دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 14 , از مجموع 14

موضوع: قلب چيست؟ (بحث کلامی شناختی روح)

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

پیش فرض پاسخ : قلب چيست؟ (بحث کلامی شناختی روح)

نقل قول نوشته اصلی توسط "مهدی" نمایش پست ها
    سوال مطرح شده در رابطه با زبان نزول نیست.
    چیزی که مهم است غلط بودن تعریف شما در رابطه با روح است. با تعاریف امروزی علم, روح وجود ندارد. و با مطرح شدن بحث هایی نظیر رد ارتباط خواب و روح و پدیده دژاوو عملا می توان گفت روح وجود ندارد.
    سوال هایی که در این بحث مطرح می شوند مانند این هستند که اگر حیات انسان به روح وابسته است چگونه است که امروزه می توانند بعضی اعضای بدن را پس از مرگ آن فرد زنده نگه دارند؟ یا اینکه امروزه میدانیم که اگر با یک جسم برنده، جسم پینه ای (Corpus Callosum)، توده ای از عصبهای مغزی که دو نیمکره مغز را به یکدیگر وصل میکنند را ببریم دو ذهن متفاوت و مستقل خواهیم داشت، آیا در این زمان روح شخص نیز تبدیل به دو روح میشود؟

ما اینجا هیج تعریفی از روح ارائه ندادیم که بخواد تعریفش غلط باشه یا درست. بلکه وجود روح پیش فرض و شناخته شده تلقی شده طبق وجدان.

میگن یه بنده خدایی دوستانش رو آورد کنار حوض پر از آب و بهشون گفت من براتون اثبات می کنم که این حوض آب نداره!
    وقتی حرفاش تموم شد دوستاش دیدند فایده نداره هر چی بگن اون یه استدلال میاره که آب نیست توی حوض

اومدند همه با هم انداختنش توی آب تا با علم حضوری بفهمد که حوض آب دارد.

هر چند مطلبی که ارسال کردید مستقیم مورد بحث نیست.اما جهت اینکه بی پاسخ نماند باید عرض کنم روح هم همینه برادر من.روح علاوه بر اینکه علم بر اون صحه گذاشته به عنوان تایید حکم عقل و وجدان! میشه با علم حضوری درونی حسش کرد. این نوع بدیهیات رو براش استدلال نمیارن. چون حضورا اثبات شده هستند.

مثال:
    بدن انسان هر چند وقت یکبار تمام سلول هاش عوض میشه ؟ هر 8 سال طبق اثبات علمی که هست. خوب حالا بعد از گذشت این هشت سال شما هنوز هم میگید من مهدی هستم یا می گید من هستم! اگر بنا باشد خیلی علمی نگاه کنیم شما هر هشت سال یک شخص دیگری هستید! که هیچ ربطی به هشت سال گذشته نداره. اما چه وجه مشترکی هست که میگه هنوز من هستم!!!! این همون اثبات حضوری روح است در بدن. .. نیاز به استدلال نداره. مثال زدم که وجود روح رو حضورا درک کردید

----------------------------------
    در مورد اینکه مغز اگه دو تا بشه روح هم دوتا میشه یا نه؟

مثل اینکه شما هنوز آنچه این مقاله می خواد بگه رو درست دریافت نکرده اید. این مقاله نمی خواد بگه مغزی که در جمجمه ما قرار داده همون روح است. نخیر. که اگر ما با سلول های بنیادی یا هر روش علمی مغز رو در خارج از بدن آفریدیم پس حتما یک روح بهش باید وصل بشه.

چرا اون مثال رو می زنید . این رو دقت کنید وقتی نطفه ای در رحم زن منعقد می شود تا 4 ماه این نطفه رشد می کند و جسمش هم سالم است و پویا! و در حال شد. یعنی زنده است. اما روح ندارد. و طبق روایات روح از 4 ماهگی به او دمیده می شود. یعنی دارای درک و فهم انسانی می گردد.

