دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: نظر شما در مورد رفتار نظام ایران برای آموزش زبان مادری

رأی دهندگان
8. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • سیاستهای کلی نظام در مورد آموزش زبان مادری اشکال دارد

4 50.00%
  • سیاستهای کلی نظام در مورد آموزش زبان مادری اشکال ندارد ولی مسئولین کفایت کافی برای اجرای قانون اساسی را ندارند

1 12.50%
  • جامعه اماذگی لازم برای پذیرش چند زبان را ندارد

0 0%
  • سایر( در تاپیک ذکر کنید)

3 37.50%
صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 41

موضوع: سایست یک بام و دو هوای نظام ایران در قبال ملیت ها و قومیت ها یا قانون گریزی مسئولین؟؟؟

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    دریافت تشکر: 9,333
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محسن آزماینده's: جدید21

پیش فرض پاسخ : سایست یک بام و دو هوای نظام ایران در قبال ملیت ها و قومیت ها یا قانون گریزی مسئولین؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط ✿elnaz✿ نمایش پست ها
    خب ممنون که دارید تاپیک بالا رو واضح تر بیان می کنید. چون اولین تاپیک خیلی پراکنده و کلی بود
    ببینید بنظرم اون چیزی که بیشتر اهمیت داره محتوای کتاب های درسی هست نه صرفا زبانو گویش اون
    در حالت عادی مردم با گویش خودشون صحبت می کنن دیگه حتی با تصور این که کتاب ها هم تغییر کنه کم کم فک می کنم زبان فارسی فراموش بشه :)
    آموزش گویش به خوبی تو خانواده ها داده میشه

یه پیشنهاد: تو ده ما ی آقایی خدابیامرز ی کتاب نوشتن درمورد خود ده و تاریخچه و ی دیکشنری حتی با فونِتیک آخر کتاب نوشتن
    که بین تمام خانواده ها پخش شد و استقبال خوبی هم ازش شد
    خب هر شهری برای خودش میتونه ی همچین کار فرهنگی داشته باشه و حتی به توریست ها هم عرضه کنه.
    بله فرمایش شما متین هست.

ولی اینجا صحبت از حق است. حقی که قانون به مردم داده ولی حاکمان دریغ میکنند.

در مورد محتوا من نظری نمیدم. ولی محتوای کتابهای ابتدایی با دوران قبل از انقلاب تغییر نکرده

در مورد پیشنهادی که دادین در چند سال اخیر اجرا کردنش مشکل تر شده

برای مثال تغییر نام فروشگاهها به نام فارسی از دیگر اقداماتی هست که به بهانه ترویج زبان فارسی انجاممیشه

برای مثال تغییر نام پوشاک holyday به تعطیلات، فست فود زاپاتا به مرد خسته و ... از این قبیل اقدامات هست.

تغییر نام شهرها اقدامی که جنایت میشه نامگذاری کرد اون را

برای مثال:

موغان به پارس آباد، خیاو به مشکین شهر، قوشا چای به میاندوآب و ...

آیا این اقدامات در جهت حذف فرهنگ بومی مناطق است یا صرفا ترویج زبان فارسی که از هر کانالی انجام میشه

مثال دیگر: بهترین سنین آموزش زبان 4تا 6 سالگی است. قانونی که تصویب شده بود و خوشبختانه متممی به اون اضافه شده این هست که تمامی برنامه های کودک باید به زبان فارسی باشد (که البته زبان محلی و مادری هم میتوانند در سایر ساعات برنامه اجرا کنند)

یا برای مثال آموزش در آمادگی ها و مهدکودکها و مدارس باید به زبان فارسی باشد.

کسانی که این ضرورت را درک کرده اند چرا این آموزش را برای زبان انگلیسی که زبان بین المملی و زبان رسمی علوم هست انجام نمی دهند.

پی نوشت: طبق آمار معتبر جهانی، ایرانیها بی سوادترین مردم جهان از نظر سطح زبان انگلیسی هستند

آموزش زبان رسمی و زبان ملی امری ضروری است ولی از بین بردن زبان و فرهنگ میلیت ها ، قومیتها و اقلیتها جنایت بزرگی است که به بهانه ترویج زبان ملی نمیتوان ان را نادیده گرفت.

مجددا به کشورهایی که چندین زبان در آنها آموزش داده میشود اشاره میکنم

فرانسه، سوئد، سوییس، آذربایجان، کانادا، بلژیک و ... مثالها به قدری زیاد است که نمیتوان همه آنها را ذکر کرد.

2. 3 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

همكار تالار اخبار
    رشته تحصیلی
    مهندسي مديريت پروژه
    ارسال تشکر
    4,842
    دریافت تشکر: 3,026
    قدرت امتیاز دهی
    3470
    Array

پیش فرض پاسخ : سایست یک بام و دو هوای نظام ایران در قبال ملیت ها و قومیت ها یا قانون گریزی مسئولین؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن آزماینده نمایش پست ها
    بله فرمایش شما متین هست.

ولی اینجا صحبت از حق است. حقی که قانون به مردم داده ولی حاکمان دریغ میکنند.

