دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: موانع استجابت دعا؟

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسي شيمي
    ارسال تشکر
    386
    دریافت تشکر: 306
    قدرت امتیاز دهی
    30
    Array

پیش فرض موانع استجابت دعا؟

موانع استجابت دعا درقرآن

براى تحقق هر كارى گذشته ازوجود اسباب، نبودن مانع نيز لازم است و تنها دراين صورت پيدايش آن كار ضرورى خواهدبود.
    براى مثال; رويش بذر سالم در دلخاك مرطوب مشروط به اين است كه آفتاب سوزان‏يا سرماى شديد بر سر راه بذر آن قرارنگيرد.
    در دعا نيز بايد به موانع توجهداشت و آنها را از سر راه برداشت. برخى ازموانع عبارتند از:

1 تنافى با سنتهاى آفرينش
    خواسته‏اى كه در دعا عرضه مى‏شود،بايد مخالف‏سنت‏هاى الهى كه خداوند بر پايه حق و حكمت‏بنا نهاده استنباشد.
    از جمله سنت‏هاى خداوند اين استكه; براى هر يك از انسانها اجلى قرار داده كه‏در صورت حتمى بودن گريز از آن نيست. بنابراين اگر كسى دعا كند كه بخواهد خداعمر بى‏پايان به او بدهد و يا مريضى را كهاجل حتمى او فرا رسيده است، از مرگ‏برهاند، اجابت چنين خواسته‏اى به معناى تعطيلىدر قانون قطعى الهى و يا وروداستثنا در حريم آن است و اين خود مانع از اجابتدعاست
    .
    قرآن كريم در اين بارهمى‏فرمايد:
    «وانفقوا من ما رزقناكم من قبل ان ياتى احدكم الموت فيقول رب لولااخرتنى‏الى اجل قريب فاصدق و اكن من الصالحين و لن يوخر الله نفسا اذا جاءاجلهاوالله خبير بما تعملون‏».
    «ازآنچه به شما روزى كرده‏ايم انفاق كنيد، پيش از آن كه مرگ يكى از شما فرارسد، آنگاهبگويد: پروردگارا چرا مرگ مرا تا زمانى اندك به تاخير نمى‏اندازى،تا صدقه دهم و ازصالحان باشم و هرگز خداوند اجل هيچ كس را وقتى فرا رسد، به‏تاخير نخواهدانداخت‏».

2 تزاحم دعاها
    گاهى شخصى كه از ستم ديگران بهستوه آمده، عليه ستمگران دعامى‏كند و از خداوند انتقام خود را مى‏طلبد ولى در همينحال اين شخص به ظاهر مظلوم‏به خاطر ستمى كه خود به ديگرى كرده، مورد غضب قرار گرفتهاست. همين تزاحم دعاهامى‏تواند مانع استجابت گردد. تزاحم در حديث قدسى يكى از موانعدعا معرفى گرديده‏است‏خداوند متعال در اين باره مى‏فرمايد: «... اما ان تكون ظلمتاحدا فدعا عليك‏فتكون هذه بهذه...» يا اين است كه تو به ديگرى ستم كرده‏اى و او برضرر تو دست‏به دعا برداشته است پس اين به [واسطه] آن [دفع مى‏شود.] از حضرت صادق (عليه‏السلام) روايت‏شده است كه: «هر گاه شخصى مورد ستم ديگرى واقع شود، سپس عليهاواز درگاه خداوند تقاضاى انتقام كند، خداوند مى‏فرمايد: شخص ديگرى هست كه ادعادارداز سوى تو مظلوم واقع شده و بر تو نفرين مى‏كند، اگر مى‏خواهى تا دعاى تو رادر بارهاو و دعاى او را در حق تو به اجابت رسانم و گرنه هيچ يك را برآورده‏نمى‏كنم; تا ازعفو خود شما را بهره‏مند سازم‏».
    گاهى هم انسان براى موفقيت‏خوددعا مى‏كند در حالى كه بسيارى از اشخاص ديگر كه‏از دست او دل شكسته‏اند براىناكاميش با دل سوزان و اشك ريزان دعا مى‏كنند.
    بنابر اين دعا كننده بايد قبل ازدعا، ديگران را از خود راضى سازد. امام‏صادق(عليه السلام) فرمود: «كان ابى يقولاتقوا الظلم فان دعوه المظلوم تصعد الى‏السماء».
    پدرم همواره مى‏فرمود: از ستم بهديگرى بپرهيزيد; زيرا دعاى مظلوم تا آسمان‏بالا مى‏رود.
    و امام كاظم(عليه السلام) فرمود: «لا تحقروا دعوه احد فانه يستجاب لليهودى والنصرانى فيكم و لا يستجاب لهم فىانفسهم‏».
    دعاى هيچ كس را كوچك نشماريد; زيرا درخواست‏يهودى و نصرانى در باره شما به‏اجابت مى‏رسد گر چه در باره خود آنانمستجاب نمى‏گردد