شما بین غریزه های حیوانی و وجودات دیگر و بین روح رو دارید خلط می کنید. ایا پرندگان دارای روح هستند؟ حشرات چی؟ اگر نیستند پس چرا زنده هستند و رشد می کنند و می فهمند و غریزه دارند؟
    نظرتون درباره کسی که مرگ مغزی کامل دارد چیه؟ اما بدنش زنده است و عکس العمل های منطقی هم نشان می دهد. در صورتی که مغز مرکز کنترل بدن است و در حقیقت کار نمی کند؟

همه اینها رو گفتم که بدانید حیات جسم کاملا از حیات روح جداست. کسی ادعا نکرده است که حیات جسمی انسان فقط به روح وابسته است. بلکه انسان بودن انسان و حیات انسانی به معنای جسم زنده ای که دارای درک و شعور و قدرت تحلیل و تعالی است و اختیار دارد.. این وابسته به وجود روح است.

و اختیار با غریزه حیوانی و جسم های رشد کننده ی زنده متفاوت است.

درخواست می کنم سوالاتی که به ذهنتون میاد رو قبل از طرح کردن کمی روش فکر کنید و تحقیق کنید. و در تاپیک مربوط به خودش مطرح کنید . در غیر اینصورت و تکرار ، یا پست مربوطه منتقل و یا حذف میشود.
    ویرایش توسط kamanabroo : 8th October 2014 در ساعت 04:01 PM

2. کاربرانی که از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند.

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی محض
    ارسال تشکر
    1,598
    دریافت تشکر: 2,720
    قدرت امتیاز دهی
    7219
    Array

به لحاظ علمی، بین یک تک سلول زنده و یک تک سلول مرده و همچنین بین یک جاندار پر سلولی زنده و نوع مرده آن، تفاوت اصلی، در توانائی برقراری هماهنگی و ارتباطات بین اجزای زیستی و ارگانهای تخصصی آن موجود است. چند نکته حائز اهمیت است:

_ ساده ترین موجود زنده، نوعی عامل بیماریزاست که تنها شامل یک مولکول پروتئین است به نام ویروئید که نه تغذیه دارد، نه دفع، نه تنفس و سوخت و ساز، لکن تنها زمانی که در محیط درون انواعی از موجود زنده قرار گیرد، سلولهای او را وادار می کند تا نسخه هائی از روی آن بسازد(توانائی تکثیر). پس از آن، ساده ترین شکل حیات ویروسها هستند که مشتمل بر حدود 1200 مولکول پروتئین و یک مولکول اسید نوکلئیک هستند.
    _ گاهی قلب به خوبی کار می کند اما به دلیل مسائلی همچون تروما و ...، مغز قادر به ادامه درست وظایف خود نیست و لذا پزشکان، بیمار را دچار مرگ مغزی اعلام می کنند.
    _ بین یک موجود زنده، بلافاصله قبل و پس از مرگ، هیچ تغییر وزنی رخ نمی دهد (اون قضیه 21 گرم کاهش وزن در انسان شایعه است)
    _ جاندارانی وجود دارند که هیچ وقت نمی میرند مثل نوعی عروس دریائی (hydrozoan jellyfish) و یا گونه ای از کرم‌های پهن (Flatworm)از خانواده پلانارین (planarian)که می‌توانند خود را بارها و بارها همگون‌سازی‌ یا حتی بازسازی کنند.
    _ به نظر من برخی افراد، صرفاً آن تکه‌هایی از علم را در خاطر نگاه می دارند که مزاحمتی برای باورهای از پیش معلومشان نداشته باشند!
    آئینه چو نقش تو بنمود راست _ بفهم که از ماست که بر ماست!

4. کاربرانی که از پست مفید نو آور سپاس کرده اند.

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    ما اینجا هیج تعریفی از روح ارائه ندادیم که بخواد تعریفش غلط باشه یا درست. بلکه وجود روح پیش فرض و شناخته شده تلقی شده طبق وجدان.

میگن یه بنده خدایی دوستانش رو آورد کنار حوض پر از آب و بهشون گفت من براتون اثبات می کنم که این حوض آب نداره!
    وقتی حرفاش تموم شد دوستاش دیدند فایده نداره هر چی بگن اون یه استدلال میاره که آب نیست توی حوض

اومدند همه با هم انداختنش توی آب تا با علم حضوری بفهمد که حوض آب دارد.