در مورد محتوا من نظری نمیدم. ولی محتوای کتابهای ابتدایی با دوران قبل از انقلاب تغییر نکرده

در مورد پیشنهادی که دادین در چند سال اخیر اجرا کردنش مشکل تر شده

برای مثال تغییر نام فروشگاهها به نام فارسی از دیگر اقداماتی هست که به بهانه ترویج زبان فارسی انجاممیشه

برای مثال تغییر نام پوشاک holyday به تعطیلات، فست فود زاپاتا به مرد خسته و ... از این قبیل اقدامات هست.

تغییر نام شهرها اقدامی که جنایت میشه نامگذاری کرد اون را

برای مثال:

موغان به پارس آباد، خیاو به مشکین شهر، قوشا چای به میاندوآب و ...

آیا این اقدامات در جهت حذف فرهنگ بومی مناطق است یا صرفا ترویج زبان فارسی که از هر کانالی انجام میشه

مثال دیگر: بهترین سنین آموزش زبان 4تا 6 سالگی است. قانونی که تصویب شده بود و خوشبختانه متممی به اون اضافه شده این هست که تمامی برنامه های کودک باید به زبان فارسی باشد (که البته زبان محلی و مادری هم میتوانند در سایر ساعات برنامه اجرا کنند)

یا برای مثال آموزش در آمادگی ها و مهدکودکها و مدارس باید به زبان فارسی باشد.

کسانی که این ضرورت را درک کرده اند چرا این آموزش را برای زبان انگلیسی که زبان بین المملی و زبان رسمی علوم هست انجام نمی دهند.

پی نوشت: طبق آمار معتبر جهانی، ایرانیها بی سوادترین مردم جهان از نظر سطح زبان انگلیسی هستند

آموزش زبان رسمی و زبان ملی امری ضروری است ولی از بین بردن زبان و فرهنگ میلیت ها ، قومیتها و اقلیتها جنایت بزرگی است که به بهانه ترویج زبان ملی نمیتوان ان را نادیده گرفت.

مجددا به کشورهایی که چندین زبان در آنها آموزش داده میشود اشاره میکنم

فرانسه، سوئد، سوییس، آذربایجان، کانادا، بلژیک و ... مثالها به قدری زیاد است که نمیتوان همه آنها را ذکر کرد.
    ممنون که وقت گذاشتید و تشکر از توضیحاتتون
    من در این زمینه مطالعه دقیق نداشتم اگه امکان داشته باشه بتونید منابع دقیق رو هم اضافه کنید ممنون میشم
    "جنایت" بار هیجانی این کلمه خیلی زیاده

در مورد پیشنهادم هم خود نویسنده و افراد خود ده هزینه رو جمع کردن از سازمانی هم حمایت نشدن
    دلی که در دو جهان جز تو هیچ یارش نیست
    گرش تو یار نباشی جهان به کارش نیست

4. 2 کاربر از پست مفید ✿elnaz✿ سپاس کرده اند .

همکار بخش مذهبی
    رشته تحصیلی
    کاردانی کامپیوتر-نرم افزار
    ارسال تشکر
    4,555
    دریافت تشکر: 2,776
    قدرت امتیاز دهی
    1898
    Array
    جوان ایرانی's: جدید67

با سلام

فکر کنم شما اموزش زبان مادری را با حذف زبان ملی برابر میدانید. اینکه ما در کشورمان علاوه بر زبان رسمی، آموزش زبان مادری هم داشته باشیم مشکلی برای گردشگران ایجاد نمیکند.

دویا چند زبانه بودن مدارس یعنی حذف زبان فارسی؟؟؟
    دوباره سلام
    نه بنده نمیگم که آموزش زبان مادری یعنی حذف زبان ملی ! ولی در شهری که گویش محلی خاص خودشون رو دارن و درس هم با زبان مادری بخواد آموزش داده بشه اون بچه علنا فارسی یاد نمیگیره تا بخواد در یک محیط جدید وارد بشه تو همین شهر تهران و کرج بیاید من چند نفر نشون بدم که بچه در خانه با زبان محلی خودش صحبت میکنه ولی در مدرسه آموزش از طریق فارسیه ! این چه اشکالی داره؟ این روشی که الان هست چه مشکلی داره؟ هیچ خانواده ایی گویش خودش رو فراموش نمیکنه
    بنده مازندرانی هستم و گویش خاص خودمون رو داریم ، بنده تو خونه خودم مازندرانی صحبت میکنم!
    نمیتونیم مدارس رو دویا چند زبانه کنیم چون هر گویش خاصی رو در کنارش بزاریم گویش های مختلف استان دیگه براشون سو تفاهم و احساس تفاوت قائل شدن پیدا میکنند (این رو از جهتی گفتم که اگر مد نظرتون آموزش گویش دیگه در کنار زبان فارسی در کل کشور باشه!)
    کسی مجبور نمیکنه خانواده ای رو که زبان مادری دارن رو آموزش کودک خودش نده چون اصن امکان نداره ، چون بچه اول در خانواده بزرگ میشه و بعد در مدارس و اجتماع !
    مثال میزنم براتون فرض کنید فردی از توابع کرد نشین ها برای سفر به استان های ترک زبان بیاد وقتی این دو فرد بخوان با هم تعامل داشته باشن دقیقا با چه زبانی صحبت کنن؟ آیا زبان فارسی پل ارتباطی نیست؟
    شاید از این طریق هم زبان همدیگر را آموزش بدهند، نمی تونیم بگیم که وقتی میگیم آموزش از طریق زبان معیار هست یعنی زبان مادری حذف خواهد شد چون امکان نداره
    قبول دارین؟
    امام حسین علیه‌السلام معلم مقاومت آگاهانه است.

