پوشیدن چادر نه تنها افسردگی نمیاره بلکه نوعی فرد به خودش اهمیت میده.باعث تقویت روحیه هم هس.اون حرفایی که میگن افسردگی میاره برا پوشش هایی هست که برخی افراد دائم ازش استفاده میکنن و بیشتر اوقات رو میپوشن. مثلا برخی ها از تی شرت مشکی استفاده میکنن حتی در محیط خونه و امثال اینا.

البته در برخی محیط ها که مردان هم زیاد فعالیت دارند و نزدیک به خانمها هستن بعضیا در محیط کار هم میپوشن که این قشر و چنین محیط هایی در اقلیت هستن.

10. 4 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    علوم تربیتی(مدیریت وبرنامه ریزی)
    ارسال تشکر
    9,785
    دریافت تشکر: 14,205
    قدرت امتیاز دهی
    15149
    Array
    ماری مریم's: جدید156

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله91 نمایش پست ها
    مگه چقد در اجتماع هستین که مدام ازش استفاده بشه؟

در 24 ساعت شبانه روز چند ساعت چادر بر سر خانم چادری هست؟شما فرض کنین 2 ساعت باشه.(البته برخی که در محیط کار میپوشن رو نمیگم)

فکر نکنم اونایی که چادر میپوشن زیاد بر سرشون باشه. در خیابونها بر سر دارند و وقتی وارد محیط کار خود شدند اکثرا چادر رو کنار می گذارند و موقع بیرون اومدن از محیط کار دوباره میپوشن.

در این حد پوشیدن چادر نه تنها افسردگی نمیاره بلکه نوعی فرد به خودش اهمیت میده.باعث تقویت روحیه هم هس.اون حرفایی که میگن افسردگی میاره برا پوشش هایی هست که برخی افراد دائم ازش استفاده میکنن و بیشتر اوقات رو میپوشن. مثلا برخی ها از تی شرت مشکی استفاده میکنن حتی در محیط خونه و امثال اینا.

البته در برخی محیط ها که مردان هم زیاد فعالیت دارند و نزدیک به خانمها هستن بعضیا در محیط کار هم میپوشن که این قشر و چنین محیط هایی در اقلیت هستن.
    ببینید من در صحبتهای اولیه هم گفتم که پوشیدن چادر با رنگ روشن از نظر اسلام هیچ اشکالی نداره ولی خب دربین مردم اینطور جا افتاده که پوشش مشکی خیلی بهتره

به نظر من پوششی جلب توجه میکنه که افراد کمتری از اون استفاده میکنن ولی به مرور که تعداد افراد بیشتر بشه برای مردم هم عادی میشه

دقیقا مثل قضییه چادر ملی اوایل که مد شده بود برای خیلیها عجیب بود ولی الان که میری بیرون بیشتر دخترا از این مدل استفاده میکنن

12. 3 کاربر از پست مفید ماری مریم سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

ببینید من در صحبتهای اولیه هم گفتم که پوشیدن چادر با رنگ روشن از نظر اسلام هیچ اشکالی نداره ولی خب دربین مردم اینطور جا افتاده که پوشش مشکی خیلی بهتره

به نظر من پوششی جلب توجه میکنه که افراد کمتری از اون استفاده میکنن ولی به مرور که تعداد افراد بیشتر بشه برای مردم هم عادی میشه

دقیقا مثل قضییه چادر ملی اوایل که مد شده بود برای خیلیها عجیب بود ولی الان که میری بیرون بیشتر دخترا از این مدل استفاده میکنن
    بله ؛نظر شما خانمها در مورد پوشش خودتان باید مدنظر قرار بگیره.

نظر بنده در این مورد یک نظر شخصی هست و قصد تحمیلش رو ندارم.و قبول دارم که نظرات شما خانمها در این مورد مثمر ثمر و بسیار مفید هست.

شاید رنگ روشنی که شما میفرمایین خیلی هم نتیجۀ بهتری داشته باشه.

شماها حق انتخاب رنگ پوشش خود را دارید.

14. 3 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    64
    دریافت تشکر: 256
    قدرت امتیاز دهی
    220
    Array
    M@HSA_kntu's: جدید27

هيچ کوچه ای به نام هیچ زنی نیست

و هیچ خیابانی …

بن بست ها اما فقط زنها را می شناسد انگار

در سرزمین من

سهم زنها از رودخانه ها تنها پل هایی است که پشت سر آدمها خراب شده اند

... ... ...اینجا نام هیچ بیمارستانی

مریم نیست....

تخت های زایشگاهها اما

پر از مریم های درد کشیده ای است

که هیچ یک ، مسیح را

آبستن نیستند...... !!!!

