دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 7 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 83

موضوع: شبهات اعتقادی و دینی خود را مطرح کنیدـ خواهشا-

یار همراه
    رشته تحصیلی
    معماري
    ارسال تشکر
    10,246
    دریافت تشکر: 10,466
    قدرت امتیاز دهی
    32325
    Array
    معمار حانیه's: خواهش

پیش فرض پاسخ : شبهات اعتقادی و دینی خود را مطرح کنیدـ خواهشا-

سلام
    من چند سال پیش تصمیم گرفتم ختم قران بگیرم. خوندم. چند تا سوره اول میشد.. اما یک مدتی کناره گرفتم اما علامت گذاشته بودم. که تا کجا خوندم. اما حقیقتا 2 سال میشه به دلایلی که واقعا مسخره اس ... مسخره ام کردن وخندیدن و... قران گذاشتم کنار

اما دوباره که رفتم بخونمش. دیدم مادرم اون کاغذی که من گذاشتم داخل قران انداخته دور. من الان نمیدونم تا کجا خوندم. درحالیکه مطمینم چند تا سوره اول خوندم...

حالا تکلیفم چیه؟؟؟؟چیکار کنم
    من ترسیم کردن را به حرف زدن ترجیح میدهم،

زیراترسیم کردنسریعتر است و مجال کمتری برای دروغ گفتن باقی میگذارد.

(لوکوربوزیه)

2. 7 کاربر از پست مفید معمار حانیه سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

نقل قول نوشته اصلی توسط حانیه جون نمایش پست ها
    سلام
    من چند سال پیش تصمیم گرفتم ختم قران بگیرم. خوندم. چند تا سوره اول میشد.. اما یک مدتی کناره گرفتم اما علامت گذاشته بودم. که تا کجا خوندم. اما حقیقتا 2 سال میشه به دلایلی که واقعا مسخره اس ... مسخره ام کردن وخندیدن و... قران گذاشتم کنار

اما دوباره که رفتم بخونمش. دیدم مادرم اون کاغذی که من گذاشتم داخل قران انداخته دور. من الان نمیدونم تا کجا خوندم. درحالیکه مطمینم چند تا سوره اول خوندم...

حالا تکلیفم چیه؟؟؟؟چیکار کنم
    سلام

چون اصل کار مستحب بوده خیلی جای نگرانی نیست.

شما از جایی که یقین دارید حتما خوندید به بعد رو ادامه بدید.

مثلا اگر حتما می دونید دو سوره اول قرآن رو حتما خونده بودید از سوره سوم شروع کنید.

و اصلا به مسخره کردن دیگران توجه نکنید

خود قران کریم می فرماید کسانی که مسخره می کنند پشیمان خواهند شد...

4. 9 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    معماري
    ارسال تشکر
    10,246
    دریافت تشکر: 10,466
    قدرت امتیاز دهی
    32325
    Array
    معمار حانیه's: خواهش

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    سلام

چون اصل کار مستحب بوده خیلی جای نگرانی نیست.

شما از جایی که یقین دارید حتما خوندید به بعد رو ادامه بدید.

مثلا اگر حتما می دونید دو سوره اول قرآن رو حتما خونده بودید از سوره سوم شروع کنید.

و اصلا به مسخره کردن دیگران توجه نکنید

خود قران کریم می فرماید کسانی که مسخره می کنند پشیمان خواهند شد...

اینکه تا وسطای یک سوره رفتم. ایا اشکالی داره که از سوره بعدش شروع کنم. یا باید از اول اون سوره شروع کنم؟
    من ترسیم کردن را به حرف زدن ترجیح میدهم،

زیراترسیم کردنسریعتر است و مجال کمتری برای دروغ گفتن باقی میگذارد.

(لوکوربوزیه)

6. 3 کاربر از پست مفید معمار حانیه سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط حانیه جون نمایش پست ها
    اینکه تا وسطای یک سوره رفتم. ایا اشکالی داره که از سوره بعدش شروع کنم. یا باید از اول اون سوره شروع کنم؟
    تاجایی که یقین دارین خوندین که هیچ
    از جایی که احتمال میدین نخونده باشین به بعد بخونین.

