دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 37

موضوع: هدف از آفرینش انسان؟!

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

پیش فرض پاسخ : هدف از آفرینش انسان؟!

تا اینجای بحث ما میشه گفت بیشتر عقلی بود و هم منطقی که به این نتیجه رسیدیم:

حالا بحث ما از حالت صرفا عقلی در میاد و در کنارش به شواهد تاریخی که از مجرای دین به ما رسیده هم استناد می کنیم اما منطق پابرجاست.

خداوند برای اینکه به انسان نشان بدهد که چه نعمتهایی رو می تواند به او بدهد باید اول این نعمتها رو نشانش بدهد

برای همین اولین نسل انسان در بهترین شرایط و در اوج رضایت و نعمتهای خودش خلق می کند(بهشت)
    اما چون این انسان دارای ویژگی اختیار و انتخاب هست در چالشی که به وجود میاد (سجده نکردن ابلیس به انسان) و تصمیمی که ابلیس برای گمراهی آدم می گیرد، خداوند باید نقش ابلیس رو برای آدم روشن کند و به او بگوید اگر دوست داری همیشه در همین اوج باشی باید بدانی از الان به بعد ابلیس دشمن توست! چون تصمیم بر گمراهی تو و نسل تو گرفته است!

ابلیس حضرت آدم و حوا رو وسوسه می کنه
    فریب میده
    انسان با اختیار خودش
    از دستور خالق خودش که میدونه حرفش و راهش و کارش درسته
    سرپیچی می کنه
    و عاقبتش هم میشه
    زندگی در دنیا..
    چیزی که از ابتدای زندگی در بهشت به عنوان یک خط قرمز براش روشن بوده..

خوب خداوند اینجا باید چیکار می کرد؟
    با معجزه جلوی این فریب خوردن رو می گرفت؟
    اجبارا نمی گذاشت ابلیس انسان رو فریب بده؟
    اجبارا نمی گذاشت انسان فریب بخوره؟

همه اینها موجب میشد اصل سنگ بنای خلقت انسان خراب بشه و نقض غرض بشه. و حکیم هم نقض غرض نمی کنه.
    انسان باید بداند که همونقدر که با انتخاب های درستش عزیز میشه و به کمال خودش نزدیک میشه
    با انتخاب های نادرستش از خداوند و زیبایی ها و کمالش دور میشه..

------------- تا اینجا حکمت برخی امور روشن میشه -----------

---------------اما ادامه بحث-------------------------------------------

خلاصه میگم تا تیتر وار بریم جلو:

خداوند انسان رو به عنوان اشرف مخلوقاتش انتخاب و تکریم کرد (نتیجه بحث قبلی)
    به او اختیار داد تا ارزش خوب بودن و نعمتهاش معلوم باشه
    برای مسیر کمال انسان یک مشکل سخت به وجود اومد (شیطان ) (خداوند هم می دانست که ابلیس تاوقتی عارف است که آدمی نباشد! )
    نیاز بود که خداوند انسان رو از این مشکل آگاه کنه (انه لکم عدو مبین)

انسان به زمین منتقل می شود
    به او آگاهی داده میشود که بخاطر انتخاب نادرست این راه در مسیر انسان قرار می گیرد
    آگاهی داده می شود که از خیلی اموری که در دنیا اتفاق خواهد افتاد خبر ندارد (یعنی نتیجه انتخاب های بعدی انسان شاید بهتر و شاید بدتر باشد)
    به او آگاهی داده می شود که در زمین برخی از انسان ها با برخی دشمنی خواهند کرد! (نتیجه اختیار و حق انتخاب)
    تا حدی اسباب و مسببات مادی برای او روشن می شود. (علت ها و معلول ها)
    مسیر زندگی انسان در زمین فراهم می شود
    مسیر هدایت و نتیجه او بیان می شود
    مسیر گمراهی و نتیجه او هم بیان می شود
    لوازم زندگی دنیایی از نظر روحی و جسمی برای او فراهم شد..

و مهمترین اخطارها داده شد:
    * شما هنوز هم دشمن دارید مراقب باشید فریب نخورید: (يا بَنِي آدَمَ لَا يفْتِنَنَّكُمُ الشَّيطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيكُمْ مِنَ الْجَنَّةِ ...(الأعراف/27)اي فرزندان آدم! شيطان شما را نفريبد، آن گونه که پدر و مادر شما را از بهشت بيرون کرد، و لباسشان را از تنشان بيرون ساخت تا عورتشان را به آنها نشان دهد! چه اينکه او و همکارانش شما را مي‌بينند از جايي که شما آنها را نمي‌بينيد؛ (اما بدانيد) ما شياطين را اولياي کساني قرار داديم که ايمان نمي‌آورند!

*دنیا جای ماندن نیست. (كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَإِنَّمَا تُوَفَّوْنَ أُجُورَكُمْ يوْمَ الْقِيامَةِ ...رِ(آل عمران/185) هر کسي مرگ را مي‌چشد؛ و شما پاداش خود را بطور کامل در روز قيامت خواهيد گرفت؛ آنها که از آتش (دوزخ) دور شده، و به بهشت وارد شوند نجات يافته و رستگار شده‌اند و زندگي دنيا، چيزي جز سرمايه فريب نيست!

*دنیا برای مدت کوتاهی جای زندگی انسان می باشد که باید با توجه به شرایط و عقل و راهنما و .. راه درست را انتخاب کند. اما انتخاب راه غلط هم بر او بسته نیست.
    * دنیا مقدمه برای رسیدن به زندگی ابدی است. ( وَمَا أُوتِيتُمْ مِنْ شَيءٍ فَمَتَاعُ الْحَياةِ الدُّنْيا وَزِينَتُهَا وَمَا عِنْدَ اللَّهِ خَيرٌ وَأَبْقَى أَفَلَا تَعْقِلُونَ(القصص/60) آنچه به شما داده شده، متاع زندگي دنيا و زينت آن است؛ و آنچه نزد خداست بهتر و پايدارتر است؛ آيا انديشه نمي‌کنيد؟!

------------------------------------------------------

یه سوال پیش میاد:
    چرا باید در دنیا این قدر مشکلات به وجود بیاد؟ خوب نمیشه یه جوری باشه که نیاد؟ نمیشه خداوند معجزه کنه که مشکلات و موانع خوب بودن و خوب زندگی کردن پیش نیاد؟

یه پاسخ خیلی راحت داره :

دنیا مکانی است که مادی است. و این دنیای مادی یک سری ملزومات داره که نمیشه ازش جدا کرد . یعنی وجود تزاحم .. تعارض.. ضدیت.. از خواص دنیای مادی است.
    انسان دارای اختیار و انتخاب است. یعنی هم می تونه خوب تصمیم بگیره و انتخاب کنه و هم می تونه بد تصمیم بگیره و انتخاب کنه..

به یه نتیجه می رسیم (این نتیجه خیلی فکر می خواد که در وجود خودمون حلش کنیم. و فقط بخاطر اینکه کلی بحث کردیم تا به اینجا برسیم با جرات می گم و الا بدون مقدمه سخته مطرح کردنش):

پس خدا ذاتا نمی خواهد که هیچ شری اتفاق بیفته و دنبال ایجاد خیر کثیر است
    اما لازمه وجود اشرف مخلوقات و نظام احسن خلقت این است که شر به وجود بیاید
    چون با وجود دنیای مادی و اختیار انسان و وجود گرایش های معنوی و مادی، با انتخاب های انسان هم خیر به و جود می آید هم شر!

