دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: می خواهم ازدواج کنم اما ...

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    روانشناسی
    ارسال تشکر
    1,136
    دریافت تشکر: 4,005
    قدرت امتیاز دهی
    11968
    Array
    محمد نظری گندشمین's: جدید121

Post می خواهم ازدواج کنم اما ...

می خواهم ازدواج کنم اما

" وَ مِن آیاتِه اَن خَلَقَ لَكُم مِن اَنفُسِكُم اَزواجاً لِـتـَسكنوا اِلیَها و جَعـَل بَـینَـكـُم مَودَّهٔ وَ رَحمَـهًٔ اِن فِی ذلِكَ لِآیات لِقومٍ یـَتـَفـَكَّرونَ"
    " یكی از آیات و نشانه های لطف الهی آن است كه برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید كه در كنار او آرامش یافته و میان شما انس و دوستی و رحمت برقرار نمود كه این نیز برای مردمان متفكر و آگاه از نشانه ها ی علم و حكمت آشكاراست ". ( سوره روم / ۲۱)
    ازدواج و تشكیل خانواده سنگ بنای هرجامعه ی بزرگ انسانی است كه در انجام وظایف فردی و روابط اجتماعی آنها نقش اساسی و بنیادین دارد و یكی از مهم ترین و زیباترین سنن اجتماعی انسان ها در طول تاریخ است كه ریشه در فطرت و آفرینش ویژه ی آدمی دارد و تأمین كننده و تعدیل كننده ی بسیاری از نیازهای روانی ، عاطفی ، اجتماعی ، اخلاقی ، اعتقادی و حتی اقتصادی انسان می باشد كه در اسلام بسیار مورد تأكید قرار گرفته است.
    اما باید اذعان نمود ازدواج این امر الهی ، اجتماعی و پدیده ی جهانی كه همه ی جوامع سالم بشری و ادیان آسمانی بر آن تأكید داشته و خود نیز ، موضوعی ساده و مقدس است ، در عین حال یك پدیده ی فرهنگی هست كه نزد هر ملتی رنگ خاصی به خود گرفته است . در كشور ما با وجود عقاید، الگوها و سنت های اصیل و ساده ی اسلامی برای ازدواج ، متأسفانه در حال حاضر این ارزش متعالی و مقدس در چنگال آداب و رسوم غلط و ضد ارزش ها گرفتار شده است و در طول زمان دستورات ساده ی اسلام و سنن حسنه ی پیامبر گرامی و ائمه اطهار از روی عدم آگاهی ، مطابق تمایلات و سلیقه افراد مختلف جهت داده و چیزی به آن اضافه شده است . بدان گونه كه امروز ازدواج جوانان در میهن اسلامی ما بیش از آن كه بُعد مادی و اقتصادی داشته باشد ، ریشه در ابعاد فرهنگی و فكری دارد كه تار و پود آن به صورت دامی از ملا ك ها و آداب و رسوم غلط ، تشریفات و توقعات بیجا و بعضاً خرافی است كه غالباً محصول چشم و هم چشمی و رقابت های مخرب ، تقلیدهای كوركورانه ، مسخ هویت و كرامت انسانی است.
    برخی از مهم ترین و عمومی ترین آداب و رسوم وسنت های ازدواج بین خانواده های ایرانی:
    ۱- ازدواج تحمیلی
    با این كه خوشبختانه با افزایش دانش و بینش جوانان و خانواده ها ، از شدت این مسئله كه برخلاف اصول اخلاقی و اجتماعی و احكام اسلامی است ، كاسته شده ، اما هنوز هم در برخی مناطق ، پدر و مادر و نزدیكان داماد ، هر دختری را كه پسندیدند و پیشنهاد نمودند بدون نظر خواهی معقول از پسر، او را مجبور به ازدواج با آن شخص می كنند و بعضی پسرها هم بدون توجه به مشكلات بعدی به راحتی می گویند هر كه را شما بخواهید و هرچه شما بگویید! در این خانواده ها عموماً وضع دختران و مجبور كردن آنها به ازدواج های تحمیلی ، بسیار وخیم تر است.
    ۲- شیربها
