دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: آيا ميزان هوش افراد با "روابط عمومي" آنها ارتباط دارد؟

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

پیش فرض آيا ميزان هوش افراد با "روابط عمومي" آنها ارتباط دارد؟

سلام، شنيديد مي گويند فلاني خون گرم است، يا: بجوش است، يا روابط عمومي اش خوب است؟
    به نظر شما آيا ميزان هوش افراد مي تواند در ايجاد ارتباط ايشان با اطرافيان تاثير گذار باشد؟

به نظر من افراد با هوش در برخورد با موقعيت ها ناخودآگاه فاکتورهاي بيشتري را در ذهن خود پردازش مي کنند.
    يعني موضوع را از جوانب بيشتري مورد بررسي قرار مي دهند.
    لذا به راحتي و سادگي بقيه مردم در مورد افراد و قضايا موضع گيري نمي کنند!
    همين باعث مي شود با احتياط بيشتري به بقيه نزديک شوند.
    خلاصه اينکه افراد باهوش زود با کسي گرم نمي گيرند.

لذا اگر يکي روابط عمومي اش خوب است، دليلي بر باهوش بودن وي نيست، بلکه شايد نشانه پايين بودن هوش وي هم باشد!
    نظر شما چيست؟
    [SIGPIC][/SIGPIC]

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ریاضی و فیزیک
    ارسال تشکر
    1,417
    دریافت تشکر: 5,704
    قدرت امتیاز دهی
    7239
    Array
    کاساندان's: جدید119

پیش فرض پاسخ : آيا ميزان هوش افراد با "روابط عمومي" آنها ارتباط دارد؟

به iq و eq بستگی دارد!
    هرچه آی کیو بالاتر باشد ، ای کیو پایین تر است و بالعکس......این را دو سال پیش از کسی شنیده ام!
    اما خب این که میگویید افرادی که روابط اجتماعی شان بالا است ، با هوش نیستند هم فکر نمیکنم دقیقا درست باشد!!!

3. 8 کاربر از پست مفید کاساندان سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی محض
    ارسال تشکر
    1,598
    دریافت تشکر: 2,720
    قدرت امتیاز دهی
    7219
    Array
    ویرایش توسط نو آور : 23rd September 2014 در ساعت 02:47 PM
    آئینه چو نقش تو بنمود راست _ بفهم که از ماست که بر ماست!

5. 9 کاربر از پست مفید نو آور سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ریاضی و فیزیک
    ارسال تشکر
    1,417
    قدرت امتیاز دهی
    7239
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط نو آور نمایش پست ها
    خوب این عملا نوعی تعریف از هوش اجتماعی یا Eq است که به آن هوش هیجانی و یا هوش عاطفی هم می گویند:

آیا این که میگویند آی کیو و ای کیو برعکس هم هستند ، درست است؟!

7. 6 کاربر از پست مفید کاساندان سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ریاضی و فیزیک
    ارسال تشکر
    1,417
    قدرت امتیاز دهی
    7239
    Array

9. 6 کاربر از پست مفید کاساندان سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی محض
    ارسال تشکر
    1,598
    دریافت تشکر: 2,720
    قدرت امتیاز دهی
    7219
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط کاساندان نمایش پست ها
    آیا این که میگویند آی کیو و ای کیو برعکس هم هستند ، درست است؟!
    وارون یکدیگر نیستند اما کارآئی مغز برخی افراد، در یکی بیشتر و در دیگری کمتر است. Iq بیشتر نشانگر حافظه نسبی قویتر است. اما شخص دارای Eq بالا، زندگی بهتری برای خود و اطرافیان ایجاد می کند. به اصطلاح رگ خواب افراد دستش است و ذهن آنها را به سمت تامین نیازهای خود سمت و سو می دهد و در مجموع روابط اجتماعی خوبی دارد.
    امروزه ارزشمندترین افراد باهوش، اولا افراد دارای قدرت تفکر عمیق تحلیلی و دوم افراد دارای قدرت خلاقیت هستند. مطالعات نشان داده افراد دارای قدرت خلاقیت بالا، دارای ماده سفید کمتری در مغز خود هستند و لذا آهسته فکر می کنند اما در عوض، ارتباطات سیناپسی در سیستم عصب شناختی نیم کره راست مغز آنها کوتاهتر و لذا بهینه تر عمل می کند. نتیجه تفکرشان دارای ارزش افزوده و کارآئی بسیار بالائی است.
    در دروس تئوری مدرسه و دانشگاه (در واقع در علم تست زنی!)، افراد دارای Iq بالاتر، موفق تر عمل می کنند اما در بازاریابی، شغل یابی و ازدواج، افراد دارای Eq بالاتر، بهتر عمل می کنند. در استفاده و توسعه دانش (با کسب دانش و مدرک بالای تحصیلی فرق دارد) و در رشد و پیشرفت همگانی جامعه، افراد دارای تفکر ارزیابانه و افراد خلاق، بسیار کارآتر ظاهر می شوند.
    در سیستم آموزشی ایران، فقط افراد دارای حافظه بالاتر مجال پیشرفت می یابند و بعدها همینها، در سطوح مدیریت کلان کشور قرار می گیرند و غالبا هم، موجب عقب ماندگی کشور می شوند.
    ویرایش توسط نو آور : 14th September 2014 در ساعت 10:20 PM
    آئینه چو نقش تو بنمود راست _ بفهم که از ماست که بر ماست!