3نبودقابليت
    قرآن كريم در واقعه طوفان نوح(ع) پس از آن كه درخواست‏حضرت، مبنى بر نجات فرزندخويش، را نقل مى‏كند، مى‏فرمايد: «يانوح انه ليس من اهلك انه عمل غير صالح فلاتسالن ما ليس لك به علم انى اعظك ان تكونمن الجاهلين‏».
    دعا كننده بايد قبل از دعا،ديگران را از خود راضى سازد. اى نوح [شايسته‏اين كه] از اهل تو [باشد] نيست و سر تاپايش ناصالح است. در باره آن چه به‏حقيقتش آگاه نيستى، از من چيزى مخواه، تو را پندمى‏دهم تا از جاهلان نباشى‏» ازاين روى كفر و عناد نسبت‏به حق مانع عنايت الهى ومشمول رحمت‏خاص او گشته و درلحظه انتقام رحمت عام را نيز تغيير مى‏دهد و هر دعايىحتى تقاضاى پيامبر بزرگ‏خداوند در حق پسر را بى‏تاثير مى‏سازد. در آيه‏اى ديگرخداوند متعال پيامبراكرم را مخاطب خويش ساخته، مى‏فرمايد:
    «سواءعليهم استغفرت لهم ام لم نستغفر لهم لن يغفر الله لهم ان الله لا يهدى‏القومالفاسقين‏».
    بر منافقان يكسان است كه تو درباره آنان طلب بخشش و غفران كنى يا نكنى [درهر دو صورت] خدا هرگز آنان را نخواهدآمرزيد زيرا خداوند گروه فاسق را [در اثرلجاجت و سياهى قلبشان] هدايتنمى‏كند.
    براى جلب رحمت الهى قلبى لازم استكه سالم از كفر و نفاق باشد; زيرا به فرموده‏قرآن مجيد: «يوم لا ينفع مال و لا بنونالا من اتى الله بقلب سليم‏». در روزقيامت مال و فرزند سودى نمى‏دهد، جز قلبسالم.
    امام صادق(عليه السلام) فرمود: پدرم همواره مى‏فرمود: از ستم به ديگرى‏بپرهيزيد; زيرا دعاى مظلوم تا آسمان بالامى‏رود.
    چه قلب وقتى از مرض كفر و نفاقسلامت‏يافت، شايسته پذيرش رحمت الهى مى‏شود ومواهب خداوندى به سويش سرازيرمى‏گردد.
    برخى ديگر از گناهان نيز قابليتپذيرش دعا را از بين مى‏برند. آنجا كه در دعاى‏كميل از زبان اميرمومنان مى‏خوانيم: «اللهم اغفرلى الذنوب اللتى تحبس الدعاء».
    بارالها! گناهانى كه از من سرزدهو مانع استجابت دعايم مى‏شود، بر من ببخش‏»،اشاره به همين واقعيت دارد.
    محمد بن مسلم از امام باقر(ع) نقلمى‏كند آن حضرت فرمود: «ان العبد يسال‏الله الحاجه فيكون من شانه قضاوها الى اجلقريب او الى وقت‏بطى فيذنب العبدذنبا فيقول الله تعالى للملك: لا تقض حاجته و احرمهاياها فانه تعرض لسخطى واستوجب الحرمان منى‏».
    بنده حاجتش را از خدا مى‏خواهد. بناى الهى نيز بر آن است كه خواسته‏اش را ديريا زود به اجابت رساند. آنگاه بندهگرفتار گناهى مى‏شود. خدا به فرشته‏اى كه‏مامور كار او است، مى‏فرمايد: خواسته‏اشرا به انجام نرسان و او را از دست‏يابى‏به خواسته‏اش محروم كن! زيرا او خود را درمعرض خشم من قرار داده و مستحق دورى‏از رحمت من گشته است‏».
    شخصى به رسول خدا عرضكرد:
    «احب انيستجاب دعايى فقال(ص):
    طهر ماكلتك و لا تدخل بطنكالحرام‏».
    دوست دارم دعايم مستجابشود.
    حضرت فرمود: آذوقه‏ات را از مالشبهه‏ناك پاك كن و غذاى حرام در شكم خود جاى‏نده‏».
    و در حديثى قدسى خداوند متعالفرمود: «و ربما صلى العبد فاضرب بها وجهه واحجب عنى صوته، اتدرى من ذالك؟ يا داوودذاك الذى يكثر الالتفات الى حرم‏المؤمنين بعين الفسق...».
    چه بسا بنده نماز مى‏گزارد و منآن را رد كرده، به صورتش مى‏زنم و صداى مناجات‏او را از خود دور مى‏سازم. مى‏دانىاين چه شخصى است؟ اى داوود، اين همان كسى است‏كه همواره چشم خيانت‏خويش را متوجهحرم [ناموس] مومنان ساخته است‏».