امام خامنه ای

6. 4 کاربر از پست مفید جوان ایرانی سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    875
    Array

سلام،
    دوستان توجه کنيد:
    "اگر يک ملت را از تاريخ و فرهنگش جدا کنند هر بلايي مي خواهند مي توانند بر سرش بياوردند"
    ولي اين تنها راه آنها نيست، خيلي زبل تر از اين حرفها هستند!
    يک راه ديگر اين است:
    "قوميت ها را به جان به هم بياندازند!" به چه بهانه؟ به اين بهانه که: آي ملت چه نشسته ايد که مليتها و قوميتها در کشور دارد سرکوب مي شود!

مردم ما هم که ديده ايد! جو که بگيردشان ديگه .........عقل و منطق تــــــعطـــــــيل!
    در صورتي که اصلا" تا ديروز هيچ کس همچين ذهنيتي در خاطرش نبوده که همچين چيزي در کشور وجود دارد!

مثال مي زنم، شما در دو سه تا روزنامه يک مقاله بنويسيد و يک جو راه بياندازيد که آي هوار چرا در کشور ما خانمها نمي توانند ورزش بکس انجام دهند؟ اين تبعيض نسبت به بانوان است و ....
    از فردا مي بيني افسردگي شديدي اکثر جماعت نسوان را فرا خواهد گرفت و داد و فريادها بلند خواهد شد که واي ... چرا تا حالا به اين موضوع فکر نکرده بوديم و عجب ظلم بزرگي! و همصدا با آن احتمالا" جمعيت هاي حقوق بشر جهاني اظهار نظرهايشان شروع خواهد شد و .........
    در صورتي که اصلا" در کشور ما بانوان علاقه اي به بکس ندارند! و اصولا" اگر اجبارشان هم کنند کمتر کسي راغب است که بکسور شود!
    مي بينيد! ايجاد اغتشاش به همين راحتي است!!!!!!

به نظر بنده قوميت هاي مختلف در جاي خود کارکرد صحيح خود را دارند انجام مي دهند و اگر کوتاهي است (که من فکر نمي کنم باشد) از خود قوميت ها است! وگرنه دولت چکاره است؟ اصولا" مگر داد خيلي ها بلند نيست که هر چيزي دولتي شود به افتضاح کشيده مي شود؟ و ادعا ندارند که کارهاي فرهنگي که متولي اش دولت است نوعي اجبار را همراه خواهد داشت که لج بازي انسانهاي عامي را به دنبال خواهد داشت؟ مثل همين دين!
    پس به نظر من بايد حواسمان را يک کم جمع تر کنيم که رکب نخوريم! چون راه هاي افتادن در دام شيطان بسيار است!!!!

البته من خبر ندارم ولي اگر طرحي در مورد تدريس زبانهاي محلي يا لهجه ها بوده و کسي مخالفت کرده باشد، هم طرح آن جاي تامل دارد (نمي گويم خوب يا بد بوده، مي گويم جاي تامل دارد) و بعد از طرح احتمالي آن، مخالفت با آن هم جاي تامل بيشتري دارد! اصولا" هرگونه دامن زدن به چيزهايي از اين قبيل بهانه دادن به دست دشمن است.
    عزيزان من باور بفرماييد که منافع اين دشمن با منافع هيچ ايراني اي يکي نيست!

به نظر من اين يک نوع تحميق مردم است که ما همه کاستي ها را از حکومت بدانيم! مگر حکومت کيست؟ جز خود ما؟ اگر هم حکومت مشکل دارد يعني ما خودمان مشکل داريم!
    فرض بفرماييد يک چيز که مد مي شود هي به هم اس ام اس مي فرستند و مي خندند .... جوک راجع به آقاي شريعتي! راجع به آقاي جنتي! جوک راجع به تنبلي شيرازي ها! جوک راجع به لر ها!
    مگر همه اينها اين چند ساله مد نشده؟ و انصافا" خداوکيلي مگر نه اين است که خيلي هايتان اگر اين جوکها برايتان بيايد براي ديگري فوروارد کرده و به آنها دامن مي زنيد؟ و هر هر هم مي خنديد؟
    حالا من يک سوال دارم! دولت فاسد است يا ماها؟ دولت بي شعور است يا ماها؟
    اين همان سياست انگليسي قديمي است و مردم عامي نادان به آن دامن مي زنند! ........... خلايق هر چه لايق!

