دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: درخواست کمک راجع به شیشه

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    0
    سپاس شده 1 در 1 پست
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض درخواست کمک راجع به شیشه

سلام به همگی دوستان
    من ضایعات شیشه ظروف را خریداری و در یک کوره کوچک گازی در دمای حدود 1000 درجه ذوب می کنم و پس از آن با خمیر شیشه گلوله های کروی 4 میلیمتری تهیه می کنم . لطفا مرا راهنمایی کنید که اگر بخواهم سختی این گلوله ها را در مقابل سایش افزایش دهم چه نوع ماده معدنی را باید با ضایعات شیشه قبل از ذوب مخلوط نمایم ؟

2. کاربرانی که از پست مفید fghdmhmmd سپاس کرده اند.

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    دریافت تشکر: 9,333
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محسن آزماینده's: جدید21

پیش فرض پاسخ : درخواست کمک راجع به شیشه

نقل قول نوشته اصلی توسط fghdmhmmd نمایش پست ها
    سلام به همگی دوستان
    من ضایعات شیشه ظروف را خریداری و در یک کوره کوچک گازی در دمای حدود 1000 درجه ذوب می کنم و پس از آن با خمیر شیشه گلوله های کروی 4 میلیمتری تهیه می کنم . لطفا مرا راهنمایی کنید که اگر بخواهم سختی این گلوله ها را در مقابل سایش افزایش دهم چه نوع ماده معدنی را باید با ضایعات شیشه قبل از ذوب مخلوط نمایم ؟

مواد شيشه اي نمونه بارز محصولاتي هستند كه به سبب ماهيت گسترده خود كاربرد وسيعي در صنعت پيدا كردهاند. امروزه از اين مواد جهت ساخت ابزار و قطعات مورد نياز در صنايعي چون اتومبيل سازي، هواپيماسازي، الكترونيك و ... استفاده مي شود كه به منظور توليد آنها فاكتورهاي متعددي چون استحكام در برابر رشد ترك و مقاومت به خراش سطحي بايستي مد نظر قرار گيرد. فرايند معاوضه يوني در سطح از جمله روش هايي است كه به منظور افزايش سختي شيشه ها مورد استفاده قرار مي گيرد. در اين روش به واسطه معاوضه بين يون هاي قليايي شيشه با كاتيون هاي بزرگ تر موجود در نمك مذاب و ايجاد تنش فشاري در سطح، خواص شيشه ارتقاء مييابد. از اين رو در پژوهش حاضر، به منظور افزايش مقاومت به خراش شيشه هاي سودالايم، قطعاتي از اين شيشه با ابعاد مشخص در داخل حمام نمك نيترات پتاسيم قرار گرفت تا از اين طريق فرايند معاوضه بين يون هاي سديم شيشه و پتاسيم موجود در نمك طي سيكل هاي مختلف دما و زمان انجام گيرد. نتايج آزمايش سختي سنجي به روش ويكرز بر سطح اين شيشه ها نشان داد كه با افزايش زمان معاوضه يوني در دماي ثابت بدليل بالا رفتن ميزان تراكم پتاسيم در لايه هاي سطحي، سختي شيشه افزايش مي يابد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)