دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16

موضوع: چرا انقدر به خودمون مطمئن هستیم ...

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    23
    دریافت تشکر: 372
    قدرت امتیاز دهی
    196
    Array
    محمد حسین بابایی فرد's: جدید145

Exclamation چرا انقدر به خودمون مطمئن هستیم ...

ب نامت
    با سلام خدمت تمام دوستان گرامی . یه سوال میپرسم ازتون و میخوام همه جواب بدن اگر شما تو کشوری مثل آمریکا متولد میشدید به نظر شما دینتون باز هم شیعه میشد ؟ پاسخ منطقی اینه که ن نمیشد. حالا به این فکر کنید همون قدر که شما ایمان دارید امام علی خلیفه اول هست همون اندازه یه سنی ایمان داره که نیست . یکی از افراد داعش رو گرفته بودن که به خودش بمب وصل کرده بود و تو جیبش یه چنگال هم بود ازش پرسیده بودن قضیه ی این چنگال چی هست گفته بود اگر من بمب رو منفجر میکردم و شهید میشدم بلافاصله با پیامبر ناهار میخوردم ! این حرف رو که آدم میشنوه به این پی میبره که پسر این چقدر پرته چقدر جاهله چقدر نفهمه حالا از تو میپرسم واقعا به خاطر چی نماز میخونی ؟ به خاطر چی روزه میگیری؟ ببینید من خودم از 11 سالگی نمازم رو خوندم و از 13 سالگی هم روزم رو گرفتم ولی نه به خاطر خدا
    چون مادر و پدرم میگفتن بخون و بگیر خدایی میگم این ارزش داره؟ پیامبر وقتی از بت پرست ها پرسید چرا بت پرستی میکنید گفتن چون بر دین پدرانمان هستیم . خدایی ما بر دین پدرانمان نیستیم مثل اونا ؟ به لطف خدا الان که نماز میخونم لذت میبرم نمازم هم سر تا پا 2 دقیقه نمیشه ولی لذت میبرم چون احساس میکنم واقعا بهش نیاز دارم نه به خاطر اینکه مادرم نماز میخونه و این خیلی ارزشمنده و اگر عالم و آدم هم بگن نمازت رو نخون باز من میخونم چون به یه دلیل منطقی رسیدم نه یه دلیل عاطفی . . . پس بیاید یه کم اطلاعاتمون رو ببریم بالا یه کم شناخت پیدا کنیم نسبت به دینی که داریم ازش دم میزنیم تا وقتی کسی پرسید اسلام یعنی چی و تو چرا مسلمانی نمونیم توش پایه اسلام چیز دیگس بیاید برگردیم به زمان عرب جاهلی موقعی که دختر ها رو زنده به گور میکردن یکی بیاد و بگه من پیامبر شما هستم و عرب بپرسه خب حالا باید چیکار کنیم پیامبر بگه 1.باید نماز بخونی2.باید روزه بگیری3.باید خمس بپردازی و... شما بجای عرب باشید نمیگید برو پی کارت؟ از پیامبر پرسیدن مدّین؟(دین چیست) پیامبر جواب داد حسن الخلق(خوش اخلاقی) این پایه دین تو هست ، چقدر خوش اخلاقی؟

2. 14 کاربر از پست مفید محمد حسین بابایی فرد سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

پیش فرض پاسخ : چرا انقدر به خودمون مطمئن هستیم ...

سلام،
    احسنت، اصلي ترين کارکرد دين پاسخ به اين پرسش است که من که هستم و کجا دارم مي روم؟
    يعني درباره خود و آفرينش خود تعقل کني، همانطور که در روايات هم آمده: من عرفه نفسه فقد عرف ربه (هر که خود را شناخت خداي خود را شناخته است)
    اصلا" وقتي همچين سوالاتي در ذهن خطور مي کند و انسان به دنبال جواب مي رود خود به خود به سمت دين هدايت مي شود.
    حالا يکي عاطفي به دين مي رسد و يکي منطقي و .... وقتي چيزي درست باشد فرقي نمي کند که شخص به چه طريق به اين نتيجه رسيده که بايد آن را اجرا کند.
    مهم اين است که کار درست را دارد انجام مي دهد.
    البته اگر ساختار فکري کسي منطقي باشد بايد حتما" منطقي به معرفت دين برسد و نه همين طور شکمي!

