دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 42

موضوع: طب اسلامی

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    یار همراه
    ارسال تشکر
    18,960
    دریافت تشکر: 11,371
    قدرت امتیاز دهی
    23072
    Array

پیش فرض پاسخ : طب اسلامی

ادامه ی بخش فوق :

رسول اکرم (ص) : بیماری سه ( نوع ) است و درمان ( نیز ) سه نوع است و اما بیماری : ( امراض مربوط به ) خون ، تلخه و بلغم ، پس درمان ( بیماری های مربوط به ) خون ، حجامت است و درمان بلغم ، حمام است و درمان تلخه ، پیاده روی می باشد .

امام حسن عسګری (ع) : بعد از حجامت کردن انار بخور ، اناری شیرین ، پس به درستی که آن ، خون را فرو می نشاند و خون را در درون ، تصفیه می کند .
    ( احتمالاً مفهوم عبارت '' خون را فرو می نشاند .'' آن است که جلوی خونریزی را می ګیرد و یا فشار خون را کاهش می دهد .

امام رضا (ع) : آب انار مَلَس را بِمَک ، پس به درستی که آن ، انسان را تقویت و خون را زنده می کند .
    ( به احتمال زیاد منظور از عبارت '' خون را زنده می کند .'' یا تولید کردن خون تازه در بدن می باشد و یا از بین بردن مواد مضر یا زیادتر از حد لازم ، نظیر قند و چربی اضافه در مایع خون می باشد که در صورت تحقق هر یک از دو فرض ، مفهوم زنده شدن خون صدق می کند چرا که زنده شدن هم به مفهوم تولید و تولد و هم به مفهوم نجات از مرګ و تباهی به کار می رود . )

محمد بن یحیی : یکی از یاران ما ( شیعیان ) به طرف ابا محمد ( امام حسن عسګری (ع) نامه نوشت و از ( مشکلات مربوط به ) خون و صفرا نزد ایشان ګلایه کرد . ګفت ( نوشت ) : '' هنګامی که حجامت می کنم صفرا به جوش می آید و هنګامی که حجامت را به تأخیر می اندازم خون به من زیان می رساند . پس چه می بینی در آن ؟ ( چاره ی آن چیست ؟ ) '' بس امام (ع) نوشت : '' حجامت کن و به دنبال آن ماهی تازه ی کباب شده بخور .'' ( آن مرد ) ګفت : بار دیګر مسئله را تکرار کردم . پس آن حضرت (ع) نوشت : '' حجامت کن و به دنبال آن ماهی تازه ی کباب شده همراه با آب و نمک بخور .'' ( آن مرد ) ګفت : آن ( دستور ) را عمل کردم پس ( بعد از آن همیشه ) در عافیت بودم و ( آن خوراک ) غذای من شد .

امام رضا (ع) : خوردن باقالا ، ( تراکم مغز استخوان ) دو ساق پا را افزایش می دهد و خون تازه تولید می کند .

روایت شده است : چغندر خوب سبزی ای است . بر ساحل فردوس می روید و در آن شفای همه ی دردها است . بی را محکم می کند ، خون را می افزاید و استخوان را استحکام می بخشد .

چکیده ی مطالب :

عوامل کمک کننده به حفظ سلامت خون و درمان مشکلات در ارتباط با آن عبارتند از :

ـ خوردن چغندر ، باقالا و کاهو
    ـ نوشیدن آب
    ـ نوشیدن سویق ( عدس ) ، ( پوره ی بسیار رقیق عدس )
    ـ خوردن آلوی سیاه خشک شده
    ـ حجامت کردن ( رګ زدن ) و خوردن انار شیرین بعد از حجامت
    ـ مکیدن اناری که طعم آن نه کاملاً ترش باشد و نه کاملاً شیرین
    ـ خوردن ماهی تازه ی کباب شده به همراه آب و نمک بعد از حجامت .

2. 7 کاربر از پست مفید "VICTOR" سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع