دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 5 از 13 نخستنخست 12345678910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 127

موضوع: آیا خواستگاری زن از مرد نادرست است ؟؟؟؟؟؟

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

پیش فرض پاسخ : آیا خواستگاری زن از مرد نادرست است ؟؟؟؟؟؟

با سلام خدمت جناب giile

ضمن تشکر از اینکه پیام بنده رو پاسخ دادید
    و ممنونم که نظرتون رو با روایتی زیبا بیان کردید امید وارم دوستان و مخاطبین بتونند بهره لازم و مفید رو از نظرات شما ببرند
    براتون آرزوی موفقیت دارم

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    نا معلوم
    ارسال تشکر
    151
    دریافت تشکر: 83
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام ممنون

من فکر می کنم
    خواستگارى مستقیم زن از مرد مورد علاقه، عوارضى دارد كه در نهایت از نظر روانى و شخصیتى و حیثیت اجتماعى و خانوادگى به ضرر زن تمام مى شود. به ویژه اگر زن در این رابطه پاسخ منفى بشنود. چون زنان از نظر عاطفى و هیجانى در عین حال كه در سطح بالاتری از مردها هستند اما شكنندگى آنها هم به همین میزان از نظر عاطفى بیشتر از مردهاست.
    اگر این دختر با اون همه احساسات پاک و لطیفش به پسری پیشنهاد بدهد دوحالت دارد:
    اول اینکه پسر قبول می کند، اما همیشه پسر در زندگی این سرکوفت را به دختر می زند که تو به سمت من امدی و از من خواستگاری کردی و هزاران بهانه دیگر.حالت دوم که پسر قبول نکند همانطور به احساسات دخترانه دختر خدشه وارد شده و مشکلاتی را ایجاد می کند...

اما بله اگر دختر به پسری علاقمند شود
    خود دختر به نظر من نباید مستقیم به خواستگاری برود .

حال گذری به تاریخ داشته باشیم :
    در تاریخ داریم که دختران حضرت شعیب (ع) برای ایشان توضیح دادند که پدر جان ما برای آب دادن به گوسفندانمان معطل بودیم و نمی توانستیم به آنها آب بدهیم. (چون مردها دور آب بودند) اما یک مردی آمد و جریان را از ما پرسید و بعد گوسفندان ما را سیراب کرد. حضرت شعیب (ع) به دخترانشان گفتند بروید و این مرد را بیاورید. وقتی دختران با موسی (ع) پیش پدر بر می گردند حضرت شعیب (ع) به پیشنهاد یکی از دخترانش به موسی (ع) پیشنهاد ازدواج با یکی از دخترانش را می دهد. چون موسی (ع) هم آدم توانمندی بود و هم آدم متعهد و با تقوایی است. (چون به دختران شعیب گفت من جلو می روم و شما پشت سر من بیایید)

سورة قصص آیه‌ی 27 به این داستان اشاره شده که حضرت شعیب (ع) به حضرت موسی (ع) می گوید که می خواهم یکی از دو دخترم را به همسری تو در بیاورم.

آیت الله مکارم شیرازی که از مراجع هستند می فرمایند که بر اساس این آیه ما نتیجه می گیریم که اگر بستگانتان دختر از پسری خوششان آمد از نظر دین هیچ اشکالی ندارد که بستگانِ دختر از پسری خواستگاری کنند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    IT
    ارسال تشکر
    48
    دریافت تشکر: 170
    قدرت امتیاز دهی
    1008
    Array

به نظرم درست نیست این کار .
    ویرایش توسط Dilon : 25th July 2013 در ساعت 06:26 PM

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    2,911
    دریافت تشکر: 4,686
    قدرت امتیاز دهی
    4483
    Array
    hadi elec's: جدید50

با سلام

به نظر من هیچ اشکالی برای این کار وجود نداره

نیاز برای تشکیل خانواده در وجود پسر و دختر هست
    حالا طبق چه منطقی میخوایم بگیم که یکی حق بیان کردن و پاپیش گذاشتن رو داره و یکی نداره

