از اونجایی که خودم همیشه با اسامی فوق مشکل داشتم و الان کمی از قبل بیشتر میدونم خواستم که تو این پست یه توضیح کوچیکی راجع بهشون بدم.
اساسا نحوه اجرای این سه سازه نگهدار به این ترتیب هست که ابتدا یک گمانه با قطر مد نظر (مثل 100 میلیمتر) حفر می کنند بعد یک میلگرد رزوه دار یا
استرند و یا هر چیزی شبیه به اینها داخل گمانه فرو کرده و سپس اطراف اون رو با دوغاب یا رزین پر می کنند. منظور از دوغاب هم که همون مخلوط سیمان و
آب هست که معمولا نسبتش بین 2 تا 3 هست. گاهی اوقات روند اجرا برعکسه یعنی بعد از حفر گمانه اون رو با دوغاب پر کرده و سپس میلگرد رو در اون فرو می کنند
تا اونجایی که من شنیدم این کار بیشتر در سنگ انجام میشه و فرو کردن میلگرد باعث میشه که دوغاب موجود در گمانه بین درزه های سنگ نفوذ کنه و درگیری بهتری ایجاد کنه.

اما فرق این سازه ها در چیست.
اول از هم این که نیل و راک بولت ساختار کاملا مشابهی دارند ولی راک بولت همون طور که از اسمش پیداست در سنگ کار میشه و نیل در خاک.
در هر دو حالت بعد از جاگذاری میلگرد تمام طول گمانه با دوغاب پر میشه و عموما هیچ پیش تنیدگی در سازه ایجاد نمیشه از اینرو مثل یک سازه منفعل یا passive عمل می کنه.

در انکر نحوه نصب میلکرد و یا تزریق به گونه ایست که بخشی از گمانه با دوغاب پر شود و نه تمام آن.
فرض کنید که در یک زمین با چند لایه سست سروکار داریم و می خواهیم که این لایه ها را به لایه زیرین که خواص مکانیکی بهتری دارد بدوزیم؛ برای این کار از انکر استفاده می کنیم (شکل زیر).
همانطور که از شکل پیداست تنها در قسمت انتهایی گمانه که با رنگ سیاه پر شده دوغاب اطراف میلگرد را فراگرفته و به نوعی دیوار فولادی را به سنگ بستر دوخته. این کار در دیوارهای حائل
فولادی زیاد استفاده میشه و به آن تایبک یا tieback هم گفته میشه.
[IMG][/IMG]

انکر در قسمتی که از دوغاب پر نشده می تونه آزادانه حرکت محوری داشته باشه. بعد از نصب انکر و تزریق دوغاب و بعد از گذشت چند روز
و دوغاب به مقاومت اولیه خود برسد انکر رو می کشند. به این ترتیب که یک جک دستی یا برقی روی سر انکر نصب کرده و اون رو با تناژ مورد نظر
کشیده و سپس در همون حالت قفل می کنند. این کار در اصل همون عمل دوختن رو انجام میده. به دلیل پیش تنیدگی که انجام میشه انکرها
یک سازه نگهدار فعال یا active به حساب می آیند.

در پروژه های گودبرداری که من خودم از نزدیک دیدم نیل ها عموما در اعماق کم استفاده میشه ولی در اعماق بالاتر که طول گمانه ها به 30 متر
هم می رسه عموما از انکراژ استفاده میشه. در انکراژ ممکنه که به جای میلگرد از کابل یا استرند استفاده بشه (شکل زیر). استرند همون خواص
فولاد رو داره یعنی با مدول الاستیسیته 200 گیگا پاسکال اما مقاومت نهایی اش معمولا خیلی بالاست چیزی نزدیک 18000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
در شکل زیر یک استرند 4 رشته ای نشان داده شد است. همچنین شکل جک برقی مربوطه که کشش اولیه رو البته بعد از گذشت 7 روز یا کمتر از اون انجام میده آورده شده.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]