به دليل ممنوع الخروج بودن رخ داد
فاطمه معتمدآريا به دليل عدم امکان همراهي با نمايش «شاهنامه فردوسي» در آلمان، از حضور در اين گروه انصراف داد. اين بازيگر گفت؛ «دو سال پيش اين پروژه براساس طرحي از محمد چرمشير و کارگرداني «استفان ويلند» برنامه ريزي شد و تمرين کار طي دو ماه گذشته در تالار وحدت آغاز شد که قرار است تمرينات از 12 آبان در فرايبورگ آلمان ادامه داشته باشد.» او ادامه داد؛ «پيرو تماسي که حراست وزارت ارشاد با مرکز هنرهاي نمايشي داشته است به من اعلام شد اجازه فعاليت برون مرزي ندارم و به همين دليل از حضور در اين نمايش انصراف دادم.» معتمد آريا افزود؛ «در پي اعلام انصرافم کارگردان کار طي تماس هايي اصرار مکرر داشتند تا به هرجا که لازم هست نامه بنويسند و درخواست حل مشکل را داشته باشند که با توجه به اينکه تضميني براي گرفتن پاسپورت و خروج از کشورم وجود ندارد، پيشنهاد دادم بازيگر ديگري را جايگزين کنند که در نهايت مائده طهماسبي انتخاب شد و من از انتخاب ايشان استقبال کردم.» اين نمايش که توسط مرکز هنرهاي تجسمي و مرکز تئاتر فرايبورگ تهيه مي شود، قرار است از اواسط آذرماه به مدت 10 شب در تهران و 10 شب در آلمان روي صحنه برود. پرويز پورحسيني، نگار عابدي و اشکان خطيبي، ديگر بازيگران ايراني اين نمايش هستند که در کنار چهار بازيگر آلماني ايفاي نقش مي کنند.