دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 38

موضوع: زندگی با گیاهان دارویی

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    حسابداری
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 13
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : زندگی با گیاهان دارویی

باسلام
    ب نظرم گیاهان دارویی بهترین نوع درمان رو دارن
    اما باید بلند مدت استفاده شن بهتر بگم باید جزو برنامه های غذاییمون باشن چون طبیعین فاقد عوارضن و بلند مدت جواب میدن

2. 7 کاربر از پست مفید محمد باقر خانی سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

نقل قول نوشته اصلی توسط *FATIMA* نمایش پست ها
    با سلام

اول از همه بايد اين نكته رو متذكر بشم هر گياهى هم خواص داره و هم مضرات مخصوص به خودش

به عنوان مثال سيب علاوه بر اينكه براى حفظ شادابى پوست مفيده ولى در عين حال خوردن زياد آن باعث ايجاد يبوست ميشود

و ...

و اينكه همه مواد مفيد گياه در پوستش ذخيره ميشه كاملاً درسته بهمين جهت كشاورزى داره به سمت كشاورزى ارگانيك پيش ميره ولى از طرف ديگه به خاطر استفاده بيش از حد از مواد شيميايي خوردن پوست ميوه خوب نيست

به نظر من بهتره در كنار فوايدى كه در براى هر گياه عنوان ميكنن مضراتش هم عنوان كنن ! نظر شما چيه ؟!

شما از چه گياهانى بيشتر استفاده ميكنيد ؟! موقع استفاده به مضراتش هم فكر ميكنيد يا صرفاً فوايدش كفايت ميكنه ؟!

مثلاً افراد قديم براى درمان ضرب ديدگى از خرما استفاده ميكنن ! دوره درمانش طولانيه ولى خب اثر داره ! حالا واقعاً اثر داره يا خودش به مرور زمان خوب ميشه ؟!

يا اينكه من شنيدم ليموعمانى باعث نازايى ميشه ؟! و يا پوست هندوانه باعث كچلى ميشه ؟! اينا صرفاً خرافاته يا ....

من از به دم كردنى ها زياد استفاده ميكنم براى آرامش مفيده !!!!!

شما چقدر به توصيه هاى ديگران اهميت ميديد ؟! امتحان كردين تا حالا ؟!

يكى ميگفت به دونه براى درمان سرماخوردگى و گلو درد خوبه ؟! يكى ميگفت نه دارويى نه شيميايى فقط بايد دوره خودش رو طى كنه ؟!

از نوع گياهان دارويى كه استفاده ميكنيد و اثراتى كه ديديد بيشتر ما رو در جريان بگذاريد

بازم ممنون

سلام به فاطیمای عزیز
    ممنون از نکاتی که یادآور شدید ...
    بله منم با نظرتون موافقم و با ذکر مضرات و فواید در یکجا این تصمیم به عهده مصرف کننده میشه
    که با علم و آگاهی از دو جنبه ضررو فایده یک داروی گیاهی رو مصرف کنه
    من چای سبز و گل گاوزبان رو البته با لیموی تازه و مقدار کمی سنبل طیب زمانی که خیلی خسته باشم
    استفاده کردم اثر بخشی اون فوق العاده بوده ولی با توجه به اینکه نمیتونم مقدار استاندار اون رو بعنوان دمنوش در یک قوری محاسبه کنم
    و از اونجایی که خیلی جون دوست هستم
    سعی میکنم از تی بگ های آماده اون استفاده کنم که مبادا خدایی نکرده مضراتش به بدنم ضرر برسونه ...

البته برخی مطالب خرافی تلفیق شده با مواردی که در طب سنتی ما خیلی میشنویم
    ولی برخی از اونها ریشه علمی ندارند مثلا خوردن پوست هندوانه رو که باعث کچلی میشه من اصلا باور ندارم صحت داشته باشه
    آخه از پوست هندوانه مرباهای خیلی خوشمزه ای میشه تهیه کرد و اصلا هم مضر نیست
    فکر میکنم برای این میگفتن که در قدیم خوردن به سبک شتری و قاچ شده با پوست رواج داشت
    بچه ها در قدیم احتمالا با لذت هندوانه رو میخوردن و تا پوست سبز هندونه رو روش رو کم نمیکردن ول کن نبودن ...

