دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 36

موضوع: آیةالله مکارم: «چهارشنبه سوری» باید حذف شود

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    الکترونیک و فیزیک هسته ای
    ارسال تشکر
    4,930
    دریافت تشکر: 13,220
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array
    عرفان سلیم زاده's: خجالت

پیش فرض پاسخ : آیةالله مکارم: «چهارشنبه سوری» باید حذف شود

اینا از فرهنگ سازی درست عاجزند دارند فرهنگ کشی می کنند
    واقعا شرم اوره!

2. 9 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    1,853
    دریافت تشکر: 4,068
    قدرت امتیاز دهی
    46
    Array
    master_mind's: جدید10

جالبه!!! فردا میگن عید نوروز هم فرهنگ غلطی-یِ و باید حذف شه...واقعا مسخره اس

4. 7 کاربر از پست مفید master_mind سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهندسی صنایع (ایمنی صنعتی)
    ارسال تشکر
    1,697
    دریافت تشکر: 1,246
    قدرت امتیاز دهی
    647
    Array
    Amaterasu's: جدید52

من با خود چهارشنبه سوري مخالف نيستم ولي با اين چهارشنبه سوري اي كه الآن برگزار مي شه مخالفم. كه مرجع عالي قدر، آيت الله مكارم شيرازي هم اون رو اعلام كردند.
    در جواب كساني كه فكر مي كنند چهارشنبه سوري مربوط به ايران باستانه، بايد بگم كه چهار شنبه سوري كلاًً تاريخچه و اهداف ديگري دارد كه به شرح زير است كه به نظر من هم درسته:
    چهارشنبه سوري
    يکی از آئينهای سالانه ايرانيان چهارشنبه سوری يا به عبارتی ديگر چارشنبه سوری است. ايرانيان آخرين سه شنبه سال خورشيدی را با بر افروختن آتش و پريدن از روی آن به استقبال نوروز می روند.
    چهارشنبه سوري، يک جشن بهاري است که پيش از رسيدن نوروز برگزار مي شود.

مردم در اين روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهايشان مراسمی را برگزار می کنند که ريشه اش به قرن ها پيش باز می گردد.
    مراسم ويژه آن در شب چهارشنبه صورت می گيرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نيز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردي من از تو ) می خوانند.
    ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئينهای کهن ايرانيان است که همچنان در ميان آنها و با اشکال ديگر در ميان باقی بازماندگان اقوام آريائی رواج دارد.
    اما دکتر کورش نيکنام موبد زرتشتی و پژوهشگر در آداب و سنن ايران باستان، عقيده دارد که چهارشنبه سوری هيچ ارتباطی با ايران باستان و زرتشتيان ندارد و شکل گيری اين مراسم را پس از حمله اعراب به ايران می داند.
    در ايران باستان هفت روز هفته نداشتيم.در ايران كهن هر يك از سي روز ماه، نامي ويژه دارد، كه نام فرشتگان است. شنبه و يکشنبه و... بعد از تسلط اعراب به فرهنگ ايران وارد شد. بنابراين اينکه ما شب چهارشنبه ای را جشن بگيريم( چون چهارشنبه در فرهنگ عرب روز نحس هفته بوده ) خودش گويای اين هست که چهارشنبه سوری بعد از اسلام در ايران مرسوم شد."
    "برای ما سال ۳۶۰ روز بوده با ۵ روز اضافه ( يا هر چهار سال ۶ روز اضافه ). ما در اين پنج روز آتش روشن می کرديم تا روح نياکانمان را به خانه هايمان دعوت کنيم."
    "بنابراين، اين آتش چهارشنبه سوری بازمانده آن آتش افروزی ۵ روز آخر سال در ايران باستان است و زرتشتيان به احتمال زياد برای اينکه اين سنت از بين نرود، نحسی چهارشنبه را بهانه کردند و اين جشن را با اعتقاد اعراب منطبق کردند و شد چهارشنبه سوری."
    بخش كردن ماه به چهار هفته در ايران ،پس از ظهور اسلام است و شنبه و يكشنبه و دوشنبه و ........ناميدن روز هاي هفته از زمان رواج آن .شنبه واژه اي سامي ودرآمده به زبان فارسي و در اصل "شنبد" بوده است.

"
    سور "در زبان و ادبيات فارسيو برخي گويش هاي ايراني به معناي "جشن"،"مهماني"و "سرخ" آمده است
    Arsalan Peymanfar

アリガトウ ^\_/^

6. 5 کاربر از پست مفید Amaterasu سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    لیسانس فیزیک کاربردی
    ارسال تشکر
    1,977
    دریافت تشکر: 2,822
    قدرت امتیاز دهی
    181
    Array

من یکی شخصا روزای اخر سال و به شوق رسیدن چهارشنبه سوری سر میکنم.
    البته بطور کاملا رسمی.
    برای انسانهای بزرگ بن بستی وجود ندارد. زیرا بر این باورند که: یا راهی خواهم یافت، یا راهی خواهم ساخت.

8. 7 کاربر از پست مفید مسافر007 سپاس کرده اند .

یار همراه
    ارسال تشکر
    17,332
    دریافت تشکر: 8,680
    قدرت امتیاز دهی
    15646
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط amaterasu نمایش پست ها
    من با خود چهارشنبه سوري مخالف نيستم ولي با اين چهارشنبه سوري اي كه الآن برگزار مي شه مخالفم. كه مرجع عالي قدر، آيت الله مكارم شيرازي هم اون رو اعلام كردند.
    در جواب كساني كه فكر مي كنند چهارشنبه سوري مربوط به ايران باستانه، بايد بگم كه چهار شنبه سوري كلاًً تاريخچه و اهداف ديگري دارد كه به شرح زير است كه به نظر من هم درسته:
    چهارشنبه سوري
    نقل قول نوشته اصلی توسط amaterasu نمایش پست ها
    يکی از آئينهای سالانه ايرانيان چهارشنبه سوری يا به عبارتی ديگر چارشنبه سوری است. ايرانيان آخرين سه شنبه سال خورشيدی را با بر افروختن آتش و پريدن از روی آن به استقبال نوروز می روند.
    چهارشنبه سوري، يک جشن بهاري است که پيش از رسيدن نوروز برگزار مي شود.

مردم در اين روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهايشان مراسمی را برگزار می کنند که ريشه اش به قرن ها پيش باز می گردد.
    مراسم ويژه آن در شب چهارشنبه صورت می گيرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نيز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردي من از تو ) می خوانند.
    ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئينهای کهن ايرانيان است که همچنان در ميان آنها و با اشکال ديگر در ميان باقی بازماندگان اقوام آريائی رواج دارد.
    اما دکتر کورش نيکنام موبد زرتشتی و پژوهشگر در آداب و سنن ايران باستان، عقيده دارد که چهارشنبه سوری هيچ ارتباطی با ايران باستان و زرتشتيان ندارد و شکل گيری اين مراسم را پس از حمله اعراب به ايران می داند.
    در ايران باستان هفت روز هفته نداشتيم.در ايران كهن هر يك از سي روز ماه، نامي ويژه دارد، كه نام فرشتگان است. شنبه و يکشنبه و... بعد از تسلط اعراب به فرهنگ ايران وارد شد. بنابراين اينکه ما شب چهارشنبه ای را جشن بگيريم( چون چهارشنبه در فرهنگ عرب روز نحس هفته بوده ) خودش گويای اين هست که چهارشنبه سوری بعد از اسلام در ايران مرسوم شد."
    "برای ما سال ۳۶۰ روز بوده با ۵ روز اضافه ( يا هر چهار سال ۶ روز اضافه ). ما در اين پنج روز آتش روشن می کرديم تا روح نياکانمان را به خانه هايمان دعوت کنيم."
    "بنابراين، اين آتش چهارشنبه سوری بازمانده آن آتش افروزی ۵ روز آخر سال در ايران باستان است و زرتشتيان به احتمال زياد برای اينکه اين سنت از بين نرود، نحسی چهارشنبه را بهانه کردند و اين جشن را با اعتقاد اعراب منطبق کردند و شد چهارشنبه سوری."
    بخش كردن ماه به چهار هفته در ايران ،پس از ظهور اسلام است و شنبه و يكشنبه و دوشنبه و ........ناميدن روز هاي هفته از زمان رواج آن .شنبه واژه اي سامي ودرآمده به زبان فارسي و در اصل "شنبد" بوده است.

