سانسور کردن سخنان مقامات خارجی چه فایده‌ای دارد؟+ ویدئو

بعد از موارد متعدد قبلی سانسور سخنان برخی مقامات خارجی، این بار سانسور سخنان وزیر خارجه لهستان در جریان سفر به ایران خبرساز شده است.
به گزارش «تابناک»، حتی در سالهای اخیر، این اولین باری نیست که بخشی از سخنان مقامات خارجی در مورد ایران و یا بعضی موضوعات مهم منطقه‌ای تحریف و یا حذف شده و در نتیجه جنجال‌ساز می‌شود.
وقتی محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر در شهریور ماه سال 1391 در جریان اجلاس عدم تعهد در تهران به موضوع سوریه پرداخت و سخنان نامناسب وی از دید مترجم و یا مسئولان صدا و سیما تحریف شد، جنجال بزرگی ایجاد شد که مسئولان صدا و سیما تا مدتها به دنبال رفع و رجوع آن بودند.
یک اجلاس بزرگ بین‌المللی با تعداد زیادی مهمان، شانس این را بالا می‌برد که سخنانی ناخوشایند برخی مسئولان و یا مخالف اصل عدم دخالت در مسائل داخلی کشور در آن مطرح شود. این همان اتفاقی است که احتمال آن با افزایش سفر مقامات خارجی به ایران در نتیجه یخ شدن روابط بین دو طرف در ماه‌های اخیر بیشتر شده است.
بعد از این که هیات پارلمانی اروپا در جریان سفر خود به ایران با انجام دیدارهایی خلاف عرف جمهوری اسلامی باعث اعتراض بخش‌های مختلف شد، این بار وزیر خارجه لهستان در جریان سفر خود به ایران و پس از مسافرت به اصفهان سخنانی را بر زبان رانده است که سانسور آن خبرساز شده است.
وزارت خارجه لهستان ویدئویی از کنفرانس خبری مشترک رادسلاو سيکورسکی، وزير امور خارجه این کشور و همتای ايرانی وی در تهران را منتشر کرده که نشان می‌دهد بخشی از سخنان این مقام بلندپایه لهستانی سانسور شده است.

در این سخنان وزیر خارجه این کشور اروپایی اظهار می‌دارد: « می‌خواهم اين مطلب را اضافه کنم که من توجه وزير [خارجه ايران] را به اين جلب کردم که ديروز در اصفهان سعی کردم به وب‌سايت يکی از روزنامه‌های اصلی لهستان وارد شوم، اما متاسفانه نتوانستم. به من پيغام داده شد که اين سايت به دليل سانسور مسدود شده است. برای ما که از کشوری می‌آييم که در راه آزادی بيان مبارزه کرده چنين چيزی شوکه‌کننده است. من همچنين به وزير [ظريف] گفتم که ما بايد درباره حقوق بشر در ايران نيز به گفت‌وگو بپردازيم. جهان به این امر آگاه است که اخيرا تعداد اعدام‌ها در ايران بسيار افزايش يافته است.»
سخنان وزیر لهستانی از دو جنبه دارای اهمیت است: نخست این که سخنان سيکورسکی همان طور که سخنان دیگر مقامات غربی در مورد مسائل داخلی ایران به دلیل دخالت در مسائل داخلی ایران غیر قابل قبول خوانده می‌شود، غیر قابل پذیرش است. این سخنان حتی اگر محتوای درستی داشته باشد، خارج از عرفی است که تاکنون از سوی نظام پذیرفته شده است. روشن هم نیست که مسئولان وزارت خارجه و دولت چه واکنشی به آن نشان داده‌اند.
مساله مهم‌ دیگر ناکارآمدی سانسور و حذف این سخنان توسط رسانه‌ها است. این مورد اخیر نشان می‌دهد که اگر رسانه‌های داخلی چنین سخنانی را سانسور کنند، چیزی که در فضای رسانه‌ای جهانی منتشر می‌شود، همین سخنان بدون جواب طرف ایرانی است. مراودات جهانی کشوری که خواستار نقش‌آفرینی روزافزون در صحنه جهانی است به شکل فزاینده‌ای افزایش خواهد یافت. این روند هم سخنان خوشایند و هم اظهارات ناخوشایند فراوانی را در پی خواهد داشت. شاید به همان اندازه که انزواطلبی و بی‌تفاوتی به مسائل جهانی و منطقه‌ای می‌تواند برای منافع یک کشور مضر باشد، سانسور و نادیده گرفتن اظهارات دیگران در مورد کشور و مسائل آن نیز مضر باشد.