دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 22

موضوع: مهندسین و علاقه مندان برق حتما نظر بدن!(هم فکری روی یه طرح)

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    6
    دریافت تشکر: 208
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض مهندسین و علاقه مندان برق حتما نظر بدن!(هم فکری روی یه طرح)

سلام
    آیا تاحالا شده که وقتی تو اتاقتون پشت سیستمون نشستینو دارین آهنگی گوش می دین به این فکر بیفتین که ای کاش می تونستین این صدا رو تو یه شعاعی محدود کنین و بدون آزار بقیه با صدای بلند آهنگو گوش بدین؟
    شرط می بندم خیلیهاتون بهش فکر نکردین.
    به نظرتون راهی هست که بشه چنین کاریو کرد؟ آیا راهی واسش بوجود اومده؟
    اگه نظر دارین بگین. توضیح بیشتر هم خواستین در خدمتم.
    موفق باشید
    در سکوتم ازدحام صداست و در تنهاییم هجوم قبیله های کینه توز
    من اسیر شکنجه گاه سکوت توام
    با من حرف بزن

2. 7 کاربر از پست مفید htc سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    برق و كنترل
    ارسال تشکر
    646
    دریافت تشکر: 2,611
    قدرت امتیاز دهی
    40
    Array

پیش فرض پاسخ : مندسین و علاقه مندان برق حتما نظر بدن!

منظورت اينكه بتونيم فقط تو يه شعاع خاص صوت پخش بشه ؟ ايده جالبيه .. قدرت خروج صوت( برد صوت) رو ميشه از رو انرژي كه به موج ميديم اگه فركانس رو ببريم بال صدا تيز تر و بردش بيشتر ميشه و بدرش بيشتر .. و هر چي دامنه رو بيشتر بكنيم يعني صدار و بم تر بكنيم اونو محدودتر كرديم .. در مورد اين سوال يه فناروي هست كه اولين بار شركت سوني استفاده كرد تو تلويزيونهاي وگا كه با قرارد دادن دو اسپيكر فركانس مياني در 20 درجه نسبت به محمور x ها دايره اي رو در محدوده خود تلويزيون پوشش ميداد كه صدا تو اون محدوده در بهترين كيفيت شنيده ميشد و خارج از اون محدوده صدا وضوحشو از دست ميداد .. حالا ايا ميشه اينو به اين صورت درست كرد كه هيچ صدايي از اين محدوده خارج نشه نياز به فكر داره و محاسبات مخابراتي ... ولي خيلي مشكل به نظر ميرسه كه از پرت امواج به يه محدوده خاص جلوگيري كرد
    توکلت علی الحی الذی لا یموت

4. 2 کاربر از پست مفید Amir سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    6
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : مهندسین و علاقه مندان برق حتما نظر بدن!

دیگه کسی نیست نظری داشته باشه؟
    بابا اسم سایتو نگاه کنین. علمیه ها
    با من حرف بزن

6. کاربرانی که از پست مفید htc سپاس کرده اند.

مدیر کـــــــل ســــایت
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر - نرم افزار
    اکانت شخصی
    ندارد
    ارسال تشکر
    9,788
    دریافت تشکر: 29,042
    قدرت امتیاز دهی
    13974
    Array
    Admin's: جدید39

سلام مهندس ... خوبی ؟
    خب عرضم به حظور منور جنابعالی که آره من خیلی دوست داشتم بشه این کار رو کرد که فقط اتاق من رو موسیقی که گوش میدم پوشش بده ... جوری که صدا بلند باشه ولی به بیرون از اتاق نره ...
    ولی متاسفانه فکر کنم در حد فکر و خیال باشه این ایده ، شایدم بشه البته اگه کل اتاق رو با عایق صوتی قوی بپوشونیم ...
    نخبه یعنی خودباوری انسان و پس از خود باوری کاری غیر ممکن نمی شود

8. 2 کاربر از پست مفید Admin سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    برق - الکترونیک
    ارسال تشکر
    3
    دریافت تشکر: 28
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

اگه بحث آهنگ گوش دادن باشه که دوس دارم صداشو تا ته زیاد کنم طوری که صدای خودمم نشنوم همسایه های محترم نیز میتونن لذت ببرن اگرم نمیبرن این دیگه مشکل خودشونه