و خانواده ها برای حفظ آبرو پیش مهمان این مورد رو میگفتن که بچه آبرو ریزی نکنه و فقط بخش میوه اون رو میل کنه البته این یک حدسه

مثلا افرادی که قدیمی هستند مثل پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها نسبت به مصرف گیاهان دارویی ارادت بیشتری دارن
    اما نمیدونم چرا من یادمه زمانی که به من توصیه میشد برای حالات قولنج و کولیت نوزاد از عرقیجات
    زیره و نعنا و شوید همیشه نگرانی داشتم مصرف کنم

و هر چند توصیه مادر بزرگم این بود و من چشم جانانه ای هم بهشون میگفتم

اما در نهایت میرفتم داروخانه و یک شربت گریپ میکسچر خارجی میخریدم و از لحاظ روانی خیالم راحت بود
    ترکیبات روی این شربت ها هم که معمولا روش نوشته شده بود 50 میلی گرم سدیم بی کربنات و اینقدر میلی لیتر روغن زیره و شوید و 500 میلی گرم سوکروز در هر میلی لیتر انگار برام قابل اطمینان تر بود و حس میکردم نظارت یک تیم تحقیقاتی روی این دارو هست نمیدونم شاید هم خامی و بی تجربگی چنین تصوراتی رو در ذهنم ایجاد کرده بود
    خب دست خودم نبود همیشه میترسیدم از عرقیجات در سنین نوزادی برای نوزاد استفاده کنم
    البته مدام به خودم میگفتم همه ما با مواد طبیعی و گیاهی تغذیه میشدیم ولی موقع استفاده برای ساغر همیشه دچار تردید میشدم و آخر هم همون شربت آماده و طبق دستور پزشک و با میزان مصرف معین رو ترجیح میدادم
    اما وای به روزی که مادر بزرگم یه قاشق دمنوش گیاهی میریخت توی گلوی بچه همه توجه ام به این بود نکنه طوری بشه یا هر حالتی رو میدیدم حس میکردم اثرات دارو هست و منفی فکر میکردم
    البته حس میکنم خیلی از مادران جوان هم چنین ذهنیتی داشته باشند
    اما الان که کمی عاقلانه تر فکر میکنم شاید مصرف اون داروهای خارجی امروزه مضراتش بیشتر از گیاهان دارویی باشه ...

این هم تجربیاتی بود از یک مادر بی تجربه ....

4. 9 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

همکار تالار اقتصاد
    ارسال تشکر
    2,623
    دریافت تشکر: 2,398
    قدرت امتیاز دهی
    774
    Array
    plarak12's: جدید145

نقل قول نوشته اصلی توسط *FATIMA* نمایش پست ها
    سلام دوستان
    باسلام و احترام خدمت همه دوستان گرامی
    و تشکر از بانو فاطیما بابت ایجاد تاپیک و بقیه دوستان که نظرت خوبشون رو اعلام کردند

چون عنوان تاپیک موضوعیت داروهای گیاهی رو نشون میده ، لیکن بخاطر وابستگی طب (سنتی و مدرن) به دارو های گیاهی اجتناب از پرداختن به طب غیر ممکن هست
    چرایی اینکه چشد که طب سنتی ما و دیگر روشهای درمانی جای خودشون رو به طب مدرن دادن و جهان پزشکی در داروی شیمیایی و تیغ جراحی خلاصه شد.
    در مستندی فوق العاده قوی به بررسی این موضوع پرداخته شده بود ، که تو نت پیدا نکردم اما موضوع رو تغریبا تو چندتا مقاله توی نت دیدم که لینکشو میزارم ، متاسفانه اینم

http://www.qm313.com/freemasoneryzionism/digar-anjoman-ha/726
    چگونه اربابان قدرت با جان انسان ها بازی می کنند؟

http://evsa.blogfa.com/post/30/%D8%AC%D9%86%DA%AF-
    جنگ کثیف برای منافع پنهان

یه نکته مهم در خصوصی داروهای شیمایی اینه که حدود 60% داروهای شیمیای پایه گیاهی دارند و این فرهنگ اشتباه که داروهای گیاهی کم خطر اند هم متاسفانه در بین ما جا افتاده و التش هم بخاطر این موضوع هست که دارو های گیاهی در این حجم رایج تاثیر مکی لازم رو نداره و در صورتی که از عصاره و جوشانده این دارو ها در حجمی برابر با داررو های شیمایی انجام شه ، تاثیری بشدت زیانبار تر داره ، و ذکر این مهم فقط بخاطر این هست که از مصرف خود سرانه این داروه ها بخیال کم خطر بودن پرهیز شه
    اما
    ( همین الان که داشتم این تاپیک رو میخوندم مشغول نوشیدن سنبل الطیب و گلگاوزبون بودم ، بخاطر اختلاط طبعم )