یه سوال دیگه: خوب حالا خداوند غیر از بیان راه شر و راه خیر به انسان، اقدامی هم برای به حداقل رساندن این شرور کرده است؟ تا انسان هایی که انتخاب های درست دارند به کمال خویش راحت تر به کمال خویش نزدیک بشوند؟

بله یکی اینکه به تناسب هر دوره از زندگی انسان، از بین خود انسانها اشخاصی رو برگزید تا راه هدایت و شقاوت رو از طرف خداوند یادآوری کنند و روش زندگی درست رو به انسان بیاموزند. تا در سایه رهنمودهای آنان هیچ مشکلی جدی (اضافه بر مقتضیات دنیای مادی) برای آنها با اختیارشان به وجود نیاید.

يا بَنِي آدَمَ إِمَّا يأْتِينَّكُمْ رُسُلٌ مِنْكُمْ يقُصُّونَ عَلَيكُمْ آياتِي فَمَنِ اتَّقَى وَأَصْلَحَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيهِمْ وَلَا هُمْ يحْزَنُونَ(الأعراف/35)
    اي فرزندان آدم! اگر رسولاني از خود شما به سراغتان بيايند که آيات مرا براي شما بازگو کنند، (از آنها پيروي کنيد؛) کساني که پرهيزگاري پيشه کنند و عمل صالح انجام دهند (و در اصلاح خويش و ديگران بکوشند)، نه ترسي بر آنهاست و نه غمناک مي شوند.

و تضمین داد که اگر انسان بر طبق راه روشنی که بیان می کند عمل کند هم در دنیا و هم بعد از آن بهترین زندگی را خواهد داشت. مَنْ كَانَ يرِيدُ ثَوَابَ الدُّنْيا فَعِنْدَ اللَّهِ ثَوَابُ الدُّنْيا وَالْآخِرَةِ وَكَانَ اللَّهُ سَمِيعًا بَصِيرًا(النساء/134)کساني که پاداش دنيوي بخواهند، (و در قيد نتايج معنوي و اخروي نباشند، در اشتباهند؛ زيرا) پاداش دنيا و آخرت نزد خداست؛ و خداوند، شنوا و بيناست.
    ----------------------------

*انسان روز به روز پیشرفت کرد و در کنار رهنمودهای انبیاء و امامان خداوند به او عقل هم داده بود تا بتواند زندگی دنیا را برای خود و آیندگان بهتر کند.
    *خداوند راه همزیستی مسالمت آمیز را به انسان آموخت. ( وَلَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا وَادْعُوهُ خَوْفًا وَطَمَعًا إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِينَ(الأعراف/56)و در زمين پس از اصلاح آن فساد نکنيد، و او را با بيم و اميد بخوانيد! (بيم از مسؤوليتها، و اميد به رحمتش. و نيکي کنيد) زيرا رحمت خدا به نيکوکاران نزديک است!
    *برخی پذیرفتند و عمل کردند
    *برخی نپذیرفتند و ترجیح دادند به لذات خود برسند. ذَلِكُمْ بِأَنَّكُمُ اتَّخَذْتُمْ آياتِ اللَّهِ هُزُوًا وَغَرَّتْكُمُ الْحَياةُ الدُّنْيا فَالْيوْمَ لَا يخْرَجُونَ مِنْهَا وَلَا هُمْ يسْتَعْتَبُونَ(الجاثية/35) اين بخاطر آن است که شما آيات خدا را به مسخره گرفتيد و زندگي دنيا شما را فريب داد! «امروز نه آنان را از دوزخ بيرون مي‌آورند، و نه هيچ‌گونه عذري از آنها پذيرفته مي‌شود!

*برخی خداوند و همه چیز را انکار کردند و در برابر خداوند و رهنمودهایش ایستادند و یادشان رفت که مخلوق اویند. و حتی بر علیه خداوند هر اقدامی کردند و خواستند نگذراند انسان هایی که می خواهند انتخاب درست داشته باشند، در انتخاب خود آزاد باشند. خداوند به خوبانش دستور داد که اگر آنها حرف ما را نپذیرفتند و هدایت نشدند و قصد کشتن شما را داشتند با آنها بجنگید و بدانید خداوند به شما یاری خواهد رساند!
    وَقَاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يقَاتِلُونَكُمْ وَلَا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لَا يحِبُّ الْمُعْتَدِينَ(البقرة/190)
    و در راه خدا، با کساني که با شما مي‌جنگند، نبرد کنيد! و از حد تجاوز نکنيد ، که خدا تعدي‌کنندگان را دوست نمي‌دارد!

----------------------------
    اقدام دیگری بیان بشارت ها و نویدهای خوبی و ترغیب انسان به خوبی ها با یبان اثرات آن (رحمت ، بخشش ها و گشایش ها) (من رحمته..) (معجزات و ..)اقدام دیگری بیان انذار ها و ترس ها و باز داری انسان از پلیدی ها با بیان اثرات آن و بعضا با نشان دادن آن (عذاب) اینکه وقتی دید انسان ها از پذیرفتن راه او که بوسیله منتخبینش بیان می شود گوش نمی دهند برای اینکه حقانیت خود و دستوراتش و درستی بیان انبیاء را اثبات کند، تا دلها بلرزد بلکه هدایت شوند. برخی از عواقب خوب و بد اعمال را در دنیا به انسان نشان داد. عذاب و سختی برای کسانی که به ندای حق لبیک نگفتند و گشایش برای خوبان.

اقدام دیگری به انسان آموخت عده ای از انسان با انتخاب نادرست خود تصمیم دارند که نور خداوند را خاموش کنند اما نخواهند توانست و شما با آنها به مبارزه برخیزید تا به وظیفه خود در برابر من عمل کرده باشید.
    يرِيدُونَ لِيطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ(الصف/8)
    آنان مي‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند؛ ولي خدا نور خود را کامل مي‌کند هر چند کافران خوش نداشته باشند!

و اقدامات خیلی زیاد دیگر.. هم دارای جنبه رحمانی و هم دارای جنبه آگاهی و هم دارای جنبه غضبانی..

------------------
    نتیجه:
    از همه اینها چند نتیجه می خوام بگیرم؛
    1. اینکه هر وقت بشر به سمت بدی حرکت کرد و از خداوند دور شد مشکلاتش بیشتر شد و حتی به فساد و تباهی و جنگ و خونریزی کشیده شد.
    2. همه بدی های دنیا اثر انتخاب ها و تصمیم های انسان است.
    3. اما باز در کنار همه این انتخاب ها اگر لطف خداوند نمی بود اثری از زندگی و انسان در دنیا باقی نمی ماند! (یعنی خداوند از خیلی شرورها جلوگیری می کند بخاطر خوبان عالم) وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيدِيكُمْ وَيعْفُو عَنْ كَثِيرٍ(شوري/30) هر مصيبتي به شما رسد بخاطر اعمالي است که انجام داده‌ايد، و بسياري را نيز عفو مي‌کند!
    4. عقل موجود شریفی است که همه انسان ها از او به درستی استفاده نمی کنند.
    5. اگر عقل برای انسان کافی می بود نیازی به هدایت انسان بوسیله انبیاء و امامان و کتب آسمانی نبود.
    6. بنای زندگی انسان و دنیا بر این است که خود با هدایت آسمانی راهش را پیدا کند. و همیشه اثر انتخاب درست را به انسان نشان داده است. انتخاب فردی و گروهی..
    7. در زندگی دنیا وقتی یک نفر اشتباه می کند شاید چندین نفر به پای اشتباهش بسوزند. این از خاصیت های دنیای مادی و اسباب و مسببات است. هر چه خطا سنگین تر .. افرادی که بخاطر خطاهای آنان گرفتار می شوند بیشتر..
    8.خداوند به همه ظلم ها و انتخاب های نادرست رسیدگی می کند. و اگر کسی در زندگی کوتاه دنیا به او ظلم شده بود در زندگی ابدی آخرت حقش را به او می دهد و بالعکس.
    9. اگر انسان ها خطا می کنند معنایش نادرست بودن یا حکیم نبودن خداوند نیست. بلکه این اثر اختیار و عمل خود آنهاست و نتیجه ی عمل هم بر او منعکس می شود.
    10. خداوند برنامه کامل خوب زندگی کردن.. از هر نظر را در دنیا برای انسان فراهم نموده است. گوش شنوا و دیده ی بینا می خواهد!
    11. معجزه به تناسب درک و فهم مردم هر زمان پدیدار می شد. در زمان کنونی بزرگترین معجزه ی آسمانی قرآن است و اگر انسان از وجدان و عقل دور نباشد حقایق عالم هستی بزرگترین معجزه های ثابتی هستند که در اطراف انسان می باشند.
    ویرایش توسط kamanabroo : 19th September 2014 در ساعت 03:25 AM

2. 6 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط "مهدی" نمایش پست ها
    خب ایرادات غیرمنطقی شما رو طبق صحبت هاتون بیان میکنم:
    1- علم کنونی کاملا اثبات شده است. مگر می شود چیزی که مبنا و پایه زندگی روزمره ما است بدون هیچ منطقی باشد! برای مثال شما می کنید که دنیای ما یک وهم و خیال است (چیزی که صادق هدایت در کتاب بوف کور نیز می گوید). پس شما در واقع دارید ادعایی می کنید. پس باید برای ادعای خود دلیل و سند قابل استناد ارائه دهید وگرنه حرف شما در حد یک ادعا باقی میماند!
    2- طبق نکته اول نتیجه میگیریم که من نیازی به رد ادعای شما ندارم چون در واقع در حد یک فرض باقی مانده و هر گاه شما توانستید آن را به یک نظریه و یا بالاتر یعنی یک قانون تبدیل کنین من آنگاه وظیفه رد آن را دارم. من منتظرم تا ادعاتون رو ثابت کنین.
    3- شما هرگز نمیتونین توضیحی ارائه کنین که ماهیت انرژی یا ماده و... را بگین؛ عین این میمونه شما بخواهی به من توضیح بدی تاریکی چیست؟ پس علم باید برخی مسائل رو به عنوان پایه و اساس در نظر بگیرد.
    4- من از دست کسی ناراحت نیستم و بر همگان روشن است که اگر چنین باشد صراحتا با دلیل به همان شخص یا اشخاص خواهم گفت. تنها وظیفه خودم میدونم در انجمنی که پسوند "علمی" را یدک می کشد؛ نکاتی را بیان کنم.
    5- در رابطه با این آیه که نوشتید: وقتی حرف از اسناد تاریخی و مدارک علمی محکم می شود؛ احتیاط معنایی ندارد چون کار ما 100% صحیح است و دوباره به اصل 1 می رسیم که دیگران باید ادعاهای خود را ثابت کنند.
    در ادامه شما رو دعوت میکنم به مطالعه چند متن کوتاه از یک مقاله بلند:

این درحالی است که تغییر یافتن و پویایی دست آوردهای فکری بشری نه تنها اشکال آن نیست، بلکه نقطه قدرت و ارزش این تفکرات به همین تغییر یافتن و پویایی دائم آن است. در علم تعصب روی یافته های قبلی وجود ندارد و همچنین امیال بشری در روشهای رسیدن به حقایق علمی جایگاهی ندارند، علم خود را نقد میکند و همین باعث تکمیل شدن و پویایی آن میشود و این پویایی است که علم را علم میکند. هر دانشمندی تلاش میکند نشان دهد دانشمندان قبلی در مورد قضیه ای اشتباه میکرده اند و هر فیلسوفی نیز تلاش میکند که نشان دهد باقی فلاسفه در بررسی تفکری خطایی را مرتکب شده اند. لذا بجای توجیه و تحمیق خود، همواره با خرد نقاد به سراغ مسائل میروند و با موشکافی تلاش میکنند که ایرادهای افکار را بیابند و آنها را با تغییر دادن کامل تر و در نتیجه کاراتر سازد.
    با این حساب حتی دست آوردهایی که در گذشته صحیح شمرده میشدند و امروز صحیح شمرده نمیشوند خود بی ارزش نیستند، عدم وجود آنها قطعاً باعث میشد دست آوردهای جدید علمی هرگز وجود نداشته باشند. لذا تفکرات غلط و دست آوردهای علمی مردود نیز از آنجا که به علم تکامل بخشیده اند و حرکت قطار دانش بشری را شتاب داده اند قابل ستایش هستند.

