دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 354

موضوع: پاسخ به سوالات شرعي

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

پیش فرض پاسخ : پاسخ به سوالات شرعي

نقل قول نوشته اصلی توسط مهندس نوجوان نمایش پست ها
    سلام
    خسته نباشید

یه جایی شنیده شد اگر فردی نماز نمی خونه دعوت کردن اون فرد به خونه و حتی دادن غذا به اون فرد مثل کشتن هفتاد پیامبر و .... است
    پس این وسط صله رحم چه می شود ؟؟؟

ممنون
    سلام
    ممنونم سلامت باشید
    پاسخ شما رو از سایت "پاسخگو" نقل می کنم:

از روایات معصومین(ع) استفاده می شود صلة رحم مطلقاً واجب و قطع رحم مطلقاً‌حرام است. حتی کفر و فسق سبب سقوط حق رحم نمی شود. ابن حمید به حضرت صادق(ع) عرض کرد: بستگان من بر غیر دین من هستند. آیا باز برای ایشان حقی بر عهدة من است؟ حضرت فرمود:‌ بلی ،‌حق رحم به هیچ چیز ساقط نمی شود. اگر بستگانت بر دین تو بودند، دو حق بر تو داشتند: حق رحم وحق اسلام.(1)
    در قطع رحم حتی مقابله به مثل جایز نیست؛ یعنی اگر کسانی قطع رحم کرده اند، دلیل نمی شود رابطة خویشاوندی نسبت به آن ها قطع شود.
    شخصی به امام صادق(ع) عرض می کند: پسر عمویی دارم که هر چه با او می پیوندم،‌ از من می بُرَد. آیا اجازه می دهید با او قطع رابطه کنم؟ حضرت فرمود: آگر تو با او رابطه برقرار کنی واو از تو بِبُرَد، خدا شما را به هم می پیوندد واگر تو از او بِبُری و او از تو ببرد خدا از هر دو ببرد.(2)
    با این تأکیدات معلوم می شود نمی توان به دلیل نماز نخواندن یا عدم رعایت موازین شرعی توسط خویشاوندان،‌قطع رابطه کرد. بر این اساس حضرت امام خمینی فرمود:‌قطع رحم جایز نیست و رفت و آمد اشکال ندارد و با مراعات شرائط مقرره، ‌امر به معروف و نهی از منکر نمایید.(3)
    باید در نظر داشت "صلة رحم لازم نیست با رفتن به منزل ارحام و مهمانی کردن و مهمان شدن باشد. همین اندازه که قطع رحم نشود کافی است. صلة رحم متوقف بر رفت و آمد با ایشان نیست. با احوالپرسی و پیغام فرستادن و تماس تلفنی یا نامه هم محقق می شود.(4)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    پاورقی:
    1- اصول کافی، ج 3، ص 229.
    2-همان، ص 227.
    3- استفتائات، ج 1، ص 486.
    4- آیت الله تبریزی، استفتائات جدید، ص 500.

http://www.pasokhgoo.ir/fa/node/1838

2. 5 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)