هر چند مطلبی که ارسال کردید مستقیم مورد بحث نیست.اما جهت اینکه بی پاسخ نماند باید عرض کنم روح هم همینه برادر من.روح علاوه بر اینکه علم بر اون صحه گذاشته به عنوان تایید حکم عقل و وجدان! میشه با علم حضوری درونی حسش کرد. این نوع بدیهیات رو براش استدلال نمیارن. چون حضورا اثبات شده هستند.

مثال:
    بدن انسان هر چند وقت یکبار تمام سلول هاش عوض میشه ؟ هر 8 سال طبق اثبات علمی که هست. خوب حالا بعد از گذشت این هشت سال شما هنوز هم میگید من مهدی هستم یا می گید من هستم! اگر بنا باشد خیلی علمی نگاه کنیم شما هر هشت سال یک شخص دیگری هستید! که هیچ ربطی به هشت سال گذشته نداره. اما چه وجه مشترکی هست که میگه هنوز من هستم!!!! این همون اثبات حضوری روح است در بدن. .. نیاز به استدلال نداره. مثال زدم که وجود روح رو حضورا درک کردید

----------------------------------
    در مورد اینکه مغز اگه دو تا بشه روح هم دوتا میشه یا نه؟

مثل اینکه شما هنوز آنچه این مقاله می خواد بگه رو درست دریافت نکرده اید. این مقاله نمی خواد بگه مغزی که در جمجمه ما قرار داده همون روح است. نخیر. که اگر ما با سلول های بنیادی یا هر روش علمی مغز رو در خارج از بدن آفریدیم پس حتما یک روح بهش باید وصل بشه.

چرا اون مثال رو می زنید . این رو دقت کنید وقتی نطفه ای در رحم زن منعقد می شود تا 4 ماه این نطفه رشد می کند و جسمش هم سالم است و پویا! و در حال شد. یعنی زنده است. اما روح ندارد. و طبق روایات روح از 4 ماهگی به او دمیده می شود. یعنی دارای درک و فهم انسانی می گردد.

شما بین غریزه های حیوانی و وجودات دیگر و بین روح رو دارید خلط می کنید. ایا پرندگان دارای روح هستند؟ حشرات چی؟ اگر نیستند پس چرا زنده هستند و رشد می کنند و می فهمند و غریزه دارند؟
    نظرتون درباره کسی که مرگ مغزی کامل دارد چیه؟ اما بدنش زنده است و عکس العمل های منطقی هم نشان می دهد. در صورتی که مغز مرکز کنترل بدن است و در حقیقت کار نمی کند؟

همه اینها رو گفتم که بدانید حیات جسم کاملا از حیات روح جداست. کسی ادعا نکرده است که حیات جسمی انسان فقط به روح وابسته است. بلکه انسان بودن انسان و حیات انسانی به معنای جسم زنده ای که دارای درک و شعور و قدرت تحلیل و تعالی است و اختیار دارد.. این وابسته به وجود روح است.

و اختیار با غریزه حیوانی و جسم های رشد کننده ی زنده متفاوت است.

