دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 38

موضوع: زندگی با گیاهان دارویی

همکار تالار سایر موضوعات
    رشته تحصیلی
    جغرافیا
    ارسال تشکر
    10,055
    دریافت تشکر: 1,555
    قدرت امتیاز دهی
    6633
    Array
    Dorna dordone's: جدید64

پیش فرض پاسخ : زندگی با گیاهان دارویی

نقل قول نوشته اصلی توسط زهرا قربانی نمایش پست ها
    به نظز من ضرر گیاهان دارویی اصلا هم کم نیست به طور lمثال گل شقایق زرد قلب رو از کار میندازه یا برگ خرزهره سیستم تنفسی رو
    به عبارت دیگه اصلا نمیشه گفت چون گیاهیه ضرر نداره و باید حتما زیر نظر متخصص مصرف بشه
    سلام به زهرای عزیزم

ممنون از اطلاعاتی که دادی

خانومی اینجا از داروهای گیاهی مفید بحث می شه نه مخرب!!!

درسته بعضی از گیاهان اثرات بدی دارند و یا ایجاد حساسیت می کنند اما اینجا موضوع بحث اثرات شفا بخش گیاهانی هستش که تاثیرات دارویی دارن و استفاده شون فرد مورد نظر رو دچار حساسیت و مشکل هایی که فرمودی نمیکنه.

البته گیاهان هم شاید روی افراد مختلف اون هم به صورت موردی اثرات متفاوتی داشته باشند که تو موارد خاص و دیده شده قابل بحث و پیگیریه..

کمی تحقیق و تجربه در این زمینه کمک می کنه تا بیشتر آشنایی پیدا کنیم در مورد گیاهان حتی گیاهانی که مشکلاتی ایجاد می کنند.

2. 6 کاربر از پست مفید Dorna dordone سپاس کرده اند .

همکار تالار سایر موضوعات
    رشته تحصیلی
    جغرافیا
    ارسال تشکر
    10,055
    دریافت تشکر: 1,555
    قدرت امتیاز دهی
    6633
    Array
    Dorna dordone's: جدید64

نقل قول نوشته اصلی توسط Almas Parsi نمایش پست ها

مثالی میخوام بزنم همیشه در مقالات طب سنتی و سلامت میخونیم چای سبز برای بدن مفیده اما چند روز پیش مقاله ای رو میخوندم که مصرف چای سبز از یک میزان استاندار کشنده هست و باعث از کار افتادن کبد میشه
    و قطعا هر دارویی به موازات اثرات مفیدش اگر بدون علم مصرف بشه مضر هست
    پس این رو هم باید در نظر بگیریم که همگام با کشفیات جدید در دنیای دارویی بروز از تمامی اطلاعات
    و یافته ها با خبر باشیم و چنین مباحث و آموزش هایی چنانچه وجود داشته باشه ما رو در همه زمینه هاکمک میکنه

با توجه به اهمیت این مورد از فاطیمای عزیزتقاضا دارم در خصوص موارد صحیح و آشنایی هر چه بیشتر
    با دنیای گیاهان دارویی ما رو راهنمایی کنند

باز هم سپاس از زحمات شما دوست خوب و مدیر زحمت کش

سلام مجدد

خیلی ممنونم از الماس پارسی عزیز .. چون به نکات خیلی واضح و درستی اشاره کردن

اتفاقا یه مدتی هست که این موضوع ذهن منو درگیر کرده که هر از چند مدت "با توجه به اینکه پدر پیگیر اخبار این چنینی هستن" اعلام اثرات مفید یه دارو یا یه گیاه از دیدگاه علم پزشکی می شه و مدتی بعد اثرات بد و مخرب همون دارو بیان میشه !! به گونه ای که ترس هایی در مورد استفاده از دارو ایجاد می شه!

حالا سوالی که مطرح هست درمورد این موضوع اینه که :

آیا واقعا دارو ها "چه در طب سنتی و چه مدرن" .. بعد از مدتی اثرات مفیدشون از بین میره و مخرب میشن؟!

یا اینکه این موضوع مخرب بودنشون بر میگرده به طرز استفاده دارو توسط هر فرد؟!

با توجه به اینکه گاهی پیش آمده که اثرات مخرب یه دارو دقیقا عکس اثرات مفیدش اعلام شده که به شخصه باعث تعجب بنده شده!