ممکنه با شنیدن جواب منفی دختر نسبت به پسر وارد یک شکستگیه بزرگتری بشه
    ولی لزوما نه همیشه و نه همه دخترا

بستگی داره چقدر حساب شده باشه و چقدر شناخت وجود داشته باشه و چقدر منطقی موضوع اجرا شده باشه
    بحران روحی موقعی پیش میاد که صرفا احساسی فکر کنیم و تصمیم بگیریم و اجرا کنیم

با توجه به تغییراتی که همواره در نحوه رفتار و تفکر بشر پیش میاد و عوض شدن تعاریف هنجار و نا هنجار و پسند و ناپسند
    چه بهتر که خودمون با درست تعریف کردن و جهت دادن یه به اتفاق اونو از حالت ناهنجاری و ناپسندی دور کنیم و تبدیل به یه
    هنجار و موضوع خیلی عادی کنیم

اینجوری خیلی همه اتفاقا ساده میشه و شکستی پیش نمیاد
    چون الفبا و الگوریتم کار مشخصه و همونطور که الان پسر میدونه چجوری باید خاستگاری کنه
    دختر هم درباره چگونگی انجام مطلع میشه و تبعات منفی به حداقل میرسه

فکر کنم ارائه نظر تا همینجا کفایت کنه
    با تشکر

همکار تالار نرم افزار
    رشته تحصیلی
    رایانه
    ارسال تشکر
    1,720
    دریافت تشکر: 3,882
    قدرت امتیاز دهی
    2139
    Array
    Alpha110's: جدید151

من فکر میکنم
    چون خانوم ها احساساتی فکر میکنند
    بخاطر همین خواستگاری مرد از زن قرار دادن
    :.:.:.:.: دلتنگ که باشی گاهی آرزو می کنی، یک نفر اسمت را صدا کند حتی اشتباهی! :.:.:.:.:

6. 3 کاربر از پست مفید Alpha110 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی محض(جبر)
    ارسال تشکر
    191
    دریافت تشکر: 198
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

اشکال نداره ولی واسه یه دختر خیلی سخته که ضایع بشه.یبار یکی از بچه ها کلاسمون عاشق استادمون شد ولی در نهایت خیلی ضایع شد.البته در کل همکلاسیم از هر لحاظ از استادمون سرتر بود
    اگرقادرنیستی خود را بالا ببری همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه ای را بالا ببری

8. 3 کاربر از پست مفید atosa0101 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    2,372
    دریافت تشکر: 209
    قدرت امتیاز دهی
    163
    Array
    david77's: جدید8

سلام خدمت دوستان گرامی

من کاملاً با نظر آقای عبدالله 91 موافقم. من خودم این تجربه تا حدودی داشتم کسی رو میخواستم ولی نمیخواستم ازش خواستگاری کنم(چون خودم جوابشو حدس میزدم) ولی یکی از آشنایان اصرار داشت که خودش این کارو انجام بده و من به اصرار ایشان قبول کردم. نتیجه هم این شد که گفتند قصد ازدواج ندارند. این جوابی بود که مثل روز برام روشن بود. البته واسطه عنوان نکرد که من بهشان علاقه دارم از طرف خودشان صحبت کردند و می خواستن نظرش را بدانند.

به نظر من احتیاجی نیست دختر خانم ها از آقا پسرها خواستگاری کنند، چون اون پسر داره دختر رو میبینه پس احتیاجی نیست کسی بهش پیشنهاد بده چون اگه خودش تمایلی داشته باشه پا پیش میزاره. ولی اگه دختره به این کار اصرار داشته باشه میتونه یک واسطه مطمئن بفرسته و از طرف خودش صحبت کنه (که نظرشو در مورد دختر خانم بپرسه) که اگه جوابش نه بود دختره این وسط خراب نشه حداقل دیگه تکلیفش معلوم میشه و باید تحمل هر جوابیم داشته باشه تا بعدها دچار مشکلی نشه و جواب رد شنیدنو مبنی بر این ندونه که ایرادی داره.