    در بعضی شهرها و روستاها رسم غلط بر آن است كه قبل از عروسی برای تهیه مقداری از جهیزیه ، از داماد مبلغی پول نقد به عنوان شیربها می گیرند كه خود مانع و مشكل بزرگی برای خانواده هاست و یكی از آسیب های كوچك آن این است كه خانواده ی داماد درمقابل ، عموماً انتظار دارند كه جهیزیه مفصلی باز گردانده شود. كاش این افراد لحظه ای می اندیشیدند كه شیر مادر چیزی نیست كه قابل خرید و فروش باشد.
    ●مهریه
    مهریه یك سنت حسنه ی اسلامی است كه از زمان پیامبر اكرم ( صلی الله علیه واله وسلم ) وجود داشته و تعیین آن مورد تأكید است . با این كه عده ای می گویند مهریه را چه كسی داد و چه كسی گرفت ، پرداخت آن عندالمطالبه بر ذمه ی داماد است ؛ یعنی هرگاه زن طلب مهریه كرد شوهر باید آن را پرداخت كند . در قدیم مهریه عموماً ساده و براساس دستورات اسلامی ، به روال مِهرالسُنه ی حضرت فاطمه زهرا ( س) بوده است ، اما متأسفانه امروزه بسیاری از مردم ، این سنت پسندیده را مطابق با تمایلات خود جهت داده اند و مهریه را به عنوان ارزش یك دختر تلقی می كنند و به اشتباه مهریه سنگین را پشتوانه ای محكم و تداوم بخش در زندگی زناشویی می پندارند. چرا باید بعضی دختران به بالا بودن نامعقول مهریه خود افتخارنمایند؟ مگر الگوی زنان ما فاطمه زهرا (س) نیست ؟ و مگر الگوی ازدواجی كه خدا و رسول خدا و ائمه اطهارمی پسندند وعقل بر آن صحه می گذارد و رضایت خلق خدا را فراهم می سازد، ازدواج بزرگ مرد تاریخ اسلام حضرت علی ( ع ) با فاطمه زهرا (س) نیست كه با نهایت تأسف برخی ازدواج ها با تمام محسنات داماد ، به علت عدم توافق بر سر مهریه و مبلغ آن ، صورت نمی گیرد.
    این دسته از والدین را باید آگاه كرد كه دختر ، و زندگی او كالای مورد معامله نیست تا بر سر مبلغ مهریه اش بحث كنند و باید بدانند كه طلب كردن مهریه ی سنگین، نشانه عدم اعتماد و اطمینان كمتر است و بهانه ای برای ایجاد انتظار نامعقول و جهیزیه ی خارج از توان ، كه همه ی اینها از آفت های ازدواج و آسیب های فرهنگی و اجتماعی آن محسوب می شوند.
    ۳-جهیزیه
    جهیزیه باید سبك ، ساده و در حد ضروریات اولیه ی شروع زندگی جدید باشد همان گونه كه جهیزیه حضرت فاطمه زهرا( س) به روایتی هفده قلم بوده است كه در آن زمان به ۶۳ درهم خریداری شده است و این هم از سنت های حسنه ی اسلامی است كه به تدریج از هدف اصلی دورشده و متأسفانه در زمان ما یكی از مشكلات ازدواج شده است ، بدانگونه كه برخی خانواده ها به جهیزیه عروسشان با وسواس توجه می كنند و اگر آن را نپسندیدند مایه ی سرشكستگی خود و خانواده خود تصور می كنند و ارزش عروس خود را با وجود فضائل اخلا قی فراوان به جهیزیه اش می شناسند! و توقع دارند كه به اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمیزاد همراه خود بیاورد ! تا جایی كه دیده شده است پدری یكی از كلیه های خود را برای تهیه جهیزیه دختر خود فروخته است و یا دختری به علت فقر و عدم توانایی تهیه ی جهیزیه ، از ازدواج صرف نظر كرده است . به علاوه بسیار مشاهده می شود كه بعضی از وسایلی كه به عنوان جهیزیه با هزینه های كمرشكن تهیه شده است، سال ها دست نخورد ه مانده و فقط به نمایش درآمده است .
    ۴- تجمل و تشریفات دست و پاگیر