4. 6 کاربر از پست مفید Dorna dordone سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی محض
    ارسال تشکر
    1,598
    دریافت تشکر: 2,720
    قدرت امتیاز دهی
    7219
    Array

علم پزشکی و داروسازی که امروزه در دانشگاههای ایران تدریس می شود، در واقع نسخه غربی و Chemical Based آن است. غافل از اینکه طب سنتی ایرانی (که با آنچه «طب اسلامی» خوانده می شود، فرق دارد)، آمیخته با طب سنتی هندی، یونانی، مصری و چینی؛ تا همین 100 سال پیش، به درمان بیماران می پرداخت و در خیلی موارد هم موفق بود و حتی بسیاری از پیشینیان ما، به «حداکثر طول عمر» بیشتری از نسلهای امروزی دست پیدا می کردند. اما به دلیل اینکه پژوهشهای سیستماتیک فارماکولوژیک و مبتنی بر علم امروز (از منظر بررسی واکنشهای آلرژیک، امکان بروز شوک انافیلاکسی، انمی اپلاستیک، تاکی فیلاکسی، واکنش های ایدیوسینکرازی، اثرات Overdose ، تعیین مواد موثره، تعیین فرمولاسیون و مکانیسم تاثیر، اثرات فیزیولوژیک و ...)، توسط غربیها روی داروهای گیاهی ایرانی انجام نشده، پزشکان ایرانی هنوز در استفاده گسترده از آنها شک و ابهام دارند که البته درست هم هست. لذا اگر بخواهیم بخش معتبر طب سنتی و گیاهان داروئی ایرانی را احیاء کنیم، چاره ای نیست جز تعیین مرجع نظارتی، متولی پروژه ها، تخصیص اعتبارات مشخص و سپس انجام پژوهشهای آکادمیک و میدانی منظم، متمرکز و طولانی توسط متخصصین شیمی داروئی، داروسازان و پزشکان محقق کشور خودمان.
    آئینه چو نقش تو بنمود راست _ بفهم که از ماست که بر ماست!

6. 7 کاربر از پست مفید نو آور سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

نقل قول نوشته اصلی توسط Dorna dordone نمایش پست ها
    سلام مجدد

خیلی ممنونم از الماس پارسی عزیز .. چون به نکات خیلی واضح و درستی اشاره کردن

اتفاقا یه مدتی هست که این موضوع ذهن منو درگیر کرده که هر از چند مدت "با توجه به اینکه پدر پیگیر اخبار این چنینی هستن" اعلام اثرات مفید یه دارو یا یه گیاه از دیدگاه علم پزشکی می شه و مدتی بعد اثرات بد و مخرب همون دارو بیان میشه !! به گونه ای که ترس هایی در مورد استفاده از دارو ایجاد می شه!

حالا سوالی که مطرح هست درمورد این موضوع اینه که :

آیا واقعا دارو ها "چه در طب سنتی و چه مدرن" .. بعد از مدتی اثرات مفیدشون از بین میره و مخرب میشن؟!

یا اینکه این موضوع مخرب بودنشون بر میگرده به طرز استفاده دارو توسط هر فرد؟!

با توجه به اینکه گاهی پیش آمده که اثرات مخرب یه دارو دقیقا عکس اثرات مفیدش اعلام شده که به شخصه باعث تعجب بنده شده!

سلام به درنا دردونه عزیز
    ممنونم از توجه تون به مطالب
    دقیقا مشکل همه مردم هم همینه که چون تحقیقات گاها توسط منابع علمی دچار تغییرات میشه
    همیشه این نگرانی در مصرف هست و بایستی در این خصوص ما دسترسی به منابع معتبر و بروز اطلاعات باشیم
    معمولا یک گیاهی که بصورت جدید وارد بازار دارویی میشه چون هنوز در مراحل تحقیق و بررسی هست قطعا یافته های دانشمندان
    در طول زمانها نتایج و جدیدی رو براشون ثابت میکنه برای همین ما همیشه باید به صورت بروز از اخبار و اطلاعات دارویی مطلع بشیم
    و مورد مهم دیگه هم استفاده از تجربیات پزشکان طب سنتی هست
    اما مشکلی که در کشور داریم وجود عطاریهای متعدد غیر استاندارده که بدون مجوز فعالیت میکنند
    و بدلیل عدم آگاهی از طریقه مصرف عموما بصورت خیلی عامیانه دستور مصرف رو به مخاطبین میگن
    و چون مصرف کننده این مورد رو گیاهی میدونه با خیال راحت مصرف میکنه و گاهی هم میگه داروی گیاهی طوری نمیشه
    و عموما عطاری های نا آگاه میگن مصرفش نهایتا از بدن دفع میشه اما ...........
    البته سوالتون رو شاید بایستی اساتید رشته های تخصصی پزشکی و طب سنتی پاسخ بدن
    اما به نظر من هر دارویی که تجویز میشه در همون مقطع با توجه به نیاز جهت ترمیم و بازسازی مشکل در بدن تجویز میشه
    و با در نظر گرفتن وسعت اون بیماری دارو داده میشه و برای همین پزشکان عموما به دوز مصرف
    و دوره درمان تاکید دارند فکر میکنم با این تفاسیر نوع مصرف بیمار با توجه به توصیه های پزشک در صورتی که تشخیص
    درست بوده باشه خیلی موثره و از طرفی هم با توجه به طبع و مزاج افراد واکنش در افراد هم متفاوت هست ....
    ویرایش توسط Almas Parsi : 23rd September 2014 در ساعت 09:39 AM

