دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: جواب این سوال خیلی برام مهم

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی فیزیک
    ارسال تشکر
    93
    دریافت تشکر: 92
    قدرت امتیاز دهی
    31
    Array

پیش فرض جواب این سوال خیلی برام مهم

سوال من در مورد تکانه است وقتی دوجسم باجرم برابر که یکی ساکن ودیگری متحرک به یک دیگر برخورد می کنند تکانه فقط از جسم متحرک به جسم ساکن منتقل می شه وجسم ساکن دقیقا همون سرعت جسم متحرک پیش از برخورد رو به خودش می گیره . اگه جرم دومی خیلی زیاد باشه جسم متحرک با همون سرعت برخورد بر می گرده وتکانش می شه منفی تکانه ی خودش پیش از بر خورد (مثل برخورد توپ به زمین )حالا اگه جرم جسم دوم یه کم بیشتر از جسم اول باشه جوری که جسم سبک برخورد کنه وبرگرده وجسم سنگین هم سرعت اندکی بگیره کدام یک از این حالت ها اتفاق می افته جهت حرکت جسم سنگین رو جهت مثبت در نظر بگیرید
    1 تکانه ی جسم سنگین تر +قرینه ی تکانه ی جسم سبک تر =تکانه ی جسم سبکتر پیش از برخورد
    2 تکانه ی جسم سنگین تر +تکانه ی جسم سبک تر( که چون در جهت مخالفه در واقع ازش کم می شه) = تکانه ی جسم سبک تر پیش از برخورد
    یا نه اصلا حالت دیگه ای اتفاق می افته!؟

منظور از حالت اول اینه که
    در این برخورد تکانه ی جسم سبک پیش از برخورد بین خودش و جسم سنگین تر پس از بر خورد تقسیم می شه فقط با این تفاوت که جسم سبک تکانش منفی پس باید در یک منفی ضرب بشه تا بتواند با تکانه ی جسم سنگین تر جمع و تکانه ی جسم سبک پیش از برخورد رو به ما بدهد

منظور از حالت دوم اینه که جسم سنگین تر پس از برخورد تکانه ی بیشتری نسبت به جسم سبک تر پیش از بر خورد پیدا می کنه که در این صورت تکانه ی جسم سنگین تر پس از بر خورد منهای تکانه ی جسم سبک تر پس از بر خورد(به دلیل منفی بودن جهت تکانه ی جسم سبک منها می شود) می شود تکانهی جسم سبک تر پیش از بر خورد

خواهشا کمک کنید جوابش خیلی برام مهمه

2. 5 کاربر از پست مفید mohammadmehdi123 سپاس کرده اند .

همکار تالار نجوم
    ارسال تشکر
    4,170
    دریافت تشکر: 6,219
    قدرت امتیاز دهی
    16868
    Array

پیش فرض پاسخ : جواب این سوال خیلی برام مهم

طبق پایستگی تکانه داریم :
    m1v1+m2v2=m1v1'+m2v2'+0
    به اضافه ی صفر رو گذاشتم که پریم ها قاطی نشه تو صفحه
    ینی تکانه جسم اول قبل از برخورد به اضافه ی تکانه ی جسم دوم قبل از برخورد می شه تکانه ی جسم اول بعد از برخورد به اضافه ی تکانه ی جسم دوم بعد از برخورد
    حالا واسه ی این مساله :
    تکانه ی یکی از جسما قبل از برخورد صفره چون سرعتش صفره ینی جسم بزرگه
    ولی بعد از برخورد جسم کوچیکه به بزرگه اون هم سرعت پیدا می کنه ینی دچار تکانه می شه پس :
    m1v1=m1v1'+m2v2'+0
    این از لحاظ اندازه
    حالا برداری بخوایم بریم می شه :
    m1v1=_m1v1'+m2v2'+0
    بردار سرعت کوچیکه بعد از برخورد در جهت منفیه چون جرمش از بزرگه کمتره وقی به بزرگه می خوره برمی گرده ولی بزرگه در جهت برخورد شروع به حرکت می کنه
    جوابم هنوز قانعتون نکرده؟