درخواست می کنم سوالاتی که به ذهنتون میاد رو قبل از طرح کردن کمی روش فکر کنید و تحقیق کنید. و در تاپیک مربوط به خودش مطرح کنید . در غیر اینصورت و تکرار ، یا پست مربوطه منتقل و یا حذف میشود.
    در ابتدا لازم هست بگم که اینان سوالاتی بنیادی هستند که در نقد "روح" بکار می روند و سوال بنده نیست! (لازم به ذکر است که نه تنها شما بلکه هیچ شخصی تا کنون نتوانسته به این سوالات پاسخ دهد.)
    در رابطه با اظهارات شما و پاسخ از طریق همین مقالات. (من صرفا نقل و و قول می کنم)
    خداباوران معتقدند پس از مرگ روح پیوند خود را با بدن قطع میکند و یا از بدن خارج میشود، پرسش این است که آیا روح زمانی که قلب از کار بایستد بدن را ترک میکند؟ یا در زمانی که مغز انسان از کار بایستد؟ بسیار پیش آمده است که افرادی مرگ مغزی داشته اند اما قلب آنها هنوز کار میکرده است. آیا در چنین شرایطی روح از بدن خارج شده است یا نه؟ آیا روح صبر میکند تا ببیند قلب یا مغز کی از کار می افتد تا در آن زمان بدن را ترک کند؟ در برخی از مواقع افرادی به کما میروند و چندین سال مغز آنها فعالیت نمیکند ولی تمامی اعضای بدنشان بطور عادی کار میکنند، این افراد با تغذیه خونی زنده نگاه داشته میشوند و اگر این تغذیه خونی قطع شود به سرعت تمامی اعضای بدنشان از کار خواهد افتاد، آیا روح نشسته است تا ببیند کی سرم از بدن این انسان قطع میشود تا بعد از بدن او مهاجرت کند؟ اگر در چنین شرایطی مغز شخصی عوض شود، او به حیات خود ادامه خواهد داد. زیرا تنها مشکل بدن او مغز او است. اما اگر این مشکل حل نشود او بلافاصله بعد از قطع شدن منبع تغذیه بدنش خواهد مرد.
    تکلیف کسانیکه که قلبشان با قلب انسان دیگری عوض شود چیست؟ آیا روح این افراد با هم عوض میشود؟ احتمالاً در چند دهه آینده پزشکان قادر خواهند بود که مغز انسانها را نیز با یکدیگر عوض کنند. در آن شرایط بر سر روح چه می آید؟ اگر مغز انسانی از کالبدی به کالبد دیگر وارد شود آیا روح آندو شخص نیز بین این دو بدن جابجا میشود؟ اگر تمام اعضای بدن یک انسان از جمله مغز او به اشخاص دیگر پیوند زده شوند بر سر روح او چه خواهد آمد؟ آشکار است که در مسئله خارج شدن روح از بدن با پیشرفت علوم پزشکی و قابلیت تعویض اعضای بدن تناقضات بسیاری دیده میشود. آیا دوقلوهای به هم چسبیده دو روح دارند؟ اگر یک روح دارند، بعد از جداسازی آنها در صورتیکه جراحی موفقیت آمیز باشد چه بر سر روحشان خواهد آمد؟ آیا این روح نیز جراحی خواهد شد؟ و اگر دو روح دارند چگونه است که رفتن روح یکی از آنها از کالبدشان معمولا باعث بیرون رفتن روح دیگری نیز میشود؟ آیا میتوان دو روح را در یک بدن قرار داد؟ امروزه میدانیم که اگر با یک جسم برنده، جسم پینه ای (Corpus Callosum)، توده ای از عصبهای مغزی که دو نیمکره مغز را به یکدیگر وصل میکنند را ببریم دو ذهن متفاوت و مستقل خواهیم داشت (11)، آیا در این زمان روح شخص نیز تبدیل به دو روح میشود؟ تا زمان معینی پس از مرگ بسیاری از اعضای بدن هنوز میتوانند کار کنند، و میتوان این اعضا را به بقیه بیماران پیوند زد، اگر روح با مرگ بدن را ترک میکند چگونه است که بسیاری از اعضای بدن پس از ترک روح از بدن همچنان کار میکنند؟ چرا ناخنها و موهای افراد مرده تا مدتی پس از مرگ آن شخص نیز به رشد خود ادامه میدهند؟ حتی در بسیاری از مواقع میتوان اعضای بدن را بدون داخل کردن آنها در بدنی دیگر، با ایجاد شرایط مصنوعی آزمایشگاهی زنده نگاه داشت، بعنوان مثال تقریباً همه میدانند که سلولهای خونی را میتوان بیرون از بدن نیز زنده نگه داشت، بدن به غیر از سلول چیز دیگری ندارد و سلول برای زیستن به عوامل مشخصی همچون اکسیژن و مواد غذایی نیازمند است که میتوان با ایجاد مصنوعی آن عوامل هر سلول را زنده نگاه داشت، بنابر این در تئوری زنده نگه داشتن تمامی اعضای بدن ممکن است، اما در عمل ایجاد شرایط مصنوعی برای برخی از آنها هنوز به دلیل ضعف فن آوری پزشکی میسر نشده است. برای پزشکان این مسئله مانند روز روشن است که در آینده بسیار نزدیک بانکهای اعضای بدن ایجاد خواهد شد تا افراد بتوانند اعضای بدن را که دچار مشکلاتی میشوند با اعضای بدن مردگانی که اعضای بدنشان را زنده نگه داشته اند عوض کنند. در تئوری اگر بتوان چنین کاری را در مورد تمامی اعضای بدن انجام داد، میتوان انسانی را بطور موقت کشت و در آینده او را دوباره زنده کرد. اعضای بدن انسانها را میتوان بگونه ای بسیار شبیه (12) از روی ساختار سلولی همانند سازی (Cloning) کرد. این مسائل همگی بیانگر آن هستند که اطلاعات پزشکی و دانش بشر از آناتومی بدنش باعث بوجود آمدن تناقضات بسیار در وجود روح بعنوان جوهر حیات شده است، و این تناقضات را تنها با تعریف علمی حیات که تعریفی کاملاً طبیعی و غیر وابسته به ماوراء طبیعت و روح و خدا است تا حدود زیادی حل کرد.