من خودم اگه به کسی خیلی علاقه داشته باشم هیچ وقت نه نشون میدم نه ازش خواستگاری میکنم، چون اگه جوابش بله هم باشه همش باید با این ترس زندگی کنی که نکنه یه روزی پست بزنه.

10. 3 کاربر از پست مفید david77 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    روانشناسی
    ارسال تشکر
    1,136
    دریافت تشکر: 4,005
    قدرت امتیاز دهی
    11968
    Array
    محمد نظری گندشمین's: جدید121

نقل قول نوشته اصلی توسط almas parsi نمایش پست ها

با سلام به همه کاربران عزیز
    و با آرزوی قبولی طاعات شما بزرگواران
    امروز میخوایم در خصوص اینکه آیا دختر خانم ها هم مى توانند از فرد مورد علاقه خود شون خواستگارى كنند و آیا چنین چیزی میتواند برای شرایط زندگی دختر مناسب یا نا مناسب باشد با شما عزیزان به بحث و گفتگو بنشینیم
    هر چند ممکنه در کشور ما چنین مساله ای رواج نداشته باشه ولی در برخی از کشورها از این شیوه استفاده میکنند و دختران از پسران خواستگاری میکنند
    حال با توجه به تحقیقات برخی اندیشمندان و روانشناسان میخواهیم به بررسی این مساله در جوامع بپردازیم و ببینیم چنین رویکردی در جامعه امروزی ما چگونه و چه بازتابهایی دارد و در مقایسه با سایر جوامع دارای چه محاسن و معایبی میباشد
    مساله خواستگاری دختر از پسر طبق رسم و عاداتی که ما همیشه دیدیم و شنیدیم یک عرف تو جامعه ما نیست و امر خواستگاری یک مساله فرهنگی محسوب میشه و نه یک مساله شرعی و قانونی و حقوقی ......

بر این اساس در مناطقی از کشورهندوستان رسوم ازدواج به گونه ایه که عموما خانواده دختر از خانواده پسر خواستگاری میکنند
    و از ناحیه خانواده دختر پیشنهاد میشه که آیا ما آمادگی این رو داریم که دخترمون رو به عقد پسر شما دربیاریم ....
    طبق نظریه تحلیل گران در چنین فرهنگ هایی خواستگاری زن از مرد ، از منزلت زن کم نمیکنه و در صورتیکه از طرف خانواده پسر پاسخ منفی دریافت کنند باعث سرشکستگی خانواده دختر نخواهد شد و از دیدگاه روانشناسانه برای دختر هم آثار سوء روانی و افسردگی باقی نخواهد گذاشت ....
    اما در کشورهایی مثل کشور ما که دقیقا شیوه ای بر عکس آن است و خواستگاری زن از مرد مورد علاقه ، عوارضی دارد که میتوان ازنظر روانی ، و حیثیت خانوادگی و اجتماعی و شخصیتی به آن اشاره کرد تماما به ضرر دختر تمام میشود خصوصا اینکه زن در این مساله پاسخ منفی بشنود....
    چون خانمها از لحاظ هیجانی و عاطفی در عین حال که در مقایسه با آقایان در سطح بالاتری هستند اما آسیب پذیری و شکنندگی آنها از لحاظ عاطفی بیشتر از آقایان است.
    بر همین اساس بایستی در مواجهه با چنین مسائلی با مدیریت و درایت خاصی عمل شود و رعایت نکاتی مورد توجه باشد
    از جمله اینکه فرد مورد نظر در اصول مهم زندگی و کلیات آن با دختر خانم هماهنگ باشد و با ملاکهای اولیه او سازگاری داشته باشد....
    مورد اعتماد بودن از لحاظ تعهد ، دلسوزی و رازداری واسطه ازدواج هم حائز اهمیت است ...
    شخص واسطه بایستی بصورت کاملا محرمانه پیگیر کار ها باشد و فرد مورد نظر را ترغیب و تشویق به ازدواج کند و با آمادگی و زیر ساخت های لازم در این زمینه میل و رغبت به ازدواج در شخص ایجاد و جهت دهی نماید و خانواده پسر را به سمتی هدایت کند که با رضایت از خانواده دختر خواستگاری نماید
    با این روش هم دختر از حق انتخاب خود به خوبی استفاده کرده و هم با شخص واسطه و بصورت غیر مستقیم از فرد مورد نظر خواستگاری کرده و همچنین از آسیبهای مستقیم در امان خواهد ماند.