4بى‏توجهى به واسطه‏ها
    خداوند متعال خالق هستى وپديدآورنده نظام و سنن حاكم‏بر آن است، لذا دوست دارد انسانها به اين نظام احترامگذاشته، و در وصول به‏خواسته‏هايشان آن را از نظر دور نداشته و در عين حالى كهتاثير وسايل را درمقاصد خود به ذات حق مستند مى‏كنند، براى برآورده شدن نيازهاىخود، آنها را نيزبه كار بندند.
    بر اين اساس قرآن كريم براى دفعشر كفار راه جهاد را پيش روى مومنان گذارده‏است و مى‏فرمايد: «و قاتلوهم يعذبهمالله بايديكم ...» با آنها بجنگيد، تاخداوند با دست‏شما كافران را به سزاى كارشانبرساند».
    در جاى ديگر كسانى را كه در خانهنشسته و به اميد فتح از سوى خدا دست روى دست‏گذاشته و اقدامى نمى‏كنند توبيخمى‏كند.
    شخصى به امام صادق(ع) عرض كرد: دعا فرما تا خداوند به من روزى راحتى بدهد،حضرت فرمود: «برايت دعا نمى‏كنم. بروهمان طور كه خداوند دستور داده، سعى و تلاش‏كن‏».
    در برخى احاديث از كسانى كه بدونتوجه به وسائلى كه خداوند قرار داده است،رفع مشكل خود را مى‏طلبند ياد شده است. اين‏گونه افراد در پنج دسته ذيل قرارمى‏گيرند:
    كفر و عناد نسبت‏به حق مانع عنايتالهى و مشمول رحمت‏خاص او گشته و در لحظه‏انتقام رحمت عام را نيز تغيير مى‏دهد و هردعايى حتى تقاضاى پيامبر بزرگ‏خداوند در حق پسر را بى‏تاثير مى‏سازد.
    1. شخصىكه خداوند مالى به او عنايت‏كرده، و او با اسراف و تبذير و مصرف نابجا اموالش را بههدر مى‏دهد و از خداتقاضاى روزى مى‏كند.
    2. مردىكه از سوء خلق همسر خود و اذيت‏هاى پى‏درپى او به تنگ آمده و از خدامى‏خواهد تا اورا از دست آن زن راحت كند، حال آنكه خدا راه طلاق را در پيش روى‏او گذاشتهاست.
    3. شخصىكه از آزار مكرر همسايه‏اش شكوه مى‏كند و او را به خاطر آن نفرين‏مى‏كند، در حالىكه مى‏تواند خانه‏اش را بفروشد و در جاى مناسبى منزل اختيار كند.
    4. آنكهدر خانه نشسته، كار نمى‏كند و از خدا طلب رزق مى‏كند در حالى كه خداوندراههاى روزىرا پيش روى او قرار داده است.
    5. كسىكه مالى را به ديگرى قرض داده است و مقروض انكار مى‏كند.
    سپس دست‏به دعا برداشته و از خدابرگشت مال خويش را مى‏طلبد، در صورتى كه‏خداوند به او دستور شاهد گرفتن دادهاست.

نویسنده : سيد مهدى موسوىكاشمری
    ویرایش توسط ساسي : 26th February 2011 در ساعت 11:41 PM
    غم و شادي همسايه ي ديوار به ديوار يكديگرندپس طوري شادي كن كه غم بيدارنشود!

2. 3 کاربر از پست مفید ساسي سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)