8. 5 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ✿elnaz✿ نمایش پست ها
    ممنون که وقت گذاشتید و تشکر از توضیحاتتون
    من در این زمینه مطالعه دقیق نداشتم اگه امکان داشته باشه بتونید منابع دقیق رو هم اضافه کنید ممنون میشم
    "جنایت" بار هیجانی این کلمه خیلی زیاده

در مورد پیشنهادم هم خود نویسنده و افراد خود ده هزینه رو جمع کردن از سازمانی هم حمایت نشدن
    حرف شما متین

چه اشکالی دارید به جای خلیج فارس از خلیج عرب استفاده کنیم؟؟؟

مسلما اشکال دارد.

fa.wikipedia.org/wiki/فهرست_شهرهای_تغییر_نام_یافت ه_در_ایران

جالبه. یک عده دیگه میان هویت مردم را تغییر میدن و مردم برای پس گرفتن اون باید هزینه کنند؟؟؟؟دور از منطق میفرمایید

البته شاید اگر یکی از طرفین این بحث نظام حاکم بر ایران نبود راحت تر میشد بحث کرد.

جنایت همان کلمه است که مسئولان برای تهاجم فرهنگی غرب استفاده میکنند. با اطلاعاتی که توی چند پست گذاشتم مستندا و استدلالا ثابت کردم که تهاجم فرهنگی از طرف قوم حاکم بر سایر اقوام و ملیتها انجام میشه.

موفق باشید

10. 3 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط جوان ایرانی نمایش پست ها
    دوباره سلام
    نه بنده نمیگم که آموزش زبان مادری یعنی حذف زبان ملی ! ولی در شهری که گویش محلی خاص خودشون رو دارن و درس هم با زبان مادری بخواد آموزش داده بشه اون بچه علنا فارسی یاد نمیگیره تا بخواد در یک محیط جدید وارد بشه تو همین شهر تهران و کرج بیاید من چند نفر نشون بدم که بچه در خانه با زبان محلی خودش صحبت میکنه ولی در مدرسه آموزش از طریق فارسیه ! این چه اشکالی داره؟ این روشی که الان هست چه مشکلی داره؟ هیچ خانواده ایی گویش خودش رو فراموش نمیکنه
    بنده مازندرانی هستم و گویش خاص خودمون رو داریم ، بنده تو خونه خودم مازندرانی صحبت میکنم!
    نمیتونیم مدارس رو دویا چند زبانه کنیم چون هر گویش خاصی رو در کنارش بزاریم گویش های مختلف استان دیگه براشون سو تفاهم و احساس تفاوت قائل شدن پیدا میکنند (این رو از جهتی گفتم که اگر مد نظرتون آموزش گویش دیگه در کنار زبان فارسی در کل کشور باشه!)
    کسی مجبور نمیکنه خانواده ای رو که زبان مادری دارن رو آموزش کودک خودش نده چون اصن امکان نداره ، چون بچه اول در خانواده بزرگ میشه و بعد در مدارس و اجتماع !
    مثال میزنم براتون فرض کنید فردی از توابع کرد نشین ها برای سفر به استان های ترک زبان بیاد وقتی این دو فرد بخوان با هم تعامل داشته باشن دقیقا با چه زبانی صحبت کنن؟ آیا زبان فارسی پل ارتباطی نیست؟
    شاید از این طریق هم زبان همدیگر را آموزش بدهند، نمی تونیم بگیم که وقتی میگیم آموزش از طریق زبان معیار هست یعنی زبان مادری حذف خواهد شد چون امکان نداره
    قبول دارین؟
    با کمال احترام حرف شما را اصلا قبول ندارم.

همین دیروز با 6 توریست صحبت میکردم. یکی از آنها کمی فارسی بلد بود و هیچ لطمه ای زبان اصلی او وارد نشده بود.

ما میتونیم یک زبان رسمی داشته باشیم و مثل همین الان توی شهرهای مختلف فراسی حرف بزنیم و در کنار اون میتونیم تزبان خودمون را بنویسیم و بخوانیم و ...

موفق باشید

12. 4 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط علي پارسا نمایش پست ها
    سلام،
    دوستان توجه کنيد:
    "اگر يک ملت را از تاريخ و فرهنگش جدا کنند هر بلايي مي خواهند مي توانند بر سرش بياوردند"
    ولي اين تنها راه آنها نيست، خيلي زبل تر از اين حرفها هستند!
    يک راه ديگر اين است:
    "قوميت ها را به جان به هم بياندازند!" به چه بهانه؟ به اين بهانه که: آي ملت چه نشسته ايد که مليتها و قوميتها در کشور دارد سرکوب مي شود!

مردم ما هم که ديده ايد! جو که بگيردشان ديگه .........عقل و منطق تــــــعطـــــــيل!
    در صورتي که اصلا" تا ديروز هيچ کس همچين ذهنيتي در خاطرش نبوده که همچين چيزي در کشور وجود دارد!