11. 8 کاربر از پست مفید نو آور سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهنسی هوافضا
    ارسال تشکر
    868
    دریافت تشکر: 1,091
    قدرت امتیاز دهی
    390
    Array

سلام اقای پارسا من با حرفهای شما موافقم کسانی که روابط عمومی بالاتری برخوردارن دلیل بر هوش زیاد انها نیست کسی رو میشناسم اعتماد به نفس بالایی داره و وابط عمومی بالا ولی نمیتواند تجزیه و تحلیل کند که گاهی من میگویم چرا این فرد اینگونه است ولی دیگران حداقل بیشتر از من قبولش دارن به دلیل روابط عمومی بالاترش ولی من به تازگی برایم اهمیتی ندارد شما حرفتان به نظر من درست است به نظر من افکار مردم ما عوض شده تمام خوبی ها را در رو میبینند و ظاهر بین شده اند این درست نیست به همین دلیل است که مردم فکر میکنند کسانی که ارتباط بالاتری داره باهوشتره

13. 4 کاربر از پست مفید میترا پوررحیم سپاس کرده اند .

مدیر تالار روانشناسی
    ارسال تشکر
    91
    دریافت تشکر: 87
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام

با تشکر از آقای پارسا جهت ایجاد این بحث ،

و عزیزانی که بحث رو تا اینجا همراهی کردند،

همانطوریکه دوستان اشاره داشتند و منابعی نیز در این خصوص معرفی کردند،

IQ و EQ لازم و ملزوم یکدیگر نیستند ،

آنچه که در مسائل اجتماعی هست ، وجود EQ رو لازم میکنه.

پس در روابط و مسائل اجتماعی هوش هیجانی و عاطفی الزامیست.

چرا که توانایی شخص در مقابله با کلیه موانع و مدیریت احساسات که در روانشناسی به هیجان تعبیر می شود ، به هوش عاطفی (هیجانی) نیاز دارد نه ضریب هوشی.

برای تقویت این هوش به خودآگاهی نیاز داریم.

حتما افراد باهوشی رو دیدین که قدرت تصمیم گیری سریع در مسائل عادی خانوادگی رو ندارن!

دوستان اگر تجربه ای از خود یا دیگران در این مورد دارند بنویسند تا این بحث بصورت علمی دنبال بشه.

ممنون از حضور گرم همه دوستان

15. 5 کاربر از پست مفید مدیر آزمایشی تالار روانشناسی سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