اينکه پدر و مادر بگويند نماز بخوان و بعد نماز بخواني ارزشي ندارد ولي يک نکته اي اين وسط هست.
    من هم به دلايل منطقي به دين رسيدم ولي فرقم با شما اين است که تا به صورت منطقي به اين موضوع نرسيدم نماز نخواندم!
    ولي حالا به خودم مي گويم کاش من هم مثل شما فقط طوطي وار و فقط صرف گفته پدر و مادرم نمازم را خوانده بودم.
    درست است که ارزشي نداشت ولي ..... چطور بگويم ...... شايد خيلي زندگي آرامتر و قشنگتري داشتم!
    شايد شما هم اگر آن نماز طوطي وار را نمي خوانديد به معرفت منطقي نمي رسيديد، يا با تحمل مشقتهاي بيشتري به اين معرفت مي رسيديد!

به هر حال از طرح اين موضوع توسط شما که دعوت به تعقل براي شناخت دين است تشکر مي کنم.
    واقعا" بسياري از افراد دينشان ارثي است! به قول مولوي:

سر ز شکر دین از آن برتافتی
    کز پدر میراث مفتش یافتی

مرد میراثی چه داند قدر مال؟
    رستمی جان کند و مجان یافت زال!

هر که او ارزان خرد ارزان دهد
    گوهري طفلي به قرصي نان دهد
    ویرایش توسط علي پارسا : 3rd November 2014 در ساعت 10:08 PM دلیل: اصلاح غلط املايي
    [SIGPIC][/SIGPIC]

4. 8 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی محض
    ارسال تشکر
    1,598
    دریافت تشکر: 2,720
    قدرت امتیاز دهی
    7219
    Array

من هم به شما تبریک می گویم. گفته می شود اصول دین (و به نظر من کلیت آن) تحقیقی است و نه تقلیدی. یعنی به راه دین پدر و مادر رفتن ارزش چندانی ندارد. توزیع ادیان و مکاتب فکری در جهان، قبل از هر چیز دیگر، یک توزیع جغرافیائی است. همانطور که خودتان هم فرموده اید، اگر شما در یک کشور دیگر به دنیا آمده بودید، به احتمال 99.999 درصد، دست کم در ظاهر، دین رایج همان کشور را داشتید. به احتمال بسیار بسیار زیاد، اگر در کره شمالی به دنیا آمده بودید، شما هم برای مرگ کیم جونگ ایل، به شدت اشک می ریختید و معتقد بودید هوائی که تنفس می کنید، از صدقه سر رهبر و خانواده کیم است.

مردم به کردار سران خود هستند:
    در جامعه شناسی ادیان، نوع تکامل ما از میلیونها سال پیش تا کنون، در این امر دخیل است. از دید تکاملی؛ ما 5 تا 6 میلیون سال پیش جرء پریماتها و گونه ای شمپانزه بوده ایم(گونه بونوبو)؛ بسیاری از رفتارهای آنها، هنوز در وجود ما هست. مثلا اینکه در ابرها، گاهی اشکال جانوران را متصور می شویم، گاهی در تاریکی، به اشتباه اشیاء را شبیه جانوران خطرناک می بینیم. همچنین همه ما از صدای کشیده شدن یک قطعه فلز روی سنگ عصبی می شویم. دلیلش این است که وقتی شمپانزه و در جنگلها بوده ایم، جیغ میمونها نشانگر حضور یک یا چند شکارچی خطرناک در محل بوده است.
    در آن روزگاران، ما بیشتر شکار بوده ایم تا شکارچی. در هر گله یک رئیس یا نر آلفا حضور داشته که همه پیرو او بوده اند. گاهی برای تامین پروتئین و یا گسترش قلمرو غذائی، مجبور بوده ایم همراه گله راه بیفتیم تا به گله همسایه حمله کنیم و یا از یک قلمرو نا امن، فرار کرده و قلمروی مناسبتری بیابیم. این یک استراتژی بقا بوده است. پس وقتی یک فرآیند همگانی در گروه راه می افتاده، کل گله به تبعیت از هم، و معمولا به دنبال سردمداران گله راه می افتادند.
    بر این اساس؛ در فرهنگهای انسانی امروزی هم، یک رویه، روند یا فرآیند رایج، به سرعت تبدیل به یک سنت تقلیدی و یک فرهنگ غالب ذهنی در اجتماع می شود. گاهی در دبستان مشاهده می کنیم که وقتی یک بچه گفته ای را فریاد می زند، 90 درصد بچه های دیگر، بدون فکر، رفتار ناهنجارش را تقلید می کنند. حتی در ورزشگاهها، بروز رفتارهای ناهنجار همگانی، به صورت انفجاری، کاملا محتمل است.
    این موضوع مختص کشورهای عقب مانده هم نیست. گاهی در کشورهای پیشرفته تر هم مواردی می بینیم؛ مثلا در اسپانیا، مسابقات سنتی گاوبازی برگزار می شود که واقعا یک فرهنگ خشن و مسخره است. گاوهای بیچاره با نیزه های متعدد ماتادور، زخمی شده و به تدریج خون خود را از دست داده و سرانجام بر زمین می افتند (البته گاهی هم استخوانهای ماتادور زیر دست و پای گاو 500 کیلوئی له می شود) و بعد یکصد هزار نفر آن بالا جیغ و داد می کنند و هیجانی می شوند. در مسابقات مسخره دیگر هم مثل کشتی کج و ... هم، تماشاچیان جو گیر شده و عقل دسته جمعی کار نمی کند. در ایران هم یک سری مراسمات و آئینها ایجاد شده اند که اکثر مردم، بدن اینکه به فلسفه، منشاء و پیشینه این اعمال و حرکات فکر کنند، با آن همراه می شوند.
    در مورد جریان مذهبی و یا فرقه ای هم که در یک محله، شهر یا کشور راه می افتد، حتی اگر رفتارهای ضد عقلی داشته باشد، کسی آماده بحث عقلی و علمی نیست؛ همه فقط درون رودخانه ای که راه افتاده، شنا می کنند. مثلا تقریبا امکان ندارد که به یک داعشی کم آگاه و بی فکر، بفهمانی که شیخ و مفتی مسجد شما، این نوع تفکرات را از خودش و اسلافش در آورده و اینها خواسته و سخن خدا نیست، چون از کودکی (و از خانه، مدرسه و مسجد محل)، این آموزه ها در مغزش رسوب کرده است.
    تفکر مستقلی هم ندارد (ولی خودش فکر می کند که دارد).

به جز اینها، همانگونه که قبلا در جائی گفته ام؛

«مغز ما عادت دارد وقتی نمی تواند حقیقت را بر پایه دانسته ها بنا کند، آن را بر پایه باورها شکل می دهد!»
    ویرایش توسط نو آور : 3rd November 2014 در ساعت 06:28 PM
    آئینه چو نقش تو بنمود راست _ بفهم که از ماست که بر ماست!

6. 5 کاربر از پست مفید نو آور سپاس کرده اند .

همکار تالار اقتصاد
    ارسال تشکر
    2,623
    دریافت تشکر: 2,398
    قدرت امتیاز دهی
    774
    Array
    plarak12's: جدید145

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسین بابایی فرد نمایش پست ها
    ب نامت
    با سلام و بحث خوبی ک ارائه شد فقط امیدورام مدیر این بخش لطف کنند و این تاپیک رو به تالار و بخش متناسب خودش منتقل کنند تا مورد بحث شامل اکثر عزیزان بشه ...

من دلم نیومد ک با اعمال نظر خودم در این بحث وقت دوستان رو بگیرم و بخاطر همین از چند صفحه از کتاب ازادی انسان عکس گرفتم و حس میکنم جان مطلب رو در این کتاب توسط استاد ادا شده و البته نیاز ب توسعه داره ...

خواهی نشوی رسوا ، همرنگ شرافت شو ... !
    بورس به همین سادگی {آموزش مقدماتی}

8. 7 کاربر از پست مفید plarak12 سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    23
    قدرت امتیاز دهی
    196
    Array

با تشکر از نو آور و دیگر دوستان عزیز من از خوندن نظرات شما به این نتیجه دست پیدا کردم که اولا باید دین رو که مستقیما برنامه زندگی هست رو با منطق سازگار کرد و منطقی اون رو انجام داد و اینکه انسانیت بااتر از تدین هست به قول علی شریعتی : ترجیح میدهم با کفشهایم در خیابان قدم بزنم تا اینکه در مسجد بنشینم و به کفشهایم فکر کنم انسانیت به مذهب بستگی ندارد . . .

10. 7 کاربر از پست مفید محمد حسین بابایی فرد سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک - طراحی جامدات
    ارسال تشکر
    3,247
    دریافت تشکر: 14,584
    قدرت امتیاز دهی
    29855
    Array

وقتی از دین اسلام و آموخته هاش بحث میشه، تو بحث اجتماعش میرسیم به مهمترین بحثش که همون حق الناسه.
    وقتی به اسم عزاداری امام حسین ۵ نفر جمع میشن و همون ۵ نفر با موتور برق و چند تا باند و طبل و سنج و ... فقط بالغ بر نیم ساعت تو محوطه باز و میان آپارتمان ها به صورت ساکن تنها به ایجاد آلودگی صوتی می پردازند تا بلکه چند نفر دیگه بهشون ملحق بشن، نمیشه توجیحی برای این حرکتشون آورد. آپارتمان هایی که ممکنه چند نفر رو در خودشون جا داده باشند که نیاز به داشتن جایی ساکت باشند
    و این یا یه برداشت اشتباهه از دین یا یه ابرام دانسته بر یه اشتباه در دین که عذر بدتر از گناهه.
    البته این تضییع حقوق دیگران در قالب دسته های عزاداری یا سایر مواردی که به این دهه عزیز نسبت داده میشه در شکل های مختلف کم نیست.
    آشوبم آرامشم تویی
    به هر ترانه ای سر می کشم تویی
    بیا که بی تو من غم دو صد خزانم

12. 6 کاربر از پست مفید م.محسن سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

انسان میتونه سه مرحله از عقل رو طی کنه،

عقل جاهل===>> خوردن شیر توسط نوزاد بدون هیچ اطلاعی از مزایای آن، ولی توسط همین مرحله رشد میکند، مثل خواندن نماز بواسطه تذکر پدر و مادر، خوردن سیب بدون دانستن فواید آن و.....

عقل عاقل====>> انسجام فکری داشتن و با تعقل تصمیم گیری و حرکت کردن بسوی کمال، برنامه ریزی صحیح برای خوردن و خوابیدن، خواندن نماز با توجه به اثرات آن و....

عقل عاشق===>>رسیدن به جایی که همه اعمال و اذکارش برای معشوقه است، فقط برای او... مانند امام حسین و ...

در کدام مرحله هستیم؟ !!به کدام مرحله بسنده کرده ایم؟!!

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

14. 10 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    23
    قدرت امتیاز دهی
    196
    Array

خیلی ممنون زهره خانوم حرف من هم تقریبا همین بود .
    ویرایش توسط محمد حسین بابایی فرد : 4th November 2014 در ساعت 10:09 AM دلیل: لحن

16. 4 کاربر از پست مفید محمد حسین بابایی فرد سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    ارسال تشکر
    10,614
    دریافت تشکر: 19,174
    قدرت امتیاز دهی
    3108
    Array
    تووت فرنگی's: لبخند

باسلام. دين نه تنها در ايران بلکه در کشورهاى ديگر نيز به صورت موروثى به فردى مى رسد.. مثلا همين آمريکا که شما بيان کرديد نيز همان فرد مسيحى هم از اجداد و پدر و مادرش دين را گرفته است پس فقط در دين اسلام اينگونه نيست... اول اينکه واقعا دين اجبار نيست، همانطور که خداوند دين برتر را اسلام معرفى کرده است اما اختيار در انتخاب آن را آزاد گذاشته است. وقتى دينى بطور اجبار و بدون مطالعه به فردى مى رسد انتهايش مى شود زدگى از دين و پوچ گرايى.. اما خب راه هاى رسيدن به حقيقت ها و دلايل موارد ذکر شده در دين اسلام کار دشوارى نيست.به عقيده من فردى که کلى پرسش بى جواب در ذهنش دارد مى تواند از طريق قرآن پاسخ سوال هايش را بگيرد. خود من نيز نبخاطر پدرم نه مادرم بلکه بخاطر آنچه با عقل به آن رسيدم خدا را پرستش مى کنم چرا که لايق پرستش است،چرا که گفته هايش منطقى ست، چرا که نه بلکه علم را رد مى کند بلکه انتهاى فرمايشات خدا مى رسد به علم.. به نظر من رد کردن خدا براى بعضى افراد خيلى راحت است، چرا که همانطور انسان به نفى هر چيزى بى دليل قانع کننده و سطحى دست مى زند، نيز خدا را با همان علم نفى مى کنند.. اگر حال دقت داشته باشيد بعضى افراد در سعى اين هستند که با علوم مختلف وجود خدا را نفى کنند... با اينکه اين دين از هر مبحثى سخن بميان آورده است .. ولى براى خود من بارها سوالى پيش آمده است، همانطور که اين انسان ها فضا پيما به فضا مى فرستند و يا حتى آدم! پس چطور نمى توانند نطفه اى را خارج از رحم مادر و در فضايى آزمايشگاهى مشابه به تکامل برسانند و آن انسانى شود مشابه ديگران و عمر بسيار داشته باشد و کاملا سالم باشد؟ انسان هاى که با افزايش علم سعى در نفى خالقى و تاييد خود به خودى جهان دارند پاسخ اين سوال مرا چگونه مى دهند؟ مثل زمان جاهليت که وجود معبود را نفى مى کردند، و از آنان خواسته شد آيه اى مشابه آيه قرآن آورده شود و آنان باز ماندند ، در زمان حال هم بعضى اعمال از قدرت انسان خارج است. و اينکه بنظر من اشکالى از دين نيست، اجرا کنندگان آن مقصر اند،چرا که هر چه را بخواهند از اسلام انجام مى دهند و هر چه را که نخواهند نه!
    دلم تنگه پرتقالِ من!

18. 6 کاربر از پست مفید تووت فرنگی سپاس کرده اند .

همکار تالار اقتصاد
    ارسال تشکر
    2,623
    دریافت تشکر: 2,398
    قدرت امتیاز دهی
    774
    Array
    plarak12's: جدید145

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسین بابایی فرد نمایش پست ها
    اینکه انسانیت بااتر از تدین هست به قول علی شریعتی : ترجیح میدهم با کفشهایم در خیابان قدم بزنم تا اینکه در مسجد بنشینم و به کفشهایم فکر کنم انسانیت به مذهب بستگی ندارد . . .
    محمد حسین عزیز دین و انسانیت تفکیک پذیر نیست و در حقیقت دین راه شناخت و به فعل در اوردن انسانیت هست و این که شریعتی مرحوم بیان کرده مربوط ب دین بی دینیست ...

نقل قول نوشته اصلی توسط مازرون نمایش پست ها
    وقتی از دین اسلام و آموخته هاش بحث میشه، تو بحث اجتماعش میرسیم به مهمترین بحثش که همون حق الناسه.
    وقتی به اسم عزاداری امام حسین ۵ نفر جمع میشن و همون ۵ نفر با موتور برق و چند تا باند و طبل و سنج و ... فقط بالغ بر نیم ساعت تو محوطه باز و میان آپارتمان ها به صورت ساکن تنها به ایجاد آلودگی صوتی می پردازند تا بلکه چند نفر دیگه بهشون ملحق بشن، نمیشه توجیحی برای این حرکتشون آورد. آپارتمان هایی که ممکنه چند نفر رو در خودشون جا داده باشند که نیاز به داشتن جایی ساکت باشند
    و این یا یه برداشت اشتباهه از دین یا یه ابرام دانسته بر یه اشتباه در دین که عذر بدتر از گناهه.
    البته این تضییع حقوق دیگران در قالب دسته های عزاداری یا سایر مواردی که به این دهه عزیز نسبت داده میشه در شکل های مختلف کم نیست.
    متاسفانه وقتی درک ما نسبت ب دین سطحی و شخصی باشه نتیجش همین هست ....
    متاسفانه این مدل افراد در همه سال هستند و صرفا مربوط ب محرم و ..نیست . فقط در این ماه به اسم امام و دین توجیهش میکنند ...
    از عروسی هایی ک تا ساعت 2شب بخاطر سر وصداش اسایش همسایه ها ....
    از بوق و صدای ضبط ماشین هایی ک برا خوشی خودشون بقیه رو ...

خواهی نشوی رسوا ، همرنگ شرافت شو ... !
    بورس به همین سادگی {آموزش مقدماتی}

20. 8 کاربر از پست مفید plarak12 سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)