مثال مي زنم، شما در دو سه تا روزنامه يک مقاله بنويسيد و يک جو راه بياندازيد که آي هوار چرا در کشور ما خانمها نمي توانند ورزش بکس انجام دهند؟ اين تبعيض نسبت به بانوان است و ....
    از فردا مي بيني افسردگي شديدي اکثر جماعت نسوان را فرا خواهد گرفت و داد و فريادها بلند خواهد شد که واي ... چرا تا حالا به اين موضوع فکر نکرده بوديم و عجب ظلم بزرگي! و همصدا با آن احتمالا" جمعيت هاي حقوق بشر جهاني اظهار نظرهايشان شروع خواهد شد و .........
    در صورتي که اصلا" در کشور ما بانوان علاقه اي به بکس ندارند! و اصولا" اگر اجبارشان هم کنند کمتر کسي راغب است که بکسور شود!
    مي بينيد! ايجاد اغتشاش به همين راحتي است!!!!!!

به نظر بنده قوميت هاي مختلف در جاي خود کارکرد صحيح خود را دارند انجام مي دهند و اگر کوتاهي است (که من فکر نمي کنم باشد) از خود قوميت ها است! وگرنه دولت چکاره است؟ اصولا" مگر داد خيلي ها بلند نيست که هر چيزي دولتي شود به افتضاح کشيده مي شود؟ و ادعا ندارند که کارهاي فرهنگي که متولي اش دولت است نوعي اجبار را همراه خواهد داشت که لج بازي انسانهاي عامي را به دنبال خواهد داشت؟ مثل همين دين!
    پس به نظر من بايد حواسمان را يک کم جمع تر کنيم که رکب نخوريم! چون راه هاي افتادن در دام شيطان بسيار است!!!!

البته من خبر ندارم ولي اگر طرحي در مورد تدريس زبانهاي محلي يا لهجه ها بوده و کسي مخالفت کرده باشد، هم طرح آن جاي تامل دارد (نمي گويم خوب يا بد بوده، مي گويم جاي تامل دارد) و بعد از طرح احتمالي آن، مخالفت با آن هم جاي تامل بيشتري دارد! اصولا" هرگونه دامن زدن به چيزهايي از اين قبيل بهانه دادن به دست دشمن است.
    عزيزان من باور بفرماييد که منافع اين دشمن با منافع هيچ ايراني اي يکي نيست!

به نظر من اين يک نوع تحميق مردم است که ما همه کاستي ها را از حکومت بدانيم! مگر حکومت کيست؟ جز خود ما؟ اگر هم حکومت مشکل دارد يعني ما خودمان مشکل داريم!
    فرض بفرماييد يک چيز که مد مي شود هي به هم اس ام اس مي فرستند و مي خندند .... جوک راجع به آقاي شريعتي! راجع به آقاي جنتي! جوک راجع به تنبلي شيرازي ها! جوک راجع به لر ها!
    مگر همه اينها اين چند ساله مد نشده؟ و انصافا" خداوکيلي مگر نه اين است که خيلي هايتان اگر اين جوکها برايتان بيايد براي ديگري فوروارد کرده و به آنها دامن مي زنيد؟ و هر هر هم مي خنديد؟
    حالا من يک سوال دارم! دولت فاسد است يا ماها؟ دولت بي شعور است يا ماها؟
    اين همان سياست انگليسي قديمي است و مردم عامي نادان به آن دامن مي زنند! ........... خلايق هر چه لايق!
    دوست عزیز سلام

شما یک مطالعه در مورد تاریخچه آموزش زبان در ایران داشته باشید. خلاصه اون را در چند پست قبلی نوشتم. ماجرای امروز و دیروز نیست. ریشه در زمان قاجار دارد.

از این نکته بگذریم که تصور این نکته که مردم ما جوگیر هستند، نوعی توهین به شعور اجتماعی افراد محسوب میشه.

من همین الان به شما میگم به فیل فکر نکنید. مطمونا اولین چیزی که به ذهن شما میاد فیل هست.

بحث ایجاد فرهنگستان زبان ترکی توسط معاون رییس جمهور در امور اقوام و اقلیتها مطرح شده و فرهنگستان زبان و ادب فارسی مخالفت کرده است. بحث آموزش زبان مادری ندین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مطرح شده. ولی نتیجه ای نداشته است.

قبل از اینکه بحث را با شما ادامه بدم، ازتون دعوت میکنم پیتهای قبلی این تاپیک را بخونید. دوستان نکات جالبی مطرح کرده اند.

در مورد اس ام اس ها عرض میکنم براتون که بارها شده اس ام اس ها فیلتر شده اند. برای مثال پیامهایی که در مناسبتهای جنجالی حاوی اسامی رهبران سیاسی و ... باشند فیلتر میشود.

با توجه به اینکه مخابرات کلهم اجمعین در اختیار برادران سپاه (ارگان طرفدار نظام) سیاستهای نظام را برای مردم دیکته میکند . و الا فیلتر کردن اس ام اس های حاوی جک و توهین به اقوام کار دشواری نیست.

در مورد این نکته که اس ام اس ها فیلتر میشود میتوانید به آرشیو جلسات مجلس مراجعه کنید و انتقادهای آنها را پیگیر باشید.