مثلا یقین دارین که تا آیه 100 خوندید ولی شک دارید که تا آیه 150 خوندید یا نه. از آیه 101 به بعد بخونید.

8. 6 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    دندانپزشکی
    ارسال تشکر
    6,304
    دریافت تشکر: 5,135
    قدرت امتیاز دهی
    15585
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط 7raha7 نمایش پست ها
    ممنون از پاسختون به سوال قبلیم... خسته نباشید...اما سوال بعدیم... درمورد حکم ارتداده!!!ببینید آدم پیرو هر مذهبی که باشه نمیتونه چشماشو ببنده و بگه اون مذهب کاملا درسته و باید همه چیزو با عقلش بررسی کنه.حالا من اگر مسلمونم دلیلی نداره که هر حکمی دیدم به اسم اسلام قبول کنم... باید روش فکر کنم!خب بعضی از احکام و دستورات اصلا با عقل من جور درنمیان...مثلا اینکه کافر نجسه... خب کافر کیه؟؟؟ کسی که به پیامبر ما اعتقاد نداشته باشه!!!حالا سوال من... مگه غیر از اینه که دین برای صلح جهانی اومده.. تا ما همگی جزئی از یه کل واحد باشیم.. آیا خدا حکمی میده که خلاف حقوق بشر باشه و توش با یک انسان دیگه در حد یک سگ نجس رفتار بشه؟؟؟آیا خدا به نفاقهای ما، که میخواهیم برتر از سایر اقوام باشیم اهمیت میده...نه!پس آیا این حکم خداست؟؟؟ جواب عقل من: نه!درمورد حکم ارتداد... این مخالف حقوق بشره که کسی رو اعدام کنیم... فقط به گناه... بی گناهی!فقط به این خاطر که اسلامو ول کرده و رفته سراغ یه مذهب دیگه... آیا خدا حکمی میده که به موجبش عده ای با ترس و لرز زندگی کنن، بچه هاشون یتیم شن و حقشون پایمال شه؟؟؟ جواب عقل من اینه: نه!اما از این دسته احکام زیاد داریم... من واقعا نمیدونم باید چی کار کنم...
    آیت‌الله حسینعلی منتظری در پاسخ به استفتایی دربارهٔ تغییر مذهب از اسلام به دیگر مذاهب گفته‌است که حکم ارتداد شامل کسانی که پس از تحقیق تغییر عقیده می‌دهند نمی‌شود. وی تصریح می‌کند که: «مجرد تردید و یا تغییر عقیده پس از تحقیق اگر اتفاق افتاد موجب اعدام نیست.» او می‌گوید که اعدام مرتد در جایی بوده‌است که کسی مسلمان زاده بوده و «سپس از روی جحود (انکارِ ستیزه جویانه) و عناد برای ضربه زدن به اسلام» کافر شود

آیت الله سید محمد جواد غروی در کتاب خود چنین می نویسد که این حکم در قرآن نیست و در زمان رسول خدا و پس از او که رده پدید آمدند و مرتدان بسیار گشتند کسی از آن‌ها به حکم پیامبر یا خلفاء دین به قتل نرسید. بنابراین مرتد را نمی‌توان به قتل رساند زیرا خلاف اختیار و آزادی است که خدا به بشر اختیار فرموده است و همچنین اخبار ضِعاف وارده در قتل مرتد نه موجب علم است و نه ظن و شک بلکه با تدبیر و دقت معلوم می گردد که اخبار مجعوله مَنحوله مخالف کتاب عزیز است زیرا واجب محتوم آن بود که چنین حکمی اگر حق باشد در قرآن ذکر شود و حال آن که نه در قرآن و نه در عمل پیامبر نسبت به مرنتدین زمانش ذکری نیامده است(فقه استلالی در مسائل خلافی، 1377، نشر اقبال، تهران، بخش پنجم: حدود و تعزیرات، صفحه607)