ولی از شوخی گذشته

استفاده از عایق های صوتی راحت ترین و در دسترسترین راهه

اما اگه نقشه دارید اون کاری رو که من گفتم اجرا کنید یه راه حل ساده و در دسترس استفاده از شونه های تخم مرغه که حالت جذب صدا و آگوستیک دارن راه حل موثری یه هم در دسترس عم رایگان به من اعتماد کنید تجربشو دارم(چشمک)

خیلی وقت پیش در باره دستگاهی خوندم که امواج صوتی رو میگره آنالیز میکنه و امواجی درست در فاز مخالف تولید میکنه به طوری که برآیند تخریبیشون باعث میشه صدا تقریبا از بین بره ازاین وسیله برای خذف صدای موتور خودرو استفاده شده بود

متاسفانه در باره سازو کارش بیش از این توضیح نداده بود اگر شما مطلبی دارید خوشحال میشم اون رو به اشتراک بزارید

با سپاس

10. 2 کاربر از پست مفید ICE سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    6
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

ممنون از نظراتتون
    ااین ایده تازه به ذهنم رسید اما چون وقت کافی رو واسه تحقیقات گسترده و همچنین علم کافی رو تو زمینه ی موج ندارم یه جورایی بیخیالش شدم تا برنامه ریزی کنمو وقتمو واسه تحقیقات و مطالعه بازتر کنم.
    حالا در مورد افکارم کمی توضیح می دم.
    امواج صوتی با یه سرعتی تو محیط اطرافمون پخش می شن. وقتی از بلنگوی اسپیکر صدایی خارج می شه اولین مورد اینه که توی فرکانسیه که گوش ما می تونه اونو بشنوه یعنی کمتر از 20 هرتز و بیشتر از 20 کیلوهرتز نیست. خب حالا طبق گقته ی امیر جان وقتی فرکانس دستکاری بشه برد هم تغییر می کنه. حالا اگه ما بتونیم دستگاهی بسازیم که قبل از خروجی قرار بگیره و بتونه کنترل موج رو در اختیارش بگیره بالطبع می تونه با فرمانی که ما بهش می دیم طبق نظریه ی من که الان توضیح می دم کنترل موج و فرکانس رو به اختیار ما بزاره. حالا مهم اینه که چطور باید موجی رو که دیگه فرستاده شده کنترل کرد. پس بهترین کار اینه که قبل از اینکه منتشر بشه روش تغییری انجام بشه که سرانجام نتیجش بشه اونچیزی که ما می خوایم.
    حالا اون نظریه چیه؟ به فرض ما می خوایم صدامون توی شعاع x متری شنیده شه و بعد از اون دیگه شنیده نشه. حالا اگه سرعت موجمون توی هوا y باشه ما می تونیم حساب کنیم که این موجمون توی چه زمانی بعد از ارسال به شعاع x متری می رسه و ازش عبور می کنه. (مثلا اگه سرعت صوت 340 متر بر ثانیه باشه این صوت توی 8.8 میلی ثانیه از شعاع 3 متری می گذره)
    حالا اگه بشه کاری کرد که فرکانس این موج 8.8 میلی ثانیه بعد از ارسال اونقدر کم یا اونقدر زیاد بشه که گوش انسان قادر به شنیدنش نباشه ما موفق می شیم صدامون رو توی شعاع 3 متری محدود کنیم.
    با من حرف بزن

12. 4 کاربر از پست مفید htc سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    برق و كنترل
    ارسال تشکر
    646
    دریافت تشکر: 2,611
    قدرت امتیاز دهی
    40
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط htc نمایش پست ها
    دیگه کسی نیست نظری داشته باشه؟
    بابا اسم سایتو نگاه کنین. علمیه ها
    بابا تو ديگه كي هستي !!! شما رو كم داريم حاجي كه رديف بشيم