نکته : m1 جسم کوچیکه و m2 جسم بزرگه است
    ویرایش توسط kahrupay : 22nd September 2013 در ساعت 11:54 AM

4. کاربرانی که از پست مفید kahrupay سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی فیزیک
    ارسال تشکر
    93
    قدرت امتیاز دهی
    31
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kahrupay نمایش پست ها
    طبق پایستگی تکانه داریم :
    m1v1+m2v2=m1v1'+m2v2'+0
    به اضافه ی صفر رو گذاشتم که پریم ها قاطی نشه تو صفحه
    ینی تکانه جسم اول قبل از برخورد به اضافه ی تکانه ی جسم دوم قبل از برخورد می شه تکانه ی جسم اول بعد از برخورد به اضافه ی تکانه ی جسم دوم بعد از برخورد
    حالا واسه ی این مساله :
    تکانه ی یکی از جسما قبل از برخورد صفره چون سرعتش صفره ینی جسم بزرگه
    ولی بعد از برخورد جسم کوچیکه به بزرگه اون هم سرعت پیدا می کنه ینی دچار تکانه می شه پس :
    m1v1=m1v1'+m2v2'+0
    این از لحاظ اندازه
    حالا برداری بخوایم بریم می شه :
    m1v1=_m1v1'+m2v2'+0
    بردار سرعت کوچیکه بعد از برخورد در جهت منفیه چون جرمش از بزرگه کمتره وقی به بزرگه می خوره برمی گرده ولی بزرگه در جهت برخورد شروع به حرکت می کنه
    جوابم هنوز قانعتون نکرده؟

نکته : m1 جسم کوچیکه و m2 جسم بزرگه است
    دلیل این که من این سوال رو به شکل پست در آوردم اینه که از چند نفر پرسیدم هر کی یه جواب داد اما فکر کنم جواب شما از همه بهتره هر چند که اشکاری که می شه به اون گرفت اینه که دو کمیت برداری رو نمی توانید به این صورت جمع کنید
    m1v1=m1v1'+m2v2'+0 چون در این صورت m1v1 در دو معادله ای که نوشتید مساوی با مقادیر مختلفی می شه(چون می دانید که از لحاظ اندازه ما مقدار منفی نداریم مثلا جرم منفی بی معناست)

منظورم از دومعادله ای که نوشتید این دو معادله است:
    m1v1=m1v1'+m2v2'+0
    m1v1=_m1v1'+m2v2'+0

همکار تالار نجوم
    ارسال تشکر
    4,170
    قدرت امتیاز دهی
    16868
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadmehdi123 نمایش پست ها
    دلیل این که من این سوال رو به شکل پست در آوردم اینه که از چند نفر پرسیدم هر کی یه جواب داد اما فکر کنم جواب شما از همه بهتره هر چند که اشکاری که می شه به اون گرفت اینه که دو کمیت برداری رو نمی توانید به این صورت جمع کنید
    m1v1=m1v1'+m2v2'+0 چون در این صورت m1v1 در دو معادله ای که نوشتید مساوی با مقادیر مختلفی می شه(چون می دانید که از لحاظ اندازه ما مقدار منفی نداریم مثلا جرم منفی بی معناست)

منظورم از دومعادله ای که نوشتید این دو معادله است:
    m1v1=m1v1'+m2v2'+0
    m1v1=_m1v1'+m2v2'+0
    من اصلا متوجه منظورتون نمی شم
    ببینید در قسمت برداری ما جهت سرعت ها رو می دونیم پس منفی رو برای سرعت ها می ذاریم و هیچ ربطی به اندازه نداره اون مربوط به بردار می شه
    ما می تونیم هم چین معادله ای رو بنویسیم، پیشنهاد می کنم کتاب مبانی فیزیک(هالیدی) جلد1 رو بخونید
    باز هم می گم ما می تونیم همچین معادله ای رو بنویسیم ولی چون معادله برداریه از قوانین جمع برداری تبعیت می کنه و این فرقش با معادله اندازه ای هست
    و هردو معادله کاملا درسته

