نمي دانم تا به حال حكايت در گيري دو شاعر را در مورد يك قطعه ادبي شنيده ايد يا نه اما براي آنها كه اين قصه را نمي دانند بايد عرض كنم كه دو شاعر در مورد قطعه ادبي اين گونه با هم پيكار مي كردند كه اولي مي گفت
دلبر جانان من برده دل و جان
و دومي با عدم موافقت به اين مصراع مي گفت
برده دل و جان من دلبر جانان من
و در حاليكه هر دو يك مفهوم را مي گفتند بر سر اين دلبر جانان سالها جنگيدند و آخر هيچ كس ندانشت كدام درست بوده و قصه تخم مرغ اول بوده يا مرغ به نوع ادبي تكرار شد به نظر مي رسد كه بر خي از مسائل در مورد فوتبال ما اين چنين عمل مي كند كه يكي از آنها بازار شايعه است و اين شايعه چون دلبر جانان من يا در آغاز آيد و آبستن اتفاقاتي مي شوند و يا در پي حوادثي آيد و شهر را شلوغ مي كنند براي روشن شدن اين مسئله به دو مثال زير توجه كنيد
1/ شايعه اول آيد و بعد حوادث رخ مي دهد
مي گويند در كاخ سازمان تربيت بدني در خيابان سئول قرار است كه كميته اي تشكيل شود و تحفه اي كه از شهر سئول به فوتبال ما هديه داده شده است تكليفش روشن شود در اخبار صحبت از آوردن يك سر مربي جديد خارجي براي تيم ملي است و اين گونه است كه تا اين شايعه در شهر منتشر مي شود انواع و اقسام اتفاقها پس از آن به وقوع مي پيوندد و مهم ترين آن مهر ورزي جناب امپراتور هست كه در اين جور مواقع به ناگهان از آن چهره خشمگيني كه به خبرنگاران با لفظ ” به شما مربوط نيست ” و” بي فرهنگ ” مكالمه مي كند تبديل به چهره همان مرد مهر باني مي شود كه باعث قرار دادهاي چهار گانه او با فوتبال بي نواي اين مرزو بوم شده است و صدها ميليون پول بي زبان به حساب بانكي محترم او واريز شود او به ابراهيم زاده سر مربي ذوب آهن كه حالا در بورس و توجه هست و احتمالا بهترين گزينه براي تصدي پست سر مربيگري تيم ملي در مقطع فعلي است خبر همكاري مي دهد و مي گويد حاضر است اطلاعات ذي قيمتش در مورد فوتبال كره جنوبي را به او بدهد (همان اطلاعاتي كه باعث شد از 6 امتياز ممكن در مصاف با دو كره تنها 2 امتياز كسب كنيم) و يا حاضر شده است خودش به فدراسيون فوتبال مشورت بدهد و مربي خارجي براي تيم ملي به آنها معرفي كند كه لابد از نوع ماركو و بيوتر هستند و حكايت زيباي دلاليزم را در ذهن تداعي شود و از همه مهمتر به ناگه مرد طبيعت مي شود و به كوهستان مي رود و چند هنرمند ديگر را با خود به آن بالا در روز آدينه مي برد و قرار است زباله هاي كوهستان را چون دلارهاي سبز مردم اين مرز و بوم جمع كند و سخن از بنياد قلب شير كند و كلي طنازي و لبخند و بوسه و به قول خودش عشق سينمائي بفرستد براستي اين شايعه بر كناري به قول عادل فردوسي پور چه مي كند و چه معجزه ها دارد كه امپراتور را اينقدر مهربان كرد و مردم دوست و از همه مهمتر طبيعت دوست و از سوي ديگر باعث شده است كه اتفاق ديگر بيافتد وبه ناگهان حافظه اش به كمكش بيايد و يادش بيايد پيشنهاد چند باشگاه اماراتي و كره اي را در جيب دارد و مي تواند آنها را بعنوان چوب بر سر فدراسيون و كميته سازمان تربيت بدني بكوبد و همه مي دانند اين پيشنهادها چون همان پيشنهاداتي است كه باعث شد او به پست سر مربيگري پرسپوليس براي بار دوم و تيم ملي ايران برسد كه درست بود معني و حقيقتي نداشت اما كار بردي افسانه اي براي امپراتور داشت و اين اتفاق را كه مي بيني باز ياد آن نوع از كاربرد دلبر جانان مي افتي كه مي خواند
دلبر جانان من برده دل و جان و من
2/اول حادثه پيش مي آيد و سپس بازار شايعه داغ مي شود
بازي تراكتور سازي و استقلال جلد دوم بازي پرسپوليس و استقلال بود با اين تفاوت كه تراكتور سازي آنقدر قوي بود كه بازي را واگذار نكند و گرنه باز يك گل صد در صد درست را آفسايد گرفتند تا بار ديگر بازار فتو شاپ و جوابيه از باشگاه استقلال داغ شود و از سوئي پنالتي روي جاسم كرار را با كارت زرد جريمه كردند و.. تا بازار شايعه پس از اين بازي داغ شود كه چرا هميشه هر وقت يك ضعف داوري مطرح مي شود يك سر برنده اين ضعف داوري استقلال است ؟ و بعد نگاهها باز سراغ قصه هاي پيش فصل آبي ها رود و حكايت در گيري هاي واعظ با ساز مان تربيت بدني و فدراسيون فوتبال و سپس عدم دادن بودجه به او و سپس انتخاب مجدد فتح الله زاده و به يك باره پول دار شدن اين تيم و حالا هم اين شايعه كه استقلال بايد موفق شود زيرا واعظ رفته است و در اين بين مهم نيست كه آن همه سيل مشتاقان تبريزي كه به ورزشگاه از ساعتها پيش از مسابقه مي آيند چه شرايطي خواهند داشت ؟ مي بينيد شايعه در اين قصه پس از وقوع حوادث پيش آمده است و حكايت
برده دل جان من دلبر جانان من را تداعي مي كند
براستي آنهائي كه در كميته انضباطي و ستاد منشور اخلاقي و كميته داوري و ديگر ستادها سخن از شايعات فساد در فوتبال را گناه بزرگي مي دانند مي توانند بگويند چرا اينقدر شايعه در فوتبال ما كار برد دارد ؟
تورج عاطف
http://www.tourajateef.blogfa.com/to...ef@hotmail.com