    باید نهضتی برضد ازدواج های پر خرج و تشریفاتی به وجود آورد كه هزینه های زیادی را می بلعد و نابود می كند و انگیزه ای جز چشم و هم چشمی و رقابت های مخرب ندارد. باید با الهام از دستورات عالی اسلام با هرگونه تجمل پرستی و خرج تراشی های بی دلیل در امر ازدواج به شدت مبارزه كرد. باید در فرهنگ عمومی این باور ایجاد شود كه خرج تراشی و هزینه های زیاد در مراسم مختلف ازدواج نه دلیل شخصیت ، نه نشانه ی آبرو و نه موجب تحكیم پیوند زناشویی است . ریشه ی بسیاری از كدورت ها ، اختلافات خانوادگی و جدایی ها را باید در همین آداب و رسوم غلط ، در همان شب های جشن و سرور پرخرج ، تقید به مشتی آداب و رسوم غلط و توقعات بیجا و توجه افراطی به ظواهر مادی به هنگام خواستگاری جستجو كرد. افسوس كه تقلیدهای كوركورانه ، چشم و هم چشمی ها، آبروهای خیالی بدتر از هر بی آبرویی و خواب های خرگوشی مرگبار، بعضی مغزها را منجمد كرده و از درك حقایق و واقعیت های ازدواج باز داشته است كه حاصلی جز اضطراب ، افسردگی ، تظاهر و زندگی بی روح و نشاط و اختلالات عصبی و روانی ندارد.
    اما در پیوندی كه دختر و پسر از روی شناخت ، با یكدیگر صمیمیت و تفاهم داشته و والدین آنها بدون سختگیری های بیجا و پس از مشاوره و بررسی آن را تصویب می كنند و در یك محفل شاد و دوستانه و صمیمانه برگزار می شود، نیازی به تشریفات كمرشكن ، پیرایه های ابلهانه ، تجملات و مخارج رویایی و افتخارات موهوم ندارد. مسلم است كه در چنین ازدواجی ، كه بهتر است آن را ازدواج اسلامی و طبیعی بنامیم ، نه از مهریه های كمرشكن و جهیزیه های ریز و درشت خبری هست ، نه از شیربها و طلا و جواهرات زیاد و گران قیمت و هدایای سرسام آور و آینه شمعدان های غیر ضروری ، خریدهای آن چنانی قبل از عقد برای عروس و خانواده ی او ، تقدیم و ارسال هدایا در اعیاد و روزهای خاص و بالاخره تشریفات و اسراف های مراسم عقد و عروسی با هزینه های سنگین و...
    نكته عجیب و قابل تأمل و تحقیق این است كه گروه عمده ای از خانواده ها كه از این پیرایه ها و تشریفات زاید و كمر شكن شكایت دارند، ناله می كنند و درمقام بحث با این گونه آداب و رسوم غلط و دست و پا گیر مخالفت می ورزند ، در عین حال غالباً به آنها پای بندند و زمانی كه خود به عنوان والدین پسر یا دختر در موقعیت قرار می گیرند صورت مسئله را پاك كرده در دام آن تارهای عنكبوتی افتاده و به مصیبت و خطا گرفتار می شوند . شاید بتوان گفت كه یكی از دلایل این تضاد عقیده و عمل ، عدم شهامت كافی و ضعف اراده و تفكر و ایمان آنها به مبارزه و شكستن سنت ها و آداب و رسوم موهوم وغلط است.
    فرانسیس بیكن فیلسوف انگلیسی قرن ۱۷ میلادی ، خطا های مبتلا به ذهن آدمیان را كه در تحصیل علم و آگاهی و كشف حقیقت ، مایه گمراهی انسان می شوند بت نامیده و از آنها به عنوان بت های طایفه ای ، شخصی ، بازاری و نمایشی نام برده است. این گونه آداب و رسوم و سنت های ناپسند و انحراف از فطرت خداوندی و اسلامی را نیز از جمله بت های فرهنگی و فكری امروز میهن اسلامی می توان نامید كه نیاز به بت شكن و قهرمان های فرهنگی و فكری دارد و درمانش هم بازگشت به سنن اصیل اسلامی است.
    تبیان
    اندیشیدن ، نبضِ حیاتِ ذهن ماست