پرسشی اساسی که باید مطرح کرد این است که اسلامگرایان با مردود داشتن دست آوردهای فکری بشری، چه چیزی را بجای آنها پیشنهاد میکنند؟ البته فراموش نکرده ایم که اسلامگرایان به دلیل وجود تناقضات شدید و بی اعتبار بودن تفکرات و قوانین و مفاهیمشان است که دست به این سفسطه میزنند و چون مفاهیم و اباطیلشان در مقابل تفکرات و مفاهیم علمی و بشری یارای مقاوت ندارند است که عقلانیت بشر را ناجوانمردانه زیر سوال میبرند.
    اسلامگرایان در حقیقت با تضعیف کردن علم و دست آوردهای فکری بشری تلاش میکنند کالای خود که همان دینشان و تفکرات به اصطلاح آسمانیشان را جایگزین دست آوردهای علمی کنند. اما این افراد خود نمیدانند که تمام مفاهیم دینیشان جزو تکفرت و اندیشه ها و دست آوردهای فکری بشری هستند و ساخته ذهن بشر هستند و هیچ ارتباطی با آسمان و خدا و جانوران ماوراء طبیعی و غیره ندارند. در دنیا هیچ دین آسمانی وجود ندارد تمامی ادیان ساخته شده ذهن بشر هستند. به این مفهوم که تمامی مفاهیم وحتی قوانین این ادیان همگی قبل از پیدایش اشخاصی که آن ادیان را بنیانگذاری کرده اند وجود داشته است و یا در زمان همان اشخاص توسط سایر انسانها و خود آنها به دین وارد شده است و تحت عنوان الهی بودن به مردم دیکته شده است. به عبارت دیگر دین کاملاً یک محصول اجتماعی و بشری است، نه یک محصول الهی، و کسانیکه گمان میکنند دین الهی است، در واقع خود پدیده دین را بخوبی نشناخته اند. این خدا نیست که ادیان را روی زمین میفرستد، این ادیان هستند که خداوند را به آسمان میفرستند.
    قبل از هر چيز يک توضيح بدهم، من نه قصد دفاع از دين را دارم و نه قصد مجادله و ....
    در مورد نکته اول گويا منظور من را متوجه نشده ايد، منظور اين است که "من نوعي" اگر چنين ادعايي بکنم طبق تمام توضيحاتي که دادم کسي به صورت منطقي نمي تواند آن را رد کند.
    نه اينکه من شخصا" چنين ادعايي دارم!
    يعني اينکه شما که علم تجربي امروز را پايه قرار داده ايد و همه چيز را با آن مي سنجيد بايد اول منطقي بودن آن را ثابت کنيد! و اگر کسي اشکال فوق را بر آن بگيرد قادر به پاسخ گويي نيستيد!
    فقط مي گوييد: "علم کنونی کاملا اثبات شده است. مگر می شود چیزی که مبنا و پایه زندگی روزمره ما است بدون هیچ منطقی باشد!" .....
    خوب شما که مدعي منطق هستي، منطق بياور! اين جمله فوق که نشد منطق!
    در مورد نکته دوم من هم همين را مي گويم که شما گفته ايد: "شما هرگز نمیتونین توضیحی ارائه کنین که ماهیت انرژی یا ماده و... را بگین" من هم قبول دارم. در مورد خيلي چيزهاي ديگر هم همين طور است، ولي شما هر چه خوشتان مي آيد را بر طبق همين علمي که توضيحي نمي توان برايش داد رد مي کنيد!
    اين که نشد که!
    مي گوييد: "پس علم باید برخی مسائل رو به عنوان پایه و اساس در نظر بگیرد" خوب من هم مي گويم: "انسان بايد دين و خدا و هدفمندي جهان را پايه و اساس در نظر بگيرد"
    چطور شد شما نبايد منطقا" توضيح دهيد ولي من بايد با منطق ثابت کنم!!!!!!!!!!!!!!!!
    در مورد چهارم هم منظورم از افراد شخصي در انجمن نبود، يک گروه و رويه اي که در جامعه وجود دارد منظورم بود.
    در مورد دين هم بايد عرض کنم که دين کاملا" با اين چيزي که شما مد نظر داريد فرق مي کند.
    خواهش مي کنم اگر درباره چيزي مي خواهيد اظهار نظر کنيد ابتدا نسبت به آن شناخت پيدا کنيد!
    راستش آن چيزي که من در دين مطالعه کرده ام از کتب استاد مطهري، علامه جعفري، مثنوي گرفته تا اسفار اربعه ملاصدرا و ..... سفسطه اي در آن نديدم! مطالب کاملا" علمي در سطح بالا که درک آن به اين راحتي ممکن نيست. ولي اين مطالب کف کوچه و خيابان نريخته که راجع به آن همين جوري نظر دهيد! بايد ساليان سال مطالعه کنيد تا اصل دين را بشناسيد.
    ضمن اينکه کلمه: "اسلامگرايان" بار معنايي مخصوص به خودش را دارد و با مبحث دين و .... فاصله پيدا مي کند و .......
    القصه .....
    از اينکه در بحث شرکت کرديد متشکرم، فکر کنم صحبت هاي من و شما به جاي خوبي رسيد و خواننده بتواند با خواندن آنها برداشت مناسبي را پيدا کند.
    ویرایش توسط علي پارسا : 19th September 2014 در ساعت 09:06 AM
    [SIGPIC][/SIGPIC]

4. 4 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    تا اینجای بحث ما میشه گفت بیشتر عقلی بود و هم منطقی که به این نتیجه رسیدیم:

10. خداوند برنامه کامل خوب زندگی کردن.. از هر نظر را در دنیا برای انسان فراهم نموده است. گوش شنوا و دیده ی بینا می خواهد!
    11. معجزه به تناسب درک و فهم مردم هر زمان پدیدار می شد. در زمان کنونی بزرگترین معجزه ی آسمانی قرآن است و اگر انسان از وجدان و عقل دور نباشد حقایق عالم هستی بزرگترین معجزه های ثابتی هستند که در اطراف انسان می باشند.
    سپاسگزارم از اینکه وقت گذاشتین و پاسخ دادین؛ برای کوتاه تر شدن نقل قول قسمت اعظم اون رو پاک کردم تا صرفا نقل قول صورت بگیره:
    در مورد های 1 و2 و توضیحاتتون:
    در اینکه موجودی که دارای شعور است باید جایگاهش بهتر باشد و.... مشکلی نیست. مشکلی که وجود دارد این است که چرا یک خالق حکیم تصمیم میگیرد که موجودی در ناز و نعمت بزرگ شود و هر دو دنیایش را به راحتی بسازد و برعکس! که پیش تر هم ذکر شد ولی پاسخ مناسبی دریافت نشد. خواهش می کنم این قسمت رو دوباره توضیح بدین.

ولی در مورد قسمت های تاریخی و منطقی:
    اولا باید بیان کنیم که این داستان آدم و حوا و انسان های نخستین جنبه تاریخی ندارد و بیشتر به افسانه شبیه است تا به یک داستان تاریخی؛ زیرا که در کتب آسمانی مختلف داستان به شیوه های گوناگون و با جزئیات گوناگونی نقل شده است و از طرفی مدارک تاریخی یک فرگشت و تکامل رو نشان می دهند تا خلقت کامل در یک بازه زمانی کوتاه! (منظورم این است که انسان ها به تدریج تکامل یافته اند همانند سایر موجودات و اینطور نبوده که یهویی دوتا آدم از جنس های مختلف پدیدار شده باشند و همه چیزشون کامل بوده باشه)
    از جنبه تاریخی که بگذریم نقدهایی که به همین افسانه وارد است این است که اگر شیطان از بهشت اخراج شد پس چگونه دوباره وارد بهشت شد؟ آیا قادر مطلق نتوانسته جلوی او را بگیرد؟
    البته پاسخی که داده می شود این است که شیطان در نقش یک مار و یا موجودی دیگر وارد شد که دوباره سوال مطرح می شود که آیا قادر مطلق نتوانسته از نیت شوم اون با خبر شود؟ در هر دو مورد این برهان نیازمندی یک خدا اثبات می شود. اگر علم شما بیشتر از این دو نکته است لطفا توضیح دهید.
    از طرفی ما فرض میکنیم که شیطان به هر نحوی وارد بهشت شد و آدم هم گول خورد. آیا نوادگان و اجداد او نیز باید برای کاری که شخص دیگر انجام داده است تنبیه می شدند؟ این مورد عدالت خدا را نقض می کند.
    در توضیحات شما چیز دیگری که نظرم را جلب کرد این بود که خداوند هر گروهی را متناسب با زمانشان هدایت کرد و فرستادگانی از سوی خودش فرستاد. پس چرا امروزه هیچ فرستاده ای نیست؟ (البته قصدم این نیست که داستان کتب دینی مدرسه را تکرار کنید و بگویید چون دین کامل شده بود و...) زیرا که از زمانی که علم توانست وقایع را ثبت و تحلیل کند هرگز معجزه و یا خرق عادتی پیش نیامده است.
    نکته آخر این است که شما اشاره کردین که جهان قوانینی دارد (که در قران هم امده است) و انسان ها باید طبق قوانین پیش بروند و اگر بروند چه کافر باشند چه نباشند پیروز هستند. اینگونه در میابیم که در هر صورت هر کسی بهتر این قوانین را رعایت کند پیروز می باشد و خداوند تسلطی بر این جهان ندارد پس اصل امداد غیبی چگونه می خواهد توجیح شود.