متشکرم از توجه دوستان،
    يک مورد عيني من خودم در محيط هاي کاري اطرافم ديده ام، و اون اين است که بچه هاي بازار ياب و دلال و مامور فروش ها بچه هايي با eq بالا هستند و اين به بالا رفتن ميزان فروش يک موسسه کمک مي کند ولي نکته منفي اينجا است که از لحاظ رياضي خيلي ضعيف هستند و iq لازم براي تجزيه و تحليل و محاسبه سود و بازده سرمايه و ... را ندارند. مثلا" نمي توانند تجزيه تحليل کنند که اين جنس را تا چه حد مي توانند تخفيف دهند، آيا نقد بفروشند يا چکي؟ چک ها را حداکثر تا چند ماهه مي توان گرفت که فروش سود آوري مورد نظر را داشته باشد و ....... اين امر ايجاب مي کند که ايشان حتما" تحت پشتيباني يک تيم يا يک نفر با iq بالا کار کنند. حالا همکاري اين دو دسته خودش در بعضي مواقع تقابلهايي را در بر دارد که اون هم داستاني است.
    از طرفي جسارت و پويايي دسته اول در عين خوبي هايي که دارد بعضا" ريسک کار را هم بالا مي برد. مانند گرفتار شدن در دام آدمهاي زبون باز و ظاهر ساز يا خود سري ها و زياده خواهي هاي خود مامور فروش و ....
    البته اين فقط يک بازخورد اجتماعي در اين زمينه در حيطه تجارت بود، که گفتم شايد بد نباشد اينجا براي دوستان هم بيان کنم.

يک نکته هم من ته ذهنم هست اگر دوستان در اين مورد هم راهنمايي بفرمايند ممنون مي شوم:
    تصور من اين است که افراد با ضريب هوشي بالا اصولا" دغدغه هاي ذهني برتري هم دارند، و توان خود را صرف پرداختن به موضوعات روزمره و رفاهي زندگي نمي کنند. (در صورتي که اين توانايي را دارند)
    مثلا" زياد اهميت نمي دهند که چه اتومبيلي سوار شوند، و اينکه توان ذهني خود را صرف اين کنند که وضعشان خوب شود و مثلا" اتومبيل بهتري سوار شوند زياد برايشان ارضا کننده نيست و جذابيت ندارد.
    اصلا" اتومبيل داشتن يا نداشتن برايشان مهم نيست. مثل يک اختر شناس که با تلسکوپهاي پيشرفته در حال بررسي فضا است، يا يک کسي که در آزمايشگاه در حال تحقيق بر روي سلولهاي بنيادي است يا از اين قبيل افراد. .....
    (من قديمها که چراغ نفتي بود خيلي شنيده بودم که مي گفتن فلاني آنقدر سرش تو کتاب و درس بود که وقتي چراغ نفتي اش دود مي زد اصلا" حاليش نمي شد! کل اتاق را دوده مي گرفت و فلاني هنوز زير چراغ سرش تو کتاب بود! اصلا" حواسش جاي ديگر بود، منظورم تقريبا" همچين حالتي است)
    البته اين در حد معقول خوب است ولي معمولا" با افراط همراه مي شود و به عنوان يک خصيصه مثبت ارزيابي نمي شود، حتي در بعضي افراد با ايجاد اختلالات مهم رفتاري و اجتماعي خود را بروز مي دهد.
    ولي به نظرم افراد با ضريب هوشي بالا توانايي بروز يک هوش عاطفي (هيجاني) در سطح بالا را نيز دارند، فقط بايد مجاب شوند که اين کار پست نيست، بلکه ناچارا" يکي از ملزومات زندگي هم هست.
    اگر در اين مورد هم راهنمايي فرماييد سپاسگزار خواهم بود.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

17. 4 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

نقل قول نوشته اصلی توسط علي پارسا نمایش پست ها
    متشکرم از توجه دوستان،
    يک مورد عيني من خودم در محيط هاي کاري اطرافم ديده ام، و اون اين است که بچه هاي بازار ياب و دلال و مامور فروش ها بچه هايي با eq بالا هستند و اين به بالا رفتن ميزان فروش يک موسسه کمک مي کند ولي نکته منفي اينجا است که از لحاظ رياضي خيلي ضعيف هستند و iq لازم براي تجزيه و تحليل و محاسبه سود و بازده سرمايه و ... را ندارند. مثلا" نمي توانند تجزيه تحليل کنند که اين جنس را تا چه حد مي توانند تخفيف دهند، آيا نقد بفروشند يا چکي؟ چک ها را حداکثر تا چند ماهه مي توان گرفت که فروش سود آوري مورد نظر را داشته باشد و ....... اين امر ايجاب مي کند که ايشان حتما" تحت پشتيباني يک تيم يا يک نفر با iq بالا کار کنند. حالا همکاري اين دو دسته خودش در بعضي مواقع تقابلهايي را در بر دارد که اون هم داستاني است.
    از طرفي جسارت و پويايي دسته اول در عين خوبي هايي که دارد بعضا" ريسک کار را هم بالا مي برد. مانند گرفتار شدن در دام آدمهاي زبون باز و ظاهر ساز يا خود سري ها و زياده خواهي هاي خود مامور فروش و ....
    البته اين فقط يک بازخورد اجتماعي در اين زمينه در حيطه تجارت بود، که گفتم شايد بد نباشد اينجا براي دوستان هم بيان کنم.
    قسمت تجزیه و تحلیل یک کار تخصصیه که حالا در بحث تجارت امور مالی یا یک حسابدار انجام میده،