2. 4 کاربر از پست مفید محمد نظری گندشمین سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ژنتیک مولکولی
    ارسال تشکر
    4,332
    دریافت تشکر: 2,765
    قدرت امتیاز دهی
    3819
    Array
    k.ahmadi's: جدید104

پیش فرض پاسخ : می خواهم ازدواج کنم اما ...

ممنون از پستای خوبتون.

حالا گذشته از همه مشکلات مالی و چیزای دیگه در مورد ازدواج من به یه موردی برخوردم که دوست دارم نظر شما و بقیه دوستانم در موردش بدونم.

راستش این مسئله برای یکی از دوستام پیش اومده،ایشون در محیط کاری با یه بنده خدایی همکاری داشته و باهم کار میکردن تا اینکه طرف به دوستم پیشنهاد ازدواج میده.حالا اینا هم از نظر اخلاقی هم اعتقادی و هم فرهنگ و سایر شرایط باهم جورن و مشکلی ندارن به نظر منم خیلی شرایط ایده ال و خوبی برا دوستم پیش اومده و نباید از دست بده که ممکنه دیگه همچین موردی پیش نیاد.تنها مشکلی که این وسط وجود داره و دوستمو دو دل کرده و به نوعی داره منصرف میشه از فکر به این پیشنهاد؛زبان و گویش دو خانواده هستش.....

حقیقتش پدر و مادر دوستم پا به سن گذاشتن و هم سواد ندارن و آذری زبان هستن ونمیتونن فارسی صحبت کنن و از طرفی پسره و خونوادش فارسی زبانن و آذری بلد نیستن.دوستم بخاطر این مسئله میخواد بی خیال این ازدواج و خواستگاری بشه من اولش بهش گفتم نباید بی خیال شه ولی بعد دیدم بنده خدا حق داره بترسه آخه فردا دو خونواده میخوان بشینن باهم در مورد ازدواج بچه هاشون و مسائل مربوطه صحبت کنن یا اگه وصلتی صورت گرفت این دو خونواده با هم رفت و آمد خواهندداشت و.....
    حالا با این مشکلی که هس چه طوری بشینن حرف بزنن؟؟؟!!!!

آیا راهکاری برای این مشکل هس یا دوستم باید بی خیال شه؟

4. 4 کاربر از پست مفید k.ahmadi سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,630
    دریافت تشکر: 3,246
    قدرت امتیاز دهی
    299
    Array
    *tara*'s: جدید110

نقل قول نوشته اصلی توسط k.ahmadi نمایش پست ها
    ممنون از پستای خوبتون.

حالا گذشته از همه مشکلات مالی و چیزای دیگه در مورد ازدواج من به یه موردی برخوردم که دوست دارم نظر شما و بقیه دوستانم در موردش بدونم.

راستش این مسئله برای یکی از دوستام پیش اومده،ایشون در محیط کاری با یه بنده خدایی همکاری داشته و باهم کار میکردن تا اینکه طرف به دوستم پیشنهاد ازدواج میده.حالا اینا هم از نظر اخلاقی هم اعتقادی و هم فرهنگ و سایر شرایط باهم جورن و مشکلی ندارن به نظر منم خیلی شرایط ایده ال و خوبی برا دوستم پیش اومده و نباید از دست بده که ممکنه دیگه همچین موردی پیش نیاد.تنها مشکلی که این وسط وجود داره و دوستمو دو دل کرده و به نوعی داره منصرف میشه از فکر به این پیشنهاد؛زبان و گویش دو خانواده هستش.....