8. 7 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

همکار تالار مذهبی
    رشته تحصیلی
    معلمی دبستان....
    ارسال تشکر
    4,124
    دریافت تشکر: 2,447
    قدرت امتیاز دهی
    1265
    Array
    مهندس نوجوان's: جدید71

سلام
    یکی از دوستان شدیدا به طب سنتی اعتقاد دارن ، مثلا میگن برای خوب شدن سرماخوردگی باید 10-11 عدد اسفند بخوریم ... کلا در برنامه غذایی شان عسل را گنجانده اند و بیشتر بجای چای از دم کرده های گیاهی مثل بادرنج بویه و آویشن و غیره استفاده می کنند ... ولی بنده به شخصه اعتقاد چندانی به این گونه دارو ها ندارم ...
    این که می گویید تخقیقات علمی دچار تغییر می شود آدم را به یاد این می اندازد که آخر باید میوه را با پوست خورد یا به صورت پوست کنده .... (آخر هم نفهمیدیم)
    درست است ، استعمال هرچیزی بدون اطلاعات قبلی درست نیست ... حتی گیاهان دارویی نیز اگر درست و به جا مصرف نشوند ممکن است موجب بروز عوارض زیان باری باشند
    ولی اگر بحث در رابطه با طب سنتی است ... طرفداران این رشته ادعای درمان بیماری های زیادی از جمله ام اس و سرطان و .. را هم دارند که قابل تامل است ...
    در آستانه مهر قلم ها گوش تیز می کنند تا در دفتر انتظار اینگونه دیکته کنند ، ابری نیست ، ماه پشت ابر نیست ، او آمد ، او در باران آمد ...

10. 7 کاربر از پست مفید مهندس نوجوان سپاس کرده اند .

همكار تالار اخبار
    رشته تحصیلی
    مهندسي مديريت پروژه
    ارسال تشکر
    4,842
    دریافت تشکر: 3,026
    قدرت امتیاز دهی
    3470
    Array

سلام فاطیما گلی
    مرسی از دعوت
    طب سنتی که تلویزیون نشون میده دیدم
    نه دقیقا خبر ندارم
    من خودم ترجیح میدم همون شیمیاییارو مصرف کنم
    کلا ی عطر خاصی دارن که زیاد علاقه ندارم و تو دراز مدت نتیجه میدن و من موقعی که احتیاج داشته باشم ترجیح میدم زودتر حالم خوب بشه و به عوارض داروهای شیمیایی فک نمیکنم
    اون چای رو که هر موقع برم شرکت :)
    ولی من به همون چای سیاه اعتیاد دارم و میدونم که ضرر داره
    گیاهای دارویی قطعا کمک میکنه و به شرط اینکه مرتب مصرف بشه و تأثیرش رو در اقوام دیدم
    دلی که در دو جهان جز تو هیچ یارش نیست
    گرش تو یار نباشی جهان به کارش نیست

12. 5 کاربر از پست مفید ✿elnaz✿ سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array
    نارون1's: لبخند

سلام

با تشکر از فاطیمای عزیز بابت ایجاد بحث

داروهای گیاهی مفید هستن ولی در کنار فواید مضراتی هم دارد که در صورت استفاده نابجا یا عدم آگاهی ، بروز می کند . چون به نظرم هر فرد با توجه به حالات جسمی و مزاجی استفاده کند

میزان مصرف برخی گیاهان دارویی یا شیوه تهیه برخی دمنوش ها برای افرادی که فشارخون یا ... دارند با افراد دیگر فرق دارد .

مثلا گل گاوزبان برای ایجاد احساس آرامش و برخی تحقیقات نشان داده اند کاهش وسواس ، مفید هست ولی در صورت افراط در مصرف مضراتی به همراه دارد .