7. 3 کاربر از پست مفید kahrupay سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی فیزیک
    ارسال تشکر
    93
    قدرت امتیاز دهی
    31
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kahrupay نمایش پست ها
    من اصلا متوجه منظورتون نمی شم
    ببینید در قسمت برداری ما جهت سرعت ها رو می دونیم پس منفی رو برای سرعت ها می ذاریم و هیچ ربطی به اندازه نداره اون مربوط به بردار می شه
    ما می تونیم هم چین معادله ای رو بنویسیم، پیشنهاد می کنم کتاب مبانی فیزیک(هالیدی) جلد1 رو بخونید
    باز هم می گم ما می تونیم همچین معادله ای رو بنویسیم ولی چون معادله برداریه از قوانین جمع برداری تبعیت می کنه و این فرقش با معادله اندازه ای هست
    و هردو معادله کاملا درسته
    اصلا به نظر شما تکانه ی کدام جسم بیشتره جسم سنگین پس از برخورد یا جسم سبک پیش از برخورد ؟
    اگه تکانه ی جسم سنگین پس از برخورد بیشتر از تکانه ی جسم سبک پیش از برخورد باشه باید تکانه ی جسم سنگین رو از تکانه ی جسم سبک پس از بر خورد کم کرد تا تکانه ی جسم سبک پیش از بر خورد رو به مابدهدبر اساس قانون پایستگی تکانه اما اگر تکانه ی جسم سنگین پس از برخورد کمتر از تکانه ی جسم سبک پیش از بر خورد با شه باید تکانه ی جسم سنگین پس از بر خورد رو با تکانه ی جسم سبک پس از برخورد جمع کرد تا تکانه ی جسم سبک پیش از بر خورد رو به مابدهد بر اساس قانون پایستگی تکانه

یه کم دقت کنید متوجه می شوید من چی نوشتم خواهش می کنم دقت کنید چون جواب این سوال همون طور که گفتم خیلی خیلی برام مهمه

همکار تالار نجوم
    ارسال تشکر
    4,170
    قدرت امتیاز دهی
    16868
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadmehdi123 نمایش پست ها
    اصلا به نظر شما تکانه ی کدام جسم بیشتره جسم سنگین پس از برخورد یا جسم سبک پیش از برخورد ؟
    اگه تکانه ی جسم سنگین پس از برخورد بیشتر از تکانه ی جسم سبک پیش از برخورد باشه باید تکانه ی جسم سنگین رو از تکانه ی جسم سبک پس از بر خورد کم کرد تا تکانه ی جسم سبک پیش از بر خورد رو به مابدهدبر اساس قانون پایستگی تکانه اما اگر تکانه ی جسم سنگین پس از برخورد کمتر از تکانه ی جسم سبک پیش از بر خورد با شه باید تکانه ی جسم سنگین پس از بر خورد رو با تکانه ی جسم سبک پس از برخورد جمع کرد تا تکانه ی جسم سبک پیش از بر خورد رو به مابدهد بر اساس قانون پایستگی تکانه

یه کم دقت کنید متوجه می شوید من چی نوشتم خواهش می کنم دقت کنید چون جواب این سوال همون طور که گفتم خیلی خیلی برام مهمه
    ببینید بحث بردار و اندازه رو یکم بیشتر مطالعه کنید
    من اطلاعاتم اینه و تا جایی که می دونم درسته
    بیشتر از این فک نمی کنم کمکی از دستم بربیاد
    موفق باشید

10. کاربرانی که از پست مفید kahrupay سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)