موفق باشید

14. 3 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

سلام به همه دوستان

من چند تا نقد دارم به این تاپیک:

اولا اینکه پست اول و اکثر پست های صاحب تاپیک اون استناد و اتقان ادعایی رو نداره و متعصبانه است! این مسئله در عنوان تاپیک و در عبارات صاحب تاپیک کاملا مشهود است.

دوم اینکه از رهبر کشور در یک فضای عمومی اون تعبیر اصلا قابل قبول نیست و این هم جلوه ای از تهمون تعصب یکطرفه است که منطقی درش دیده نمیشه. و توجیهی هم که آورده شده که احترام با آقا و .. محدود نمیشه خیلی بچگانه و فرار از جواب است. ما برای دوستان خودمون برای بزرگترهای خودمون احترام قائلیم و این احترام رو در لفظ و عمل نشون میدیم و رهبر یک کشور که جای خودش رو داره! خیلی متاسفم که این ضرب المثل رو باید به کار ببرم که "کشمش هم دم داره!"

سوم نظر سنجی هم گزینه هاش کامل و جامع نیست و به عنوان یه نظر سنجی چیزی رو نشون نمیده.

چهارم اینکه ما بدون هیچ دلیلی بخواهیم از همه واسطه های فرهنگی عبور کنیم و مسئولین ذیربط در عرصه مورد بحث رو کلا فاکتور بگیریم و سعی داشته باشیم نشان بدهیم که این یک جریان حکومتی است و فراتر از قوانین و متصدیانش بخواهیم فضا سازی کنیم ، این هم یک بدون دلیل و منطق هست که در نوشته های دوستان دلیلی براش پیدا نکردم. و اینکه بخواهیم با نشان دادن برخی از بیانات رهبرمعظم انقلاب این جریان رو تقویت کنیم, خیلی ناشیانه است و باید تمام کلام ایشون رو مطالعه کرد که بنده مطالعه کردم و هیچ ربطی به بحث قومیت ها و .. نداره.

-------------------------------------------

این نکته حائز اهمیت هست که هر خواسته ای از مردم و اقلیت ها که مطرح بشه طبق قانون یک نهاد مسئول و در رابطه نزدیک با اون مسئله و خواسته است که باید طبق قوانین موجود با اون مواجه بشوند. قانون رو هم کسی و جایی تحمیل نکرده بلکه اگر شما پیگیر جدی همین بحث در گفتگو ها هم باشید متوجه میشید که هر گروهی برای خودشون استدلالی دارند که باید هم دیگر رو قانع کنند. و یکطرفه و با تعصب پیش رفتن دردی رو دوا نمی کنه.

و این رو هم باید بدانیم که تمام ابعاد یک قضیه رو بصورت جامع و کامل ببینیم نه اینکه با احساسات و تعصب یک جریان ایجاد کنیم و سعی در مقابل بودن این جریان با حکومت داشته باشیم یا یک قوم رو با این احساسات در مقابل حکومت قرار بدیم تا احساسات قومیتی رو هم تحریک کنیم.

جالبه بدونید یکی از حامیان فرهنگستان زیان ترکی یک باند تجزیه طلب آمریکایی است! که دشمنی اون برای همه آشکار شده و هر از راهی برای هجمه به فرهنگ ما داره استفاده می کنه. (کافیه کمی درباره استقبال سخنگوی وزارت خارجه امریکا از تاسیس فرهنگستان زبان ترکی در اینترنت جستجو کنید)

و احتمال اینکه ما دنبال یک حرف و حق میهنی باشیم یک چیزه (یعنی در مقام نفی اون و قضاوت درباره اون نیستم) که باید در جای خودش با قانون و منطق به دور از تعصب پیگیری بشه و
    احتمال ایجاد زمینه مناسب برای سوء استفاده اون ها برای اختلاف افکنی قومیتی و در نهایت بعد از به راه انداختن جریان متعدد در سایه یک فرهنگستان هجمه تجزیه طلبی و استقلال طلبی, یک چیز دیگه است!

در پایان بهتره بدونیم که جدای از اینکه یک کشور به یک زیان رسمی نیاز داره. تمام حیثیت زبان های رایج در ایران به اموزش دادن و رسمی و ملی بودن نیست بلکه حیثیت اون در متن جامعه و در عرصه های مختلفی ظاهر میشه از جمله نوشتن کتاب.. اشعار.. رسانه ملی محلی و احترام به گویش های رایج محلی و قومی در تمام نقاط ایران.. و آموزش زبان مادری در مراکز آموزشی خصوصی .. و برابر بودن تمام قوانین برای تمام افراد با همه زبانها و تمام اینها معنایش وجود چندین زبان رسمی ملی در کشور نیست! و هیچ بی احترامی هم به زبانهای رایج دیگر هم قلمداد نمیشه.

ممنونم
    ویرایش توسط kamanabroo : 7th August 2014 در ساعت 06:29 PM

16. 7 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان

من چند تا نقد دارم به این تاپیک:

اولا اینکه پست اول و اکثر پست های صاحب تاپیک اون استناد و اتقان ادعایی رو نداره و متعصبانه است! این مسئله در عنوان تاپیک و در عبارات صاحب تاپیک کاملا مشهود است.