همچنین مهندس بازرگان روشنفکر دینی میگوید : جای شگفتی است کسانی که مردم آنها را عالم دینی می‌پندارند، با ندیده گرفتن تصریحات قرآن که اساس اسلام است، به روایات و احادیثی استناد می‌کنند که قرن‌ها بعد از پیامبرۖ با جمع‌آوری اقوال سینه به سینه از حافظه‌های خطاپذیر بشری (نه پیاده شده از ضبط صوت) در طی تاریخ تدوین شده است!
    "آخرین برگ این دفتر هم به پایان رسید"

10. 3 کاربر از پست مفید Majid_GC سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    دندانپزشکی
    ارسال تشکر
    6,304
    قدرت امتیاز دهی
    15585
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط یک دو نمایش پست ها
    سلام

در جواب دوستی که سوال پرسیده بود چرا قرآن را عربی بخوانیم

این سوال قبلا برام پیش اومده بود

قرآن که به فارسی ترجمه شده و یا هر زبان دیگر آیا واقعا تونسته پیام خدا رو برسونه یا اینکه تحت الفظی ترجمه شده ؟ مسلما حق مطلب ادا نشده وفقط لغت به لغت معنی شده واینکه بعد از1400 سال هنوز بشر نتونسته معارف کامل قرآن رو درک کند و بفهمد
    قرآن به زبان عربی نازل شده تا ما تدبیر کتیم وتعقل
    برای یک آیه کوچک قرآن آنقدرتفسیر هست تازه آنچه که تاکنون بشر فهمیده

چند نگاه عبادت است و یکی از آنها نگاه به آیات قرآن است
    در زمان پیامبر این موضوع دغدغه نبوده که فارسی بخوانیم یا عربی (برای ایرانیان) چون به اجبار یا اختیار آن روز زبان عربی رایج بوده در بین ایرانیان

فکر کنم شما اشتباه متوجه شده اید ؛ اینکه این همه تفسیر وجود داره به خاطر بعد مفهومی و باطنی قرآن هست نه اینکه عربی هست !

زبان وسیله هست نه هدف ، در ترجمه لفظی و آزاد هم زمانی مشکل میاد که مفهوم درحد ظاهر باشد نه باطن ، وقتی مفهوم باطنی باشد با عوض کردن زبان مفهوم منتقل می شود

اگر امروز بخواهیم صرفا یکی را انتخاب کنیم که بخوانیم و بفهمیم یا اینکه بخوانیم و هیچ نفهمیم مطمئنا فارسی خواندن ازجعیت دارد

12. 3 کاربر از پست مفید Majid_GC سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Majid_GC نمایش پست ها
    آیت‌الله حسینعلی منتظری در پاسخ به استفتایی دربارهٔ تغییر مذهب از اسلام به دیگر مذاهب گفته‌است که حکم ارتداد شامل کسانی که پس از تحقیق تغییر عقیده می‌دهند نمی‌شود. وی تصریح می‌کند که: «مجرد تردید و یا تغییر عقیده پس از تحقیق اگر اتفاق افتاد موجب اعدام نیست.» او می‌گوید که اعدام مرتد در جایی بوده‌است که کسی مسلمان زاده بوده و «سپس از روی جحود (انکارِ ستیزه جویانه) و عناد برای ضربه زدن به اسلام» کافر شود

آیت الله سید محمد جواد غروی در کتاب خود چنین می نویسد که این حکم در قرآن نیست و در زمان رسول خدا و پس از او که رده پدید آمدند و مرتدان بسیار گشتند کسی از آن‌ها به حکم پیامبر یا خلفاء دین به قتل نرسید. بنابراین مرتد را نمی‌توان به قتل رساند زیرا خلاف اختیار و آزادی است که خدا به بشر اختیار فرموده است و همچنین اخبار ضِعاف وارده در قتل مرتد نه موجب علم است و نه ظن و شک بلکه با تدبیر و دقت معلوم می گردد که اخبار مجعوله مَنحوله مخالف کتاب عزیز است زیرا واجب محتوم آن بود که چنین حکمی اگر حق باشد در قرآن ذکر شود و حال آن که نه در قرآن و نه در عمل پیامبر نسبت به مرنتدین زمانش ذکری نیامده است(فقه استلالی در مسائل خلافی، 1377، نشر اقبال، تهران، بخش پنجم: حدود و تعزیرات، صفحه607)