اگر جای سوالی باقی مانده. بگویید تا بیشتر توضیح دهم.
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

همكار تالار اخبار
    رشته تحصیلی
    مهندسي مديريت پروژه
    ارسال تشکر
    4,842
    دریافت تشکر: 3,026
    قدرت امتیاز دهی
    3470
    Array

سلام
    ممنون از آقای مهدوی
    امروز داشتم قرآن می خوندم این رو تو تفسیر آیه 84 سوره صافات خوندم یادم افتاد ی تاپیک گذاشته شده بود تو سایت، من هم دیدم مرتبطه گفتم بزارم :)

"قلب در اصطلاح قرآن به معنی روح و عقل است، بنابراین، قلب سلیم به روح پاک و سالمی گفته می شود که از هرگونه شرک و شک و فساد خالی است. قرآن مجید، بعضی از قلب ها را قاسیه (قساوتمند) (مائده - 13)، برحی را ناپاک (مائده - 41)، قلب هایی را بیمار (بقره - 10) و بعضی دیگر را مهرخورده و بسته (توبه -87) نامیده و در مقابل آن ها، قلب سلیم را مطرح کرده که هیچ یک از این عیوب در آن نیست؛ هم پاک است و نرم و پرعطوفت، هم سالم است و انعطاف پذیر در مقابل حق.

این همان قلبی است که در روایات، حرم خدا توصیف شده است. در حدیثی از امام صادق (ع) می خوانیم:« قلب، حرم خدا است؛ غیر خدا را در حرم خدا ساکن مکن». این همان قلبی است که می تواند حقایق غیب را ببیند و به ملکوت عالم بالا نظر کند. در حدیثی از پیامبر آمده است:« اگر شیاطین قلوب فرزندان آدم را احاطه نکنند، بی شک می توانند جهان ملکوت را ببینند.»

در هر حال، بهترین سرمایه برای نجات در قیامت، همین قلب سلیم است؛ همان که ابراهیم (ع) با آن به درگاه پروردگارش شتافت و فرمان رسالت را دریافت کرد. در روایت پرمعنایی از امام رضا (ع) می خوانیم: «خداوند در میان بندگانش ظرف و پیمانه ای به نام دل دارد که از همه ی آن ها بهتر همان ظرفی است که صاف تر و محکم تر و لطیف تر باشد؛ از همه محکم تر در دین خدا، از همه پاک تر از گناهان و از همه لطیف تر در مقابل برادران دینی.» (نمونه، ج 19، ص 97)"

قرآن حکیم صفحه 449
    دلی که در دو جهان جز تو هیچ یارش نیست
    گرش تو یار نباشی جهان به کارش نیست

7. کاربرانی که از پست مفید ✿elnaz✿ سپاس کرده اند.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)