به مناسبت انتشار آلبوم موسیقی داركوب

مديري درباره سبك كارهايش بسادگي و بدون هيچ تفاخري مي‌گويد: مثل كار طنزم كه تعريفي ندارد در كنسرت‌هايم هم كسي بالاخره نفهميد كه چه بود، كلاسيك بود يا سنتي. شايد هم پاپ بود، چون....

گروه موسیقی داركوب به سرپرستی همایون نصیری چند هفته ای است كه در بین جوانان علاقه مند به موسیقی های جدید و امروزی جای خود را باز كرده است. از این رو اغراق نیست اگر به جرات بگوییم همایون نصیری و گروه داركوبش را این روزها كمتر كسی است كه نشناسد؛ جوان هنرمند و كوشایی كه اگر چه سرپرست این گروه است اما از 17 سالگی نام خود را با موسیقی كوبه ای (پركاشن) پیوند زده است.
هرچند در ابتدا موسیقی را با تنبك شروع كرد و كمی بعد با ورود به هنرستان موسیقی، ساز سنتور را امتحان كرد، اما علاقه اش به سازهای ضربی آنچنان بود كه در 17 سالگی به عضویت گروه «آور» یكی از مشهورترین گروه های موسیقی آن دوران درآمد و بسرعت خود را به عنوان پركاشن نوازی با استعداد مطرح كرد؛ پركاشن نوازی كه به بررسی انواع سازها در مناطق مختلف ایران پرداخته و با تحقیق و تفحص درموسیقی های ملل و نواحی های گوناگون به برگزاری كنسرت های متعدد روی آورد.
او اولین كنسرت خود را با گروهش كه همنام با اسمش بود، برگزار كرد و از سال 86 نام داركوب را برای گروهش انتخاب و رسما شروع به فعالیت در این زمینه كرد.
موفقیت همایون نصیری تا آنجا پیش رفت كه چندی پیش اولین آلبوم داركوب را با استفاده از موسیقی نواحی و مدرن با سرپرستی خود و همراه بابك بروجردی، امید حاجیلی و دارا دارایی به عنوان نوازنده و البته با خوانندگی مهران مدیری و حامد بهداد توسط موسسه گلچین آوای شرق منتشر كرد. این آلبوم كه شامل 6 قطعه بی كلام (موسیقی نواحی خراسانی، آذری، كردی و جنوبی)، 2 قطعه با صدای حامد بهداد و 2قطعه نیز با صدای مهران مدیری بود به دلیل جدید بودن قطعات (در هیچ كنسرتی اجرا نشده بود) با استقبال چشمگیری روبه رو شد.
اگرچه پیش از این نصیری در گروه «فیه ما فیه» با سبك تلفیقی خاص هنرنمایی كرده ولی با تشكیل گروه داركوب و انتشار اولین آلبوم این گروه با حضور 2 ستاره سرشناس ـ مهران مدیری و حامد بهداد ـ طیف وسیع تری از طرفداران را به موسیقی خود معطوف كرد.
نصیری درباره حضور این ستاره ها در گروهش می گوید: این مساله بد و تلخی نیست. من به این افراد به عنوان چهره های سینمایی نگاه نمی كنم و خود آنها هم چنین حسی ندارند ضمن این كه حضور این ستاره ها قبل از هر چیز به توانایی آنها باز می گردد و بعد شهرتشان. اگر آنها نتوانند كار خود را در گروه بدرستی انجام دهند، گروه زیر سوال می رود.
سرپرست گروه داركوب می افزاید: البته نمی توان انكار كرد كه حضور چهره ها در این گروه، خود كمكی است به بهتر شدن وضعیت كلی موسیقی، ارتباط بهتر مردم با این هنر و البته كمك به گروه و من كه سرپرست و بنیانگذار آن هستم زیرا این باعث می شود افرادی مثل مرا مردم بیشتری بشناسند و صددرصد من به این مساله فكر كردم كه اگر مهران مدیری و حامد بهداد این توانایی را نداشته باشند، اولین كسانی كه ضرر می كنند من و گروه موسیقی داركوب هستیم .
او درباره سبك موسیقی خود می گوید: موسیقی ای كه ما كار می كنیم تركیبی است از نواهای ایرانی و هارمونی های غربی. به عبارت دیگر ما در موسیقی خود از سازهای ایرانی و سازهای غربی مثل ترومپت، گیتارباس، پیانو و... استفاده می كنیم، اما تمركز اصلی مان روی سازهای كوبه ای است و البته تخصص من هم در همین زمینه است.
نصیری ادامه داد: به نظر من در ایران گروه های كمتری هستند كه این سبك را دنبال می كنند و گروه های دیگری مثل پاپ قدرت فعالیت بیشتری دارند و شاید عمده ترین دلیل آن وجود سلیقه های مختلف بین مردم باشد، البته ما سعی كرده ایم شمار مخاطبان خود را زیاد كنیم. به نظر من بیشترین مخاطبان ما كسانی هستند كه موسیقی را می شناسند و آن را جدی می گیرند.
البته علاوه بر اهمیت بالا و غیرقابل انكار حضور این ستاره ها در آثار همایون نصیری باید به عصیان و سركشی ای كه ویژگی های بارز آثار اوست، اشاره كرد كه بی تردید مخاطب امروزی را به سمت خود می كشد.