خلاصه این اتفاق باعث شد
    یجور از چاله داروهای شیمیایی دراومدیم افتادیم تو چاه داروهای گیاهی
    البته همانطور که جناب نوآور فرمودند متاسفانه کنار رفتن طب سنتی که حقیقت سلامتی در اون نوع نگاه به درمان بوده
    یعنی اول با شناخت طبع غالب بدن و خصوصیات و شرایط جسمی و روحی فرد ، مطابق با اون درمان صورت میگیره
    عکس روش مدرن که هیچ کاری به کلیت بدن و مزاج غالب و ... نداره و از همون ابتدا با سونو گرافی و عکس و ازمایش ، اقدام به تجویز دارو و جراحی میکنند ... بدن افراد با هم متفاوت هست و هر بدن نوع درمان خاص خودش رو داره

درمان در طب سنتی (اگه درست انجام بشه ) چند مرحله هست ، و استفاده از دارو تغریبا جزء روش و مراحل اخر هست که در طب مدرن اولین روش دارو و آخرینش تیغ جراحی هست
    روشهای درمانی در طب بشکل صحیح
    بعد از شناسایی و شناخت کامل طبع و مزاج و نوع غلبه انها و دیگر شرایط جسمی و حتی روحی
    اول با پرهیز نخوردن برخی غذا ها مطابق با شرایط بیمار
    مرحله بعد در صورت نیاز توصیه به رژیم غذایی خاص جهت پاکسازی بدن با توجه به نوع بیماری و غلبه طبع
    در صورت نیاز استفاده از روشهای درمانی مکمل نظیر حجامت ، فسد و ....
    و در نهایت با توجه به سن ، طبع پایه و غالب و دیگر شرایط اقدام به تجویز دارو ، اونهم بصورت محدود و با توجه به شرایط و سازگاری دارو ها با هم و بدن

بدن ما 4 طبع رو در خودش داره که از دموی(بهاری :گرم و تر) صفراوی (تابستانی :گرم و خشک) سوداوی( پاییزی : سرد و خشک) بلغمی (زمستانی :سرد و تر ) که هرکس باید از شرایط طبع و جسم و روحش با خبر باشه و اینجور بگم . هر کس بهترین دکتر برای خودشه ، سلامتی کامل زمانی هست که تعادل در بین این طبایع برقرار باشه و حد اقل اختلاف و غلبه این طبع ها برهم حد اقل باشه (که حتی رمز عمر و فرسوده نشدن بدن رو در تعادل کامل بین این طبایع میدونند ، و یکی از دلایل علمی بر عمر حضرت مسیح (ع) و حضرت خضر (ع) و امام عصر (عج) رو همین تعادل طبع میدونند)

در مجموع اتفاقی که طی این چند سال رخ داده و با فعالیت محققین و پزشکانی نظیر دکتر روازاده و اقای خدادای و ... تحت عنوان طب سنتی و ... رخ داده موجب شده طبق فرمایش برخی دوستان اسباب سودجویی برخی افراد فراهم بشه و به اسم بیخطر بودن داروی گیاهی سعی در فروش و بعضا تجویز دارو کنند که امری خطیر هست و نیازه که با گسترش یافتن و تعامل پزشکی مدرن و سنتی و تدوین نظام پزشکی جدید مبتنی بر فاکتور های + هردو روش (در واقع باید طب سنتی چند قرن پیش رو با حفظ کلیت و اساس اون که طبع شناسی و تمرکز بر کلیت بدن بعنوان یک سیستم پیوسته هست رو بروز و با استفاده از ابزار های جدید به کارامدی حداکثری رسوند ) تحولی در نظام سلامت و پزشکی ما بوجود بیاد که نقطه اغازینش دانشگاه بوده و هست ...