همچنین مهندس بازرگان روشنفکر دینی میگوید : جای شگفتی است کسانی که مردم آنها را عالم دینی می‌پندارند، با ندیده گرفتن تصریحات قرآن که اساس اسلام است، به روایات و احادیثی استناد می‌کنند که قرن‌ها بعد از پیامبرۖ با جمع‌آوری اقوال سینه به سینه از حافظه‌های خطاپذیر بشری (نه پیاده شده از ضبط صوت) در طی تاریخ تدوین شده است!
    ممنونم از مطلبتون.

از شرایط ارتداد

شرایط عمومی تکلیف یعنی عقل، بلوغ، قصد و اختیار در تحقّق ارتداد نیز معتبر است. بنابراین، بر ارتداد دیوانه، غیر بالغ، غافل، کسی که در خواب است، سهو کننده، بیهوش و مکره مانند گفتن کلمات کفرآمیز از روی تقیّه، اثری مترتّب نیست. [۱۴]

← ادعای مرتد به اکراه
    اگر مرتد ادّعای اکراه کند، در صورتی که ادّعای او با شواهدی تأیید گردد، این ادّعا از او پذیرفته می‌شود. [۱۵] [۱۶]

راه‌های اثبات ارتداد

ارتداد با اقرار، بیّنه و صدور رفتار یا گفتار بیانگر ارتداد، ثابت می‌شود. [۱۷]

←← عدم اجرای حکم ارتداد در صورت علنی نشدن

لذا مرتد در اصطلاح به کسی گفته می‌شود که بعد از قبول اسلام، با بلوغ و سلامت عقل و از روی عمد و اختیار به گفتار و کرداری در جامعه دست بزند که نشان دهنده تکذیب، استهزاء و تبلیغ علیه دین اسلام و ضروریات دینی باشد. بنابراین احکام ارتداد در مورد کسانی که رد و انکار خود را آشکار و علنی نمی‌کنند، اجراء نمی‌شود و از سوی دیگر از نظر اسلام تجسس در حریم خصوصی افراد وتفتیش عقاید حرام است. [۵۰]

-----------------

در ضمن مهندس بازرگان یک روشنفکر دینی نبودند! و شما از ایشون استفاده ابزاری برای بیان کردن یکسری حرفها نکنید! کسانی که بخشی کوتاه و گذرا و پژوهشوار به متون و مستندات و منابع دینی مراجعه می کنند آگاه تر از علمای اعلام و مراجع تقلید نسبت به امور دین و احکام نخواهند بود. همین نقل قولی که از ایشان کردید که نسبت به روایات اینطور اظهار نظری کرده اند معلوم می شود مسلط به مبانی دینی و فقهی و اصولی دین نیستند چه برسد که روشنفکر دینی هم باشند.
    روشنفکر دینی به کسی می گویند که علاوه تسلط کامل به دین از نظر علمی و منابع و ابعاد مختلف آن توانایی شناخت های متناسب با هر زمان و تطبیق ، تفسیر و ... را دارا باشد!

مگر اینکه ما روشنفکر رو اینطور معنا کنیم که کسی بخواهد دانسته های شخصی غیر دینی را که به ضروریات دین به تعارض هم می خورند (گاهی) وارد دین کنند و اظهار نظر دینی کنند! اگر اینطور معنا کنیم بله ایشان یک روشنفکر دینی بودند.