دوم اینکه از رهبر کشور در یک فضای عمومی اون تعبیر اصلا قابل قبول نیست و این هم جلوه ای از تهمون تعصب یکطرفه است که منطقی درش دیده نمیشه. و توجیهی هم که آورده شده که احترام با آقا و .. محدود نمیشه خیلی بچگانه و فرار از جواب است. ما برای دوستان خودمون برای بزرگترهای خودمون احترام قائلیم و این احترام رو در لفظ و عمل نشون میدیم و رهبر یک کشور که جای خودش رو داره! خیلی متاسفم که این ضرب المثل رو باید به کار ببرم که "کشمش هم دم داره!"

سوم نظر سنجی هم گزینه هاش کامل و جامع نیست و به عنوان یه نظر سنجی چیزی رو نشون نمیده.

چهارم اینکه ما بدون هیچ دلیلی بخواهیم از همه واسطه های فرهنگی عبور کنیم و مسئولین ذیربط در عرصه مورد بحث رو کلا فاکتور بگیریم و سعی داشته باشیم نشان بدهیم که این یک جریان حکومتی است و فراتر از قوانین و متصدیانش بخواهیم فضا سازی کنیم ، این هم یک بدون دلیل و منطق هست که در نوشته های دوستان دلیلی براش پیدا نکردم. و اینکه بخواهیم با نشان دادن برخی از بیانات رهبرمعظم انقلاب این جریان رو تقویت کنیم, خیلی ناشیانه است و باید تمام کلام ایشون رو مطالعه کرد که بنده مطالعه کردم و هیچ ربطی به بحث قومیت ها و .. نداره.

-------------------------------------------

این نکته حائز اهمیت هست که هر خواسته ای از مردم و اقلیت ها که مطرح بشه طبق قانون یک نهاد مسئول و در رابطه نزدیک با اون مسئله و خواسته است که باید طبق قوانین موجود با اون مواجه بشوند. قانون رو هم کسی و جایی تحمیل نکرده بلکه اگر شما پیگیر جدی همین بحث در گفتگو ها هم باشید متوجه میشید که هر گروهی برای خودشون استدلالی دارند که باید هم دیگر رو قانع کنند. و یکطرفه و با تعصب پیش رفتن دردی رو دوا نمی کنه.

و این رو هم باید بدانیم که تمام ابعاد یک قضیه رو بصورت جامع و کامل ببینیم نه اینکه با احساسات و تعصب یک جریان ایجاد کنیم و سعی در مقابل بودن این جریان با حکومت داشته باشیم یا یک قوم رو با این احساسات در مقابل حکومت قرار بدیم تا احساسات قومیتی رو هم تحریک کنیم.

جالبه بدونید یکی از حامیان فرهنگستان زیان ترکی یک باند تجزیه طلب آمریکایی است! که دشمنی اون برای همه آشکار شده و هر از راهی برای هجمه به فرهنگ ما داره استفاده می کنه.

و احتمال اینکه ما دنبال یک حرف و حق میهنی باشیم یک چیزه (یعنی در مقام نفی اون و قضاوت درباره اون نیستم) که باید در جای خودش با قانون و منطق به دور از تعصب پیگیری بشه و
    احتمال ایجاد زمینه مناسب برای سوء استفاده اون ها برای اختلاف افکنی قومیتی و در نهایت بعد از به راه انداختن جریان متعدد در سایه یک فرهنگستان هجمه تجزیه طلبی و استقلال طلبی, یک چیز دیگه است!

در پایان بهتره بدونیم که جدای از اینکه یک کشور به یک زیان رسمی نیاز داره. تمام حیثیت زبان های رایج در ایران به اموزش دادن و رسمی و ملی بودن نیست بلکه حیثیت اون در متن جامعه و در عرصه های مختلفی ظاهر میشه از جمله نوشتن کتاب.. اشعار.. رسانه ملی محلی و احترام به گویش های رایج محلی و قومی در تمام نقاط ایران.. و برابر بودن تمام قوانین برای تمام افراد با همه زبانها و این احترام معنایش وجود چندین زبان رسمی در کشور نیست!

قصد نظر دادن هم در مورد موضوع ندارم چون فضای تاپیک فضای منطقی نیست.

ممنونم
    با سلام

اول اینکه بنده ارادتی به هیچ کسی ندارم تنها کاری که باید انجام بدم این هست که به کسی در این تاپیک توهین نکنم و نمی کنم. هر وقت توهینی از بنده نسبت به هر کسی مشاهده کردین، بنده انتقاد شما را می پذیرم. حال رهبر باشند یا مدیر ساده یا شهروند عادی

بنده در پست اول نظر رهبر کشور را در مورد از بین بردن فرهنگ و .. مطرح کردم و بعد از اون رفتار حکومت را با سخنان رهبر تطبیق دادم و خواهان نظر سایرین شدم. بله بنده به زبان و حقم تعصب دارم. ولی پست من غضب ورزی نست

گزینه 4 برای این گذاشته شده که شما نظرهای خودتون را وارد کنید و نظرسنجی کامل بشه. بنده ادعایی مبنی بر کامل بودن نظرسنجی ندارم

در مورد بند 4 حرفهای شما بحث مفصلی قبلا در تاپیکهای دیگه کردم قصد تکرار ندارم.