بهتر است که با مشورت یک فردی که اطلاعات کاملی دارد و متخصصان ، استفاده شود .

من خودم به دلیل طعم و عطری که گیاهان دارویی دارند ، زیاد مایل به استفاده از آنها نیستم ، ولی خانواده ام از گل گاوزبان و چای سبز و عرقیات گیاهی ، استفاده می کنند .

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

14. 6 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

کاربر حرفه ای
    رشته تحصیلی
    آب و خاک
    ارسال تشکر
    36,121
    دریافت تشکر: 19,588
    قدرت امتیاز دهی
    34267
    Array
    *FATIMA*'s: جدید75

با سلام

اول از همه بايد اين نكته رو متذكر بشم هر گياهى هم خواص داره و هم مضرات مخصوص به خودش

به عنوان مثال سيب علاوه بر اينكه براى حفظ شادابى پوست مفيده ولى در عين حال خوردن زياد آن باعث ايجاد يبوست ميشود

و ...

و اينكه همه مواد مفيد گياه در پوستش ذخيره ميشه كاملاً درسته بهمين جهت كشاورزى داره به سمت كشاورزى ارگانيك پيش ميره ولى از طرف ديگه به خاطر استفاده بيش از حد از مواد شيميايي خوردن پوست ميوه خوب نيست

به نظر من بهتره در كنار فوايدى كه در براى هر گياه عنوان ميكنن مضراتش هم عنوان كنن ! نظر شما چيه ؟!

شما از چه گياهانى بيشتر استفاده ميكنيد ؟! موقع استفاده به مضراتش هم فكر ميكنيد يا صرفاً فوايدش كفايت ميكنه ؟!

مثلاً افراد قديم براى درمان ضرب ديدگى از خرما استفاده ميكنن ! دوره درمانش طولانيه ولى خب اثر داره ! حالا واقعاً اثر داره يا خودش به مرور زمان خوب ميشه ؟!

يا اينكه من شنيدم ليموعمانى باعث نازايى ميشه ؟! و يا پوست هندوانه باعث كچلى ميشه ؟! اينا صرفاً خرافاته يا ....

من از به دم كردنى ها زياد استفاده ميكنم براى آرامش مفيده !!!!!

شما چقدر به توصيه هاى ديگران اهميت ميديد ؟! امتحان كردين تا حالا ؟!

يكى ميگفت به دونه براى درمان سرماخوردگى و گلو درد خوبه ؟! يكى ميگفت نه دارويى نه شيميايى فقط بايد دوره خودش رو طى كنه ؟!

از نوع گياهان دارويى كه استفاده ميكنيد و اثراتى كه ديديد بيشتر ما رو در جريان بگذاريد

بازم ممنون
    علف هرز چيست ؟!
    گياهى است كه هنوز فوايدش كشف نشده است
    ....
    بحث: زندگی با گیاهان دارویی

16. 4 کاربر از پست مفید *FATIMA* سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    گل و گیاهان زینتی
    ارسال تشکر
    209
    دریافت تشکر: 56
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

داروهای گیاهی بنظرم اثرات بهتری میتونه داشته باشه،البته اینکه قبل از استفاده باید بدونیم با مزاج ما سازگار هست یا نه...

18. 7 کاربر از پست مفید amir9 سپاس کرده اند .

همکار تالار روانشناسی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی
    ارسال تشکر
    405
    دریافت تشکر: 470
    قدرت امتیاز دهی
    21
    Array

با سلام

ممنون از دعوت شما

امیدوارم حرفام تکراری نباشه

به نظر من داروهای گیاهای میتونن جایگزین داروهای شیمیایی بشن با رعایت دو نکته :

یکی اینکه در اوایل بیماری و موقعی که هنوز علائم بیماری تشدید نشده شروع بشه و دیگری اینکه زی نظر متخصصان این رشته به مدت طولانی تری نسبت به

داروهای شیمیایی استفاده بشه من تا چند سال پیش هیچ وقت داروی گیاهی مصرف نکرده بودم ولی یکبار برای کاهش درد سینوزیت از بخور پونه و آویشن و نعنا (البته به توصیه یک فرد با تجربه )

استفاده کردم و بار دوم برای درد معده از گیاه شیرین بیان استفاده کردم که هر دو مورد کار ساز بودند

د
    . . . آینده ای بساز که گذشته ات جلویش زانو بزند . . .

20. 8 کاربر از پست مفید شهلا گ سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)