۱۴. ↑ جواهر الکلام ج۴۱، ص۶۰۹.
    ۱۵. ↑ جواهر الکلام ج۴۱، ص۶۱۰.
    ۱۶. ↑ تحریرالوسیله ج۲، ص۴۹۵.
    ۱۷. ↑ جواهر الکلام ج۴۱، ص۶۰۰.
    http://wikifeqh.ir/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D8%AF
    ویرایش توسط kamanabroo : 30th August 2013 در ساعت 10:29 PM

14. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

در زمان پیامبر این موضوع دغدغه نبوده که فارسی بخوانیم یا عربی (برای ایرانیان) چون به اجبار یا اختیار آن روز زبان عربی رایج بوده در بین ایرانیان

فکر کنم شما اشتباه متوجه شده اید ؛ اینکه این همه تفسیر وجود داره به خاطر بعد مفهومی و باطنی قرآن هست نه اینکه عربی هست !

زبان وسیله هست نه هدف ، در ترجمه لفظی و آزاد هم زمانی مشکل میاد که مفهوم درحد ظاهر باشد نه باطن ، وقتی مفهوم باطنی باشد با عوض کردن زبان مفهوم منتقل می شود

اگر امروز بخواهیم صرفا یکی را انتخاب کنیم که بخوانیم و بفهمیم یا اینکه بخوانیم و هیچ نفهمیم مطمئنا فارسی خواندن ازجعیت دارد
    نمی دونم این مطالب رو به چه استنادی بیان می کنید.

زبان ایرانیان عربی نبوده و هیچ اجباری هم برای عربی شدن زبان ایرانیان وجود نداشته. حتی روایاتی هم هست که وقتی عده ای از ایرانیان خدمت پیامبر ص رسیدند ایشان به زبان ایرانیان پاسخ سوالاتشون رو دادند نه به زبان عربی.
    همانطور که الان زبان رایج جهان زبان انگلیسی هست و در همه کشورهای جهان فراگرفته می شوند و در ایران هم موسسات بسیاری به شیوه های متعددی این امر رو انجام می دهند در آن زمان هم زبان مرسوم دین اسلام در شرق زبان عربی بوده که هر کسی تشنه فضایل اسلام بود زبان عربی رو یا قرآن رو در حد نیازش فرا می گرفت.

بله بخاطر ارتباط زیادی که بین ایرانیان و اعراب وجود داشته کلمات هر کدام وارد زبان آنها می شده تا حدی که در زمان امام علی ع عده ای بخاطر اینکه لهجه و کلمات غیر عربی (مخصوصا فارسی) زیادی وارد زبان آنها شده بود برای اینکه به متن قرآن لطمه ای وارد نشود و دقیق بماند درخواست نقطه گذاری و اعراب گذاری قرآن را کردند که حضرت علی علیه السلام اولین نفری بود که به اتفاق یکی از یارانشان قرآن را نقطه گذاری و اعراب گذاری کردند.

برای مطالعه بیشتر در زمینه عربی بودن قرآن چند لینک معرفی می کنم. با توجه به اینکه متن قرآن کلام الهی است علاوه بر اینکه مهم عمل کردن به قرآن هست حتی اگر سواد خواندن هم نداشته باشیم اما خود همین متن هم در روایات آمده است که نگاه کردن به آن و خواندن خود آن و گوش دادن به آن دارای فضائلی است که نمیشود آنها را نادیده گرفت.

http://www.pasokhgoo.ir/node/1824
    http://www.shia-news.com/fa/news/582...4-%D8%B4%D8%AF
    http://www.andisheqom.com/Files/faq....3265&urlId=371
    http://film.tebyan.net/newindex.aspx...328&pid=150314
    http://www.porsemanequran.com/node/22839
    http://www.jamnews.ir/detail/News/113358

اگر مقدور است این جمله تون رو توضیح بیشتری بدید تا متوجه منظورتون بشم
    ویرایش توسط kamanabroo : 30th August 2013 در ساعت 10:46 PM

16. 3 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    دندانپزشکی
    ارسال تشکر
    6,304
    قدرت امتیاز دهی
    15585
    Array

ممنونم از مطلبتون.