"سور "در زبان و ادبيات فارسيو برخي گويش هاي ايراني به معناي "جشن"،"مهماني"و "سرخ" آمده است

منبع ؟!

10. 3 کاربر از پست مفید Joseph Goebbels سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    سیالات
    ارسال تشکر
    2,555
    دریافت تشکر: 1,144
    قدرت امتیاز دهی
    365
    Array

من کاری به گذشته ندارم . اما به نظر بنده و به دور از هر تعصبی ، چهارشنبه سوری فعلی که تو کشور ما و بین مردم رایجه کاملا خرافاته . . .

12. 6 کاربر از پست مفید کاوه سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array
    نارون1's: لبخند

به نظر من چهارشنبه سوری مثل نوروز یکی از رسوم ایرانیهاست ........

ما که اینجا انطوری که تعریف میکنن قبلا با قاشق زنی و .... همراه بوده و خانواده ها و مخصوصا همسایه ها در کنار هم این مراسم رو اجرا میکردن........

بنابراین به نظر من بهتره به جای حذف این رسم ، یک فرهنگ سازی دوباره کنن ....... با نشان دادن اجرای این آیین توسط گذشتگان ، نظر فعلی رو تغییر بدن.......

چون من به شخصه تنها چیزی که راجع به چهارشنبه سوری از تلویزیون می بینم دست و صورت سوخته آدمهاست .....

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

14. 5 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

یار همراه
    ارسال تشکر
    17,332
    دریافت تشکر: 8,680
    قدرت امتیاز دهی
    15646
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط k a v i a n نمایش پست ها
    من کاری به گذشته ندارم . اما به نظر بنده و به دور از هر تعصبی ، چهارشنبه سوری فعلی که تو کشور ما و بین مردم رایجه کاملا خرافاته . . .
    خرافه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!

چهار شنبه سوری فعلی همش با مواد منفجره عهد هیتلری برگزار نمیشه . در بسیاری از روستاها این رسم کهن ایرانی درست و حسابی اجرا میشه نه اینکه شروعش با پرتاب v-2 باشه و اخرش هم با امبولانس !

16. 6 کاربر از پست مفید Joseph Goebbels سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    باستان شناسي
    ارسال تشکر
    7,753
    دریافت تشکر: 30,245
    قدرت امتیاز دهی
    891
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط K A V I A N نمایش پست ها

سلام جناب کاویان

دقیقا حق با شماست چهارشنبه سوری فعلی کاملا دور از منطق هست ..

چون در هیچ کدوم از اداب و رسوم گذشته این مراسم ترقه و مردم آزاری و فشفشه بازی و
    .....نداریم .

متاسفانه امروزه مراسم اصلی برگزار نمیشه ....

ولی هنوزم در شهرهای کوچک و روستاها مراسم به قوت خودش باقی هست و ترقه بازی و مردم ازاری وارد نشده ...

ولی هر رسمی و ادابی در ایران دارای تاریخچه دقیق و خوبی هست و هرگز مردم ازاری و ...درشون نبوده

متاسفانه فعلا مراسم مندراوری جایگزین مراسم اصلی شده .

هرگز زانو نخواهم زد،حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قامتم باشد.

"
    کوروش بزرگ"

18. 8 کاربر از پست مفید باستان شناس سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    داروسازی
    ارسال تشکر
    4,102
    دریافت تشکر: 8,277
    قدرت امتیاز دهی
    2253
    Array
    ارغنون's: جدید11

من یه سوالی برام پیش اومده خب کی این مواد محترقه رو از چین وارد می کنه؟؟؟؟؟؟

راستی تعداد آمبولانسها زیاد نیست و ممکنه بیش از 15 دقیقه آمدنشون طول بکشه
    پس کمکهای اولیه رو بیاموزید و حتما به 115 هم زنگ بزنید.
    ویرایش توسط ارغنون : 11th March 2012 در ساعت 01:10 PM

20. 4 کاربر از پست مفید ارغنون سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)