حال دوستان با توجه به نظریات روانشناسی این دو فرهنگ چه اثرات مطلوب یا نامطلوبی دیگری ممکن است در جامعه بوجود آورد که در متن بدان ها اشاره نشده است

خواهشمندم با ارائه نظرات خود در تکمیل این تاپیک مساعدت های لازم را مبذول فرمایید
    و در تحلیل این مساله سوای از عرف رایج ، تحلیل کارشناسانه و منطقی بیشتر دارای اهمیت است ...
    با سپاس از مشارکت شما بزرگواران

چرا دخترها درخواست ازدواج نمی‌کنند؟

در حوزه انتخاب، بدون هیچ شک و تردید، زنان و دختران حق انتخاب دارند و معمولا در بیشتر موارد، وقتی کسی به خواستگاری آنها می آید، می توانند در مورد آن فرد تحقیق کنند و پس از تحقیقات لازم انتخاب کنند؛ یعنی جواب آری یا نه بگویند…

انتخاب شرعا و قانونا حق طبیعی زنان در مورد همسر آینده شان است و از لحاظ عرفی هم در حال حاضر در اغلب مناطق کشور ما تقریبا همین طور عمل می شود؛ مگر در موارد بسیار نادری که ممکن است خانواده ای از روی تعصب، فردی را به دختر تحمیل کند. اما مسئله خواستگاری گرچه مقدمه یک انتخاب است، ولی بیشتر شبیه به پیشنهاد است؛ یعنی آنچه در فرآیند خواستگاری رخ می دهد، این است که از طرف خانواده پسر یا از طرف خود پسر به خواستگاری دختر می روند و در واقع پیشنهاد ازدواج با دختر را مطرح می کنند و دختر حق دارد انتخاب کند و جواب مثبت دهد و همچنین حق دارد رد کند و جواب منفی بدهد.
    خواستگاری زن از مرد، یک مساله فرهنگی است و در قانون و شرع محدودیتی برای آن ذکر نشده اما در عرف، این زنان هستند که باید مورد خواستگاری قرار گیرند. در آیات قرآنی به این نکته توجه داده شده است که در عقد زناشویی، اصلی‌ترین مرجع تصمیم گیرنده زن و شوهر هستند و این مطلب به رغم محدودیت‌هایی که برای زنان مطرح بوده، جالب توجه است.

آیه ۲۳۰ سوره بقره نکاح را به زن نسبت می‌دهد و تحقق آن را به اراده او می‌داند. از داستان حضرت شعیب(ع) و موسی(ع) در قرآن استفاده می‌شود که خواستگاری از سوی خانواده دختر (و نه صرفا دختر) نیز صورت می‌پذیرد.
    در این گونه مسائل که هم احتمال دریافت پاسخ منفی و یا مثبت وجود دارد، باید با درایت خاصی عمل شود و در صورت لزوم باید با افراد کارشناس و مجرب مشورت شود و در مرحله بعد از واسطه استفاده شود؛ واسطه ای که از نظر تعهد، دلسوزی و رازداری مورد اعتماد باشد