حقیقتش پدر و مادر دوستم پا به سن گذاشتن و هم سواد ندارن و آذری زبان هستن ونمیتونن فارسی صحبت کنن و از طرفی پسره و خونوادش فارسی زبانن و آذری بلد نیستن.دوستم بخاطر این مسئله میخواد بی خیال این ازدواج و خواستگاری بشه من اولش بهش گفتم نباید بی خیال شه ولی بعد دیدم بنده خدا حق داره بترسه آخه فردا دو خونواده میخوان بشینن باهم در مورد ازدواج بچه هاشون و مسائل مربوطه صحبت کنن یا اگه وصلتی صورت گرفت این دو خونواده با هم رفت و آمد خواهندداشت و.....

سلام
    یه راهکار خیلی ساده
    تو مراسم خواستگاری یه نفر که ترکی بلده
    میتونه بشینه و حرفا رو برا هر دوطرف ترجمه کنه
    آدم برفی از خجالت آب شد ... وقتی که دید ... کودکی گرسنه به هویج دماغش زل زده

6. 3 کاربر از پست مفید *tara* سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ژنتیک مولکولی
    ارسال تشکر
    4,332
    دریافت تشکر: 2,765
    قدرت امتیاز دهی
    3819
    Array
    k.ahmadi's: جدید104

نقل قول نوشته اصلی توسط *tara* نمایش پست ها
    سلام
    یه راهکار خیلی ساده
    ممنون از نطرتون.

حالا قضیه خواستگاری رو میشه یه کاریش کرد بعدش چی...

زمانی که وصلت صورت گرفت این دو خونواده باهم رفت و امد خواهند داشت،مهمون میان مهمون میرن اون موقع چیکار میتونن بکنن؟زمانی که خونواده عروس یا دوماد مهمون اون یکی هس و پدرای دو خونواده میخوان در جمع خصوصی و خونوادگی یه گپ و گفتی داشته باشن؟؟؟؟
    راه حل این چیه؟

- - - به روز رسانی شده - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط *tara* نمایش پست ها
    سلام
    یه راهکار خیلی ساده
    ممنون از نطرتون.

حالا قضیه خواستگاری رو میشه یه کاریش کرد بعدش چی...

زمانی که وصلت صورت گرفت این دو خونواده باهم رفت و امد خواهند داشت،مهمون میان مهمون میرن اون موقع چیکار میتونن بکنن؟زمانی که خونواده عروس یا دوماد مهمون اون یکی هس و پدرای دو خونواده میخوان در جمع خصوصی و خونوادگی یه گپ و گفتی داشته باشن؟؟؟؟
    راه حل این چیه؟

8. کاربرانی که از پست مفید k.ahmadi سپاس کرده اند.

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    فناوری اطلاعات
    ارسال تشکر
    687
    دریافت تشکر: 629
    قدرت امتیاز دهی
    1163
    Array
    zina_a's: خواهش

[/quote]

سلام دوست عزیز
    یه چیزی بهت می گم باور کن حقیقته، دختر و پسر اگه با هم دختر خاله پسرخاله هم باشن بعد از ازدواج خونواده هاشون احتمالاً(که چه عرض کنم حتماً) بینشون اختلاف می افته. این اختلاف ها هم ممکنه سر هر چیز ولو بی ارزش هم باشه(اینی که گفتم به کرات نمونه عینی شو دیدم).
    مهم دختر و پسر هستند که چقدر روحیاتشون به هم نزدیک باشه، چقدر همدیگرو بخوان. لهجه و گویش و زبان بعداً حل میشه (ان شاءالله)مطمئن باشید خونواده پسر بعد از ازدواج ترکی هم یادمیگرین. دوستتون هم می تونه تا اون موقع نقش دیلماج رو بازی کنه. این مسئله ای نیست که بخاطرش یه ازدواج بهم بخوره حتی شاید یه جورایی خوب هم باشه چون از یکسری بحث های اضافه احتمالی فامیل جلوگیری می کنه (از طرف ماهم به دوستتون تبریک بگید)

10. 3 کاربر از پست مفید zina_a سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع