خبرگزاري فوتبال ايران- ناكامي ايران در راه رسيدن به جام جهاني با خداحافظي تلخ علي كريمي،مهدي مهدوي‌كيا و وحيد هاشميان همراه بود.در اين ميان مهدوي‌كيا مدت‌ها از رسانه‌ها فاصله گرفته بود ولي پس از چند ماه سكوت خود را شكست.

كاپيتان سابق تيم ملي بعد از خداحافظي ترجيح داد مدت‌ها سكوت كند اما موضوع بازگشت او به ايران، بحث نيمكت‌نشيني و احتمال جدايي‌اش از اينتراخت مسائلي بود كه مهدوي‌كيا در گفت‌وگو با خبرگزاري فوتبال ايران در مورد آنها صحبت كرد.

گويا هنوز هم در كش و قوس ماندن يا جدايي از اينتراخت هستي؟

نه، من مشكلي با اينتراخت ندارم. باشگاه اينتراخت به لحاظ مالي با مشكلاتي مواجه شده بود به همين دليل درصدد بود تا چند بازيكن خود را براي حل مشكلات مالي‌اش كنار بگذارد به همين دليل پس از صحبت‌هاي انجام شده درصدد جدايي از اينتراخت برآمدم اما اين موضوع نهايتا عملي نشد به همين دليل ترجيح دادم در اينتراخت بمانم.

يعني تيم جايگزيني از جانب تو به باشگاه اينتراخت معرفي نشد؟‌

من دو پيشنهاد از سوي دو باشگاه آلماني و سوئيسي به باشگاه اينتراخت ارائه كردم، اما مسئولان باشگاه با هيچ‌كدام از آنها موافقت نكردند.

چرا؟

مسئولان باشگاه اينتراخت پيشنهاد مالي دو باشگاه ديگر را براي در اختيار گرفتن من چندان جالب ندانستند به همين دليل هم موضوع حضورم در آن تيم‌ها منتفي شد.

اما قرار نگرفتن تو در تركيب اصلي اينتراخت و حتي در فهرست 18 نفره باعث شده كه مدام خبرهايي در مورد جدايي‌ات مطرح شود.

من در تمام بازي‌هاي دوستانه و تداركاتي اينتراخت حضور داشتم، اما با توجه به شرايطي كه وجود داشت در مقطعي درصدد جدايي از تيم بودم به همين دليل در بيشتر بازي‌ها نامم حتي در فهرست 18 نفره قرار نداشت، اما از مدتي قبل به شرايطي آرماني در اينتراخت برگشتم ضمن آنكه سرمربي تيم حالا از شرايط كار من كاملا راضي است.

ميشائيل اسكيبه قصد دارد از تو در چه پستي استفاده كند؟

سرمربي تيم در مدتي كه به من اعتماد كرده روي استفاده از من در پست دفاع راست حساب كرده اما با اين وجود بازيكن ديگري نيز در اين پست وجود دارد كه سرمربي تيم ما روي او نيز حساب مي‌كند به همين دليل فعلا كار براي حضورم در تركيب تا حدودي سخت است.

از هفته پنجم به جمع بازيكنان اصلي اينتراخت برگشتي؟

بله، دقيقا تا بازي پنجم و ششم به دليل احتمال جدايي در تيم نبودم. از سوي ديگر در چند بازي از حريفان عقب بوديم كه با اين وجود دليلي وجود نداشت كه سرمربي تيم دفاع راست خود را كنار بگذارد و از من استفاده كند. اما از آنجا كه در چند مدت گذشته بدون مصدوميت در تمام تمرينات تيم حضور داشتم سرمربي تيم در پست دفاع راست روي من حساب كرده اما بايد پذيرفت پست دفاع راست شايد جزو معدود پست‌هايي باشد كه يك مربي كمتر بازيكني را در اين منطقه تغيير مي‌دهد.

از شرايط موجود راضي هستي؟

سختي‌هاي زيادي را تحمل كردم اما يك بازيكن حرفه‌اي نمي‌تواند براي حضور در تركيب اصلي كار زيادي انجام دهد چون تصميم‌گيرنده شخص ديگري است و من نمي‌توانستم به زور خودم را به سرمربي تيم تحميل كنم اما خوشحالم كه آن شرايط تمام شد و سرمربي حالا روي من حساب مي‌كند.

گويا به يونان رفته بوديد؟

بله، براي انجام يك بازي دوستانه به يونان رفته بوديم و اتفاقا در آنجا يكي از تيم‌هاي دسته اولي يونان را با حساب 4 بر 2 برديم. تيم ما در‌حال حاضر در شرايط خوبي قرار دارد.

ديدار آينده اينتراخت برابر چه تيمي است؟

بازي آينده ما برابر هانوفر خواهد بود ديداري كه به كسب 3 امتيازش بسيار اميدواريم.

مثل اينكه گفته بودي مانند دوران حضورت در هامبورگ سرانجام سرمربي اينتراخت را نسبت به بازي در اين تيم قانع مي‌كني.

شرايط هر تيم با تيم ديگر متفاوت است اما با حضور مرتب در تمرينات و سختي‌كشيدن ياد گرفته‌ام كه چطور مبارزه كنم و بجنگم تا به تركيب برسم و قطعا با اطمينان و اعتمادي كه سرمربي نسبت به من پيدا كرده، مطمئنم به تركيب اصلي مي‌رسم.

به تيم ملي بپردازيم.چرا خداحافظي تو و چند بازيكن ديگر از تيم ملي به يك باره عجيب و خيلي بي‌سروصدا انجام شد.

صحبت خاصي در اين خصوص ندارم، چون در مقطعي به اين نتيجه رسيدم كه بايد از تيم ملي خداحافظي كنم به همين دليل نيز اين كار را انجام دادم.

اما كفاشيان قبلا گفته بود كه تو و علي كريمي رسما از تيم ملي خداحافظي نكرده‌ايد.

مگر خداحافظي رسمي بايد به چه شكلي انجام شود؟ من نامه‌اي مبني بر خداحافظي به فدراسيون ارسال كردم به همين دليل هم فكر مي‌كنم خداحافظي‌اي رسمي‌تر از خداحافظي من با تيم ملي وجود ندارد.

يعني امكان تجديدنظر وجود ندارد؟‌

نه، تيم ملي ديگر براي من تمام شده است و ديگر در اين خصوص تجديدنظر نخواهم كرد.

در مورد ديدارهاي تيم ملي و حضور دوباره افشين قطبي چه نظري داري؟

من بازي‌هاي تيم ملي را در چند ماه اخير نديدم بنابراين نمي‌توانم در مورد آن اظهارنظر كنم اما براي اين تيم آرزوي موفقيت مي‌كنم.

فكر مي‌كني بازيكني مي‌تواند به زودي جايگزيني مهدوي‌كيا شود؟

نبايد بابت جايگزين مهدوي‌كيا در تيم ملي نگران بود چون بازيكنان شايسته زيادي در فوتبال ايران هستند كه مي‌توانند جاي مرا در تيم ملي پر كنند.

در رابطه با وضعيت فعلي پرسپوليس چه صحبتي داري؟

پرسپوليس هميشه تيم محبوب من بوده و از كودكي اين تيم و هوادارانش را دوست داشتم. نتايج چند هفته گذشته اين تيم مرا نگران كرده بود، اما خوشحالم كه پرسپوليس در‌حال برگشتن به شرايط خوب گذشته‌اش است.

در رابطه با بازگشت كاشاني به پرسپوليس چه صحبتي داري؟

پرسپوليس با حضور او چندي قبل يك قهرماني را كسب كرده بنابراين حضور مجددش مي‌تواند براي پرسپوليس اميدواركننده باشد.

... و كرانچار؟

من از اين مربي كروات شناخت آن‌چناني ندارم، اما دوست دارم او در پرسپوليس نتيجه بگيرد و اين تيم را به مقام قهرماني برساند.

در مورد بازگشت ناگهاني‌ات به ايران بگو. آيا اين موضوع صحت داشت؟
نه، من اصلا به ايران نيامده بودم چون درگير تمرينات و بازي‌هاي اينتراخت هستم و نمي‌توانم فعلا به ايران بيايم.
گفت‌وگو:ناصر قراگزلو