خوب اين بحث فركانس كه اگه جدي تر در موردش بخواهيم بحث كنيم به اين فارسي نوشتن ما تو تاپيك بحثش تموم نميشه .. فقط چند تا نكته رو در مورد بحث حامد خان بگم كه چند تا سوال اينجا مطرحه .. اونم اينكه ايا ما ميخواهيم از يه منبع صوت استفاده كنيم يا دوتا يا چند تا .. ايا ما منظورمون مسير مستقيم صوت هستش؟ ايا منظور از محدوده محدوده خاص بدون مانع يعني فقط در محيطي با توده هوا بحث ميكنيم ؟ اگه منظور يه منبع صوت با مسير مستقيم باشه بحث فركانس و برد صورت رو خيلي دقيق نميتونيم بگيم .. چرا كه به صورت دقيق نميتونيم فركانس صوتمون رو تنظيم كنيم .. كه وقتي به يه نقطه دقيق رسيد اونجا ديگه صد در صد تمومه و انرژي موج اونجا تموم ميشه .. بعضي از امواج صوتي قبل از اون نقطه تموم ميشن و بعضي ها بعدش يعني در واقع صدا در يه نقطه قويتر و در يه نقطه ضعيفتر ميشه و ما ميانگين رو حساب كرديم .. پرت منبع صوتي و خطاي مولد و تقويت كننده صوتي و همچنين مانع هوا كه تراكمش ميتونه به يه اندازه نباشه .. ساير امواج و تداخل صوتي كه باعث تقويت و يا تضعيفصوت رو هم حساب كنيد .. اما ميشه با تغييرات در منبع صوت تركيب اصوات استفاده از بلندگوهاي با فركانس و دامنه مختلف .. فاز دادن به زاويه پخش صوت كه باعث تقويت بعضي امواج و از بين بردن بعضي ميشه اين خطا ها رو به حدااقل برسونيم .. تونمايشگاه سوني من يه همچين فناروي رو ديدم و واقعان جالب بود ..
    توکلت علی الحی الذی لا یموت

14. 2 کاربر از پست مفید Amir سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    برق - الکترونیک
    ارسال تشکر
    3
    دریافت تشکر: 28
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط htc نمایش پست ها
    ممنون از نظراتتون
    ااین ایده تازه به ذهنم رسید اما چون وقت کافی رو واسه تحقیقات گسترده و همچنین علم کافی رو تو زمینه ی موج ندارم یه جورایی بیخیالش شدم تا برنامه ریزی کنمو وقتمو واسه تحقیقات و مطالعه بازتر کنم.
    حالا در مورد افکارم کمی توضیح می دم.
    امواج صوتی با یه سرعتی تو محیط اطرافمون پخش می شن. وقتی از بلنگوی اسپیکر صدایی خارج می شه اولین مورد اینه که توی فرکانسیه که گوش ما می تونه اونو بشنوه یعنی کمتر از 20 هرتز و بیشتر از 20 کیلوهرتز نیست. خب حالا طبق گقته ی امیر جان وقتی فرکانس دستکاری بشه برد هم تغییر می کنه. حالا اگه ما بتونیم دستگاهی بسازیم که قبل از خروجی قرار بگیره و بتونه کنترل موج رو در اختیارش بگیره بالطبع می تونه با فرمانی که ما بهش می دیم طبق نظریه ی من که الان توضیح می دم کنترل موج و فرکانس رو به اختیار ما بزاره. حالا مهم اینه که چطور باید موجی رو که دیگه فرستاده شده کنترل کرد. پس بهترین کار اینه که قبل از اینکه منتشر بشه روش تغییری انجام بشه که سرانجام نتیجش بشه اونچیزی که ما می خوایم.
    حالا اون نظریه چیه؟ به فرض ما می خوایم صدامون توی شعاع x متری شنیده شه و بعد از اون دیگه شنیده نشه. حالا اگه سرعت موجمون توی هوا y باشه ما می تونیم حساب کنیم که این موجمون توی چه زمانی بعد از ارسال به شعاع x متری می رسه و ازش عبور می کنه. (مثلا اگه سرعت صوت 340 متر بر ثانیه باشه این صوت توی 8.8 میلی ثانیه از شعاع 3 متری می گذره)
    حالا اگه بشه کاری کرد که فرکانس این موج 8.8 میلی ثانیه بعد از ارسال اونقدر کم یا اونقدر زیاد بشه که گوش انسان قادر به شنیدنش نباشه ما موفق می شیم صدامون رو توی شعاع 3 متری محدود کنیم.
    دوست گرامی فرکانس موج چیزیست مربوط به منبع و شما نمی تونید اون رو در میانه راه دستکاری کنید

