خريدار عتيقه بعد از اينكه توانست قاچاقچيان را فريب دهد و محموله 20 ميليون توماني را 9 ميليون تومان از آنها بخرد، با خوشحالي به خانه رفت غافل از اينكه محموله‌اي كه او خريده بود، قلابي است و هيچ ارزشي ندارد
چندي قبل مردي با مراجعه به شعبه 103 دادگاه شهر‌قدس مدعي شد از سوي چند زورگير حرفه‌اي هدف دستبرد ميليوني قرار گرفته است.اين مرد گفت: مدتي قبل، زماني كه از بانك خارج شدم و قصد سوار شدن به‌خودروي شخصي‌ام را داشتم، ناگهان از سوي سرنشينان يك دستگاه موتورسيكلت كه مسلح به چاقو بودند، مورد حمله قرار گرفتم و آنها با تهديد 9ميليون تومان پولم را به سرقت بردند.
بعد از اظهارات مالباخته، گروهي از ماموران به دستور قاضي وليعهدي وارد عمل شدند و تحقيقات براي شناسايي و دستگيري سارقان را آغاز كردند. ماموران در نخستين اقدام به چهره‌نگاري از سارقان پرداختند اما شاكي كه ابتدا مدعي شده بود چهره سارقان را به خوبي به خاطر دارد، اين بار ادعا كرد قادر به يادآوري چهره آنها نيست.
همين اظهارات ضد‌و‌نقيض مرد جوان باعث شد كه پليس به وي مشكوك شود و ماموران با اين فرضيه كه ماجراي سرقت يك ماجراي ساختگي است، تحقيقات خود را ادامه دادند.
شاكي زماني كه متوجه شد ماموران متوجه دروغ‌پردازي‌هاي او شده‌اند، حقيقتي را برملا كرد كه از فعاليت يك باند بزرگ قاچاق عتيقه حكايت داشت.
اين مرد گفت: مدتي قبل در بازار با مردي آشنا شدم كه به‌نظر مي‌رسيد در كار خريد و فروش آهن باشد. از آنجايي كه تصور مي‌كردم اين مرد تاجر موفقي است، شماره تلفن همراهم را به وي دادم اما چند روز بعد وقتي او با من تماس گرفت، متوجه شدم كه وي در كار خريد و فروش اشياي عتيقه است.
اين مرد مدعي شد كه تعدادي مجسمه عتيقه براي فروش دارد كه ميليون‌ها تومان مي‌ارزند اما حاضر است آنها را به قيمت بسيار ارزاني به من بفروشد. من هم كه به خريد اشياي عتيقه علاقه زيادي داشتم با وي قرار ملاقات گذاشتم.
وي ادامه داد: وقتي فروشنده را ديدم، وي چند قطعه عكس از عتيقه‌هايي كه در اختيار داشت نشانم داد و با ديدن آن عكس‌ها قبول كردم كه براي خريد عتيقه‌ها وارد معامله شوم. بعد از آن بود كه فروشنده و دوستانش چندين بار با من تماس گرفتند و بعد از اينكه مطمئن شدند من حاضرم پول خوبي بابت عتيقه‌ها پرداخت كنم، زماني را براي انجام معامله تعيين كردند.
مرد جوان افزود: قرار بر اين بود كه من با پرداخت 20 ميليون تومان، اشياي عتيقه را از فروشندگان خريداري كنم اما از آنجايي كه نمي‌شد به همين سادگي به آنها اعتماد كرد، 9 ميليون تومان پول نقد را طوري بسته‌بندي كردم كه 20 ميليون تومان به‌نظر برسد و بعد به محل انجام معامله رفتم.
آن روز فروشندگان عتيقه بدون آنكه متوجه حقه‌ام شوند، پول‌ها را گرفتند و با اين تصور كه مبلغ كامل است، عتيقه‌ها را در اختيارم قرار دادند. من هم با خوشحالي زياد بسته‌ حاوي اشياي عتيقه را تحويل گرفتم و اين محموله را به خانه‌ام بردم اما وقتي در بسته را باز كردم متوجه شدم تمامي اشياي داخل بسته، تقلبي هستند و هيچ ارزشي ندارند.
بعد از اعترافات شاكي، ماموران موفق شدند از طريق اطلاعاتي كه او در اختيارشان قرار داده بود، متهمان را در يكي از شهرهاي جنوبي كشور ردگيري كنند. به اين ترتيب، ماموران با دريافت دستور قضايي، راهي اين شهر شدند اما متهمان بدون بر جا گذاشتن سرنخي از خود متواري شده بودند.
رئيس شعبه 103 دادگاه شهر قدس با اشاره به اينكه تحقيقات براي شناسايي و دستگيري مردان كلاهبردار ادامه دارد، افزود: از آنجا كه شاكي، خريدار اشياي عتيقه قلابي بوده و آن را به فرد ديگري نفروخته است و بلافاصله بعد از افشاي ماجراي كلاهبرداري اعلام شكايت كرده است، اتهامي به وي وارد نيست.
قاضي وليعهدي با هشدار به خريداران اشياي عتيقه گفت: خريد و فروش اشياي عتيقه واقعي جرم محسوب مي‌شود اما در اين بين افراد سودجويي هستند كه با استفاده از شگردي كه در ساخت عتيقه‌هاي قلابي دارند اقدام به كلاهبرداري از طعمه‌هاي خود مي‌كنند كه اين افراد نيز به اتهام كلاهبرداري تحت تعقيب قرار مي‌گيرند