دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 22

موضوع: جبر و اختيار

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    دریافت تشکر: 15,586
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

پیش فرض پاسخ : جبر و اختيار

نقل قول نوشته اصلی توسط samin farbod نمایش پست ها
    منظورتون از اینکه "خودش خودش رو نقض میکنه" چیه؟اختیار تام در اعمال داشتن درسته اما ایا انتخاب خانواده یا مذهبی که بر اون زاده شدیم یعنی عمل ما؟ما قبل از اینکه به عالم دنیا بیایم در عوالم قبلی زندگی کردیم و الان به دنیا رسیدیم، برخی بر این باورند که بعضی اموری که ما اونها رو اجباری میبینیم مثل همین مذهب برمیگرده به روزگاری که در عوالم قبل گذروندیم،خداوند در ایه 172 سوره مبارکه اعراف می فرماید:"أَلَسْتَ بِرَبِّكُمْ قَالُواْ بَلَى( که من پروردگار شما نیستم؟ همه گفتند بلی )" پس خداوند در عالم ذر به تعبیری با ما اتمام حجت کرده و ما نمیتونیم بابت اعمال غلطمون هیچ چیز رو بهونه کنیم.

خانواده و اینجور چیزا انتخابی نیستن چون نبودیم که انتخاب کنیم و اون بودن ما در الست با الان مافرق داره و اونجا به این شکل نبودیم و اختیار با بودن تعریف میشود. و
    خانواده و اینجور چیزا جزو اعمال ما نیستن یعنی از فعل ما خارج هستند و ما نسبت به اینجور مسائل که از فعل واعمال ما خارج بودند اختیاری نداریم اما بعد از به دنیا آمدن{بودن} میتوانیم به خانواده و مذهب دلخواهمون برسیم و این قسمت مربوط به عمل و فعل ما میشه و پس برا این هم جواب پس میدیم .بشر محدود چطور می تواند آزادی نامحدود داشته باشد؟اصلا آیا آزادی کامل مگه ممکنه که وجود داشته باشه؟ آزادی کامل خودشو نقض میکنه.آزادی کامل میگه وجود من غیر ممکنه. وقتی که من آزادی کامل داشته باشم پس باید همه آزادی کامل داشته باشند،درسته؟ این غیر ممکن نیست؟مثلا بنده دلم بخواد نصف شب بلند بشم و سرو صدا راه بیندازم و یه شهر رو به آشوب بکشم اون وقت آزادی دیگران نقض نمیشه؟ خب اونوقت آزادی کامل دیگران چی میشه؟ خب میان بنده رو ساکت میکنن و باز آزادی کامل بنده نقض میشه چون دوس دارم سرو صدا کنم یا آدم بکشم یا از دیوار کسی بالا برم یا بزنم شیشه بشکنم. خب این اجازه ها رو نمیدن اگه بدن آزادی تام خودشون محدود میشه.برا همین آزادی کامل خودش میگه من وجود ندارم بلکه محدود هستم

الهی؛ تشنگی ام را در کسب علم و عملم را در آنچه رضایت توست قرار بده.
    آمین

2. 4 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)