امیدوارم از بحث تاپیک خارج نشده باشم .
    خودم شخصا سعی میکنم با پرهیز جلوی بیماری رو بگیرم و عموما با مصرف درست مواد غذایی با بیماری مقابله کنم یا پیشگیری
    چون یه اصلی هست و اون اینه طبق قران خداوند غذای انسان هارو دارو ی اون ها قرار داده و علت این نابسامانی ها در فرهنگ غلت تغذیه و خواب و در مجموع سبک زندگی ما هست
    چرا که میبینیم افرادی رو که در طول عمرشون رنگ بیمارستان و ... رو ندیدند و این موضوع برای خودم اثبات شدست ...

ویرایش توسط plarak12 : 23rd September 2014 در ساعت 02:29 PM

خواهی نشوی رسوا ، همرنگ شرافت شو ... !
    بورس به همین سادگی {آموزش مقدماتی}

6. 9 کاربر از پست مفید plarak12 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    دریافت تشکر: 18,520
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array
    yas-90's: خواهش

سلام

ممنون بابت تاپیک و دعوت

اینکه گیاهان دارویی خوبه یا نه .......من با انی مورد موافقم که هم خوبه و هم طبیعی

اینکه میتونه خطرناک باشه یا نه....هر چیزی از حد تعادل خارج بشه میتونه بد باشه

ما هم دمنوش استفاده میکنیم هم نوشیدنی سرد(با عرقیات) و هم از پدرشون در غذاها .... البته گاهی زیاد استفاده میکنیم و مدتی هم استفاده نمیکنیم

درمورد اثراتشون باید این رو هم بگیم که طب گیاهی یه جورایی دیر جواب میده (البته نه در همه موارد) یعنی باید برای مدتی استفاده بشه

و اینکه این درمان ها بیشتر مکمل هستن نه قطعی یعنی گاهی به تنهایی جواب نمیده و باید عوامل دیگه ای رو هم به همراهش رعایت کرد

البته این رو هم اضافه کنم که ما چیزی به نام عصاره گیاهان داریم که اونها دارو هستن و مثل عرقیجات و گیاهان خشک شده و پودر گیاهان به همین راحتی نباید استفاده کرد چون به علت غلظتی که دارن اثراتشون شدیدتره و نیازه که دوز اونها توسط متخصص طب سنتی تعیین بشه

درمورد استفاده شون دونستن طبع و مزاج افراد کمک زیادی میکنه

و هم اینکه افرادی که داروهای شیمیایی استفاده میکنن باید به موضوع تداخل دارویی هم توجه داشته باشن چون مصرف بعضی گیاهان(نه صرفا عصاره و یا عرقیات اونها) میتونه با داروها تداخل ایجاد کنه و باعث افزایش و یا کاهش اثراتشون بشه

درمورد طعم و بوی دمنوش ها ....موافقم با دوستان اما ما طعم دهنده هایی داریم که میتونن عطر و بو رو تغییر بدن ......مثلا عرق نعناع و یا گلاب و زعفران و دارچین و ...

به عنوان مثال یه دمنوش که خودم دوسش دارم (البته این رو هم بگم که دقیقا با تغییر مواد درستش کردم و نمیدونم قاطی کردن این مواد خوبه یا نه) .....میوه به رو اول خشک کردیم که برای دمنوش ها استفاده کنیم....عطر واقعا دلپذیری داره به همراه برگ گل محمدی(که اون رو هم خشک کردیم و هم عطر خوبی داره و هم آرامبخش هست و اتفاقا من در اکثر دمنوش ها تقریبا به خاطر عطرش استفاده میکنم) و یه کوچول چوب دارچین و نبات....دم کرده خوشمزه ای میشه و صد البته خوشبو(فقط یادتون باشه اگر مدت زمان زیادی دم بکشه خوشمزه تر میشه)

یه نمونه دیگه هم که مطمئنم از عطرش خوشتون میاد .... آلبالو + چوب دارچین + گل محمدی + نبات(البته میتونید گل محمدی هم نریزید چون خودش عطر خوبی داره یا میتونید مثلا آویشن یا زیره اضافه کنید ) .... فقط این دم نوش(چای) قرمز رنگ کمی ترش هست و بهتره با معده خالی مصرف نشه و البته اگه خواستید نباتش رو میتونید کمی زیاد کنید

برای بقیه دمنوش ها هم میتونید خودتون عطر و طعمش رو تغییر بدید....البته میتونید طعم های جدید کشف کنید.....مثلا از سیب و ... هم استفاده کنید به همراه گیاهانی که طعمشون رو دوست ندارید تا این میوه ها یا گیاهان خوشبو بتونن طعم بد بقیه رو براتون تعدیل کنن
    طلب كردم ز دانائي يكي پند .......مرا فرمود: با نادان نپيوند