اگر فرکانس رو به ناحیه ای ببرید که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست در کنار منبع هم قابل شنیدن نخواهد بود در واقع فرکانس یک موج شناسه اون موجه اگه تغییرش بدید دیگه اون قبلی نیست و یه چیز دیگست

سرعت انتشار موج در هوا چیزی حدود 340 متر بر ثانیست و این سرعت در محیط های مختلف تغییر خواهد کرددر واقع باید به این نکته توجه کنید که صوت از نوع امواج مکانیکیست و برای انتشار نیازمند محیط مادی یعنی برای این که بتونید تضعیفش کنید باید انرژی ای رو که از منبع گرفته ازش بگیرید فکر کنم شما مجبور باشید محیط رو تغییر بدید مثلا اتاقتون رو در یک لایه خلأ قرار بدید مثلا تو دیوار یک لایه خلأ تعبیه کنید اینجوری صدا اصلا نمی تونه از لایه خلأ بگذره و به بیرون نفوذ کنه(گاهی وقتا راه حل سادست )

یه راه دیگه همونطور که گفتم استفاده از امواج مناسب جهت تخریب و تضعیف موج اصلی و یه نکته هم خدمت دوست گرامی

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir نمایش پست ها
    اگه منظور يه منبع صوت با مسير مستقيم باشه بحث فركانس و برد صورت رو خيلي دقيق نميتونيم بگيم .. چرا كه به صورت دقيق نميتونيم فركانس صوتمون رو تنظيم كنيم .. كه وقتي به يه نقطه دقيق رسيد اونجا ديگه صد در صد تمومه و انرژي موج اونجا تموم ميشه ..
    صوتی که ما میشنویم از نوع امواج طولیست و همیشه به خط مستقیم سیر می کنه (راستای انتشارش در راستای ارتعاش است) و فرکانس موج در منبع کاملا قابل تنظیمه و در هر فاصله ای از اون با تقریب بالایی قابل اندازه گیری و یه چیز دیگه اواج صوتی تضعیف میشن ولی هرگز از بین نمیرن!

سربلند و پیروز باشید

16. 2 کاربر از پست مفید ICE سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    10,146
    دریافت تشکر: 10,426
    قدرت امتیاز دهی
    25391
    Array
    SaSaMc2's: جدید25

با سلام.

دوستان همیشه در نظر داشته باشن که

از بیرون گود و در رابطه ی معکوس یه نگاهی همیشه به یک رویداد داشته باشن.

اینجوری زودتر نتیجه میگیرین.

مثال:

وقتی ما میتونیم با عدسی نور رو متمرکز کنین

احتمال اینکه بتونیم با روشی مشابه نور رو باز کنیم خیلی زیاده.

یا وقتی با موتور الکتریکی، الکتریک رو به مکانیک تبدیل میکنیم

با روشی نزدیک به اون مثل دینام میتونیم مکانیک رو به الکتریک تبدیل کنیم.

به نظر من یه روش برای کاهش برد صوت استفاده از دیافراگم بسته و تمرکز موج در کانون مورد استفاده میتونه باشه.

حتماً دوستان میکروفن های فکوس دار در دوربینها رو دیدن.

که صدای نزدیک به فکوس عمق میدان را بیشتر از صدای نزدیک به دوربین خارج از فکوس عمق میدان دریافت میکند.

فکر میکنم با مکانیزمی تقریباً شبیه به اون میتونیم صدا را در شعای مورد نظر متمرکز کنیم.

18. 3 کاربر از پست مفید SaSaMc2 سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    computer
    ارسال تشکر
    6,947
    دریافت تشکر: 11,496
    قدرت امتیاز دهی
    154
    Array

چند وقت پیش یه مطلبی خوندم راجع به اینکه وقتی حرف میزنی فقط خودت بشنوی
    یعنی بتونی وسط جمع بزنی زیره اواز و فقط خودت بشنوی
    چندتا شرکت داشتن روش کار میکردن فکر میکنم نتیجه جفتشون یکی بشه .
    متاسفانه منبع رو یادم نیست

20. 2 کاربر از پست مفید moji5 سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)