من میان زن هایی بزرگ شده ام که شوهر برایشان حکم برائت از گناه را دارد ...!!!
    نمی دانم چرا شعار از
    لیاقتم ،صداقتم ،نجابتم و ... می دهی
    روی حرفم، دردم با شماست
    اگر زنی را نمی خواهید دیگر
    یا برایش قصد تهیه زاپاس را دارید
    به او مردانه بگو داستان از چه قرار است
    آستانه ی درد او بلند است .
    ...یا می ماند
    یا می رود!
    هر دو درد دارد!
    اینجا زمین است
    حوا بودن تاوان سنگینی دارد
    تا اطلاع ثانوی خسته ام ...!!!

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی اپتیک ولیزر
    ارسال تشکر
    1,200
    دریافت تشکر: 833
    قدرت امتیاز دهی
    88
    Array
    optici's: جدید56

سلام
    متاسفانه امروزه چه جوامع غربی وچه اسلامی به قشر زن کم توجهی میشه واین یک واقعیته.

در کشورهای غربی از زن به عنوان کالای تجاری استفاده میشه

دین اسلام همواره به مقام یک زن ارزش نهاده ولی متاسفانه بعضیها با برداشتهای نادرستشان از دین باعث بوجود امدن محدودیتهایی برای زنان شدن

مثال میزنم چرا با اینکه رنگ مشکی تو اسلام مکروه شمرده میشه ولی همه بانوان مجبورن که چادر مشکی سر کنن

دلیلش فقط اینه چون عرف جامعه اینرو ایجاب میکنه واگه کسی با چادر رنگی به میان مردم بیادبا تعجب همگان روبرو خواهد شد

نویسنده این مقاله به کل جامعه اشاره داره ومعتقده که وضع در روستاها وشهر های کوچیک بمراتب بدتر از شهر های بزرگه

طبق یک سنت چندین هزار ساله در خانواده‌ها فرزند پسر از اهمیت بیشتری برخوردار بوده به دلایلی مثل حفظ نام خونوادگی،نان اور بودن واصطلاحا عصای دست پدرو مادر در دوران پیری ومتاسفانه هنوز هم هستن خانوادهایی با این طرز تفکر

در حالیکه خوب میدونیم که حضرت فاطمه زهرا (س) تنها فرزند پیامبر بوده که نسل پیامبر از حضرت زهرا تحقق یافته

بطور کلی منظور من از این حرفها اینه که اگه محدودیتی هست تقصیر اسلام نیست تقصیر برداشتهای نادرست خودمون از اسلام هست
    نمونه ای از کم توجهی تو ایران خودمون ,به زنان رو بگین. فک نمیکنم انقدر زیاد باشه!!!!!جوامع غربی هم کلا نگاه شون به زن یه چیز دیگه است

امروزه محدودیت های ناشی از برداشت نادرست از اسلام کم شده یا بهتر بگیم خیلی کم شده رنگ مشکی چادر هیچ محدودیتی نیس چه بسا که خود چادر هم محدودیت نیست اصن کجای اسلام نوشته که حتما باید چادر سر کرد .من خودم چادریم اما تا حالا با چادر هیچ محدودیتی احساس نکردم از دوران نوجوانیم پا به پای پسرای هم سنم چه توی کارای پژوهشی وچه ورزشی وهنری بودم تا الان که دانشگاهم تا حالا هم حس نکردم که رنگ مشکی چادرم باعث افسردگیم بشه!!!! آدم باید دلش شاد باشه اینا بهونه اس

قبول دارم که هنوز خانواده های هستن که به پسر اهمیت بدن اما تعداد شون خیلی کم شده در کل نویسنده ی مقاله دلش از یه جای دیگه پر بوده و قضاوتش درست نیست

17. 2 کاربر از پست مفید optici سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    الهیات
    ارسال تشکر
    339
    دریافت تشکر: 593
    قدرت امتیاز دهی
    619
    Array
    mahnaz174's: جدید88

الان عايا عکس دخترا رو بزنن رو اعلاميه ترحيم همه چي حل ميشه!؟

يه مادر بزرگي داشتيم ازش همين سوال رو پرسيديم،،
    ميگفت اولا که الهي همتون پير شيد ننه!!
    وقتي پير شديد روتون نميشه عکستون رو بزنيد!!
    وقتي هم جون باشيد عکستون رو بزنيد دل بقيه رو ميسوزونيد ننه!!
    ویرایش توسط mahnaz174 : 30th August 2014 در ساعت 09:12 PM
    خدایا
    آسمانت چه مزه ای است ؟!؟
    من که فقط زمین خورده ام...

19. 7 کاربر از پست مفید mahnaz174 سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)