از شرایط ارتداد

شرایط عمومی تکلیف یعنی عقل، بلوغ، قصد و اختیار در تحقّق ارتداد نیز معتبر است. بنابراین، بر ارتداد دیوانه، غیر بالغ، غافل، کسی که در خواب است، سهو کننده، بیهوش و مکره مانند گفتن کلمات کفرآمیز از روی تقیّه، اثری مترتّب نیست. [۱۴]

← ادعای مرتد به اکراه
    اگر مرتد ادّعای اکراه کند، در صورتی که ادّعای او با شواهدی تأیید گردد، این ادّعا از او پذیرفته می‌شود. [۱۵] [۱۶]

راه‌های اثبات ارتداد

ارتداد با اقرار، بیّنه و صدور رفتار یا گفتار بیانگر ارتداد، ثابت می‌شود. [۱۷]

←← عدم اجرای حکم ارتداد در صورت علنی نشدن

لذا مرتد در اصطلاح به کسی گفته می‌شود که بعد از قبول اسلام، با بلوغ و سلامت عقل و از روی عمد و اختیار به گفتار و کرداری در جامعه دست بزند که نشان دهنده تکذیب، استهزاء و تبلیغ علیه دین اسلام و ضروریات دینی باشد. بنابراین احکام ارتداد در مورد کسانی که رد و انکار خود را آشکار و علنی نمی‌کنند، اجراء نمی‌شود و از سوی دیگر از نظر اسلام تجسس در حریم خصوصی افراد وتفتیش عقاید حرام است. [۵۰]

-----------------

در ضمن مهندس بازرگان یک روشنفکر دینی نبودند! و شما از ایشون استفاده ابزاری برای بیان کردن یکسری حرفها نکنید! کسانی که بخشی کوتاه و گذرا و پژوهشوار به متون و مستندات و منابع دینی مراجعه می کنند آگاه تر از علمای اعلام و مراجع تقلید نسبت به امور دین و احکام نخواهند بود. همین نقل قولی که از ایشان کردید که نسبت به روایات اینطور اظهار نظری کرده اند معلوم می شود مسلط به مبانی دینی و فقهی و اصولی دین نیستند چه برسد که روشنفکر دینی هم باشند.
    روشنفکر دینی به کسی می گویند که علاوه تسلط کامل به دین از نظر علمی و منابع و ابعاد مختلف آن توانایی شناخت های متناسب با هر زمان و تطبیق ، تفسیر و ... را دارا باشد!

مگر اینکه ما روشنفکر رو اینطور معنا کنیم که کسی بخواهد دانسته های شخصی غیر دینی را که به ضروریات دین به تعارض هم می خورند (گاهی) وارد دین کنند و اظهار نظر دینی کنند! اگر اینطور معنا کنیم بله ایشان یک روشنفکر دینی بودند.

۱۴. ↑ جواهر الکلام ج۴۱، ص۶۰۹.
    ۱۵. ↑ جواهر الکلام ج۴۱، ص۶۱۰.
    ۱۶. ↑ تحریرالوسیله ج۲، ص۴۹۵.
    ۱۷. ↑ جواهر الکلام ج۴۱، ص۶۰۰.
    http://wikifeqh.ir/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D8%AF
    ممنون از تعاریفی که ارائه دادید !

اما مگر من بحثم بر روی تعریف بود ؟

شما اگر در این مورد خواستید بحثی کنید به قول مهندس بازرگان روایتی پیاده شده از ضبط صوت نقل کنید وگرنه این تعاریف براساس همان روایات سینه به سینه هست

این طور هم که پیداست بر اساس تعاریف شما کسی که تغییر عقیده داد در صورتی حق حیات دارد که حرفی از اعتقاداتش نزند و این به طور قطع مخالف با آموزه های اسلامی ست

مطمئنا شما حق دارید روشنفکر دینی را به میل خود تعریف کنید

اما روشنفکر دینی کسی ست که با اطلاعاتی که کسب کرده است و به جایگاه اظهار نظر رسیده باشد بتواند بی تعصب از بیرون دین را نظاره کند و نقد کند تا معارف شناخته تر و تحریفات مشخص شود !