باز هم متشکرم از پاسخ گویی شما
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

6. 4 کاربر از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند .

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

نقل قول نوشته اصلی توسط علي پارسا نمایش پست ها
    قبل از هر چيز يک توضيح بدهم، من نه قصد دفاع از دين را دارم و نه قصد مجادله و ....
    در مورد نکته اول گويا منظور من را متوجه نشده ايد، منظور اين است که "من نوعي" اگر چنين ادعايي بکنم طبق تمام توضيحاتي که دادم کسي به صورت منطقي نمي تواند آن را رد کند.
    نه اينکه من شخصا" چنين ادعايي دارم!
    يعني اينکه شما که علم تجربي امروز را پايه قرار داده ايد و همه چيز را با آن مي سنجيد بايد اول منطقي بودن آن را ثابت کنيد! و اگر کسي اشکال فوق را بر آن بگيرد قادر به پاسخ گويي نيستيد!
    فقط مي گوييد: "علم کنونی کاملا اثبات شده است. مگر می شود چیزی که مبنا و پایه زندگی روزمره ما است بدون هیچ منطقی باشد!" .....
    خوب شما که مدعي منطق هستي، منطق بياور! اين جمله فوق که نشد منطق!
    در مورد نکته دوم من هم همين را مي گويم که شما گفته ايد: "شما هرگز نمیتونین توضیحی ارائه کنین که ماهیت انرژی یا ماده و... را بگین" من هم قبول دارم. در مورد خيلي چيزهاي ديگر هم همين طور است، ولي شما هر چه خوشتان مي آيد را بر طبق همين علمي که توضيحي نمي توان برايش داد رد مي کنيد!
    اين که نشد که!
    مي گوييد: "پس علم باید برخی مسائل رو به عنوان پایه و اساس در نظر بگیرد" خوب من هم مي گويم: "انسان بايد دين و خدا و هدفمندي جهان را پايه و اساس در نظر بگيرد"
    چطور شد شما نبايد منطقا" توضيح دهيد ولي من بايد با منطق ثابت کنم!!!!!!!!!!!!!!!!
    در مورد چهارم هم منظورم از افراد شخصي در انجمن نبود، يک گروه و رويه اي که در جامعه وجود دارد منظورم بود.
    در مورد دين هم بايد عرض کنم که دين کاملا" با اين چيزي که شما مد نظر داريد فرق مي کند.
    خواهش مي کنم اگر درباره چيزي مي خواهيد اظهار نظر کنيد ابتدا نسبت به آن شناخت پيدا کنيد!
    راستش آن چيزي که من در دين مطالعه کرده ام از کتب استاد مطهري، علامه جعفري، مثنوي گرفته تا اسفار اربعه ملاصدرا و ..... سفسطه اي در آن نديدم! مطالب کاملا" علمي در سطح بالا که درک آن به اين راحتي ممکن نيست. ولي اين مطالب کف کوچه و خيابان نريخته که راجع به آن همين جوري نظر دهيد! بايد ساليان سال مطالعه کنيد تا اصل دين را بشناسيد.
    ضمن اينکه کلمه: "اسلامگرايان" بار معنايي مخصوص به خودش را دارد و با مبحث دين و .... فاصله پيدا مي کند و .......
    القصه .....
    از اينکه در بحث شرکت کرديد متشکرم، فکر کنم صحبت هاي من و شما به جاي خوبي رسيد و خواننده بتواند با خواندن آنها برداشت مناسبي را پيدا کند.
    بله صحبت ها به جای خوبی رسیده است و مایل به ادامه آن هستم؛ نه به خاطر آنکه خواننده برداشت مناسبی کند؛ برای اینکه خواننده برداشت درستی کند.
    در رابطه با مورد اول:
    من هم نگفتم شما به طور جدی این ادعا را کردید. بلکه بیان کردم به فرض هم شما اگر این ادعا را بکنید؛ این شما هستید که باید ادعای خود را اثبات بکنید. عین این است که من ادعا کنم 2>3 بعد به شما بگویم شما بیا و این مورد را رد کن. در علم ریاضیات چیزی که اثبات نشده است نیازی به رد کردن ندارد. زیرا اصلا پذیرفته شده نیست.
    در رابطه با مورد دوم:
    هدف علم این نیست که در را بسوی دانش بی نهایت باز کند، بلکه این است که خطاهای بینهایت را محدود کند.
    برتولد برشت.
    علم همیشه بر پایه منطق بوده و هست. برای مثال اگر سیبی از درختی افتاده باشد؛ هرگز آیه ای نازل نشده است که به نیوتن بگوید که به خاطر جاذبه آن سیب افتاده است؛ بلکه تمام قوانین علمی طی آزمایشات و با روش های علمی زمان سنجیده و اثبات شده اند. برای مطالعه بیشتر دعوت می کنم تا کتاب "فلسفه علم" انتشارات سروش را مطالعه بفرمائین. آیا شما هم می توانین ثابت کنین که مطالب دینی منطقی هستند؟
    ----
    من بیان کردم که علم چیزهایی رو به طور پایه و اساس در نظر میگیرد؛ و شما با سفسطه ای آن را مانند خدا و... مربوط کرده اید. ولی بشر با علم کنونی می تواند وجود خدا را نقض کند. از شما دعوت می کنم برای آشنایی بیشتر با این نظریات مقالات متعددی در رابطه با:
    1- تفاوت باور و دانش
    2 تفاوت نفی و انکار
    3- وجود یا عدم وجود
    4- انواع دیدگاه های باور به خدا

مطالعه کنین و بعد از کسب شناخت کاملی بر این قضایا دوباره مطلب خود را بیان کنید.
    نیازی نمیبینم که بحث رو به مسائل حاشیه ای بکشم و به جامعه ربط دهم. همانطور که بیان کردم هدف من تنها اصلاح مطالب نادرست و باورهای غلط است. ازتون خواهش میکنم در چهارچوب بحث پیش برید.
    اگر درک مطالب دینی در طی زندگی ممکن نباشد؛ پس هرگز نمی توان آنها را پذیرفت و این یک اصل است. چطور می توان چیزی را که نمی توان درک کرد پذیرفت؟

منتظر پاسخ هاتون هستم. با تشکر
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

8. 4 کاربر از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند .

یار همراه
    ارسال تشکر
    18,960
    دریافت تشکر: 11,371
    قدرت امتیاز دهی
    23072
    Array

دوستان سپاسګزارم از پیشبرد بحث ... خودم بعداً مشارکت خواهم کرد برای رسیدن به پاسخ سؤالم

فقط خواهشمندم کم کم سؤالات و پاسخ ها رو به سمت مسائل شخصی و دو طرفه نبرید

بحث که تا الآن خیلی خوب بوده ، صرفاً جهت پیشګیری بیان کردم

امید که همګی به پاسخ سؤالاتمون از دید و نګرش صحیح دست پیدا کنیم

10. 4 کاربر از پست مفید "VICTOR" سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط evin Allah نمایش پست ها
    دوستان سپاسګزارم از پیشبرد بحث ... خودم بعداً مشارکت خواهم کرد برای رسیدن به پاسخ سؤالم

فقط خواهشمندم کم کم سؤالات و پاسخ ها رو به سمت مسائل شخصی و دو طرفه نبرید

بحث که تا الآن خیلی خوب بوده ، صرفاً جهت پیشګیری بیان کردم

امید که همګی به پاسخ سؤالاتمون از دید و نګرش صحیح دست پیدا کنیم
    از تذکر جنابعالي متشکرم، بسيار به موقع بود، من هم ديگر قصد ادامه بحث را نداشتم، فکر نکنم ادامه آن مفيد باشد! اگر چيزي بايد از آن حاصل شود تا الآن حاصل شده.
    مخصوصا" در آخرين نقل قولي که در آن آقا مهدي به حرف هاي من پاسخ داده اند، برداشتم اين است که اصلا" منظور من را متوجه نمي شوند و اين عدم درک شايد به خاطر اين باشد که من بيان شيوايي براي روشن شدن منظورم نداشته ام.
    پاينده باشيد.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

12. 3 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی محض
    ارسال تشکر
    1,598
    دریافت تشکر: 2,720
    قدرت امتیاز دهی
    7219
    Array

ا
    ولا باید بیان کنیم که این داستان آدم و حوا و انسان های نخستین جنبه تاریخی ندارد و بیشتر به افسانه شبیه است تا به یک داستان تاریخی؛ زیرا که در کتب آسمانی مختلف داستان به شیوه های گوناگون و با جزئیات گوناگونی نقل شده است و از طرفی مدارک تاریخی یک فرگشت و تکامل رو نشان می دهند تا خلقت کامل در یک بازه زمانی کوتاه! (منظورم این است که انسان ها به تدریج تکامل یافته اند همانند سایر موجودات و اینطور نبوده که یهویی دوتا آدم از جنس های مختلف پدیدار شده باشند و همه چیزشون کامل بوده باشه)
    .

در توضیحات شما چیز دیگری که نظرم را جلب کرد این بود که خداوند هر گروهی را متناسب با زمانشان هدایت کرد و فرستادگانی از سوی خودش فرستاد.
    پس چرا امروزه هیچ فرستاده ای نیست؟ ... زیرا از زمانی که علم توانست وقایع را ثبت و تحلیل کند هرگز معجزه و یا خرق عادتی پیش نیامده است.
    .

نکته آخر این است که شما اشاره کردین که جهان قوانینی دارد (که در قران هم امده است) و انسان ها باید طبق قوانین پیش بروند و اگر بروند چه کافر باشند چه نباشند پیروز هستند. اینگونه در میابیم که در هر صورت هر کسی بهتر این قوانین را رعایت کند پیروز می باشد و خداوند تسلطی بر این جهان ندارد پس اصل امداد غیبی چگونه می خواهد توجیح شود.

من بیان کردم که علم چیزهایی رو به طور پایه و اساس در نظر میگیرد؛ و شما با سفسطه ای آن را مانند خدا و... مربوط کرده اید. ولی
    بشر با علم کنونی می تواند وجود خدا را نقض کند.
    اگر درک مطالب دینی در طی زندگی ممکن نباشد؛ پس هرگز نمی توان آنها را پذیرفت و این یک اصل است. چطور می توان چیزی را که نمی توان درک کرد پذیرفت؟

منتظر پاسخ هاتون هستم. با تشکر
    با اجازه از محضر جناب«علی پارسا» عزیز و سپاس از جناب «مهدی» گرامی؛
    خوشحالم که تالار مذهبی کمی از حالت خمودگی، ایستائی و پافشاری بی مورد روی باورهای سنتی و علوم قدیمه و یا فقط اعلام حضور با صلوات، کمی به در آمده و وارد مباحث بنیادین و مبنائی شده است.

ظاهرا از مبحث چرائی عدم وجود عدالت در نظام حیات به سرعت به سایر سرفصلهای مباحثه رسیده ایم. ببینید؛ دو موضوع در این سلسله مباحث وجود دارد؛ 1_ وجود و یا عدم وجود ابر موجودی به نام «خدا» و 2_ اینکه آیا گفتمان ادیان الهی در پاسخگوئی به سوالات اساسی بشر، تکافوی ادله دارند؟
    جناب مهدی؛ بر خلاف گفته شما، موضوع «امکان وجود نوعی ابر طراح هوشمند در عالم»، یک بحث کاملا داغ دانشی و بسیار هم به روز است لکن این «طراح هوشمند»، الزاما با آن «خدائی» که ادیان مطرح می کنند یکی نیست ولی به هر روی، بحث آن کاملا دانش پایه است به ویژه در حوزه کیهانشناسی و نظریه «تنظیم ظریف عالم» یا Fine-Tuned Universe که اگر تمایل داشته باشید، پیرامون اصول این نظریه بیشتر بحث خواهیم کرد.
    اما گفتمان ادیان ؛
    در نگاه اول؛ به زعم من، کلیت و جان سخن شما درست است. بسیاری از تناقضات علمی و عقلی در پاسخهای ادیان به مسائل اساسی پیش روی بشر وجود دارد که هنوز از جانب پیروان و پیشروان مذاهب، پاسخی در خور نیافته اند. به دلیل اینکه آن منتقدان، اینجا نیستند؛ من از جانب آنها، چند تا از ایرادات اصلی که وارد می کنند را، به صورت موجز بیان می کنم:

برخی موارد ضد علمی:

_ داستان حضرت آدم و چگونگی پیدایش ناگهانی انسان؛ با شواهد موجود در DNA انسانهای امروزی، فسیل انسانهای اولیه و شواهد دیرین شناسی دیگر، همخوانی ندارد.
    _ اگر مطابق گفته های قرآن؛ انسان را ابر موجود بدون عیب و نقصی طراحی کرده، چرا نقائص تکاملی زیادی هم اکنون در انسان وجود دارند؟ یک نوزاد ناقص الخلقه نشانگر چیست؟ اشتباه خالق؟!
    _ داستان حضرت نوح، با شواهد ژنتیک در حیوانات امروزی و همچنین شواهد زمین شناختی موجود، آشکارا همخوانی ندارد.
    _ چرا در قرآنی که گفته می شود از مکمن غیب آمده؛ هیچ اشاره ای برای اصلاح طرز تفکر اشتباه مردمان و پیامبران آن روزگاران، نشده است، مثلا چرا یک آیه نگفته : ای کسانیکه ایمان آورده اید، از اشتباه به در آئید و بدانید این زمین است که به دور خورشید می چرخد!