حامد بهداد و مهران مدیری 2 ستاره سینمایی گروه داركوب هستند كه توجه بسیاری را به خود، گروه و كارشان جلب كرده اند.
حامد بهداد، متولد 6 آبان 1352 در مشهد است و برای اولین بار با ایفای نقش در فیلم آخر بازی، سینما را تجربه كرد و برای بازی در این فیلم كاندیدای سیمرغ بلورین از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر شد و پس از آن با حضوری كوتاه اما درخشان در فیلم «بوتیك» توانست كاندیدای دریافت تندیس خانه سینما شود.
اما بعد ها با وجود این كه هیچ گاه در نقش اول ظاهر نشد، اما توانست بازی های در خور توجهی از خود در قالب نقش مكمل در فیلم های مختلف به جا بگذارد كه ازجمله می توان به فیلم های بوتیك، این زن حرف نمی زند، كافه ستاره و آدم اشاره كرد. پررنگ ترین بازی او در قالب نقش مكمل، بازی در فیلم روز سوم در نقش یك افسر عراقی كه در بحبوحه محاصره خرمشهر، عاشق دختری خرمشهری می شود، است كه موفق می شود نظر كارشناسان و منتقدان سینمایی را به خود جلب كند.
او در كنار كارهای سینمایی به موسیقی نیز بسیار علاقه داشت و هم اكنون در گروه داركوب مشغول به فعالیت است. این هنرمند، موسیقی را آرامشی برای روح می داند و معتقد است به وسیله موسیقی می توان بهترین لحظات را ایجاد كرد. او می گوید: خیلی وقت بود كه دلم می خواست با تمامی كسانی كه به من لطف داشته اند، دیداری از نزدیك داشته باشم و با خودم فكر كردم بهترین فرصت همكاری با داركوب است.
علاوه بر بهداد، مهران مدیری نیز دیگر چهره سینمایی گروه داركوب است. كسی كه مدت هاست (پیش از حامد بهداد) به كار خوانندگی مشغول بوده و اگرچه بیشترین شهرت خود را مدیون سینما و تلویزیون است، اما درهر حال مخاطبانی كه پیگیر فعالیت های هنری وی بوده اند، بی تردید طی سال ها در جریان فعالیت های موسیقی او هم قرار گرفته اند.
مهران مدیری در كنار علاقه مندی هایش به هنر نمایش و كارگردانی و تلاشی كه برای رسیدن به جایگاه كنونی اش كرده، همواره به عالم موسیقی نیز عشق و ارادت خاصی داشته است. او با انتشار نخستین آلبوم موسیقی در سال 1379، در مقام خواننده قرار گرفته و همچنین در نخستین كنسرت رسمی خود كه در بهمن 1383 در تهران برگزار كرد با انتخاب هوشمندانه ملودی ها، تصنیف ها و صدای دلنشینی كه از سوی شنوندگان آثارش مورد توجه قرار گرفته بود، ثابت كرد كه موسیقی را خوب می شناسد. او خواننده تیتراژ مجموعه های خودش نیز هست. آشنایی با همایون نصیری سبب شد تا با آلبوم داركوب همكاری و همراهی كند تا با پخش آن توسط موسسه فرهنگی ـ هنری گلچین آوای موسیقی شرق، مخاطبان بسیاری را جذب این آلبوم جدید كند؛ آلبومی كه پرسش همیشگی مخاطبان را درباره چرایی خوانده شدنش، شدید و شدیدتر می كند.
مدیری خود دلیل خواننده شدنش را تشویق های فردین خلعتبری می داند و می گوید: قصه از آنجا شروع می شود كه یك روز در پشت صحنه برنامه نوروز 77 در حال خواندن آواز بودم كه خلعتبری متوجه می شود و بحث همكاری و خواندن حرفه ای از همانجا شروع شد.
وی علاوه بر آلبوم از روی سادگی 2 همكاری دیگر هم با فردین خلعتبری داشت؛ ترانه تیتراژ سریال «مهر و ماه» و ترانه تیتراژ فیلم سینمایی هم نفس به كارگردانی مهدی فخیم زاده كه هر دو بسیار بیشتر از آلبومش مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفتند.
خلعتبری هم در جاهای مختلفی هم نفس را موفق ترین همكاری اش با مدیری و بهترین ترانه اجرا شده توسط او می داند. نكته جالب اینجاست كه گویا مهران مدیری این ترانه را در استودیو در مدت بسیار كمتری از آنچه آهنگساز پیش بینی می كرده، خوانده است و این مساله با توجه به ملودی بسیار سخت كار و سلفژ نه چندان قوی مدیری مساله قابل توجهی ا ست. شاید همان باهوش بودن این هنرمند و البته گوش قوی او در بخش موسیقی سبب توفیق او در ارائه كارهایی از این دست باشد.
مدیری درباره سبك كارهایش بسادگی و بدون هیچ تفاخری می گوید: مثل كار طنزم كه تعریفی ندارد در كنسرت هایم هم كسی بالاخره نفهمید كه چه بود، كلاسیك بود یا سنتی. شاید هم پاپ بود، چون پاپ یك تعریف لغوی عجیب در ایران دارد و هر چه را كه شاد و شنگول است را پاپ می گویند كه البته با این تعاریف، این آثار قطعا پاپ نبوده و نیست، چراكه خیلی تلخ است و تم كلاسیك دارد.
به هر حال همكاری مهران مدیری با حامد بهداد و همایون نصیری موفقیتی برای گروه داركوب بوده است؛ آلبومی كه پس از مدت ها تاخیر، ضبط و توسط موسسه فرهنگی آوای موسیقی شرق به بازار آمد و در حالی كه مراسم افتتاحیه فرش قرمز آن لغو شد، اما اولین هفته های فروش این آلبوم حكایت از استقبال مخاطبان و جذابیت این آلبوم موسیقی جدید و تلفیقی دارد.

منبع : jamejamonline.ir