روایت وحی منزل نیست ؛ بسیار روایتی وجود دارد که با عقل و قرآن در تضاد است و همان طور که پیامبر فرمودند هر آن چیزی که از من شنیدید در صورتی که با قرآن و عقل همسو بود از من بپذیرید

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    دندانپزشکی
    ارسال تشکر
    6,304
    قدرت امتیاز دهی
    15585
    Array

نمی دونم این مطالب رو به چه استنادی بیان می کنید.

زبان ایرانیان عربی نبوده و هیچ اجباری هم برای عربی شدن زبان ایرانیان وجود نداشته. حتی روایاتی هم هست که وقتی عده ای از ایرانیان خدمت پیامبر ص رسیدند ایشان به زبان ایرانیان پاسخ سوالاتشون رو دادند نه به زبان عربی.
    همانطور که الان زبان رایج جهان زبان انگلیسی هست و در همه کشورهای جهان فراگرفته می شوند و در ایران هم موسسات بسیاری به شیوه های متعددی این امر رو انجام می دهند در آن زمان هم زبان مرسوم دین اسلام در شرق زبان عربی بوده که هر کسی تشنه فضایل اسلام بود زبان عربی رو یا قرآن رو در حد نیازش فرا می گرفت.

بله بخاطر ارتباط زیادی که بین ایرانیان و اعراب وجود داشته کلمات هر کدام وارد زبان آنها می شده تا حدی که در زمان امام علی ع عده ای بخاطر اینکه لهجه و کلمات غیر عربی (مخصوصا فارسی) زیادی وارد زبان آنها شده بود برای اینکه به متن قرآن لطمه ای وارد نشود و دقیق بماند درخواست نقطه گذاری و اعراب گذاری قرآن را کردند که حضرت علی علیه السلام اولین نفری بود که به اتفاق یکی از یارانشان قرآن را نقطه گذاری و اعراب گذاری کردند.

برای مطالعه بیشتر در زمینه عربی بودن قرآن چند لینک معرفی می کنم. با توجه به اینکه متن قرآن کلام الهی است علاوه بر اینکه مهم عمل کردن به قرآن هست حتی اگر سواد خواندن هم نداشته باشیم اما خود همین متن هم در روایات آمده است که نگاه کردن به آن و خواندن خود آن و گوش دادن به آن دارای فضائلی است که نمیشود آنها را نادیده گرفت.

http://www.pasokhgoo.ir/node/1824
    http://www.shia-news.com/fa/news/582...4-%D8%B4%D8%AF
    http://www.andisheqom.com/Files/faq....3265&urlId=371
    http://film.tebyan.net/newindex.aspx...328&pid=150314
    http://www.porsemanequran.com/node/22839
    http://www.jamnews.ir/detail/News/113358

اگر مقدور است این جمله تون رو توضیح بیشتری بدید تا متوجه منظورتون بشم

من بحثم بر روی منطق و ضرورت عقلی بود و نیازی به استناد ندارد

این لینک های پشت سر هم که درباره ی اینکه چرا قرآن به عربی نازل شده است ؟ چرا ربطی به حرف بنده دارد

من هدف از این پسته رو متوجه نمیشم

زبان ایرانیان عربی نبوده و هیچ اجباری هم برای عربی شدن زبان ایرانیان وجود نداشته
    اما اگر واقعا می خواهید صحت این مطلب را متوجه شد کافی ست تنها به کتاب دو قرن سکوت دکتر عبدالحسین زرینکوب مراجعه کنید

یا مگر نه اینکه مطهری در کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران سعی دارد بگوید اینکه زبان ایرانیان عربی شد فقط به خاطر علاقه خودم مردم بوده است ؟!!!! نه اجبار (هرچند حرف ایشان بدون توجه به تاریخ است)

منظور این است اگر بخواهیم بین این دو یکی را انتخاب کنیم ( فرض کنیم وقت محدود است و فقط اجرای یکی مقدور است) که

قرآن را فارسی بخوانیم یا عربی

مطمئنا فارسی ارجعیت دارد چرا که قرآن برای فهم و دانش نازل شده نه اینکه طوطی وار خوانده شود

19. کاربرانی که از پست مفید Majid_GC سپاس کرده اند.

صفحه 7 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)