برخی موارد ضد عقلی:

_ چرا دین با همین کتاب به یک باره رها شد تا هر از راه رسیده ای، یک شعبه و شاخه تازه از آن بسازد و آن را دین خدا جلوه دهد و سپس به خلق الله تحمیل کند؟ تو همین شرایط هر کی - هر کی فقهی است که مثلا شاهدیم در سواحل یک کشور مسلمان، برهنه بازار و صحنه میگساری است و در کشوری دیگر، زن اگر بدون محارم از خانه بیرون بیاید، سنگسار می شود؛ یکی می گوید من باید برای اسلام
    بر فرق سر خودم قمه بزنم و یکی دیگه او را کافر رافضی می داند که مشرک شده و باید کشته شود.
    _ چرا این خدا، آشکارا دستور به کشتن زن و بچه افرادی که به هر دلیلی ایمان نیاورده اند، داده است؟
    _ چرا در این کتاب و اسلاف آن، با نظام رسمی بهره کشی از بردگان مخالفت بنیانی نشده است؟ چرا در این دین، انسانها درجه یک و دو دارند؟
    _ چرا مطابق بیانات قرآن؛ خدا نهایتا، افرادی را که به هر دلیل پی به وجودش نبرند، برای همیشه شکنجه می دهد؟
    _ داستان حضرت یونس در شکم آن ماهی، طی الارض کردن حضرت سلیمان با آن قالیچه، شکافته شدن نیل با عصا، عمر جاودان یافتن حضرت مسیح و حضرت خضر و ... خرق عادت هستند و برای مردمان امروزین جهان، قابل رد و یا اثبات نیستند و لذا به عنوان اینکه «اینها معجزاتی بوده اند که در قدیم واقع شده اند و شما هم چشمتان کور، باید از وقوع آنها تعجب بسیار کرده و خیلی فوری ایمان بیاورید»، مطرح می شوند.
    _ چرا خدائی که خود را متعهد به هدایت انسانها دانسته، برای تمدنهای ساکن مناطق خارج از خاور میانه، هیچ پیامبر و کتابی نفرستاده است؟
    ویرایش توسط نو آور : 21st September 2014 در ساعت 12:08 AM
    آئینه چو نقش تو بنمود راست _ بفهم که از ماست که بر ماست!

14. 5 کاربر از پست مفید نو آور سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    دریافت تشکر: 15,586
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

سلام

بنده هر چی مینویسم همش تفکرات و نظرلت بنده هست. شاید دین نظر دیگری داشته باشد چون بنده متخصص نیستم و مثه شما عزیزان تخصصم در رشته مدیریت و تولید و چنین مسائلی هست.

نقل قول نوشته اصلی توسط نو آور نمایش پست ها
    اگر مطابق گفته های قرآن؛ انسان را ابر موجود بدون عیب و نقصی طراحی کرده، چرا نقائص تکاملی زیادی هم اکنون در انسان وجود دارند؟
    اول بگم که انسان در بهترین صورت آفریده شده است.بنده این کلمات رو شنیده ام. بدون عیب و نقص و کلمات این چنینی را تا حالا نشنیده ام.

حالا بر فرض ما میگوئیم نقائص تکاملی زیادی اکنون هست. چندین سال هست که انسان این چنین بوده و کامل نشده؟
    از زمان های بسیار قدیم این شکلی نبوده؟ حداقل بگیم 20 قرن. در این بیست قرن چرا موجودی که طبق بیان شما به تدریج کامل میشود بیست قرن بدون تغییر بوده؟

این نشان ثبات شکلی اعضای بدن انسنان نیست؟

یک نوزاد ناقص الخلقه نشانگر چیست؟ اشتباه خالق؟!
    شما چرا از اونور میبینین؟اشتباه مخلوق هس.کاشت یک دانه گندم اصول و روش میخواهد چه برسد به انسان و نوزادش.کاشتش اصول نمیخواهد؟ خب هر اشتباهی تاوانی دارد. البته این شاید یک دلیل از هزاران دلیل باشد.

داستان حضرت نوح، با شواهد ژنتیک در حیوانات امروزی و همچنین شواهد زمین شناختی موجود، آشکارا همخوانی ندارد.
    خب چندین قرن پیش حتی بشر فکر نمیکرد روزی پرواز کند.
    علم ناقص دلیل بر رد یک موضوع نمی تواند باشد. علمی که به شدت به تفکرات بشر وابسته هست سالهاست خودشو متغییر و بی ثبات نشان داده.

چرا در قرآنی که گفته می شود از مکمن غیب آمده؛ هیچ اشاره ای برای اصلاح طرز تفکر اشتباه مردمان و پیامبران آن روزگاران، نشده است، مثلا چرا یک آیه نگفته : ای کسانیکه ایمان آورده اید، از اشتباه به در آئید و بدانید این زمین است که به دور خورشید می چرخد!
    قرآن بشر را به تفکر و تعقل فرا خوانده است. کتابی است که طوری نازل شده که تفکر بشر را به کار می اندازد. برای همین هست که افرادی که اهل تفکر و تعقل نیستند را به شدت توبیخ می کند و آنان را چارپایان و بلکه گمراهتر از آنان معرفی می کند.
    اگه خدا همه چیز رو مستقیم به بشر بگوید راه تفکر بسته می شود و صدالبته بیان جزئیات در یک کتاب غیر ممکن هست، هزاران کتاب می خواهد که باز جوابگوی تمامی زمینه ها نمی تواند باشد.

خدا بشر را احمق نیافریده بلکه قدرت تفکر داده تا به همه چیز خودش برسد.در این رسیدن معلم و راهنماهایی براش گذاشته تا در برخی مسائل که ناتوان از درکش هستند را برایش آشکار سازد.چون در طی زمان تفکرات و علم و آگاهی بشر پیشرفت می کند و مسائل جدیدی به وجود می آید پس وجود این معلم لازم هست.

لذت انسان بودن به تفکر هست من یکی که اصلا دوست ندارم همه چیز برام گفته بشه بیشتر با کشف مسائل و تفکر در مورد مسائل لذت میبرم.همه انسانها این شکلی آفریده شده اند.

ادانه دارد...

الهی؛ تشنگی ام را در کسب علم و عملم را در آنچه رضایت توست قرار بده.
    آمین

16. 3 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    دریافت تشکر: 15,586
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

چرا دین با همین کتاب به یک باره رها شد تا هر از راه رسیده ای، یک شعبه و شاخه تازه از آن بسازد و آن را دین خدا جلوه دهد و سپس به خلق الله تحمیل کند؟ تو همین شرایط هر کی - هر کی فقهی است که مثلا شاهدیم در سواحل یک کشور مسلمان، برهنه بازار و صحنه میگساری است و در کشوری دیگر، زن اگر بدون محارم از خانه بیرون بیاید، سنگسار می شود؛ یکی می گوید من باید برای اسلام بر فرق سر خودم قمه بزنم و یکی دیگه او را کافر رافضی می داند که مشرک شده و باید کشته شود.
    دین کجا رها شده؟

هر زمان و دوره ای نیاز به معلم و آگاهی دهنده دارد تا مسائل روز رو به افراد بگوید و از تاریکی افکار جلوگیری کند.