8. 9 کاربر از پست مفید yas-90 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    ارسال تشکر
    10,614
    دریافت تشکر: 19,174
    قدرت امتیاز دهی
    3108
    Array
    تووت فرنگی's: لبخند

بنده یک بار دچار سردرد شدید بودم که مادرم کاسنی و روغن بنفشه رو با هم مخلوط کرد و بعد به پیشانیم مالید، و واقعا ً موثر بود .. برای دوستانی که به سردرد زیاد دچار می شوند پیشنهاد می دم.
    دلم تنگه پرتقالِ من!

10. 5 کاربر از پست مفید تووت فرنگی سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    گل و گیاهان زینتی
    ارسال تشکر
    209
    دریافت تشکر: 56
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

دوستان عزیز و گل و گلاب اگه میخواهید در فصل زمستان سرما نخورید این شربت رو درست و نوش جان کنید...

یک برگ آلوئه ورا + یک لیتر آب + کمی آبلیموی طبیعی ( از بازار لیمو تهیه کنید ) + مقداری عسل

ژل آلوئه ورا رو تمیز در بیارید درون کاسه بریزید و آب لیمو و عسل رو با آب کمی جوش بزنید، در آخر با میکسر همشو مخلوط کنید.

بزارید توی یخچال تا خنک بشه،بعدش هم نوش جون کنید...

12. 6 کاربر از پست مفید amir9 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    دریافت تشکر: 18,520
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array
    yas-90's: خواهش

سلام

در ادامه حرف دوستمون اینو بگم که ژل درون آلوئه ورای طبیعی تلخ هست که برای گرفتن تلخیش اونو مدتی در آب بذارید و چند بار عوض کنید تا تلخیش گرفته بشه(البته برای آلوئه ورای تازه) اگر هم آلوئه وراتون خیلی تازه نیست احتمال زیاد تلخیش هم برطرف شده و نیازی به این کار نیست
    طلب كردم ز دانائي يكي پند .......مرا فرمود: با نادان نپيوند

14. 6 کاربر از پست مفید yas-90 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    گل و گیاهان زینتی
    ارسال تشکر
    209
    دریافت تشکر: 56
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط yas-90 نمایش پست ها
    سلام

در ادامه حرف دوستمون اینو بگم که ژل درون آلوئه ورای طبیعی تلخ هست که برای گرفتن تلخیش اونو مدتی در آب بذارید و چند بار عوض کنید تا تلخیش گرفته بشه(البته برای آلوئه ورای تازه) اگر هم آلوئه وراتون خیلی تازه نیست احتمال زیاد تلخیش هم برطرف شده و نیازی به این کار نیست

ممنونم از تکمیل مطلب...

16. 3 کاربر از پست مفید amir9 سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی عمران
    رشته تحصیلی
    نفت و پلیمر
    ارسال تشکر
    7,685
    دریافت تشکر: 3,187
    قدرت امتیاز دهی
    12780
    Array
    AaZaAdeh's: جدید117

سلام بر فاطیمای عزیزم...

من زیاد از عرقیجات استفاده میکنم...و به چای سبزو عرق بیدمشکو گلاب خیلی علاقه دارم...
    ولی وقتایی که به قصد درمانی استفاده میکنم نتیجه نمی گیرم... نمیدونم چرا...شیمیایی هم که اکثرا عوارضش بیشتره چون همه جای بدن رو هدف قرار میده نه همون نقطه ی مورد نظر و یه دارو واسه همه یجور جواب نمیده به خاطر همون طبع و مزاج های مختلف...
    سه چیز را با احتیاط بردار: قدم، قلم ، قسم!
    از سه چیز کمک بگیر: عقل ، همت، صبر!
    اما سه چیز را هیچ گاه فراموش نکن: خدا، مرگ و دوست!

18. 4 کاربر از پست مفید AaZaAdeh سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    علوم اجتماعی
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 31
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام دوستان من خودم به شخصه طرفدار داروهای گیاهی وعرقیجاتم وواقعا زمانی که استفاده می کنم تاثیرش می بینم مصرفش هر چقدر هم باشه اگه نفعی برای بدن نداشته ضرری هم نداره بر عکس داروهای شیمیایی

20. 4 کاربر از پست مفید ابی ابی دریا سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)