همانطوریکه در پست های بالا گفته شد این دو نوع از هوش (منطقی و عاطفی) لازم و ملزوم یکدیگر نیستند ولی میتوانند وجود هر دو آنها در یک فرد باعث موفقیت آن فرد میشود.

کسیکه از هر دو هوش منطقی و عاطفی برخوردار است میداند که چگونه هیجان خود را کنترل کند، و هوش منطقی خود را درست استفاده میکند.

کسیکه هوش هیجانی پایین داشته باشد هر چند هوش منطقی بالایی هم داشته باشد دچار گرفتاری خواهد بود.

حتما افرادی را دیده اید که موفقیت شغلی دارند ولی زندگی خانوادگی موفقی ندارند، موفقیت تحصیلی دارند ولی در روابط اجتماعی ضعیف هستندو....

نقل قول نوشته اصلی توسط علي پارسا نمایش پست ها
    يک نکته هم من ته ذهنم هست اگر دوستان در اين مورد هم راهنمايي بفرمايند ممنون مي شوم:
    تصور من اين است که افراد با ضريب هوشي بالا اصولا" دغدغه هاي ذهني برتري هم دارند، و توان خود را صرف پرداختن به موضوعات روزمره و رفاهي زندگي نمي کنند. (در صورتي که اين توانايي را دارند)
    مثلا" زياد اهميت نمي دهند که چه اتومبيلي سوار شوند، و اينکه توان ذهني خود را صرف اين کنند که وضعشان خوب شود و مثلا" اتومبيل بهتري سوار شوند زياد برايشان ارضا کننده نيست و جذابيت ندارد.
    اصلا" اتومبيل داشتن يا نداشتن برايشان مهم نيست. مثل يک اختر شناس که با تلسکوپهاي پيشرفته در حال بررسي فضا است، يا يک کسي که در آزمايشگاه در حال تحقيق بر روي سلولهاي بنيادي است يا از اين قبيل افراد. .....
    (من قديمها که چراغ نفتي بود خيلي شنيده بودم که مي گفتن فلاني آنقدر سرش تو کتاب و درس بود که وقتي چراغ نفتي اش دود مي زد اصلا" حاليش نمي شد! کل اتاق را دوده مي گرفت و فلاني هنوز زير چراغ سرش تو کتاب بود! اصلا" حواسش جاي ديگر بود، منظورم تقريبا" همچين حالتي است)
    البته اين در حد معقول خوب است ولي معمولا" با افراط همراه مي شود و به عنوان يک خصيصه مثبت ارزيابي نمي شود، حتي در بعضي افراد با ايجاد اختلالات مهم رفتاري و اجتماعي خود را بروز مي دهد.
    ولي به نظرم افراد با ضريب هوشي بالا توانايي بروز يک هوش عاطفي (هيجاني) در سطح بالا را نيز دارند، فقط بايد مجاب شوند که اين کار پست نيست، بلکه ناچارا" يکي از ملزومات زندگي هم هست.
    اگر در اين مورد هم راهنمايي فرماييد سپاسگزار خواهم بود.
    هوش منطقی در طول عمر از میزان ثابتی برخوردار است و نمیتوان آنرا تقویت کرد،

ولی هوش هیجانی را میتوان تقویت کرد، و همین قضیه موجب باز شدن روزنه هایی در روانپزشکی شده است.

هوش هیجانی را در هر سنی میشود آموخت و برای تقویت این توانمندی باید تمرین و تعهد را بالا برد.

بنابراین میشود افراد با ضریب هوشی بالا هوش هیجانی خود را نیز تقویت کنند، اولین قدم خودآگاهی است، یعنی اطلاعات از چه احساسی داریم و چرا آن احساس را داریم.

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

19. 3 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)