در بعضی از کشورها مانند هندوستان مرسوم است که خانواده دختر به خانواده پسر پیشنهاد ازدواج می کند و خواستگاری بیشتر از سوی خانواده دختر مطرح می شود. در چنین فرهنگ هایی، خواستگاری زن از مرد از قدر و منزلت زن نمی کاهد و او را در چشم مرد کوچک نمی کند و حتی اگر جواب از طرف خانواده مرد منفی باشد، موجب سرشکستگی خانواده دختر نمی شود و نیز از نظر روانی، برای دختر آسیب زا نیست.
    اما در کشورهایی مثل کشور ما که چنین فرهنگی وجود ندارد و فرهنگ خواستگاری دقیقا برعکس است، خواستگاری مستقیم زن از مرد، مطلوب نیست و عوارضی دارد که در نهایت از نظر روانی و شخصیتی و حیثیت اجتماعی و خانوادگی به ضرر زن تمام می شود؛ به ویژه اگر زن در این رابطه پاسخ منفی دریافت کند؛ زیرا زنان از نظر عاطفی و هیجانی در عین حال که در سطح بالاتری از جنس مخالف هستند، اما شکنندگی آنها نیز به همین میزان از نظر عاطفی بیشتر از مردان است.
    بنابراین در این گونه مسائل که هم احتمال دریافت پاسخ منفی و یا مثبت وجود دارد، باید با درایت خاصی عمل شود و در صورت لزوم باید با افراد کارشناس و مجرب مشورت شود و در مرحله بعد از واسطه استفاده شود؛ واسطه ای که از نظر تعهد، دلسوزی و رازداری مورد اعتماد باشد تا به صورت کاملا محرمانه کار را پیگیری کند و با مهارت و کیاست خاصی، فرد مورد نظر را تشویق و ترغیب کند و بعد از این که آمادگی ازدواج در او ایجاد شد، به او جهت بدهد و او را به خواستگاری دختر هدایت کند.
    با این شیوه، هم دختر از حق انتخاب خود به خوبی استفاده کرده است و هم با واسطه و به صورت غیر مستقیم از فرد مورد نظر خواستگاری کرده و هم از آسیب های خواستگاری مستقیم در امان مانده است.

اندیشیدن ، نبضِ حیاتِ ذهن ماست

12. 7 کاربر از پست مفید محمد نظری گندشمین سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    English Methadology
    ارسال تشکر
    233
    دریافت تشکر: 1,114
    قدرت امتیاز دهی
    40
    Array
    انریکه's: جدید71

وقتی دختر خانومی عاشق میشه...تموم زندگیش اون طرف میشه...تموم فکر و ذکرش اون طرف میشه....ولی به خاطر چیزی که عرف هست باید همه چیزو توی دل خودش بریزه و لام تا کام هیچی نگه و ذره ذره آب بشه و بسوزه.....ولی بازم هیچی نباید بگه....
    به نظر من اگر دختر خانومی تشخیص داد که آقا پسری مناسبش هست و هم کفو هستند، به جای گریه زاری و ساکت بودن و توی خود ریختن میتونه با کمک از یک واسطه یا در صورت نبودن هیچ واسطه ای خودش به اون آقا اطلاع بده............................................ اینجوری تکلیف خودش رو معلوم میکنه که آیا اون آقا هم دوسش داره یا نه
    just for today

14. 2 کاربر از پست مفید انریکه سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    It
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 13
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

به نظرمن خوب نیست چون منزلت زن بیشترازاین حرفاست.شایدبگیدعقب مونده ای امااگه انجام بگیره اون وقت تقی به توقی بخوره مردمیگه این توبودی که اومدی دنبال من وگرنه من تورانمیخواستم چون دیدم پس بشین به انتظارتقدیرخداوندی....چون زن گوهردرون صدف هست که بایدکشف بشه....

16. 3 کاربر از پست مفید lalehentezar سپاس کرده اند .

صفحه 5 از 13 نخستنخست 12345678910111213 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)