دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: اشتباه گرفتن قله دماوند با فوجي ياما

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

پیش فرض اشتباه گرفتن قله دماوند با فوجي ياما

قله دماوند بلندترين قله ايران با ارتفاع 5671 متر و قله فوجي ياما بلندترين قله ژاپن با ارتفاع 3776 متر مي باشد.
    هر دو قله آتشفشاني مي باشند و از آنجايي که هر دو به صورت تک قله مخروطي شکل مي باشند در نوع خود جزو زيباترين قله هاي دنيا هستند.
    اکثر قله هاي بلند دنيا به صورت قسمتي از يک رشته کوه مي باشند و از آنجايي که نقاط و قله هاي اطراف آنها نيز ارتفاع زيادي دارند، لذا جلوه آنها مانند تک قله هاي آتشفشاني نيست.
    ولي نکته اينجاست که خيلي مواقع در ايران عکس قله فوجي ياما با عکس قله دماوند اشتباه گرفته مي شود!
    مخصوصا" وقتي اين اشتباه در تبليغات بزرگ خياباني يا مراکز عمومي رخ مي دهد خيلي بد خواهد بود!
    البته براي افراد عادي تشخيص تفاوت اين دو سخت است، لذا خوشبختانه در مواقع اشتباه، زياد آبرو ريزي نمي شود و به قول خودمان زياد گندش در نمي آيد!!
    يک بار من خودم در بيلبوردهاي فرودگاه مهر آباد و يک بار هم اگر اشتباه نکنم در نقاشي کنار اتوبان حکيم تهران اين اشتباه را ديدم (فکر کنيد نقاشي فردوسي و پرچم ايران و پشت سر هم کوه فوجي ياما!) چــــه شـــــود!
    فکر کنم نقاشي حاشيه بزرگراه حکيم در حال حاضر اصلاح شده.
    البته براي کوهنوردان مخصوصا" صعود کنندگان به قله دماوند تشخيص اختلاف دو قله ساده است، با توجه به اينکه شايد کاربراني از اين سايت مسئوليت تبليغاتي را عهده دار گردند که در آن از نماد دماوند استفاده گردد، خوب است تفاوت ظاهري آنها را اينجا متذکر شوم تا شما هم ياد داشته باشيد و يک وقت اشتباه نکنيد:

کوه فوجي ياما به شکل کله قندي است که نوکش پريده باشد، شکل زير:

تصوير فوق نمايي از قله فوجي ياما در ژاپن با ارتفاع 3776 متر است
    .................................................. .................................................. ..............................................

ولي کوه دماوند به صورت يک کله قند کامل است، شکل زير:

تصوير فوق نمايي از قله دماوند با ارتفاع 5671 متر است
    .................................................. ...........................................

کوه دماوند 1/5 برابر کوه فوجي ياما ارتفاع دارد، قله فوجي ياما حتي به پاي قله توچال که بالاي تهران قرار دارد هم نمي رسد، قله توچال حدود 3960 تا 4000 متر است و اگر فوجي ياما را بالاي تهران قرار دهيد ارتفاعش تقريبا" برابر ايستگاه هفت تله کابين توچال خواهد بود (يعني 200 متر ارتفاع پايين تر از قله)،
    البته جلوه شکوه و هيبت يک کوه تا حد زيادي در گرو تفاوت ارتفاع نوک قله با پايين دامنه آن خواهد بود. (پايين دامنه منظور اون جايي که وقتي از دور نگاه مي کنيم شيب اصلي به سمت قله از آنجا شروع مي شود).
    از اين نظر هم پايين دامنه دماوند در جبهه جنوبي اگر از قرارگاه "رينه" (در روستايي بالاي پلور) حساب کنيم تا قله با حساب سر انگشتي من چيزي حدود 3300 متر و در قله فوجي ياما آنطور که من در GOOGLE EARTH نگاه مي کردم چيزي حدود 2200 متر است.
    خوب .... حالا باز هم دماوند را با فوجي ياما اشتباه خواهيد گرفت؟
    البته 2200 متر مربوط به فوجي ياما هم در جاي خود بسيار جالب و ديدني است، نه اينکه چون دماوند در کشور ما است فقط از آن تعريف کنيم! اينها همه زيبايي هاي آفرينش خداوند هستند و کاش مي شد از نزديک از همه زيبايي هاي طبيعت جهان بازديد کنيم
    ویرایش توسط علي پارسا : 12th December 2014 در ساعت 09:00 PM
    [SIGPIC][/SIGPIC]

2. 11 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

پیش فرض پاسخ : اشتباه گرفتن قله دماوند با فوجي ياما

دماوند و فوجي ياما از منظري ديگر:

(عکس سمت راست دماوند - عکس سمت چپ فوجي ياما):

ویرایش توسط علي پارسا : 12th December 2014 در ساعت 09:06 PM
    [SIGPIC][/SIGPIC]

4. 6 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

امروز از جلوي دانشگاه افسري امام علي تهران رد مي شدم ديدم روي ديوارش (ظلع جنوبي خيابان امام خميني نرسيده به خيابان ولي عصر) چهار پنج تا عکس از شهدا، از جمله شهيد صياد شيرازي و شهيد ستاري و ... در ابعاد تقريبا" 60X100 نصب کرده اند و پشتشان هم عکس قله فوجي ياما است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! دوربين نداشتم عکس بياندازم، اگر دوباره مسيرم اون طرف افتاد ازش براتون عکس مي گيرم.

راستي دو تا عکس هم از اينترنت گير آوردم اولي زياد منبع اش معتبر نبود ولي دومي فکر کنم همان بزرگراه حکيم است که گفتم در حال حاضر احتمالا" اصلاح شده (شايد هم بزرگراه نيايش باشد، خلاصه دقيق نمي دانم ولي يکي از اين اتوبانهاي شرقي غربي است):

عکس اول:

عکس دوم:

ویرایش توسط علي پارسا : 14th December 2014 در ساعت 01:28 PM
    [SIGPIC][/SIGPIC]

6. 5 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

امروز فرصت کردم بروم از عکسهاي ديوار دانشگاه امام علي عکس بگيرم و براتون بگذارم تو سايت (همون که قبلا" اشاره کردم به جاي دماوند فوجي ياما رو گذاشته اند)
    چهار تا عکس بود، من از دوتايشان عکس گرفتم، البته کيفيت نداره و نور هم توشيشه عکسها افتاده بود، خوب منطقه نظامي بود و خيلي نمي شد سر فرصت عکس گرفت!
    ممکن بود براي بنده خداها مشکل ايجاد کنم و تا بيايند ببينند که کي هستم و چي هستم و چرا عکس گرفتم و .... کلي وقتشان گرفته مي شد! بعد هم مي ديدند خودي هستم!

[SIGPIC][/SIGPIC]

8. 2 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)