فقط این نکته را میگم که همیشه در این کشورقصور و کاستی ها به گردن دشمن خارجی افتاده. به همدیگه جوک گفتیم،بعد ادعا کردیم کار دشمن انگلیسی است. اختلاص در کشور شده، گفته شده نقشه صهیونیست هست و ...(قصد ندارم دوباره بازگو کنم. ولی دشمن خارجی مایه خیر و برکت برای افرادی توی کشور هست)

دوباره تاکید میکنم این طرح توسط معاون رییس جمهور در اقوام مطرح شده. اگر طح تجزیه طلبان آمریکایی باشد وای به حال نظام جمهوری اسلامی

-----
    مشکل این هست که شما در بحث به دنبال برتری هستید تا منطق

حرف من درست نیست. مشکلی ندارد. شما حرف درست را بگویید.

18. 3 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

با سلام

اول اینکه بنده ارادتی به هیچ کسی ندارم تنها کاری که باید انجام بدم این هست که به کسی در این تاپیک توهین نکنم و نمی کنم. هر وقت توهینی از بنده نسبت به هر کسی مشاهده کردین، بنده انتقاد شما را می پذیرم. حال رهبر باشند یا مدیر ساده یا شهروند عادی

بنده در پست اول نظر رهبر کشور را در مورد از بین بردن فرهنگ و .. مطرح کردم و بعد از اون رفتار حکومت را با سخنان رهبر تطبیق دادم و خواهان نظر سایرین شدم. بله بنده به زبان و حقم تعصب دارم. ولی پست من غضب ورزی نست

گزینه 4 برای این گذاشته شده که شما نظرهای خودتون را وارد کنید و نظرسنجی کامل بشه. بنده ادعایی مبنی بر کامل بودن نظرسنجی ندارم

در مورد بند 4 حرفهای شما بحث مفصلی قبلا در تاپیکهای دیگه کردم قصد تکرار ندارم.

فقط این نکته را میگم که همیشه در این کشورقصور و کاستی ها به گردن دشمن خارجی افتاده. به همدیگه جوک گفتیم،بعد ادعا کردیم کار دشمن انگلیسی است. اختلاص در کشور شده، گفته شده نقشه صهیونیست هست و ...(قصد ندارم دوباره بازگو کنم. ولی دشمن خارجی مایه خیر و برکت برای افرادی توی کشور هست)

دوباره تاکید میکنم این طرح توسط معاون رییس جمهور در اقوام مطرح شده. اگر طح تجزیه طلبان آمریکایی باشد وای به حال نظام جمهوری اسلامی

-----
    مشکل این هست که شما در بحث به دنبال برتری هستید تا منطق

حرف من درست نیست. مشکلی ندارد. شما حرف درست را بگویید.

برادر عزیز
    نسبت به رهبر کشور، اصلا منظور بنده استفاده از الفاظی که من یا کسانی که ارادت دارند و استفاده می کنند نبوده و نیست. بلکه فقط بحث جایگاه رهبری یک کشور بود که باید رعایت بشه. نه تنها ایشون بلکه هر مسئولی که در جایگاهی هست باید به احترام جایگاهش احترام اون مسئول رو هم نگه داشت.

بنده هم عرض کردم که نسبت به نفی این طرح یا اثباتش فعلا نظری ندارم و تنها خواسته ام از همه این بود که دور از احساس و تعصب و با روش درست پیشنهاد یا نقد خودمون رو مطرح کنیم .همین!

و دنبال برتری هم نبودم چون فرق اینکه ما دنبال یک حرف و حق میهنی باشیم و یا اینکه تبعاتش رو هم مد نظر داشته باشیم که ببینیم که حرف و نقل هایی در اطراف اون هست رو توضیح دادم. و اصلا نظر قطعی ندارم که این طرح درسته یا غلط! بلکه گفتم طرفین ماجرا استدلال های خودشون رو دارن و باید هر دو رو شنید و قضاوت کرد اما بزرگ سازی و جریان سازی درست نیست.

در مورد اینکه این طرح پیشنهاد معاون رئیس جمهور هست رو بنده هم اطلاع دارم. بنده نگفتم طرح تجزیه طلبان آمریکایی است بلکه گفتم حامی این طرح تجزیه طلبان آمریکایی هستند. چون امیدوارند که در سایه این طرح به خواسته های شومشون که جدایی قومیتی هست برسند. و این برای ایران خوب نیست.

بله اگر مسئولین متصدی بحث زبان ، یک برنامه ای رو اتخاذ کنند که بتونند هم جلوی سوء استفاده اجانب رو بگیرند و هم اینکه بصورت منطقی و قانونی به خواسته های داخلی پاسخ گفته باشند این خیلی عالی است.

امیدوارم منظورم واضح و روشن باشه.

20. 6 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)