دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: زنده باد فریدا : کتابی زیبا و شگفت انگیز برای کودکان، برگرفته از داستان زندگی فریدا کالو

یار همراه
    ارسال تشکر
    18,960
    دریافت تشکر: 11,371
    قدرت امتیاز دهی
    23072
    Array

Thumbs up زنده باد فریدا : کتابی زیبا و شگفت انگیز برای کودکان، برگرفته از داستان زندگی فریدا کالو

«به مناسبت روز جهانی کتاب»

این روز رو به همه تبریک عرض می کنم و امیدوارم قدمی در جهت افزایش مطالعه ی خودمون آغاز کنیم

زنده باد فریدا : کتابی زیبا و شگفت انگیز برای کودکان، برگرفته از داستان زندگی فریدا کالو

نقاش مکزیکی، فریدا کالو ( تولد ۱۹۰۷ – مرگ ۱۹۵۴ ) زنی بود که با داشتن روحی محکم و شخصیتی سخت کوش، حوادثی تلخ را در طول زندگیش تحمل کرد تا مبدل به یکی از مهمترین نقاشان معاصر شد.

بیماری فلج اطفال که فریدا در کودکی به آن دچار شده بود باعث شد که پای راستش رشد کاملی نداشته باشد فریدا برای مخفی نگه داشتن این مشکل از دامن های رنگارنگ و بلندی استفاده می کرد که کم کم به یکی از خصوصیات ظاهریش تبدیل شد. در سنین نوجوانی کالو یکی از تنها ۳۵ دانش آموز دختر مدرسه معتبر و معروف پریپاتوریا (Prepatoria) مکزیک بود. در همین سنین بود که فریدا تصادف ناگوار و شدیدی می کند و میله ای فلزی وارد شکم و رحم او می شود. این حادثه باعث می شود ۳ ماه کامل در حالی که اکثر اعضای بدنش باندپیچی شده بود را به استراحت بپردازد و پس ار این مدت با وجودی که پزشکان چندان امیدی به بهبودیش نداشتند مجددا شروع به راه رفتن می کند و به زندگی عادیش باز می گردد. اگرچه که این حادثه باعث شد برای بقیه زندگیش همواره دردی را تحمل کند و دائما به بیمارستان رجوع کند. فریدا در طول مدت درمانش مجبور به انجام ۳۰ عمل مختلف شد که بعدها نقش مهمی در سفر خلاقانه اش به دنیای نقاشی داشته اند.

همانطور که رولد دال ( نویسنده ای که خود نیز دچار حادثه ای ناگوار شده بود ) می گوید، “بیماری ها بعضا باعث شکوفایی خلاقیت می شوند.” فریدا کالو اولین قدم های مهم در زمینه نقاشی را هنگامی برداشت که در بستر بیماری بود، او از نقاشی به عنوان راهی برای سرگرم کردن و فراموش کردن دردهایش استفاده می کرد و در اکثر آن ها خودش را به تصویر می کشید. امروز او بیشتر به خاطر خودنگاره های پرطراوتش معروف است که بیشتر از یک سوم آثارش را تشکیل می دهند. در این خودنگاره ها موتیف هایی از هنر سنتی مکزیک با زیبایی شناسی سوررئالیستی اش ترکیب می شوند. شاید مهمترین نکته در مورد فریدا کالو این است که آثار او به ما می گویند که می توان محدودیت های خارجی را از دریچه توانمندی های خود عبور دهیم و آن ها را به امکانی جدید تبدیل کنیم.
    یویی مورالس (Yuyi Morales) تصویرساز و تیم اومیارا (Tim O’Meara) عکاس، با دست مایه قرار دادن روح و زندگی منحصر به فرد فریدا، کتابی شگفت انگیز به نام ” زنده باد فریدا ” را خلق کرده اند.

کلمات موزون و تصویرسازی-عکس های دلربای این کتاب، فضایی خواب گونه، زیبا و غیرمعمول آفریده است که شاید بتوان آن را با فضای سورئالیسی داستان آلیس در سرزمین عجایب مقایسه کرد که این بار به جای آلیس، فریدا در سرزمین تخیلی خودش قرار گرفته است.

مورالس که تک تک فیگورها، لوازم و صحنه ها را با دست و با زحمت بسیار ساخته است، در مورد این پروژه این چنین می گوید:
    وقتی که به فریدا کالو فکر می کنم، کلمه غرور برایم تداعی می شود. به عنوان کسی که در مکزیک بزرگ شدم، دوست دارم در مورد زنی که ابروهایی پیوسته و موهای پشت لب داشت، بیشتر بدانم. این هنرمند کیست که بدون هیچ عذری نقاشی هایش را با سمبول های نو و قدیمی فرهنگ میکزیک در هم می آمیخت تا بتواند داستان خود را بیان کند؟

هنگامی که جوان تر بودم، تحت تاثیر کارهای فریدا قرار نمی گرفتم و درک نقاشی هایش اغلب برایم سخت و پیچیده بود. هر چه بیشتر در مورد زندگی فریدا آگاهی پیدا کردم،به بینش روشنتری از نقاشی هایش دست یافتم. در نهایت به این نتیجه رسیدم چیزی که در مورد آثار فریدا مرا می ترساند، در واقع روش او برای بیان احساسات، ترس و خواسته هایش بود.

(…)

آثار او توام با غرور بود و با شجاعت خاصی گوشه ای از فرهنگ مکزیک را که از دید همگان مخفی بود به نمایش می گذاشت.

به عنوان یک کودک، هنگامی که طراحی را یاد می گرفتم، اغلب واکنش های خودم را در آینه بررسی می کردم و به فریدا فکر می کردم. آیا او می دانست که توانایی و قدرتش در مبارزه با محدودیت های جسمانیش چند هنرمند را تحت تاثیر قرار داده است؟

در زیر می توانید نگاهی داشته باشید به روال ساخت این اثر از مورالس، که به جادوی این اثر می افزاید و ارزش آن را بیشتر مشخص می کند:

لینک اصلی ویدیو

منبع

2. کاربرانی که از پست مفید "VICTOR" سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)