به قول یکی از افراد اهل علم: اگه شهردار یک شهری به تیر برق سر یک کوچه لامپی ببندد فرداش بچه های اون محل بزنن اون لامپ رو بشکنن دوباره شهرداری بیاد ببندد. فرداش باز بزنند بشکنند. هی این کاررو بکند هی بزنن بشکنن.

آیا دوباره بعده چندین بار به اون تیر برق لامپ میبندن؟ مسلما نه. چرا؟

چون اهالی اون محل یا خودشان می خواهند در تاریکی بمانند و اقدام به شکستن لامپ می کنند یا راضی هستند به کار افرادی که لامپ رو میشکنند.
    بستن لامپ برا این محله کار بیهوده ای هست تا زمانی که اهالی به خود بیایند و بتوانند از لامپ خود محافظت و ضرورت وجود لامپ رو درک بکنند.یعنی سطح تفکراتشون بالا بره. این برمیگرده به همان دعوت و تشویق به تفکر و تعقل برای اینکه ما با رشد تفکراتمون در تاریکی گیر نیفتیم.

ما انسان ها حیف هستیم که در تاریکی بمونیم.ارزشمون خیلی زیاده.

_ چرا این خدا، آشکارا دستور به کشتن زن و بچه افرادی که به هر دلیلی ایمان نیاورده اند، داده است؟
    _ چرا در این کتاب و اسلاف آن، با نظام رسمی بهره کشی از بردگان مخالفت بنیانی نشده است؟ چرا در این دین، انسانها درجه یک و دو دارند؟
    _ چرا مطابق بیانات قرآن؛ خدا نهایتا، افرادی را که به هر دلیل پی به وجودش نبرند، برای همیشه شکنجه می دهد؟
    به این مسائل زیاد اشاره نمیکنم چون لازمۀ اینا یک پیش زمینه هایی هست.بهتره اول پله به پله جلو رفت بعد که برخی مسائل حل شد به اینا پرداخت.
    میبخشین خدا کجا دستور به کشتن بچه داده؟
    خدا حتی فرموده به سران کفار حمله کنین بکشین. به سربازانشان هم نفرموده.حتی حق کشتن افرادی که در صلح با مسلمانان هستند رو ندارند. افراد دیگر که ایجاد رعب و وحشت و احتمال ضربه زدن رو دارند جای خود دارند اونمم نه اینکه بچه های اینارو بکشند.

کجای اسلام انسانها درجه یک و دو دارند در حالی که خدا همه رو برادر و برابر می داند و برتری رو فقط به تقوا می داند؟

شکنجه دادن برای افرادی پاک کردن معنی می دهد برای برخی عذاب تمام نشدنی. عذاب تموم نشدنی برا هر فردی نیس.افراد خاصی به این مرحله می رسند. فکر نکنم با عقل مخالف باشد بلکه کاملا عدالت و مطابق با عقل هس.

هر فردی هر راهی رو که انتخاب بکند باید مسئولیتش را بپذیرد. وقتی پایان راهی رسیده به پرتگاه هست و هزاران نفر بگن که فلان راه به پرتگاه ختم میشه و نتیجه اش این هست این فرد هست که نتیجهع رو انتخاب می کند مقصر دیگری نیست.اون زمانی حرفتون درست بود که کسی نمیگف که آقا این راهی که میری آخرش پرتگاه هست. تازه برخی افراد در این راه نه تنها به پرتگاه می رسند بلکه برخی افراد دیگر را با خودشان به اون پرتگاه می برند یا مزاحم زندگی افراد می شوند.
    آقا هر راهی که میری برو چرا نمیذاری دیگری زندگی بکند؟اونایی که برا همیشه عذاب می شوند فقط با زندگی خودشان کار نداشتن بلکه پاشون رو خیلی فراتر گذاشتن اینجوری نیس که این افراد با کسی کار نداشتند.
    داستان حضرت یونس در شکم آن ماهی، طی الارض کردن حضرت سلیمان با آن قالیچه، شکافته شدن نیل با عصا، عمر جاودان یافتن حضرت مسیح و حضرت خضر و ... خرق عادت هستند و برای مردمان امروزین جهان، قابل رد و یا اثبات نیستند و لذا به عنوان اینکه «اینها معجزاتی بوده اند که در قدیم واقع شده اند و شما هم چشمتان کور، باید از وقوع آنها تعجب بسیار کرده و خیلی فوری ایمان بیاورید»، مطرح می شوند.
    خدا من و شمارو خیلی اهل تفکر و تعقل دانسته.
    این یه جور کم دیدن انسان هست که من هم مثه افراد قرنها پیش برا ایمان آوردن یا کار دیگه نیاز داشته باشم چنین حرکاتی رو ببینم.
    من انسانی فرهیخته و اهل علم و تفکر و دانش هستم.
    من و شما نیاز نداریم که چنین حرکاتی رو ببینیم. برا ما کتاب گذاشته. ارزش داده. ماها مثه افراد اون دوران کم عقل(سطح پایین تفکرات) نیستیم که نیاز به چنین حرکاتی داشته باشیم.ماها بنا به رشد عقل و فکرمون نیاز به کتاب داشتیم که خدا به این نیازمون پاسخ داده.
    چرا خدائی که خود را متعهد به هدایت انسانها دانسته، برای تمدنهای ساکن مناطق خارج از خاور میانه، هیچ پیامبر و کتابی نفرستاده است؟
    تا اونجا که بنده خبر دارم خدا هر انسانی را که می آفریند به راه سعادت هدایتش می کند.ینی می آفریند و لوازمی که برای سعادت فرد لازم هست رو در اختیارش می گذارد.

الهی؛ تشنگی ام را در کسب علم و عملم را در آنچه رضایت توست قرار بده.
    آمین

18. 4 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی محض
    ارسال تشکر
    1,598
    دریافت تشکر: 2,720
    قدرت امتیاز دهی
    7219
    Array

جناب عبدالله 91 نازنین؛ کاش به همین سادگی بود. من هم دلم می خواهد پاسخی علمی و عقلی برای این انتقادات فراهم کنم، اما نیاز به مطالعه زیاد در شاخه های مختلف دانش دارم. در دنیا؛ سالانه کنگره های مختلفی بین پیشروان مذاهب (معمولا بلند پایگان مسیحیت) و دانشمندان (معمولا فیزیکدانان نظری، کیهانشناسان و بیولوژیستها)، در محیطهائی گرم و صمیمی (به وارون ما ایرانیها که هنوز بلد نشده ایم به عقاید دیگران و حتی یکدیگر احترام گذاشته و فرصت بیان عقاید به بقیه بدهیم) برگزار می شوند که به دلیل مسائل مرتبط با آزادی بیان، در رسانه های ما بازتاب نمی یابند. اگر محتوی بحثها را مطالعه می کردید، احتمالا حتی جرات نمی کردید به آنها پاسخهای یکی دو جمله ای بدهید.
    ویرایش توسط نو آور : 26th September 2014 در ساعت 02:13 PM
    آئینه چو نقش تو بنمود راست _ بفهم که از ماست که بر ماست!

20. 2 کاربر از پست مفید نو آور سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)