دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: مانور هوایی کولبیت (فرولوف چاکرا ) چیست؟

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

smilee12 مانور هوایی کولبیت (فرولوف چاکرا ) چیست؟

با سلام خدمت تمامی دوستان انجمن

ضمن عرض خسته نباشید خدمت مدیریت و همکاران تالار نظامی

سوالی از خدمت بزرگواران و تمامی دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارند داشتم :

میخواستم اطلاعاتی در خصوص مانور هوایی کولبیت که با نام فرولوف چاکرا شناخته میشه داشته باشم

در خصوص تاریخچه و اینکه این مانور در چه شرایطی و به چه صورت انجام میشه و آیا همه جنگنده ها قادر به انجام این مانور هستند یا مختص به هواپیما های خاص میشه ؟؟؟
    و اصطلاح فرامانور چیه ؟؟؟؟

ممنون از اینکه وقت گرانبهاتون رو در پاسخ گویی به این سوال میگذارید

2. 2 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24596
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

پیش فرض پاسخ : مانور هوایی کولبیت (فرولوف چاکرا ) چیست؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Almas Parsi نمایش پست ها
    با سلام خدمت تمامی دوستان انجمن

ضمن عرض خسته نباشید خدمت مدیریت و همکاران تالار نظامی

سوالی از خدمت بزرگواران و تمامی دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارند داشتم :

میخواستم اطلاعاتی در خصوص مانور هوایی کولبیت که با نام فرولوف چاکرا شناخته میشه داشته باشم

در خصوص تاریخچه و اینکه این مانور در چه شرایطی و به چه صورت انجام میشه و آیا همه جنگنده ها قادر به انجام این مانور هستند یا مختص به هواپیما های خاص میشه ؟؟؟
    و اصطلاح فرامانور چیه ؟؟؟؟

ممنون از اینکه وقت گرانبهاتون رو در پاسخ گویی به این سوال میگذارید
    درود؛ من ابتدا تعریف کلی این مانور رو که در دانشنامه آزاد ویکیپدیا نیز اومده صرفا کپی میکنم و بعد به طور ساده توضیح میدم.
    از نظر ویکیپدیا:
    کولبیت (با نام فرولوف چاکرا نیز شناخته می‌شود که از نام خلبان آزمایشی اوگنی فرولوف گرفته شده‌است) یک مانور هوایی است که بدست خلبانان روسی طراحی شده و در آن هواپیما یک حلقه بسته را دور می‌زند. این حلقه معمولاً چنان بسته و با قطر کمی است که گاهی قطر آن کمی از طول هواپیما بیشتر است. این مانور نمونه‌ای از "پس از واماندگی" وفرامانور است[۱]. مانند بیشتر فرامانورها، بیان‌کننده کنترل بر اوج پرواز در شرایط غیرمعمول پروازی است که در آن می‌توان اوج پرواز را با جریان روی پایدارکننده‌ها یا بالابرها کنترل کرد.
    کولبیت، سرعت هواپیما را بسیار کاهش می‌دهد و از نظر تئوری می‌تواند به خلبان در بدست آوردن موقعیتی مناسب برای شلیک به هدف کمک کند. این مانور، بسیار به مانورکبرای پوگاچف شبیه است اما در اینجا چرخشی که در مانور کبرا ناگهان متوقف می‌ماند بصورت کامل انجام می‌شود.
    --------
    توضیحات ساده:
    وقتی دو جنگنده در حالت داگ فایتر یا نبرد نزدیک قرار می گیرند؛ قاعدتا هر جنگنده ای به پشت اون یکی بیوفته برنده جنگ هست. (چرا؟) به این دلیل که در جنگ های از نوع نزدیک قفل راداری ممکن نیست و کمینه یا همون مینیمم برد موشک های راداری بسیار بیشتر از فاصله دو جنگنده در حالت داگ فایتر هست. (حالا چرا به این نبرد میگن داگ فایتر ؟) به این دلیل که این نوع جنگ مثل جنگ دوتا سگ میمونه که هر سگی که بتونه گردن سگ دیگه رو بگیره و به پشت اون بیوفته برنده جنگ است. همونطور که عرض کردم استفاده از موشک های راداری در این جنگ ممکن نیست و باید برای مقابله با جنگنده دشمن از موشک های حرارتی یا مسلسل استفاده کرد. (اگر سوال اینه که چرا باید از موشک های گرمایاب استفاده کرد؟) باید گفت که موشک های گرمایاب به دنبال گرمای تولید شده از موتور جنگنده دشمن حرکت می کنند و پیدا کردن این گرما هم فقط از پشت موتور ممکن هست.
    خب من این تعاریف ابتدائی رو گفتم تا به این مانور برسیم. (حالا به چه روش هایی جنگنده میتونه پشت اون یکی جنگنده بیوفته؟) بهترین روش استفاده از مانورهای متعدد هست. در واقع هر خلبانی که در اجرای مانورها ماهرتر باشه برنده جنگ هست. در مورد این مانور که اگر اشتباه نکنم به اسم مانور کبری میشناسنش؛ با تغییر زاویه نازل های خروجی جنگنده و بدست گرفتن فرامین به سمت بالا جنگنده یک دایره را طی می کند تا پشت جنگنده دیگر بیوفته. البته فرق این مانور با کبری اینه که در این مانور یک دایره کامل طی میشه ولی در مانور کبری تنها یک نیم دایره طی شده و دوباره فرامین به سمت پایین برگردانده میشن. (اگر درکش سخته بگین تا فیلم ارائه بدم)
    هر دو مانور توسط خلبانان روس طراحی شده است (احتمالا دهه 90 میلادی) و جنگنده هایی که توانایی تغییر نازل های خروجی را دارند توانایی انجام این مانور را خواهند داشت. (نظیر سوخو-37,اف-22,پاکفاو....)
    لازم به ذکره که با ورود موشک های حرارت یاب جدید نظیر سایدویندر ایکس و آر-74 دیگه این مانورها خیلی کاربرد نخواهند داشت. زیرا که این موشک ها میتونن در هر شرایطی روی حرارت موتور جنگنده مقابل قفل کنند.

اگر اطلاعات بیشتری مد نظرتون هست بگین تا رائه بدم.
    ویرایش توسط "مهدی" : 5th November 2014 در ساعت 04:17 PM
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

4. 3 کاربر از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی";615064]درود؛ من ابتدا تعریف کلی این مانور رو که در دانشنامه آزاد ویکیپدیا نیز اومده صرفا کپی میکنم و بعد به طور ساده توضیح میدم.
    از نظر ویکیپدیا:
    [COLOR=#252525][FONT=Tahoma][B]کولبیت[/B] (با نام [B]فرولوف چاکرا[/B] نیز شناخته می‌شود که از نام خلبان آزمایشی [I]اوگنی فرولوف[/I] گرفته شده‌است) یک [URL="http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B1_%D9 %87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C&action=edit&redlink=1& preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%D A%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D 9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8% AF+%DB%8C%DA%A9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9 %86%D9%88+%D8%A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D 8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary =&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+% DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D 9%87+%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF&withJS=MediaWiki:Int ro-Welcome-NewUsers.js
    مانور هوایی[/URL] است که بدست خلبانان روسی طراحی شده و در آن هواپیما یک حلقه بسته را دور می‌زند. این حلقه معمولاً چنان بسته و با قطر کمی است که گاهی قطر آن کمی از طول هواپیما بیشتر است. این مانور نمونه‌ای از "پس از واماندگی" وفرامانور است[۱]. مانند بیشتر فرامانورها، بیان‌کننده کنترل بر اوج پرواز در شرایط غیرمعمول پروازی است که در آن می‌توان اوج پرواز را با جریان روی پایدارکننده‌ها یا بالابرها کنترل کرد.[/FONT][/COLOR]
    کولبیت، سرعت هواپیما را بسیار کاهش می‌دهد و از نظر تئوری می‌تواند به خلبان در بدست آوردن موقعیتی مناسب برای شلیک به هدف کمک کند. این مانور، بسیار به مانورکبرای پوگاچف شبیه است اما در اینجا چرخشی که در مانور کبرا ناگهان متوقف می‌ماند بصورت کامل انجام می‌شود.
    --------
    توضیحات ساده:
    وقتی دو جنگنده در حالت داگ فایتر یا نبرد نزدیک قرار می گیرند؛ قاعدتا هر جنگنده ای به پشت اون یکی بیوفته برنده جنگ هست. (چرا؟) به این دلیل که در جنگ های از نوع نزدیک قفل راداری ممکن نیست و کمینه یا همون مینیمم برد موشک های راداری بسیار بیشتر از فاصله دو جنگنده در حالت داگ فایتر هست. (حالا چرا به این نبرد میگن داگ فایتر ؟) به این دلیل که این نوع جنگ مثل جنگ دوتا سگ میمونه که هر سگی که بتونه گردن سگ دیگه رو بگیره و به پشت اون بیوفته برنده جنگ است. همونطور که عرض کردم استفاده از موشک های راداری در این جنگ ممکن نیست و باید برای مقابله با جنگنده دشمن از موشک های حرارتی یا مسلسل استفاده کرد. (اگر سوال اینه که چرا باید از موشک های گرمایاب استفاده کرد؟) باید گفت که موشک های گرمایاب به دنبال گرمای تولید شده از موتور جنگنده دشمن حرکت می کنند و پیدا کردن این گرما هم فقط از پشت موتور ممکن هست.
    خب من این تعاریف ابتدائی رو گفتم تا به این مانور برسیم. (حالا به چه روش هایی جنگنده میتونه پشت اون یکی جنگنده بیوفته؟) بهترین روش استفاده از مانورهای متعدد هست. در واقع هر خلبانی که در اجرای مانورها ماهرتر باشه برنده جنگ هست. در مورد این مانور که اگر اشتباه نکنم به اسم مانور کبری میشناسنش؛ با تغییر زاویه نازل های خروجی جنگنده و بدست گرفتن فرامین به سمت بالا جنگنده یک دایره را طی می کند تا پشت جنگنده دیگر بیوفته. البته فرق این مانور با کبری اینه که در این مانور یک دایره کامل طی میشه ولی در مانور کبری تنها یک نیم دایره طی شده و دوباره فرامین به سمت پایین برگردانده میشن. (اگر درکش سخته بگین تا فیلم ارائه بدم)
    هر دو مانور توسط خلبانان روس طراحی شده است (احتمالا دهه 90 میلادی) و جنگنده هایی که توانایی تغییر نازل های خروجی را دارند توانایی انجام این مانور را خواهند داشت. (نظیر سوخو-37,اف-22,پاکفاو....)
    لازم به ذکره که با ورود موشک های حرارت یاب جدید نظیر سایدویندر ایکس و آر-74 دیگه این مانورها خیلی کاربرد نخواهند داشت. زیرا که این موشک ها میتونن در هر شرایطی روی حرارت موتور جنگنده مقابل قفل کنند.

اگر اطلاعات بیشتری مد نظرتون هست بگین تا رائه بدم.
    با سلام خدمت آقا مهدی
    ضمن تشکر از حضورتون و توضیحات جامع و گویایی که ارائه دادید ...
    توضیحاتتون خیلی خوب و کامل بود
    و من هم یک تصویر در همین زمینه در وب تونستم پیدا کنم که
    برای تفهیم بهتر میتونه مورد استفاده علاقمندان این مبحث باشه

فقط اگر براتون امکان داره در خصوص فرامانور و تفاوتش با مانور های دیگه یه توضیح بفرمایید
    چون لینک هایی که از ویکی پدیا لطف کردید در ابتدای پاراگراف گذاشتید توضیحاتی نداشتند
    و با مطالعه متن تون هم نتونستم تعریف جامعی از فرامانور رو دریافت کنم

باز هم ممنون از پاسخ هاتون

6. 2 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24596
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

نقل قول نوشته اصلی توسط Almas Parsi نمایش پست ها
    با سلام خدمت آقا مهدی
    ضمن تشکر از حضورتون و توضیحات جامع و گویایی که ارائه دادید ...
    توضیحاتتون خیلی خوب و کامل بود
    و من هم یک تصویر در همین زمینه در وب تونستم پیدا کنم که
    برای تفهیم بهتر میتونه مورد استفاده علاقمندان این مبحث باشه

فقط اگر براتون امکان داره در خصوص فرامانور و تفاوتش با مانور های دیگه یه توضیح بفرمایید
    چون لینک هایی که از ویکی پدیا لطف کردید در ابتدای پاراگراف گذاشتید توضیحاتی نداشتند
    و با مطالعه متن تون هم نتونستم تعریف جامعی از فرامانور رو دریافت کنم

باز هم ممنون از پاسخ هاتون

خواهش میکنم.
    راستش من با اصطلاحات فارسی آشنا نیستم. اگر لغت انگلیسیش رو بگین بیشتر میتونم کمکتون کنم.
    ولی فکر کنم به هر مانوری که باعث از دست رفتن سرعت جنگنده به میزان قابل توجهی بشه فرامانور گفته میشه.
    برای مثال ما مانورهایی رو داریم که تنها با استفاده از تکنیک های خاص پرواز؛ و بدون کاهش قابل توجه سرعت؛ جنگنده رو در داگ فایت پیروز میکنن ولی در فرامانور به این شیوه نیست.
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

8. کاربرانی که از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)